Döviz Fazla Pozisyonu Bulunan ve Geliri Döviz Olan Borsa Şirketleri (10 ADET)

Merhabalar arkadaşlar. Dolardaki yaşanan sert yükselişler canımızı sıksada bu ortamdan en az hasarla nasıl çıkabiliriz bunu düşünmemiz gerekiyor. Bende bu amaçla döviz fazla pozisyonu bulunan yurtdışı satışları güçlü yani geliri döviz olan borsa şirketleri ile ilgili bilgi verip bu şirketlerin finansal durumlarına değineceğim…

Doların bu kadar hızlı yükseldiği bir ortamda döviz açık pozisyonu bulunup üstüne üstlük yurtdışı satışları zayıf olan şirketler bu sürecin sonunda ciddi sorunlar yaşayabilir. Enflasyonun sürekli arttığı ülkemizde özellikle uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız mutlaka ihracat oranı yüksek aynı zamanda döviz fazla pozisyona sahip şirketlere ortak olmaya dikkat etmeniz en sağlıklı yol olacaktır. 

Özellikle önümüzde açıklanacak olan bilançolarda Geliri döviz olan borsa şirketleri önemli karlılıklar yazacaklardır. Birçok değişkeni de hesaba katarak kaliteli bir getiriye sahip olabilirsiniz. Burada şuna dikkat etmek gerekiyor, her döviz geliri olan şirket iyi diye de bir durum söz konusu değil…

Geliri Döviz Olan Borsa Şirketleri

Borsada uzun vadeli bir yatırım yapıyorsanız TL bazlı değil Dolar bazlı olarak uzun vadede ne kadar kar elde ettiğinizi hesaba katmalısınız. Bunun içinde geliri döviz olan borsa şirketleri en doğru seçenek olacaktır. Döviz fazla pozisyonu olan, ihracatı yüksek aynı zamanda çok fazla borçlu olmayan şirketlere sabır edip, 5-10 sene yatırım gerçekleştirirseniz şuanda hayal dahi etmeyeceğiniz getiriler elde edebilirsiniz.

Önümüzdeki 6 aylık dönemde faizlerin düşürülmesi halinde borsaya olan ilginin daha fazla artıp önemli getiriler elde edileceğini düşünüyorum. Bu süreçte sabırlı olan ve sürekli ekran kontrol etmeyen kişiler dolar ve altından daha iyi getiriyi borsadan elde edeceklerdir.

Döviz fazla pozisyonu bulunan ve geliri döviz olan borsa şirketleri ile ilgili kapsamlı bilgilendirmeye geçmeden önce bu tarz içeriklerin daha fazla gelmesi ve daha kaliteli içerikler üretebilmem için içeriğime 1000 beğeni atarak bana desteklerinizi iletmenizi rica edeceğim. Destekleriniz için şimdiden teşekkürler…

İşte Geliri döviz olan borsa şirketleri…

Döviz Fazla Pozisyonu Bulunan ve Geliri Döviz Olan Borsa Şirketleri (10 ADET)

1-Kordsa Teknik Tekstil A.Ş. (KORDS)

4 Kıtada 12 üretim tesisi bulunan, lastik ve inşaat güçlendirme ile Kompozit teknolojileri alanında üretim gerçekleştiren Kordsa, Geliri döviz olan borsa şirketleri arasında ilk sırada yer almakta. Şirket her 3 otomobil lastiğinden 1’ini, her 3 uçak lastiğinden 2’sini güçlendiriyor.

Şirket son açıkladığı bilançoda %1364 artışla 225 Milyon TL net kar ve %109 büyüme ile 1.69 Milyar TL satış geliri elde etti. 58 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin geçtiğimiz yıla göre borcu %4 artarak 2.8 Milyar TL seviyesine yükseldi. Şirketin yurtdışı satışlarının toplam satışlarına oranı %100 yani şirket tamamen ihracattan gelir elde ediyor.

%28’si halka açık olan Kordsa hisse son 1 yılda %110 artış gerçekleştirdi. %15 özsermaye karlılığı ve %7 yıllık net kar marjı bulunan Kordsa hissenin F/K değeri 11.5, FD/FAVÖK oranı 9, PD/DD değeri ise 1.5’dur. Yabancı oranı %15 olan şirket son 5 yılda karının %30’unu yatırımcısı ile paylaştı. Şirket son dönemde de özkaynaklarını %13 oranında artırmayı başardı.

Mutlaka Oku: Aşırı Zengin Olmak İsteyenlere 5 Tavsiye

2-Ege Endüstri ve Ticaret A.Ş. (EGEEN)

Otomotiv sektörü için dingil ve dingil parçaları geliştiren ve üreten Ege Endüstri geliri döviz olan borsa şirketleri listesinin ikinci sırasında yer alıyor. Şirket toplam satış gelirinin %87’sini yurtdışından elde ediyor. Güçlü üretim mekanizması şirketin istikrarlı bir döviz geliri elde etmesine de imkan tanıyor.

Şirket son çeyrekte %144 artışla 88 Milyon TL net kar ve %220 büyüme ile 233 Milyon TL satış geliri elde etti. 294 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirket bu dönemde 20 Milyon TL finansman geliri elde etti. Şirketin kasasındaki 199 Milyon TL’yi hesaba kattığımızda net borca sahip olmadığını söyleyebilirim.

%34’ü halka açık olan hisse son 1 senede %32 yükseliş yaşadı. Temettü verimliliği 4.16 olan şirketin özsermaye karlılığı %56, yıllık net kar marjı ise %49’dur. Ege endüstri son 5 senede karının %55’ini yatırımcısı ile paylaşmıştır. Hissedeki yabancı oranı ise %7…

3-Acıselsan Acıpayam Selüloz Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (ACSEL)

%86 yurtdışı satış oranına sahip olan Acıselsan, sondaj, deterjan, tekstil, boya, gıda, ecza, kozmetik ve seramik gibi alanlarda kullanılabilecek ürünler üretmektedir. Şirketin tamamen niş bir alana yönelik üretimler gerçekleştirmesi ihracat oranının bu denli yüksek olmasını sağlamıştır.

Acıpayam selüloz için açıklanan bilançoda %111 artışla 2 Milyon TL net kar ve % 4 azalışla 11 Milyon TL satış geliri elde edildiği belirtildi. 6 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin kasasında 4.80 milyon TL nakdi bulunmakta.

%51’i halka açık olan şirketin özsermaye karlılığı %22, yıllık net kar marjı ise %19’dur. Acıyapam son 5 senede karının %23’ünü yatırımcısı ile paylaştı. Son dönemde özkaynaklarda %6 oranında artış yaşanırken hissedeki yabancı yatırımcı oranı %1 seviyesine yakın…

4-Peker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (PEKGY)

Yatırım stratejisi özellikle İngiltere ve Almanya’da gayrimenkul yatırımları gerçekleştirmek olan Peker Gayrimenkul, geliri döviz olan borsa şirketleri listesinin üçüncü sırasında yer alıyor. Hali hazırda önemli projelere imzasını atan şirketin önümüzdeki dönemlerde de bu döviz pozisyonunu rahatlıkla koruyacağını düşünüyorum.

Şirket son çeyrekte %92 azalışla 2.61 Milyon TL net kar ve %66 azalışla 2.76 Milyon TL satış geliri elde etti. 261 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin kasasında bulunan net 85 Milyon nakdi hesaba kattığımızda bir net borca sahip olmadığını söyleyebilirim.

%61’i halka açık olan şirketin %10 özsermaye karlılığı ve %70 yıllık net kar marjı bulunmakta. Şirket son 3 çeyrekte özkaynaklarını %42 oranında artırmayı başardı. Hissedeki yabancı yatırımcı oranı %3 bandına yakın. Son olarak hissenin son 1 senede %55 oranında düşüş yaşadığını da belirtmeden geçemeyeceğim…

Mutlaka Oku: Borsa Uzun Vade Hisseleri Hangi Sektörlerden Seçilmelidir?

5-Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ULUUN)

Türkiye’nin en büyük 345. firması olan Uluun, döviz fazla pozisyona sahip, geliri döviz olan borsa şirketleri sıralamasında beşinci sırada yer almakta. Bugüne kadar 5 kıtada 92 ülkeye ihracat gerçekleştiren şirketin ihracata yönelik çalışmaları bu finansal durumunu koruyabileceğini göstermektedir.

Şirket son çeyrekte %252 artışla 17 Milyon TL net kar ve %134 büyüme ile 2.59 Milyar TL satış geliri elde ettiğini açıkladı. 264 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirket bu dönemde 72 Milyon TL finansman geliri elde etmişti. Şirketin borcu geçen seneye göre %355 oranında artarak 384 Milyon TL’ye yükseldi.

Uluun son 5 senede karının sadece %6’sını yatırımcısı ile paylaştı. Son dönemdeki özkaynak artışı ise %4 oldu. %12 özsermaye karlılığı ve yıllık net kar marjı %1’in altında olan şirketin yabancı yatırımcı oranı yok denecek kadar az. Bu önemli hissenin ilerleyen zamanlarda yükselişe geçebilmesi için borcunu düşürmesi ve yıllık net kar marjını yukarılara çekmesi gerekmekte…

6-Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri A.Ş. (FMIZP)

Otomotiv sektörünün en önemli şirketlerinden bir tanesi olan Federal Mogul, geliri döviz olan borsa şirketleri sıralamasında altıncı sırada yer alıyor. Amerika ve Japonya’ya Volvo, Bentley, Ford, Renault, Peugeot, BMW ve Mercedes gibi markalara orjinal ekipman pistonlar ihraç eden şirket üretimi zor olan ürünleri üretmesinden dolayı %75 gibi önemli bir oranına sahiptir.

Şirket son çeyrekte %7 artışla 8 Milyon TL net kar ve %192 büyüme ile 41 Milyon TL satış geliri elde etti. 43 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirket bu dönemde 1.5 Milyon TL finansman geliri elde etti. Şirketin net borcu bulunmuyor ve kasasında 33 Milyon TL nakdi bulunmakta…

%18’i halka açık olan şirketin özsermaye karlılığı %81, yıllık net kar marjı ise %25’tir. Şirket son 5 yılda karının %99’unu yatırımcısı ile paylaştı. Güncel F/K ve PD/DD değerleri çok fazla yükselen hissedeki yabancı yatırımcı oranı %3’dür.

7-Jantsa Jant Sanayi ve Ticaret A.Ş. (JANTS)

Avrupanın en büyük jant üreticilerinden bir tanesi olan Jantsa, döviz fazla pozisyonu bulunan ve geliri döviz olan borsa şirketleri sıralamasında yedinci sırada yer alıyor. Ticari, zirai, endüstriyel ve savunma sanayiine önemli üretimler gerçekleştiren şirketin üretim mekanizması oldukça güçlü.

Şirket son çeyrekte %152 artışla 80 Milyon TL net kar ve %91 büyüme ile 320 Milyon TL satış geliri elde etti. 129 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirketin net borcu bulunmuyor ve kasasında 35 Milyon TL nakdi bulunmakta…

%17’si halka açık olan Jantsa hisse son 1 senede %140 oranında yükseliş gerçekleştirdi. %62 özsermaye karlılığına sahip olan şirketin yıllık net kar marjı ise %24’tür. Son 5 yılda karının %45’ini yatırımcısı ile paylaşan şirketin özkaynaklarında %2 artış yaşandı. Cari değerleri aşırı yüksek olan şirketin yabancı yatırımcı oranı %3’e yakın.

8-Işık Plastik Sanayi ve Dış Ticaret Pazarlama A.Ş. (ISKPL)

Policam, vivapak ve granuls gibi üretimi oldukça zor katma değerli ürünler üreten şirket geliri döviz olan borsa şirketleri sıralamasında sekizinci sırada yer alıyor. Gün geçtikçe üretmiş olduğu ürünleri ve pazar payını artırmayı başaran şirket bu döviz pozisyonu ve %69 olan ihracat oranını korumaya devam edeceğini düşünüyorum.

Son çeyrekte %53 azalışla 10 Milyon TL net kar açıklayan şirket, satış gelirlerini ise %17 azaltarak 93 Milyon TL’ye düşürmüştü. 12 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin net borcu 23 Milyon TL. Şirket bu çeyrekte 1.5 Milyon TL finansman geliri elde etti.

%22’si halka açık olan şirketin özsermaye karlılığı %22, yıllık net kar marjı ise %17’dir. Özkaynakları son dönemde %12 artış gösteren şirketin yabancı yatırımcı oranı %1’in altında. Işık plastik hisse senedi son 1 senede %43 yükseliş gerçekleştirmiştir.

Mutlaka Oku: Kısa Yoldan Zengin Olmanın Yolları

9-Ege Seramik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (EGSER)

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde 1972 yılında kurulan Ege Seramik geliri döviz olan borsa şirketleri sıralamasında dokuzuncu sırada yer alıyor. Türkiye’nin en değerli ilk 100 markası arasında yer alan şirket gün geçtikçe pazar payını yükseltmeyi başarmakta. %67 ihracat oranına sahip şirketin önümüzdeki dönemlerde bu ihracat rakamını daha da yukarılara çıkarabileceğini umuyorum.

Ege Seramik son çeyrekte %308 artışla 50 Milyon TL net kar ve %84 büyüme ile 257 Milyon TL satış geliri elde etti. 136 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirket bu dönemde 5.50 Milyon TL finansman geliri elde etti. Şirketin kasasında 35 Milyon TL nakdi bulunmakta.

%34’ü halka açık olan hisse son 1 senede %126 değer artışı yaşadı. %43 özsermaye karlılığı ve %21 yıllık net kar marjı bulunan şirket son 5 senede karının %28’ini yatırımcısı ile paylaştı. Özkaynaklarda son dönemde %5.5 artış yaşandı. Son olarak hissedeki yabancı yatırımcı oranı %5’e yakındır.

10-Kervan Gıda Sanayi Ve Ticaret (KRVGD)

Geliri döviz olan borsa şirketleri sıralamasında onuncu sırada yer alan Kervan Gıda, Türkiye’nin en büyük yumuşak şeker üreticisi ve ihracatçısıdır. Manisa merkezli şirket jöleli şeker, sakız, meyan şekeri, lolipop ve sakız ürünleri üreterek dünyaya satmayı başarmaktadır.

%64 ihracat oranına sahip olan Kervan Gıda için son açıklanan bilançoda %78 artışla 54 Milyon TL net kar ve %60 büyüme ile 347 Milyon TL satış geliri elde edildiği açıklandı. 124 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirket 8 Milyon TL finansman geliri elde etti. Şirketin borcu geçtiğimiz yıla göre %21 artarak 347 Milyon TL seviyesine yükseldi.

Son 5 yılda karının çok küçük bir kısmını dağıtan Kervan Gıda, son dönemde özkaynaklarını %17 oranında artırmayı başardı. %28’i halka açık olan şirketin özsermaye karlılığı %26, yıllık net kar marjı ise %14’tür. Hissedeki yabancı yatırımcı oranı %13 seviyesine yaklaşmış durumda…

Geliri Döviz Olan Borsa Şirketleri İle İlgili Yorumum!

Döviz fazla pozisyonu bulunan ve geliri döviz olan borsa şirketleri arasından seçim yaparken özellikle borçluluğu çok fazla abartılmamış şirketlerden seçimler yapmanız en sağlıklısı olacaktır. Satışlarını her dönem istikrarlı bir şekilde artıran şirketlere uzun vadeli yatırım her zaman kazandırır. 

Geliri döviz olan borsa şirketleri arasında en beğendiklerim Ege Seramik, Jantsa ve Ege Endüstri şirketleri bu şirketlerin ciddi bir üretim mekanizmalarına sahip olmaları ve döviz fazla pozisyona sahip olmalarının yanı sıra net borca sahip olmamaları da tercih nedenlerim olmuştur.

Şirketlerin döviz fazla pozisyonları ve ihracat rakamlarının yanı sıra özsermaye karlılıklarının ve yıllık net kar marjının yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Bu ufak detaylar uzun vadede dövizin ve mevduatın getirisinden daha iyi getiriler elde etmenize imkan tanıyacaktır.

Geliri Döviz Olan Borsa Şirketleri İle İlgili Görüşlerinizi Bekliyorum

Böylelikle geliri döviz olan borsa şirketleri ile ilgili önemli finansal verileri aktardım. Sizlerinde bu şirketler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: Geleceğin Hisseleri 2022

Mutlaka Oku: Osmen Hisse

Mutlaka Oku: Kalekim Hisse

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz