İletişim Sektörü Hisseleri Ne Durumda? (TCELL, TTKOM, KRONT)

Selamlar arkadaşlar. Sizlere burada iletişim sektörü hisseleri ile ilgili benzersiz bilgiler paylaşacağım. Bu şirketlerin son açıklamış oldukları bilançoları enine boyuna inceleyeceğim. Geleceğin en önemli sektörleri arasında gösterilen iletişim sektöründeki bu hisseleri belki de portföyünüze eklemek dahi isteyebilirsiniz…

Önümüzdeki iki sene içerisinde 5G’ye yapılan hazırlıklar iletişim sektöründeki hisseleri hareketlendireceği benziyor. Özellikle Türk Telekom ve Turkcell özelinde konuşmam gerekirse yıllardır bu hisselerin beklentileri bir türlü karşılayamadığı görülmektedir.

Özellikle Türk Telekom’un 6-7 lira gibi fiyat seviyelerinden işlem görmesi gerçekten şaşırtıcı. Türkcell’in yabancı yatırımcı oranının çok yüksek olduğunu söyleyebilirim. Yerli ve yabancı yatırımcı özelinde her daim beklentilerin yüksek olduğu bu hisselerde son bilançolar nasıl açıklanmış incelemeye alacağız.

İletişim Sektörü Hisseleri Güncel Analizi!

Çok ciddi bir çalışan sayısına sahip olan bu şirketler pandemi dönemini iş yoğunluğu açısından çok iyi geçirdiler. İnsanların sürekli olarak evde kalması iletişim sektöründeki şirketlere olan talebi çok ciddi bir şekilde artırmıştır. Bilançolarını inceleyerek bu şirketlere gerçekten pandeminin yarayıp yaramadığını göreceğiz.

iletişim sektörü hisseleri için beklentilerin her daim yukarıda olmasının en önemli sebebi ekonomik durgunluk dönemlerinde dahi bu sektördeki şirketlerin satışlarını istikrarlı bir şekilde artırabilmesidir. Nüfusun artış göstermesi ve özellikle teknolojiyi kullanmaya başlama yaşının giderek düşmesi hedef kitlenin daha da genişlemesine olanak tanımaktadır.

İletişim sektörü hisseleri ile ilgili bu kadar ön detay aktardıktan sonra gelelim daha kapsamlı bir analize. Detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenerek bana destek olabileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Şuana kadar ki desteklerinizden ötürü sizlere oldukça fazla bir şekilde teşekkür ediyorum… İşte iletişim sektörü hisseleri için güncel detaylar…

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. (TCELL)

Faaliyet göstermiş olduğu dokuz ülkenin beşinde pazar lideri olmaya başaran Turkcell, 2000 yılında halka arz olmuş bir şirkettir. Hisse fiyatı göz önüne alındığında bir türlü beklentileri karşılamayı başaramayan Turkcell hisse ile ilgili maddeleri şu şekilde sıralayabilirim;

1-Hisse Son 10 Senede %146’lık Bir Getiri Sağlamıştır!

İletişim sektörü hisseleri arasında başı çeken ve her zaman popüler bir şirket olan Turkcell, son 10 yıldır uzun vadeli düşünen yatırımcısına %146’lık bir getiri sağlamayı başarmıştır. Yani bundan tam 10 sene önce 1000 TL’lik bir Turkcell hissesi alsaydınız temettüler dahil olmak üzere 2470 TL’ye sahip olurdunuz. Bu getiri şahsen beni çokta tatmin etmedi. Hisse son 1 senede ise %16’lık bir getiri sağlamıştır.

Mutlaka Oku: 4 Adet Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler

2-Şirket Son Çeyrekte 1.10 Milyar TL Net Kar Açıkladı!

Turkcell hisse senedi için son açıklanan bilanço %27 artışla 1.10 Milyar TL olmuştur. Şirket geçen sene aynı dönemde sadece 872 Milyon TL’lik bir net kar açıklamıştı. Bir önceki çeyreklerdeki net kara baktığımızda pandemi dönemini şirketin gayet iyi bir şekilde geçirdiğini görmekteyiz.

3-Şirket Satışlarını %18 Oranında Artırmayı Başarmıştır!

Son açıklanan bilançoda şirket satışlarını %18 artırarak 7.61 Milyar TL’lik bir net satış geliri elde etmiştir. FAVÖK oranı ise %15 artarak 3.35 Milyar TL’ye ulaşmıştır. Geçen sene aynı dönemdeki satış gelirine baktığımda şirketin 6.43 Milyar TL’lik bir satış geliri elde ettiğini görmekteyim. 

4-Turkcell Borcunu %15 Oranında Artırmıştır!

Tüm iyi göstergelere rağmen şirketin geçen yıla göre borcunu %15 oranında artırdığını görmekteyiz. Bu artış ile beraber şirketin net borcu 11 Milyar TL olmuştur. Bu borç bilgisi ile beraber şirketin Öz kaynaklarını her çeyrekte istikrarlı bir şekilde artırdığını görebiliyoruz.

5-Turkcell Hisse Senedinin F/K ve FAVÖK Oranları Hissenin Ucuz Olduğunu Göstermektedir!

Halka açıklık oranı %54’e ulaşan hissenin temettü verimliliği 6.41 gibi gayet iyi bir seviyededir. Özsermaye karlılığı %22, Net kar büyüme oranı %26 olan şirketin yıllık net kar marjı ise %15’tir. Hissenin F/K oranın 7.67, FD/FAVÖK oranının 3.48 gibi düşük bir seviyede olması hisse fiyatının ucuz olduğunu göstermektedir.

Türk Telekomünikasyon A.Ş. (TTKOM)

%6’si Türkiye Varlık Fonuna, %25’i Hazine ve Maliye Bakanlığına, %55’i LYY Telekomünikasyon A.Ş’ye ve %13’i halka açık olan Türk Telekom iletişim sektörü hisselerinin kaderi olan beklentileri karşılayamamış bir hisse olarak ön plana çıkmamıştır. Gelelim bu önemli hisse ile ilgili kısa ve öz detaylara…

Mutlaka Oku: Uzun Vadeli Düşünülen Hisseyi Ne Zaman Satmalıyız?

1-Türk Telekom Hisse Son 1 Senede %5 Zarar Ettirmiştir!

Son 1 senede borsamızdaki hemen hemen her hisse %40’ın altında kazandırmadı ancak Türk Telekom bu sınıflandırmanın dışına çıkarak uzun vadeli düşünen yatırımcısını %5’lik bir zarar uğratmıştır. Türk Telekom hissenin 2010 yılından bu yana ki getirisine baktığımda sadece %28’lik bir kazanç sağladığını görüyorum.

2-Şirketin Temettü Dağıtma Hususunda İstikrarlı Olmadığı Görülmektedir!

Herhangi bir bedelli veya bedelsiz sermaye artırım kararı almayan Türk Telekom istikrarlı temettü dağıtma geleneğini 2016 yılında bozmuştur. 2020 ve 2021 yıllarında şirketin temettü dağıtmaya başladığını ve temettü verimliliğinin 7.27 gibi gayet tatmin edici bir seviyede olduğunu belirtelim.

3-Şirket %105 Artışa Sahip Net Kar Açıklamıştır!

İletişim sektörü hisseleri arasında sözü geçen bir firma olarak ön plana çıkan Türk Telekom geçen yıla oranla bu çeyrekte %105’lik bir artışla 1.36 Milyar TL’lik bir net kar açıklamıştır. Şirket satış gelirlerini de %20 büyüterek 7.59 Milyar TL’ye ulaştırmıştır. Hissenin FAVÖK oranı da %23 artarak 3.60 Milyar TL’ye ulaşmıştır.

4-Şirketin Net Borcu %12 Oranında Artış Göstermiştir!

Döviz fazla pozisyonu 982 Milyon TL seviyesinde olan şirketin Finansman geliri 712 Milyon TL olmuştur. Şirket net borcunu geçen yıla oranla %12 artırarak 18.4 Milyar TL’ye yükseltmiştir. İletişim sektörü hisseleri olan Turkcell ve Türk Telekom’un bu borç yapısının hissenin ilerleyişini yavaşlattığını söyleyebiliriz.

5-Hissenin Yabancı Yatırımcı Oranı %47!

İletişim sektörü hisseleri beklentilerin her daim yüksek olduğu hisseler oldukları için yabancı yatırımcılarda bu hisselere kaliteli bir ilgi göstermektedir. Türk Telekom hissesine yapılan %47’lik yabancı yatırımlar bunun en önemli göstergesidir. Hissenin F/K değeri 6.20 ve FD/FAVÖK oranı ise 3.13’tür. Bu oranlara bakarak hissenin çok ucuz kaldığını söyleyebiliriz.

Mutlaka Oku: Genç Yaşta Zengin Olmak İsteyene 11 Tavsiye!

Kron Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş. (KRONT)

%28’i Lütfi Yenel’e, %10’u Netaş Telekomünikasyona ve %56’sı Halka açık olan Kron Telekomünikasyon, iletişim sektörü hisseleri arasında belki de beklentileri karşılayabilen tek şirket olarak ön plana çıkıyor. Bu önemli hisse ile ilgili detayları şu şekilde aktarayım…

1-Hisse Son 1 Senede %130’luk Bir Getiri Sağlamıştır!

Son 1 senede uzun vadeli düşünen yatırımcısına %130’luk mükemmel bir getiri sağlamayı başaran Kron Telekomünikasyon şirketi borsaya açıldığı ilk ay olan 2011 Mayıs Ayından bu yana yatırımcısına %2686’lık bir getiri sağlamayı başarmıştır. Yani bu dönemde 1000 TL’lik bir para yatırıp hissenizi bugüne kadar bozmamayı başarsaydınız temettüler dahil paranız tam tamına 27.867 TL olurdu. Bu getirinin gayet tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

2-Şirketin Yabancı Yatırımcı Oranı %10!

Türkcell ve Türk Telekom gibi firmaların yüksek yabancı yatırımcı oranlarına rağmen Kron Hisse senedinin yabancı yatırımcı oranının %10 bandında kaldığını görmekteyim. Önümüzdeki dönemlerde şirketin yatırımlarını artırması ile beraber yabancı yatırımcı oranının yükseltebileceğini düşünüyorum.

3-Şirket Son Çeyrekte %132 Artışla Net Kar Açıklamıştır!

Kron Telekomünikasyon son çeyrekte %132 artışla 2.48 Milyon TL’lik güzel bir kar açıklamıştır. Şirket satış gelirini de %10 büyüterek 10.25 Milyon TL’ye yükseltmiştir. Favök ise 485 Bin TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Şirket bir önceki çeyrekte çok daha iyi bir bilanço görüntüsü çizmişti.

Mutlaka Oku: Takip Edilmesi Gereken Youtube Borsa Kanalları

4-Şirket Borcunu %63 Oranında Artırmıştır!

İletişim sektörü hisseleri arasında yer alan Kront hissesi için açıklanan son bilançoda şirketin %63’lük bir artışla 10.6 Milyon TL’lik bir net borcu olduğu görülmektedir. Bu denli yüksek bir artışın neden kaynaklandığı şirketin açıklamış olduğu güncel bilanço kapsamlı incelenerek bulunmalıdır.

5-Şirketin F/K ve FD/FAVÖK Değerlerinin Çok Fazla Şiştiğini Söyleyebiliriz!

64 FK Oranı ve 99 FD/FAVÖK oranları hisse fiyatının çok fazla şiştiğini göstermektedir. Özsermaye karlılığı %21, net kar büyüme oranı %132 ve yıllık net kar marjı %22 olan şirket hissesinin geleceği fiyatlandırıp fiyatlandırmadığını iyi bir şekilde analiz ederek yatırımlarınızı gerçekleştiriniz.

İletişim sektörü hisseleri İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

İletişim sektörü hisseleri ile ilgili olarak benim aktarabileceklerim bu kadar. Sizlerinde iletişim sektörü hisseleri ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Borsaya Yeni Başlayanlar İçi Tavsiyeler

Mutlaka Oku: PD/DD Değerine Göre Ucuz Hisseler

Mutlaka Oku: Borsada 1 TL Altı Hisseler 2021

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. QGW2K4CTOYMF56YWXF www.web.de dedi ki:

    merhabalar içeriğiniz çok iyi teşekkürler…

Yorum Yaz