Borsadaki Yabancı Oranı En Yüksek 11 Hisse!

Selamlar arkadaşlar. Sizlerin karşısına yine en güncel içerik ile çıkıyorum. Bugün itibari ile borsadaki yabancı oranı en yüksek hisseler ile ilgili bilgilendirmelerde bulunacağım. Borsamız her ne kadar bize ait olsa da yabancı yatırımcıların payları hisseler üzerinde oldukça etkili…

Borsadaki yabancı oranı bu sene tarihimizin en düşük seviyelerinde olmasına rağmen %44 bandında ilerlemektedir. Yabancı yatırımcı oranı geçmiş zamanlarda %70-80’lere çıktığı zamanlar dahi olmuştu. Ben tüm olumsuzluklara rağmen ilerleyen zamanlarda borsamızdaki yabancı yatırımcı oranının tekrar aynı seviyelere çıkacağını düşünüyorum.

Borsadaki yabancı oranı artarsa şirketlerimizin gerçek potansiyellerini gösterebilme imkanı o derece artar. Ayrıca şirketlerimizde de şöyle bir gerçek var; Yabancı yatırımcı oranı yüksek olan şirketler gerek bilançolarında gerek başka alanlarda spekülatif hareketlerde bulunmaktan kaçınırlar.

Borsadaki Yabancı Oranı En Yüksek Hisseler

Borsadaki Yabancı Oranı En Yüksek 11 Hisse!

Ayrıca yabancı oranı yüksek hisseler de düzenli bir şekilde temettü dağıtma alışkanlığı da söz konusu olmaktadır. Bildiğiniz gibi borsamızdaki bazı şirketlerin kasalarında çok fazla nakdi olmasına rağmen yatırımcısına temettü dağıtmıyor. Bu şirketlerin genelde yabancı yatırımcı oranları düşüktür.

Borsadaki yabancı oranı kimi zaman küçümseniyor. Bu yapılabilecek en büyük yanlışlardan bir tanesidir. Çünkü yabancı yatırımcı borsadaki bir şirkete yatırım yaparken yerli yatırımcı gibi 1000 TL – 2000 TL ile girmiyor. Yatırım gerçekleştirdikleri zaman 500-600 Bin TL’lerden aşağı yatırımlar gerçekleştirmiyorlar.

Ayrıca yabancı yatırımcılar bir hissede en az 1 sene bekleme eğilimi gösteriyor. Bu durum yerli yatırımcı da ortalama 1 ay olarak gerçekleşmekte. Borsadaki yabancı oranı ne kadar önemli olduğuna değindikten sonra bu oranı en yüksek şirketlerin detaylarına geçelim. İçeriğimi beğenerek bana desteklerinizi lütfen iletiniz. Şimdiden teşekkürler..

Mutlaka Oku: Son 5 Yılda En İyi Kar Payını Dağıtan Temettü Hisseleri

1-Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş. (ULKER)

Yabancı yatırımcı oranı yüksek hisse dendiği zaman yıllardır akla ilk gelen hisselerden bir tanesi olan Ülker, %89’luk bir yabancı yatırımcı oranına sahiptir. Son açıklamış olduğu bilançoda 479 Milyon TL net kar açıklayan şirketin satış gelirleri de %13 büyüme göstererek 2.69 Milyar TL olmuştur. Döviz fazla pozisyonu 776 Milyon TL olan şirketin net borcu geçen yıla göre %17 artarak 1.6 Milyar TL olmuştur. Ülker hissesinin güncel F/K oranı 4.98, FD/FAVÖK oranı ise 5.75 gibi oldukça düşük bir seviyededir.

2-Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. (TCELL)

Yabancıların ilgi gösterdiği hisselerden bir tanesi olan Türkcell, son 1 senede %16’lık bir getiri sağlamıştır. Yabancı oranı % 83 olan şirketin temettü verimliliği 6.41 gibi gayet iyi bir seviyede ve son bilançosunda 1.10 Milyar TL’lik bir net kar açıklamıştır. Şirketin satış gelirleri de %18 oranında büyüme göstermiştir. Döviz fazla pozisyonu 1.24 Milyar TL olan şirketin borcu geçen yıla oranla %15 oranında artış göstermiştir. Özsermaye karlılığı %22, net kar büyüme oranı %26 ve yıllık net kar marjı %15 olan şirketin F/K ve FD/FAVÖK değerlerine bakarak ucuz kaldığını söyleyebiliriz.

3-Coca-Cola İçecek A.Ş. (CCOLA)

Yerli yatırımcının da büyük ilgi gösterdiği hisselerin başında gelen Coca Cola hissesinin son 1 senedeki getirisi %119 olmuştur. Temettü verimliliği 2.21 gibi çok düşük bir seviyede olan şirketin 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketler arasında olduğunu söyleyebilirim. Yabancı oranı %81 olan Şirket son açıkladığı bilançoda %322 artışla 403 Milyon TL net kar açıkladı. Satış geliri de %43 büyüyerek 3.75 Milyar TL olmuştur. Döviz açık pozisyonu bulunan şirketin net borcu geçen yıla göre %38 azalmıştır. Coca Cola hissesinin finansalları ve temel analiz değerleri bu çeyrekte gayet tatmin edici olmuştur.

4-Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO)

10 yıldır aralıksız bir şekilde kar payı dağıtan şirketlerden bir tanesi olan Ford, %71’lik bir yabancı yatırımcı oranına sahiptir. Borsadaki yabancı oranı yüksek hisseler arasında başı çeken bu önemli hissenin son 1 senedeki getirisi %196 olmuştur. Temettü verimliliği 3.55 olan şirketin net kar büyümesi de %189 oldu. Son çeyrekte 1.82 Milyar TL müthiş bir kar açıklayan Ford satış gelirlerini de %74 büyütmeyi başarmıştır. Döviz açık pozisyonu 5.56 Milyar TL olan şirketin net borcu geçen yıla oranla %55 azalarak 1.8 Milyar TL olmuştur. Hissenin F/K ve FD/FAVÖK değerlerinin yatırım yapılabilir seviyelerde olduğunu söyleyebilirim.

Mutlaka Oku: Borsa Neden Düşüyor?

5-Koç Holding A.Ş. (KCHOL)

%70’lik bir yabancı oranına sahip olan Koç Holding hissesi son 1 senede %30’luk bir getiri sağlamıştır. Temettü verimliliği 2.80 olan şirket son 10 yıldır ara vermeden yatırımcısına temettü ödemesi gerçekleştirmiştir. Son çeyrekte 2.11 Milyar TL net kar açıklayan holdingin satış gelirleri %45 büyüyerek 57.30 Milyar TL olmuştur . Döviz fazla pozisyonu 3.51 TL olan Koç Holding 6.45 Milyar TL’lik finansman geliri elde etmiştir. Holdingin net borcu geçen yıla göre %11 artış göstermiştir.

6-Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi A.Ş. (AEFES)

Borsadaki yabancı oranı yüksek hisseler arasında yer alan Anadolu Efes hissesi son 1 senede %55’lik bir getiri sağlamıştır. %69 yabancı oranına sahip olan şirketin temettü verimliliği 6.57’dir.Son çeyrekte 295 Milyon TL net kar açıklayan şirket satış gelirlerini de %36 büyüterek 6.16 Milyar TL’ye yükseltmeyi başarmıştır. Döviz fazla pozisyonu 126 Milyon TL, finansman geliri ise 672 Milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket geçen yıla oranla borcunu %4 oranında azaltmayı başarmıştır.

7-TAV Havalimanları Holding (TAVHL)

%68 yabancı yatırımcı oranına sahip tav havalimanları hissesi son 1 senede %28 oranında bir getiri sağlamıştır. Halka açıklık oranı %48 olan şirketin temettü verimliliği 3.89’dur. Pandemi koşullarına rağmen şirket 552 Milyon TL net kar açıkladı. Satış geliri ise geçen yıla oranla %32 azalmıştır. Döviz fazla pozisyonu 3.23 Milyar TL, finansman geliri ise 1.40 Milyar TL’dir. Şirket net borcunu %22 oranında artırmıştır. Pandemiye rağmen kötü bir performans göstermeyen Tav hissesinin F/K ve FD/FAVÖK değerleri şirket zarar ettiği için hesaplanamamaktadır.

8-Mavi Giyim Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (MAVI)

Son 1 senede %24’lük bir getiri sağlayan Mavi hisse senedi borsadaki yabancı oranı en yüksek sekizinci hissedir. Bu oran %66’dır. Temettü verimliliği 1.0 gibi oldukça düşük bir seviyede olan şirketin öz sermaye karlılığı ise %0.94’dür.Şirket son açıklamış olduğu bilançoda 18 Milyon TL net zarara sahiptir. Mavi satış gelirini ise %9 azaltarak 649 Milyon TL’ye düşürmüştür. Döviz açık pozisyonu 123 Milyon TL, Finansman geliri ise 32 Milyon TL’dir. Şirket net borcunu da %15 artırmıştır.

Mutlaka Oku: Borsa Kısa Vade Mi Uzun Vade Mi?

9-MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. (MPARK)

Borsadaki yabancı oranı yüksek şirketler arasında yer alan Medikal Park hissesi %64 yabancı oranına sahiptir. Son 1 senede %52’lik bir getiri sağlayan şirket temettü dağıtmamaktadır. Son çeyrekte %30 artışla 65 Milyon TL net kar ve %24 büyüme ile 1.21 Milyar TL’lik satış geliri elde edilmiştir. Döviz fazla pozisyonu 60 Milyon TL olan şirketin finansman geliri bulunmamaktadır. Şirket geçen yıla göre borcunu %4 azaltmayı başararak 2.1 Milyar TL seviyesine geriletmiştir. Şirketin F/K değerinin çok yükseldiğini FD/FAVÖK oranının tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

10-Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. (TTRAK)

%63 yabancı yatırımcı oranına sahip olan Türk Traktör hissesinin son 1 senedeki getirisi %239 olmuştur. Temettü verimliliği 7.68 gibi gayet iyi bir seviyede olan şirketin temettü dağıtma hususunda istikrarlı olduğunu söyleyebilirim. Son çeyrekte %315 artışla 348 Milyon TL net kar açıklayan şirket satış gelirini ise %125 büyüterek 2.68 Milyar TL’ye çıkarmıştır. Döviz fazla pozisyonu 360 Milyon TL ve finansman geliri ise 114 Milyon TL’dir. Şirketin herhangi bir net borcu bulunmamakla beraber kasasında tam 286 Milyon TL’si bulunmaktadır.

11-Arçelik A.Ş. (ARCLK)

Borsadaki yabancı oranı yüksek şirketler arasında yer alan Arçelik son 1 senede uzun vadeli düşünen yatırımcısına %121’lik bir getiri sağlamıştır. Temettü verimliliği 6.45 gibi gayet iyi bir seviyede olan şirketin özsermaye karlılığı %30’dur.Şirket son açıkladığı bilançoda %327 artışla 1.09 Milyar TL net kar açıkladı. Satış geliri de %67 büyüyerek 12.98 Milyar TL olmuştur. Döviz fazla pozisyonu 41 Milyon TL, finansman geliri ise 1.78 Milyar TL’dir. Şirket net borcunu geçen yıla göre %10 oranında artırmıştır. Hissenin son 1 senedeki hızlı yükselişine rağmen F/K ve FD/FAVÖK değerlerine göre halen ucuz kaldığını söyleyebilirim…

Mutlaka Oku: Temettü Emekliliği İçin Seçtiğim 16 Hisse

Borsadaki Yabancı Oranı Şirketler İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Borsadaki yabancı oranı en yüksek 11 hisse ile ilgili güncel veriler paylaştım. Sizlerin Borsadaki yabancı oranı yüksek şirketlerden beğendikleriniz var mı? Portföyünüzde yer alan hisseler var ise lütfen yorumlarda belirtiniz. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: İletişim Sektörü Hisseleri Ne Durumda?

Mutlaka Oku: Borsaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Mutlaka Oku: PD/DD Değerine Göre Ucuz Hisseler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz