Satışta Nasıl Başarılı Olunur ? 11 önemli tavsiye

Hayatın her alanında satışın yani pazarlamanın olduğunu unutmayın.Bu nedenle ”Satışta Nasıl Başarılı Olunur?” başlıklı bu içeriğimizin sadece satış sektöründe bulunan kişiler için olmadığını hatırlatalım…

Satışta Nasıl Başarılı Olunur ?

Bu içeriğimizde satış danışmanı nasıl konuşmalı, satış elemanının dış görünüşü nasıl olmalı ve iyi satış yapmanın yolları ile ilgili oldukça önemli tavsiyelerde bulunacağız. Satış danışmanının bilmesi gerekenler ile ilgili bu içeriğimiz sizlere oldukça önemli faydalar sağlayacaktır.

Satış becerilerinin sadece yetenek olduğuna ve doğuştan geldiğine asla inanmayın. Satışta başarı çalışarak da mümkündür. Aşağıda belirtmiş olduğumuz Satışta Nasıl Başarılı Olunur? sorusuna istinaden vermiş olduğumuz cevapları uygulayarak her ne satıyorsanız satın kısa zamanda başarılı satışların kapısını aralayabileceksiniz…

1-Güvenilir Olun!

Satışta Nasıl Başarılı Olunur? sorusuna istinaden verilebilecek ilk önemli cevap güvendir. Eğer müşterinize güven aşılayamaz iseniz asla başarılı olamazsınız. Duruşunuzdan konuşmanıza varıncaya kadar güvenilir bir duruş sergilemeniz satışta başarının kapılarını aralamanıza yardımcı olacaktır.

2-Sattığınız Ürünü İyi Bilin!

Satacak olduğunuz ürün hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz asla satış yapamazsınız. Müşterinin sorabileceği her soruya cevap verebilecek donanımda olmak müşterinin gözünde güvenilir olmanızı ve almak istediği ürünün gerçekten ihtiyacı olduğuna inanmasını sağlayacaktır.

3-Rakip Firmaların Ürünlerininde Özelliklerini Bilin!

Mağazaya gelen müşteri diğer markalardaki aynı türdeki ürünlerin özelliklerini ve sizin satmaya çalıştığınız ürünün diğerlerinden ne gibi farkları olduğunu anlatmanızı isteyecektir. Bu nedenle aynı sektörde bulunduğunuz markaların ürünlerini mutlaka iyi bilin.

4-Müşterinizi İyi Tanıyın!

İyi bir satış nasıl yapılır sorusuna çok güzel cevap olabilecek müşterinizi iyi tanıyın tavsiyemiz göz ardı edilmeyecek satıştaki kilit noktalar arasında yer almaktadır. Müşterinizi ilk önce dinleyerek ve konuşma tarzından giyim tarzına varıncaya kadar analiz ederek en doğru ürüne yönlendirebilirsiniz.

5-Sektörünüzü İyi Bilin!

Sektörünüzde olup biten her detayı bilin. Yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip edin. İyi bir satış temsilcisinin özellikleri ve satışta başarı kuralları içerisinde yer alan sektörü iyi bilme tavsiyemiz kısa vadeli başarılar yerine uzun vadeli başarılar yakalamanızı sağlayacaktır.

6-İletişim Becerinizi Yükseltin!

İletişim becerilerinizi geliştirerek karşınızdaki kişinin ne istediğini ve neye ihtiyaç duyduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Aynı zamanda karşınızdaki kişiyi kişisel olarak da tatmin ederek mutlu bir şekilde mağazanızdan ayrılmasını sağlayabilirsiniz.

7-Empati Becerilerinizi Geliştirin!

İyi satış yapmanın yolları arasında mutlaka empati kurmak gelmektedir. İyi bir satış temsilcisi hangi özellikleri taşımalı sorusuna istinaden ilk sıraya empati becerisinin iyi olması gerektiğini koyabilirim.

8-Ticari Kaygıdan Önce Müşteri Memnuniyetine Önem Verin!

Müşteri memnuniyeti Satışta Nasıl Başarılı Olunur? sorusunun kilit noktasıdır. Müşterinizi memnun edemiyorsanız satış adımının sonunda olsanız dahi büyük bir hüsrana uğrarsınız.

9-Müşteriyi Hissettirmeden Ödeme Adımına Geçirin!

Satış danışmanının bilmesi gerekenler arasında müşteriye hissettirmeden ödeme adımına geçirmesi gelmektedir. Mesela ”ödemeyi nasıl yapmayı düşünüyorsunuz kredi kartı veya nakit mi?” şeklinde bir soru sorulması müşteriye farkında olmadan ürünü bilinçaltında alma yönünde bir baskı uygulayacaktır.

10-Ekstra Yan Ürünler Önerin!

Satışta Nasıl Başarılı Olunur? sorusuna en güzel örneklerden bir tanesi mesela bir cep telefonu satıyorsanız yanında kaskoda satabilmenizdir. Bu tür ekstra ürünler satarak rakiplerinizden çok daha kolay sıyrılabilirsiniz.

11-Sürekli Etkileşimde Bulunun

Her konuştuğunuz ziyaretçi müşteriye dönüşmeye bilir. Bu nedenle sürekli meşgul olmak daha fazla insan ile etkileşimde bulunmak satışlarınızı çok ciddi düzeylerde artıracaktır.

Satışta Nasıl Başarılı Olunur? sorusuna istinaden vermiş olduğumuz bu 11 tavsiye dışında müşterilerinizi evinize gelen misafir edası ile karşılamanız, güler yüzlü olmanız, samimi bir şekilde müşterinize yaklaşmanız son olarak müşterilerinize karşı sabırlı ve anlayışlı bir tavır takınmanız sizi başarılı bir satışçı yapacaktır.

Sizlerinde Satışta Nasıl Başarılı Olunur?, İyi satış yapmanın yolları, satış elemanının dış görünüşü nasıl olmalı ve satışta nasıl başarılı olunur soruları ile alakalı görüş ve düşünceleri varsa lütfen bizlerle paylaşınız. İlerleyen zamanlarda satış danışmanı nasıl konuşmalı, iyi bir satış temsilcisi hangi özellikleri taşımalı ve satış elemanı müşteriyi nasıl ikna edebilir başlıkları ile karşınıza çıkacağız bizleri takibi bırakmayın…

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz