Borsada Yatırım Yaparak Zengin Olmak İçin Biriktirdiğim 7 Hisse!

Merhabalar arkadaşlar. Sizlere bir ilham oluşturabilmesi amacı ile borsada yatırım yaparak zengin olmak için biriktirdiğim 7 hisse ile ilgili bilgi vereceğim. Beni takip edenler bilir geçen sene şubat ayında uzun vade yatırımlarıma başladım ve sadece 1 senede dahi güzel bir sonuç elde etmeyi başardım…

Bu 1 senede elde ettiğim sonuçları açıklayacak olduğum bu içeriğimde şirketlerimin güncel bilançolarına ve temel analiz verilerine de değineceğim. Aynı zamanda bu şirketlerin bir yatırım projeleri var ise bunları da elimden geldiğince sizlere aktaracağım.

Ben uzun vadeli portföyümde yer vermiş olduğum 7 şirketin ileriki zamanlarda dağıtacak oldukları temettüler ile finansal özgürlüğüme kavuşabileceğimi düşünüyorum. Şuanda yaşım 29 ve amacım 40 yaşında tamamen finansal özgür olmak.

Borsada Yatırım Yaparak Zengin Olmak

Her ayın sonunda portföyümün son durumu ile ilgili bilgilendirmelerde bulunmamın temel amacı da uzun vadeli borsa yatırımının ne denli kazançlı olduğunu ispatlamak. Borsada Yatırım Yaparak Zengin Olmak için bulunması gereken en önemli şey istikrardır. Düzenli bir şekilde her ay düşen hisselerden alımlar yapmaya çalışırsanız çok değil 3 sene sonra mükemmel sonuçları yakalamaya başlarsınız.

Ben aylık gelirimin net olarak %25’ini yatırıma yönlendirerek finansal özgürlüğüme borsa sayesinde kavuşabileceğime inanıyorum. Borsadaki geçmiş fiyat hareketlerine bakmanız dahi finansal özgürlüğün tek yolunun borsada temettü emekliliğini amaç edinmek olduğunu görürsünüz.

Borsada Yatırım Yaparak Zengin Olmak için biriktirdiğim 7 şirket hissesi ile ilgili bilgilendirmeye geçmeden önce siz değerli kemik kitlemden bu videoyu 425 beğeniye ulaştırma hususunda yardımlarınızı rica edeceğim. Bu tür destekleriniz çok daha kaliteli içerikler üretebilmem hususunda bana motivasyon sağlıyor. Şimdiden sizlere çok teşekkürler arkadaşlar…

1 Senede Ne Yaptım?

Borsada Yatırım Yaparak Zengin Olmak İçin Biriktirdiğim 7 Hisse!

Ben uzun vadeli yatırım yolculuğuma 16 hisse ile başlama kararı almıştım. Tüm şirketlerde de tek kriter son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtmasıydı. Aylık alımlarım ise 1500 lirayı geçmediği için portföyümde bu kadar hisse olmasının saçma olduğunu anladım.

Aynı zamanda sadece sanayi hisselerine odaklandım. Tüm elemeleri yaptıktan sonra elimde 7 hisse kaldı. Bu şirketlerin fiziki bir ürün üretip satmaya çalışması temel kriterimdi. Bundan sonraki süreçte de bir ekleme yaparsam sadece sanayi hisselerinden ekleme yapacağım.

Portföyümü 7 hisseye düşürdükten sonra endeksten daha iyi getiriler elde etmeye başladım. Her ayda ortalama 1500 TL’lik alımlar yapmaya devam ettim ve 1 senenin sonunda elde ettiğim sonuç ise %66’lık getiri ve ortalama yıllık 9000 TL temettü geliri oldu. Temettü gelirinde ana amacım aylık asgari ücret kadar gelir elde etmek. Yani şuanki asgari ücret ile kıyasladığımda yıllık 51.000 TL temettü geliri elde etmek. Bununda zor olacağını düşünmüyorum.

Hisselerimi ani bir kararla satmamak içinde blokaj koydum. Bu sayede satma kararı versem dahi 3-4 gün düşünme zamanım oluyor ve genellikle satma fikrinden vazgeçiyorum. Hisse satma hususunda zayıf bir iradeye sahipseniz sizlerinde hisselere blokaj koydurmanızı tavsiye ederim..

Şimdi Gelelim Portföyümde yer alan şirketlerin incelenmesine…

Mutlaka Oku: Uzun Vade Hisselerimin Son Performansı!

1-Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL)

Borsada yatırım yaparak zengin olmak amacıyla biriktirdiğim hisselerin başında Ereğli Demir Çelik geliyor. Bu şirketi seçmemin en temel sebebi yaşadığımız sürece demir çelik sektörüne olan talebin hiçbir zaman azalmayacağı. Ayrıca şirketin istikrarlı bir büyüme gerçekleştirmesi ve yüksek temettü verimliliğine sahip olması tercih etmemde etkili oldu.

Ereğli Demir Çelik son çeyrekte açıklamış olduğu bilançoda %154 artışla 4.72 Milyar TL net kar ve %149 büyüme ile 25 Milyar TL net satış geliri elde ettiğini belirtmiştir. FAVÖK ise yıllık bazda %257 artış kaydederek 9.58 Milyar TL’ye ulaştı. 1.63 Miyar TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirket, bu dönemde 370 Milyon TL finansman giderine sahip oldu. Şirketin net borcu yok ve kasasında 6.52 Milyar TL nakdi bulunmakta.

Ereğli Demir Çeliğin geçen sene 52 Milyar TL olan piyasa değeri şuanda 126 Milyar TL’ye ulaşmış durumda. Uzun vadeciler için olmazsa olmazlardan bir tanesi olan hisse başı karlılık ise geçen sene 95 kuruş iken şuanda 4.44 kuruşa kadar çıkmış durumda.

Ereğli hissesinin 8.15 olan F/K değeri ve 1.54 olan PD/DD değeri son 1 senedeki %144’lük yükselişe rağmen ucuz kaldığını da belirtebilirim. Şirketin %25 özsermaye karlılığı ve %22 yıllık net kar marjı bulunmakta. Bu iki kalem sektör için gayet tatmin edici olsa da günümüzdeki %40’ı aşan enflasyonu göz önüne aldığımızda maalesef yetersiz kalmakta. Ereğli Demir Çelik, alacaklarını ortalama 38 günde tahsil ederken borçlarını 8 günde ödüyor ve stoklarını ortalama 163 günde eritiyor.

Son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtan şirketin son 5 senedeki kar dağıtım ortalaması %97 ile müthiş bir seviyede. Bu önemli şirket hissesine 2016 yılının Mayıs ayında sadece 67 bin TL yatırsaydınız bugün 1 Milyon TL sermayenin sahibi olabileceğinizi de belirtmek istiyorum.

%21 ihracata sahip şirketin son 1 senedeki özkaynak değişimi ise %33 oldu. Geçen dönemde özkaynaklar 52 Milyar TL iken şuanda 82 Milyar TL seviyesinde. Yabancı yatırımcı oranı %53 olan Ereğli Demir Çelik’in %49’una Ataer Holding, %7’sine Expert Placement, %5’ine ise Arcelor İnvestment sahip. Geri kalan kısım ise halka açık…

2-ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. (ENKAI)

Borsada yatırım yaparak zengin olmak için seçtiğim şirketlerden bir tanesi olan Enka İnşaat, elektrik üretimi, gayrimenkul, ticaret, mühendislik ve inşaat alanlarında faaliyet gösteren devlet gibi bir şirkettir. Oldukça şeffaf bir şekilde yönetilen şirketin web sitesinde 2010 yılına ait faaliyet raporlarına dahi ulaşabilirsiniz.

Özellikle yurtdışında yatırım projelerine odaklanan şirket üretim yatırımlarına hız kesmeden devam etmekte. %12’si halka açık olan şirketin %7 özsermaye karlılığı ve %20 yıllık net kar marjı bulunmakta. Günümüz şartlarında maalesef bu iki kalemdeki rakamların yetersiz kaldığını söyleyebilirim. Şirketin acil olarak özellikle özsermaye karlılığını artırmaya odaklanması gerekmekte.

Son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtan şirketin temettü verimliliği ise 4.16. Şirketin tarihi boyunca hiçbir zaman bedelli sermaye artırımına gitmediğini ve son 5 yıldaki kar dağıtım ortalamasının %52 olduğunu söyleyebilirim. Enka inşaat alacaklarını ortalama 41 günde tahsil ederken borçlarını ise 6.5 günde ödüyor. Stokların erime süresi ise son dönemde bir hayli düşüş göstererek 50 güne düşmüş durumda.

Şirketin son açıkladığı bilançosunda %58 azalışla 828 Milyon TL net kar ve %194 büyüme ile 9.65 Milyar TL net satış geliri elde edildiği görülmekte. FAVÖK ise yıllık bazda %183 artış kaydederek 1.85 Milyar TL’ye ulaştı. 8.59 Milyar TL gibi mükemmel bir döviz fazla pozisyona sahip şirketin net borcu yok ve kasasında 54 Milyar TL’de nakdi bulunmakta.

Şirketin geçen sene piyasa değeri 41 Milyar TL iken şuanda 84 Milyar TL’ye kadar çıkmış durumda. Hisse başına karlılık ise 0.80 kuruştan 0.92 kuruşa çıktı. Sektörel bazda F/K değeri 16.46 ile en yüksek şirket olan Enka hissesinin PD/DD değeri ise 0.95 ile sektör ortalamasında gitmekte.

İş yatırımında %26 getiri potansiyeli ile 19.07 kuruş hedef fiyat verdiği hissenin yabancı yatırımcı oranı %52 bandında. Şirketin geçen dönemde özkaynakları 60 milyar TL iken şuanda 89 Milyar TL’ye kadar çıkmış durumda. Şirketin %49’una Tara Holding, %8’ine Vildan Gülçelik, %6 sına Sevda Gülçelik ve Enka Spor ve Sosyal Yardım Vakfı sahip.

2016 yılının Nisan Ayında bu hisseye 183 Bin TL yatırsaydınız bugün 1 Milyon TL sermayenin sahibi olabilirdiniz. Gelirinin %50’sini ihracattan kazanan şirket son 1 senede özkaynaklarını %46 oranında artırmayı başardı. Sürekli olarak büyümeye devam eden şirketi uzun bir süre daha portföyümde tutmayı düşünüyorum…

Mutlaka Oku: Yatırımsız Para Kazandıran Siteler!

3-Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO)

Borsada yatırım yaparak zengin olmak amacı ile yatırım yaptığım üçüncü hissem Froto oldu. Avrupa’nın en büyük ticari araç üssünün sahibi olan Ford Otosan, yakın zamanda yapmış olduğu anlaşma ile Ford’un Romanya’daki fabrikasını da satın alarak globalleşme yolunda önemli bir adım attı.

Elektrikli araç üretimine yönelik olarak ülkemizdeki en büyük yatırımları gerçekleştiren Ford, bu yönü ile birçok uzun vadeci yatırımcıyı kendisine çekmeyi başarmaktadır. Ford Otosan’ın Avrupa’nın ve Türkiye’nin ticari araç lideri olması ve sıfırdan motor ve araç geliştirme ve üretme yetkinliğine sahip olması borsada yatırım yaparak zengin olmak amacı ile seçmeme imkan tanıdı. Şirketin web sitesinde her ay yatırımcı sunumlarının hazırlanması gerçekten mükemmel…

Froto hissesi için son açıklanan bilançoda şirketin %112 artışla 4 Milyar TL net kar ve %21 büyüme ile 25 Milyar TL net satış geliri elde ettiği görülmekte. FÖVÖK ise yıllık bazda %88 artış kaydederek 4.36 Milyar TL’ye ulaştı. Bu dönemde elde edilen net kar ve net satış gelirleri son 5 senenin en iyi rakamları. Şirket 7 Milyar TL döviz açık pozisyona sahip ve bu dönemde 3.4 Milyar TL finansman geliri elde etmeyi başardı. Ford Otosan’ın net borcu ise 4.88 Milyar TL olarak gerçekleşti…

Geçen sene 44 Milyar TL olan piyasa değeri şuanda 109 Milyar TL bandına kadar çıkmış durumda. Uzun vadeci yatırımcılar için önemli kalemlerden bir tanesi olan hisse başına karlılık ise geçen sene 11.98 kuruş iken şuanda 25.08 kuruşa kadar çıkmış durumda. Şirketin sektörünün en yüksek F/K ve PD/DD değerine sahip olduğunu da belirtmek istiyorum…

%18 halka açıklık oranına sahip şirketin %102 gibi müthiş bir özsermaye karlılığı ve %12 yıllık net kar marjı bulunmakta. Şirketin güncel temettü verimliliği ise %4. Şirket alacaklarını ortalama 36 günde tahsil ederken borçlarını ise 6.5 günde ödüyor. Stok tutma süresi ise 27 gün gibi müthiş bir seviyede.

İş yatırımında 340 TL hedef fiyat verdiği hissedeki yabancı yatırımcı oranı %61 seviyesinde. Şirketin %41’ine Ford Company şirketi, %38’ine Koç Holding sahip. Şirketin Halka arz olduğu 2001 yılından bu yana düzenli bir şekilde temettü ve bedelsiz sermaye artırım kararları aldığını ve hiçbir zaman bedelli sermaye artırımına gitmediğini belirtmek istiyorum.

Froto hissesine 2016 yılının Nisan ayında sadece 89 Bin TL yatırsaydınız bugün 1 Milyon TL sermayenin sahibi olabilirdiniz. Son 5 yılda karının %73’ünü yatırımcısı ile paylaşan şirketin ihracat oranı %24. Son 1 senede özkaynaklarda %3 artış yaşandı…

4-Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (VESBE)

Borsada yatırım yaparak zengin olmak amacı ile seçtiğim dördüncü hissem VESBE oldu. Şirketin özellikle üretmiş olduğu ürünleri yurtdışı pazarda satma amacına sahip olması tercih etmemde etkili oldu. Ülkemizin jeopolitik konumundan kaynaklı olarak Vestel Beyaz Eşya’nın ilerleyen zamanlarda satışlarını daha da fazla artırabileceğini düşünüyorum.

VESBE için açıklanan son bilançoda %33 azalışla 413 Milyon TL net kar ve %46 büyüme ile 4.91 Milyar TL net satış geliri elde edildiği belirtildi. FAVÖK ise yıllık bazda %21 artış kaydederek 883 Milyon TL’ye ulaştı. Bu dönemde elde edilen net satış geliri son 5 senenin en iyi satış geliri olma özelliğini gösteriyor. 1.94 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunan şirket bu dönemde 830 Milyon TL’de finansman geliri elde etmeyi başardı. Net borç ise geçen sene ile aynı kalarak 1.22 Milyar TL olarak gerçekleşti.

Şirketin geçen sene 7 Milyar TL olan piyasa değeri şuanda 12 Milyar TL seviyesinde. Hisse başına karlılık ise artması gerekirken çok ciddi bir düşüş gerçekleştirdi. Geçen sene 7 lira olan hisse başı kar şuanda 0.95 kuruş seviyesinde. Şirketin %13’ü halka açık. %36 özsermaye karlılığı ve %9 yıllık net kar marjına sahip şirket %5.46 temettü verimliliğine sahip. Vestel beyaz eşya alacaklarını ortalama 95 günde tahsil ederken borçlarını 3 günde ödüyor. Stok tutma süresi ise 57 gün olarak dikkat çekiyor.

Yatırım yaparak zengin olmak amacı ile aldığım Vestel Beyaz Eşya hissesi için iş yatırım 12.55 TL hedef fiyat verdi. Hissedeki yabancı yatırımcı oranı şuanda %6 seviyesinde. Şirketin %82’lik kısmına Vestel Elektronik’in sahip olduğunu da hatırlatmakta yarar var. Yani elinizde Vestel ve VESBE hisselerini aynı anda taşımanın riskinizi artıracağını unutmamalısınız.

Düzenli bir şekilde temettü ödemeyi ilke edinmiş şirket tarihi boyunca hiçbir zaman bedelli sermaye artırım kararı almadı. Hisseye 2016 yılının Mayıs ayında sadece 127 Bin TL yatırsaydınız bugün 1 Milyon TL sermayenin sahibi olabilirdiniz. Şirket son 5 yılda karının %62’sini dağıttı ve %78 gibi mükemmel bir ihracata sahip. Son 1 senede özkaynaklar %12 artış gösterdi…

Mutlaka Oku: Zengin Olma Yolları 10 Mükemmel Tavsiye!

5-Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. (AKSA)

Dünya’nın lider akrilik elyaf üretici olan Aksa Akrilik, borsada yatırım yaparak zengin olmak amacı ile taşıdığım en önemli hisselerin başında geliyor. SASA’nın gölgesinde kalsa da hisse son 1 senede %192’lik yükselişi ile beklentilerimi boşa çıkarmadı. Keşke işin başında AKSA hisse senedine daha fazla ağırlık verseydim diye düşünüyorum kendi kendime…

Aksa Akrilik için son açıklanan bilançoda şirketin %55 artışla 399 Milyon TL net kar ve %117 büyüme ile 3 Milyar TL net satış geliri elde edildiği belirtildi. Bu dönemde elde edilen net kar ve satış geliri son 5 senenin en iyi rakamları olarak dikkat çekiyor. FAVÖK ise yıllık bazda %93 artış kaydederek 734 Milyon TL’ye ulaştı. Şirketin 123 Milyon TL döviz fazla pozisyonu varken 789 Milyon TL’de bu dönemde finansman geliri bulunmakta. Şirket borcunu geçen seneye göre tam %85 azaltarak 139 Milyon TL seviyesine geriletmeyi başardı.

Yatırım yaparak zengin olmak amacı ile portföyümde taşıdığım Aksa Akrilik şirketinin geçen sene 4.7 Milyar TL olan piyasa değeri şuanda 13 Milyar TL seviyesine kadar çıkmış durumda. Hisse başına karlılık ise geçen sene 1.36 kuruş iken şuanda 3.61 kuruşa kadar önemli bir artış göstermiş. Hissenin 11.14 F/K değeri 4.59 da PD/DD değeri olduğu göz önüne alındığında sektöründeki diğer rakibi SASA’ya göre ucuz kaldığını söylemem yanlış olmaz sanırım.

%37’si halka açık olan şirketin %39’una Akkök Holding, %21’ine ise Emniyet Ticaret ve Sanayi A.Ş sahip. Şirketin %49 olan özsermaye karlılığı gerçekten müthiş. Yıllık net kar marjı ise %14 ile tam istenilen seviyelerde olduğu söylenemese de kötü olmadığını belirtebilirim. 

Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketin şuandaki temettü verimliliği 3.88. Son 5 yılda şirket karının %85’ini yatırımcısı ile paylaştı. Aksa alacaklarını ortalama 48 günde tahsil ederken borçlarını 3.50 günde ödüyor. Şirketin ortalama stok tutma süresi ise 59.50 güne kadar düşmüş durumda.

%32 yabancı yatırımcı oranına sahip olan Aksa Akrilik hissesine 2016 yılının Nisan ayında 103 Bin TL yatırsaydınız bugün 1 Milyon TL sermayenin sahibi olabilirdiniz. Şirketin toplam satışlarının %30’u yurtdışına gerçekleşiyor. Son 1 senedeki özkaynak artışı ise %7.5 seviyesinde gerçekleşti. 

6-Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. (SISE)

Borsada yatırım yaparak zengin olmak amacı ile portföyümde yer verdiğim altıncı hisse Şişecam oldu. Düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj, otomotiv camları, maden, cam elyaf, enerji ve geri dönüşüm alanlarında faaliyet gösteren şirket, uzun vadeci yatırımcıların ilk tercih ettiği şirketlerin başında geliyor.

Düzcam üretim kapasitesi bakımından Avrupa’nın birinci Dünya’nın beşinci büyük üreticisi olan Şirket 14 ülkede 45 tesisiyle faaliyetlerini sürdürmekte. Şişecam’ın özellikle ABD’de yapmış olduğu SODA külü yatırımı ile bambaşka bir noktaya evrilebileceği daha şimdiden konuşulmaya başlandı.

Şişecam hisse senedi için son açıklanan bilançoda %576 artışla 5.04 Milyar TL net kar ve %65 büyüme ile 11.04 Milyar TL net satış geliri elde edildiği belirtildi. Şirketin bu dönemde elde etmiş olduğu net kar ve satışlar son 5 senenin en iyi rakamları olarak dikkat çekiyor. FAVÖK ise yıllık bazda %54 artış kaydederek 2.39 Milyar TL’ye ulaştı. 5.86 Milyar TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirket bu dönemde 9.07 Milyar TL’de finansman geliri elde etti. Şirketin net borcu geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %106 artarak 11.58 Milyar TL seviyesine yükseldi. 

Borsada yatırım yaparak zengin olmak amacı ile yatırım yaptığım Şişecam şirketinin piyasa değeri geçen sene 22.39 Milyar TL iken şuanda 43.83 Milyar TL seviyesinde. Hisse başına karlılık ise geçen sene 0.70 kuruş iken şuanda 2.98 kuruşa kadar çıkmış durumda. Borsamızda sektöründe adeta rakibi olmayan hissenin 4.80 F/K değeri ve 1.11 PD/DD değeri hissenin çok ucuz olduğunu bizlere net olarak göstermektedir.

%49 halka açıklık oranına sahip olan şirketin %51’ine İş bankası, %6’sına ise Efes Holding sahip. Son 1 senede %101 yükseliş yaşayan Şişecam’ın %29 özsermaye karlılığı ve %28 gibi güzel bir yıllık net kar marjı bulunmakta. Şişecam alacaklarını ortalama olarak 72 günde tahsil ederken borçlarını ise 5.5 günde ödüyor. Şirketin ortalama stok tutma süresi ise 100 gün olarak dikkat çekiyor.

%2.87 düşük temettü verimliliği ile dikkat çeken şirket son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtan şirketler arasında yer alıyor. Son 5 yılda karın %22’si yatırımcılar ile paylaşıldı. Şişecam karını sürekli olarak yatırımlara yönlendirmeyi daha fazla tercih ediyor. 

İş yatırımın %47 getiri potansiyeli ile 20.90 kuruş hedef fiyat verdiği hisseye 2016 yılının Mayıs Ayında 138 Bin TL yatırsaydınız bugün 1 Milyon TL sermayenin sahibi olabilirdiniz. Şirketin toplam satışlarının %42’si yurtdışından gelmekte. Son 1 senedeki özkaynak değişimi ise %39 ile rekor bir seviyede…

Mutlaka Oku: Zengin Olmanın En Basit Yolu!

7-Alkim Alkali Kimya A.Ş. (ALKIM)

Yatırım yaparak zengin olmak amacı ile portföyümde Alkim Kimya’yı taşıyorum. Şirketin özellikle ciddi yatırımlarla üretilmesi mümkün olan ve sürekli olarak talebi artan sodyum sülfat, potasyum sülfat, tuz, magnezyum klorür solüsyonu üretmesi uzun vadeli yatırımımda seçmemde etkili oldu. 

Alkim kimya için son açıklanan bilançoda şirketin %124 artışla 141 Milyon TL net kar ve %96 büyüme ile 390 Milyon TL’de net satış geliri elde ettiği belirtilmiştir. Bu dönemde elde edilen net satış geliri ve net kar son 5 senenin en iyi rakamları olarak dikkat çekiyor. FAVÖK ise yıllık bazda %77 artış kaydederek 114 Milyon TL’ye ulaştı. 217 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirket bu dönemde 13 Milyon TL’de finansman geliri elde etti. Şirketin net borcu yok ve kasasında 259 Milyon TL nakdi bulunmakta.

%44’ü halka açık olan şirketin %18’lik kısmına Kora Holding sahipken geriye kalan kısımları ise Kora ailesi üyelerine paylaştırılmış. Son 1 senede sadece %32 yükseliş yaşayan şirketin %42 özsermaye karlılığının ve %22 yıllık net kar marjının olması uzun vadeli bir yatırım için hisseyi halen mantıklı kılmakta. Şirket alacaklarını ortalama 61 günde öderken borçlarını ise 5.5 günde ödüyor. Ortalama stok tutma süresi ise 103 gün ile dikkat çekiyor.

%3.64 temettü verimliliğine sahip olan Alkim Kimya, son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtmış ve hiçbir zaman bedelli sermaye artırım kararı almamıştır. Son 5 yılda karın %51’i yatırımcılara dağıtıldı. Şirketin geçen sene 2.23 Milyar TL olan piyasa değeri şuanda 3.30 Milyar TL seviyesine kadar yükselmiş durumda. Hisse başı karlılık ise 1.33 kuruştan 1.65 kuruşa kadar yükseldi.

%18 yabancı yatırımcı oranına sahip olan Alkim Kimya hissesine 2016 yılının Mayıs ayında sadece 85 Bin TL yatırsaydınız bugün 1 Milyon TL sermayenin sahibi olabilirdiniz. Şirket son 1 yılda özkaynaklarını sadece % 5 artırabildi…

Yatırım Yaparak Zengin Olmak Amacıyla Taşıdığım Hisseler İle İlgili Yorumlarım!

Portföyümdeki her şirketten şuan için fazlası ile memnunum ve yönetim kadrolarına olan güvenim tam. Şirketlerimin hepsi son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtma başarısı gösterdi. Hiçbiri de bedelli sermaye artırımı gibi yatırımcıyı soyan kararların altına imzasını atmadı.

Portföyümün yıldızı tahmin ettiğiniz gibi Ereğli Demir Çelik. Daha sonrasında en fazla güvendiğim şirketim ise Ford. Bu şirketlerin yönetim kadroları gerçekten mükemmel.  Şişecam ve Enka inşaat ise kurumsallıkları ile adeta bir devlet işleyişine sahip.

İncelemelerim sonucunda beni hayal kırıklığına uğratan şirket ise Alkim Kimya oldu. Bir türlü şirketten beklediğimi alamıyorum. Şirketi 2 sene daha tutup portföyümden çıkarıp çıkarmama hususunda karar vereceğim. Uzun vadeli portföyümde her ne olursa olsun 3 sene bir şirketi taşımayı amaçlıyorum…

Borsada Yatırım Yaparak Zengin Olmak ile ilgili sizlerinde görüşlerini bekliyorum

Arkadaşlar böylelikle borsada Yatırım yaparak zengin olmak amacı ile taşıdığım 7 şirket ile ilgili kapsamlı bir bilgilendirmede bulunmaya çalıştım. Sizlerinde bu hisseler ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: Türkiye Varlık Fonu Portföy

Mutlaka Oku: Norveç Varlık Fonu Türk Hisseleri 2022

Mutlaka Oku: ATA YATIRIM

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz