Portföyüm Ekim Ayını Süper Geçirdi! (UZUN VADE BORSA YATIRIMI)

Arkadaşlar Selamlar. Her ayın sonunda yapmış olduğum gibi Ekim ayının sonunda da portföyümün durumu ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyorum. Uzun vade borsa yatırımı yapma hususunda tereddütleri olan kişilere faydası olduğunu düşündüğüm portföy içeriklerimi önümüzdeki dönemlerde de yapmaya devam edeceğim…

Borsamızın uzun yıllardır gelişme gösterememesinin en önemli sebebi yerli yatırımcının borsaya kısa vadeli al-sat yapma fikri ile gelmesidir. Bu durumda yabancı yatırımcıların ellerini kollarını sallayarak eşik atmalarına neden olmaktadır.

Oysa şirketlere ortak olma bilinci ile borsaya yatırım yapılıp, 5-10 sene bekleyebilme sabrı gösterilebilse altın, döviz ve mevduat yatırımlarından çok daha iyi getirileri borsada elde edebilirsiniz. Tabii bunun için önce sabır sonrasında sürekli portföy takibi yapmamak gerekir…

Uzun Vade Borsa Yatırımı

Bende başlangıçta kısa vadede al-satlar yaparak çok daha iyi kazançlar elde edebileceğimi düşünmüştüm. Ancak daha sonrasında robotları yenebilmenin imkansız olduğunu anladım ve yatırım yaptığım hisselerde hiç hareket etmeseydim 1 sene içerisinde %100’e yakın getiriler elde edebileceğimi gördükten sonra uzun vade borsa yatırımı yapmaya başladım.

Her ay portföyümde düşüş gösteren hisselere ufak alımlar gerçekleştirerek borsadaki yatırımımı artırıp temettü emekliliğini amaçlıyorum. İnanıyorum ki uzun vadede diğer yatırım araçlarının sağlamış olduğu getirinin kat be kat fazlasını borsadaki şirketlerimden elde edeceğim…

 

Uzun vade borsa yatırımı gerçekleştirmiş olduğum şirket hisselerinin Ekim ayı performansı ile ilgili kapsamlı bilgilendirmeye geçmeden önce sizlerden ricam bu içeriğe 500 beğeni atarak bana desteklerinizi iletmenizdir. Bu tür destekleriniz kaliteli içerikler üretebilmem hususunda bana güç veriyor.

İçeriğin sonunda portföyüm ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum. Ayrıca sizlerinde uzun vade borsa yatırımı gerçekleştirdiğiniz şirket hisseleriniz varsa lütfen yorumlarda belirtiniz. Bakalım hangi şirkete daha fazla yatırım gerçekleştirilmiş…

Ekim Ayında Portföy %9 Büyüdü!

Portföyüm Ekim Ayını Süper Geçirdi! (UZUN VADE BORSA YATIRIMI)

Ekim ayının başı borsamız için sancılı geçse de özellikle Faiz indiriminin ardından ayın sonunu çok iyi kapattık. Mevcut faiz indirimlerinin devam etmesi borsamız için çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Çünkü insanlar enflasyondan düşük bir mevduat faizinde parasını tutmak yerine borsaya yöneliyor.

Bist 100, ekim ayında %8’lik yükseliş yaşadı. Benim uzun vade borsa yatırımı portföyüm ise %9’luk güzel bir performans sergiledi. Ekim ayının başında portföyümdeki hızlı erimeyi görüp hisselerimi satsaydım maalesef şuan bu %9’luk getiriyi sağlayamayacaktım ve hayıflanmaya başlayacaktım. Bunu başarmamın en önemli sebebi de sürekli ekranı izlememem ve kısa vadede ihtiyacım olmayan para ile yatırım yapmamdır.

Mutlaka Oku: Kolay Para Kazanma İçin 10 Müthiş Yol!

Ben yatırım gerçekleştirmiş olduğum 7 şirketime fazlası ile güvendiğim için bu süreçte hiçbir zaman hisselerimi satmayı düşünmedim. Durum tamamen de düşündüğüm gibi oldu. İnanılmaz düşüşler yaşayan hisselerim çok kısa bir süre içerisinde toparlanmayı da bildi.

Ereğli Bu Süreçte %18 Değer Kazandı!

Bana göre borsamızda uzun vade borsa yatırımı gerçekleştirmek isteyen kişilerin portföyünde olmazsa olmaz hisselerden bir tanesi olan Ereğli, eylül ayının en kötü performansını gösteren hissesiydi. Ekim ayında ise tam tersi oldu. Tam %18 yükseliş yaşayan şirket güzel bir bilanço açıklayarak bu yükselişine devam ediyor.

Ekim ayında ikinci en iyi performansı gösteren hisse ise borsamızın favori uzun vade hisselerinden olan Aksa Akrilik oldu. Bu süreçte %15’e yakın bir performans gösteren hisse aynı sektörde yer aldığı SASA’nın gölgesinde hızlı yükselişine devam ediyor.

Ekim ayının üçüncü en iyi performansı ise düşüşlerde gözüm kapalı bir şekilde alım gerçekleştirdiğim FORD oldu. Bu önemli şirket hissesi de %14 yükseliş gerçekleştirerek beklentilerimi karşılamayı başardı. Çip üretiminde yaşanan krize rağmen bu dönemlerde bu denli bir yükseliş gerçekleştirilmesi gerçekten müthiş…

Portföyümde Ayı Kötü Kapatan Hisse Olmadı!

Portföyümdeki hiçbir şirket Ekim ayında düşüş yaşamadı. En az yükseliş gerçekleştiren Alkim ve Şişecam dahi %6’ya yakın bir değer kazandı. Kasım ayından da ümitli olduğumu söyleyebilirim. Faiz indirimleri devam ederse portföyüm hızlıca büyümeye devam edecektir.

Şimdi gelelim en önemli kısma. 2021 şubat ayından bu ya uzun vade yatırım gerçekleştirmiş olduğum şirketlerimin net getirilerine. Aksa Akrilik 8 aylık uzun vade borsa yatırımı sürecimde %30 getiri sağladı. Bu şirketi takip eden Ereğli %11, Alkim ise %10 getiri sağladı.

Portföyümde beklentileri bir türlü karşılayamayan şirket ise Şişecam oldu. Sadece %3.56’lık bir yükseliş yaşayan şirketten beklentilerim yüksek çünkü Şişecam’ın sektöründe bir rakibi yok. Tek handikabı oldukça düşük bir temettü verimliliğine sahip olması.

Mutlaka Oku: Borsada En Fazla Kazandıracak Hisseler

Portföyümün genel anlamda getirisi ise tam olarak %10.66 oldu. Ortalama 4.9 temettü verimliliğine sahip portföyümdeki şirketlerden 2022 yılında 7500 TL’ye yakın bir temettü alacağım.  İlerleyen yıllarda yıl içerisinde aldığım bu temettü miktarını artırarak finansal olarak daha özgür olmayı amaçlıyorum.

Şimdi gelelim portföyümdeki şirketlerin yakın zamanda açıklamış oldukları bilançolara… Bazı şirketler henüz yok çünkü 3. çeyrek bilançolarını henüz KAP’a bildirmediler. Ben sadece burada 3. çeyrek bilançolarını açıklayan şirketlere değineceğim…

1- Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL)

Uzun vade borsa yatırımı yaptığım portföyümün en önemli şirketlerinden bir tanesi olan Ereğli son 5 senenin en iyi bilançosunu açıkladı. %760 artışla 5 Milyar TL net kar açıkladı. Şirketin satış gelirleri ise %124 büyüme ile 18 Milyar TL oldu.

2.80 Milyar TL döviz açık pozisyona sahip olan şirket bu dönemde 165 Milyon TL finansman geliri elde etti. Şirketin kasasındaki 1.84 Milyar TL nakdi hesaba kattığımda net borca sahip olmadığın söyleyebilirim. Açıklanan bu bilançonun etkisini önümüzdeki 2-3 aylık süreç içerisinde görebileceğimizi tahmin ediyorum.

Şuanda temettü verimliliği %8’E ulaşan şirketin özsermaye karlılığı %27, yıllık net kar marjı ise %23 oldu. Hissedeki 5.4 olan F/K değerine ve 1.3 olan PD/DD değerine baktığımda ucuz olduğunu söyleyebilirim. %19 ihracat ve %60 yabancı yatırımcı oranına sahip olan hisseden beklentilerim uzun vadede çok yüksek…

2-Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO)

Çip krizinden dolayı ciddi bir düşüş yaşayan Ford, son 5 senenin en iyi ikinci bilançosunu açıklamayı başardı. Şirket %39 artışla 1.89 Milyar TL net kar ve %41 büyüme ile 19 Milyar TL satış geliri elde etti. 5.39 Milyar TL döviz açık pozisyona sahip olan Ford, tüm borçlarını kapatarak 375 Milyon TL nakdi kasasında bulundurmayı başarmıştır.

Son 5 yılda karının %77’sini yatırımcısı ile paylaşan şirketin yabancı yatırımcı oranı %68 bandında. İhracat oranı ise %76 gibi müthiş bir seviyede olan şirketin son dönemdeki özkaynak artışı ise %6.4 oranında gerçekleşti. Ford son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtıyor.

Uzun vade borsa yatırımı için tercih etmiş olduğum FORD hissesini seçmemin en önemli sebebi şirketin elektrikli43AZ araç üretimine odaklanmasıdır. Yüksek ihracat oranına sahip olan bu önemli şirketten beklentin çok yüksek olduğu için her düşüşte kademeli almaya devam edeceğim…

3-Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. (SISE)

Şişecam 2021 3. çeyreğinde %58 artışla 1.35 Milyar TL net kar ve %42 büyüme ile 8.24 Milyar TL satış geliri elde etti. 9 Milyar TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin net borcu geçen yıla göre %47 azalarak 3.8 Milyar TL seviyesine geriledi.

Son 5 yılda şirket yatırımcılarına karının sadece %25’ini dağıtmıştır İhracat oranı %43’lere çıkmış olan şirketin son dönemdeki özkaynak artışı %19 gibi muazzam bir seviyededir. Şişecam ara vermeden 10 yıl boyunca yatırımcısına temettü dağıtmış bir şirkettir.

%49’u halka açık olan şirketin özsermaye karlılığı %19, yıllık net kar marjı ise %17’dir. Yabancı oranı %’30’larda olan şirketin önümüzdeki dönemlerde borcunu tamamen sıfırlayıp çok daha yüksek verimlilikte temettü dağıtacağını umuyorum.

Mutlaka Oku: 100.000 TL İle Yatırım Yapmak İsteyenlere

4-Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (VESBE)

Yakın zamanda bedelsiz sermaye artırımına giderek uzun vadeli yatırımcısını bir hayli mutlu eden Vestel Beyaz Eşya, son çeyrekte %23 azalışla 278 Milyon TL net kar ve %55 büyüme ile 3.92 Milyar TL satış geliri elde etti. 1.70 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunan şirketin net borcu geçtiğimiz yıla göre %4 artarak 1.2 Milyar TL seviyesine çıkmış durumda.

%13’ü halka açık olan şirketin temettü verimliliği 6.91, yıllık net kar marjı %11 ve özsermaye karlılığı %56 oldu. Şirketin yıllık net kar marjını mutlaka artırması gerekmekte. Birçok aracı kurumun %35 yakın bir hedef fiyat belirlediği şirketten beklentilerim özellikle yüksek üretim gücü nedeni ile çok yüksek.

Cari değerleri sektör ortalamasında ilerleyen şirketin 5.7 F/K değeri, 2.7’de PD/DD değeri bulunmakta. Son 5 yılda karının %65’ini yatırımcısı ile paylaşan şirketin %76 gibi yüksek bir ihracat oranı bulunmaktadır. Şirketin özellikle yurtiçinde de pazar payını daha fazla artırıp büyümesini sürdüreceğini düşünüyorum.

Uzun Vade Borsa Yatırımı İçin Görüşlerinizi Bekliyorum.

Böylelikle uzun vade borsa yatırımı portföyüm ile alakalı detayları sizlere aktardım. Sizlerinde uzun vade borsa yatırımı ile ilgili görüş ve düşüncelerinizi merak ediyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Ereğli Demir Çelik Hisse

Mutlaka Oku: Vesbe Hisse Senedi

Mutlaka Oku: Geliri Döviz Olan Borsa Şirketleri

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz