Borsa Uzun Vade Hisseleri Hangi Sektörlerden Seçilmelidir?

Selamlar arkadaşlar. Sizlerle beraber burada borsa uzun vade hisseleri hangi sektörlerden seçilmelidir? sorusuna yanıt arayacağız. Bu aralar uzun vadeli hisse yatırımları gerçekleştirdiğim için sektör araştırmaları yapıyorum. Bu araştırmalarımında sizlere fayda sağlayacağını düşünüyorum…

Birçok içeriğimde uzun vadeli yatırım düşüncesinin borsa yatırımcısı için olmazsa olmazlardan olduğunu belirttim. Bundan yola çıkarak Borsa uzun vade hisseleri hangi sektörlerden seçilmelidir? sorusuna kendi borsa tecrübelerim ve öngörülerim doğrultusunda yanıt vermeye çalışacağım.

Kısa vadeli al-satlar ile bir sonuca varılamayacağını hisse senetlerinin geçmiş 5 veya 10 yıllık fiyatlarına bakarak anlayabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlardan da birçok hisse ile ilgili keşke satmasaydım, bekleseydim gibi konuşmalar kesinlikle duymuşsunuzdur.

Borsa Uzun Vade Hisseleri Hangi Sektörlerden Seçilmelidir?

İçeriğimde sektörler ile ilgili yapmış olduğum yorumlar kendi öngörülerimden oluşmaktadır. Kesinlikle bir başkasından etkilenerek sektör yorumları yapmadım. Kendi yatırım tercihlerinizi yaparken bu yorum ve görüşlerimden ilham alabilirsiniz.

Burada sektörler ile ilgili yapmış olduğum yorumların ve görüşlerim kendime yatırım notlarımdır. Kesinlikle bir başkasını yatırım ile ilgili olarak yönlendirmek amacı ile bu içeriğimi hazırlamıyorum. Bir borsa yatırımcısı olarak inandığım doğrularımın yatırımlarımı hangi yönde şekillendirdiğini görebilmeniz için buradayım.

Borsa Uzun Vade Hisseleri Hangi Sektörlerden Seçilir? sorusu ile ilgili detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenerek bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Kanalımı 10.000 Aboneye ulaştıran sizlere de ayrıca teşekkür etmek istiyorum…

Mutlaka Oku: En Ucuz Temettü Hisseleri

Borsa Uzun Vade Hisseleri İle İlgili Sektör Seçimi

1-Enerji Sektörü Hisseleri

Borsada uzun vadeli bir yatırım stratejisi oluşturmak isteyen kişiler mutlaka portföyüne enerji sektörü hissesi eklemelidir. Özellikle sektörde yenilenebilir enerjiye yönelik olarak yatırımlar gerçekleştiren firmaları iyi analiz ediniz.

Yenilenebilir enerji yatırımları gerçekleştiren şirketler özellikle uzun vadeli yatırım stratejisine sahip olan kişileri adeta ihya edecektir. Dünyanın geleceğinin yenilenebilir enerjide olduğu ve ülkemizin jeopolitik konumu göz önüne alındığında özellikle yenilenebilir enerji sektörü hisselerinin ciddi yükselişler yaşayacağını düşünüyorum.

Aksa, Zorlu, Odaş, Ayen, Aksu, Akenerji, Enerjisa, Naturen ve Esenboğa gibi önemli şirketler enerji sektöründe faaliyet göstermektedir. Bu şirketleri iyi bir şekilde analiz edip aralarından sağlam elmaları seçerek portföyünüze ekleme yapabilirsiniz.

2-Yazılım Sektörü Hisseleri

Borsa uzun vade hisseleri ile ilgili araştırma yapan kişilere ikinci önerim yazılım sektöründen eklemeler yapmalarıdır. Hayatımızın odak noktasına yerleşmiş olan teknolojinin ilerleyen zamanlarda şuan ki durumdan çok daha fazla bir şekilde teknolojinin hayatımızda yer edineceğini düşünüyorum.

Borsamızdaki yazılım şirketlerinin bazılarının son 5 yıllık süreçte inanılmaz yükselişler yaşadığına şahit olduk. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte de aynı hızda yükselişlerine davam edeceklerini düşündüğüm için kendi portföyümde de bu şirketlerden bazılarına yer verdim.

Logo, Karel, Alcatel, Netas, Arena Bilgisayar, Datagate gibi şirketlerin son yıllardaki fiyat grafiğine göz gezdirerek ne demek istediğimi çok daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz. Mesela Logo hissesine 2016 yılı başında yatırım yapıp hisselerinizi bugüne kadar korusaydınız paranız tam tamına %400 değer kazanabilirdi…

3-Demirçelik Sektörü Hisseleri

Borsa uzun vade hisseleri ile ilgili seçim yaparken en favori sektörlerimden bir tanesi olan Demirçelik sektörünü asla pas geçmiyorum. Bu sektördeki şirketlerin çok ciddi bir ihracat rakamları yakalaması beni fazlası ile cezbetmektedir. Aynı zamanda sektördeki şirketlerin yüksek temettü verimine sahip olması beni cezbeden bir başka detay olmuştur.

Özellikle salgın döneminden dolayı Avrupa’nın Çinden talebi kesmesi ülkemizdeki demirçelik şirketlerine yaramıştır. Ülkemizin jeopolitik konumu demirçelik sektöründe faaliyet gösteren firmaların fazlası ile işine yaramaktadır. Birçok demirçelik firması artan talebe yetişemediğinden dolayı siparişlerini 2-3 ay ötelemeye dahi başlamışlardır.

Dünya genelinde gayrimenkul sektöründe üretimlerin daha da artması bu sektörde faaliyet gösteren firmaların işine yarayacaktır. Bu sektörde faaliyet gösteren Ereğli, İskenderun, Kardemir ve İzmir Demir Çelik Hisse senetleri ile ilgili derin bir analiz yaparak portföyünüze doğru şirket hissesini ekleyebilirsiniz.

Mutlaka Oku: Borsa Üzerine Filmler

4-Otomotiv Sektörü Hisseleri

Dünyanın giderek elektrikli araç üretimine odaklanması otomotiv sektöründe bir hareketlilik yaşanmasına neden olmuştur. Özellikle elektrikli araç üretimine odaklanmış olan firmaların gelecek 10 senelik dönemde çok ciddi yükselişler yaşayacağını düşünüyorum.

Uzun vadeli portföyünüze bir ekleme yapmak istiyorsanız elektrikli araç üretimine odaklanmış olan firmaları iyi bir şekilde analiz edin. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmaların ciddi bir yabancı yatırımcı oranına sahip olduğunu da belirtmek istiyorum.

Bu sektördeki firmaların beni cezbetmesinin bir başka önemli nedeni de temettü oranlarının oldukça iyi olması ve her yıl düzenli bir şekilde temettü dağıtmalarıdır. Kendi uzun vadeli portföyüme ekleme yaparken otomotiv sektörünü pas geçmiyorum.

5-Perakende Sektörü Hisseleri

Kriz dönemlerinden etkilenmeyen borsa uzun vade hisseleri arıyorsanız perakende sektörü hisselerini kesinlikle boş geçmeyin. İnsanoğlunun en temel gereksinimlerinden bir tanesi olan Gıda ihtiyacını en iyi şekilde karşılayan bu sektördeki şirketler salgın döneminden en güçlü şekilde çıkan şirketler olmuşlardır.

Hiçbir uzman borsacının tahmin edemeyeceği bir şekilde yükselişler yaşayan perakende sektör hisselerinin önümüzdeki 10 yıllık süreçte de kaliteli yükselişler yaşayacağını düşünüyorum. Bu sektördeki şirketler arasından seçim yaparken finansallarını en iyi şekilde yöneten firmaları seçmeniz en mantıklı tercih olacaktır.

Çünkü sektörde iyi satışlar gerçekleştirmesine rağmen geçmiş dönemlerde iflasını açıklayan firmaların olduğunu belirtmek istiyorum. Bim, Migros, Şok ve Bizim gibi firmalar sektörün önemli temsilcileridir. Bu firmalar üzerinde temel analize odaklanmanız karlı bir yatırım yapmanız için önemli bir adım olacaktır.

Mutlaka Oku: Borsadan Zengin Olanlar Neyi Doğru Yapıyor?

6-Sağlık Sektörü Hisseleri

Borsa Uzun Vade Hisseleri ile ilgili seçim yaparken özellikle Sağlık sektöründe faaliyet gösteren özel hastanelerin hisselerine odaklanmanızı öneriyorum. Gün geçtikçe kamu hastanelerindeki teknolojik altyapı yetersizliği çok fazla göze batmakta. Bu durum da özel hastanelere olan talebi çok fazla artırmıştır.

Koronavirüs salgınından dolayı gelir düzeyi düşük olan kesim dahi kamu hastaneleri yerine özel hastaneleri tercih etmiştir. Bu durum özel hastanelerin tarihlerinde görmedikleri yoğunluklar yaşamasına sebep olmuştur. Ülke nüfusunun giderek yaşlanması da özel hastanelere olan talebi azaltmayacaktır.

Sağlık sektöründeki ilaç şirketlerini ise kendi portföyüme eklemiyorum. Çünkü altyapı yetersizliğinden dolayı neredeyse ülkemizdeki hiçbir firma ilaç üretimi yapamamaktadır. İthal edilen ilaçların satışını gerçekleştiren bu firmaların finansalları da kendi üretim mekanizmaları olmadığı için maalesef zayıf gelmektedir.

7-Beyaz Eşya Sektörü Hisseleri

Ülkemizin en güçlü sektörlerinden bir tanesi de Beyaz Eşya sektörüdür. Borsa uzun vade hisseleri ile ilgili bir araştırma içerisine koyulmuş olan kişiler mutlaka bu sektörden portföylerine ekleme yapmalıdırlar. Ülkemizde faaliyet gösteren beyaz eşya firmaları önemli bir üretim altyapısına sahiptir.

Aynı zamanda ciddi ihracat rakamlarına sahip olan sektördeki firmalar global pazarda faaliyet gösteren birçok marka ile rekabet edebilir bir seviyeye gelmiştir. Finansal altyapılarının da oldukça başarılı bir şekilde yönetildiğini düşündüğüm bu sektördeki firmaları yakın takibe almanız en doğru tercih olacaktır.

Arçelik ve Vestel gibi son dönemlerde iyi bilanço açıklayan şirketlerin var olduğu bu sektördeki firmaları özellikle temel analiz yöntemi ile inceleyiniz. Kendi uzun vadeli portföyümde de bulunan bu sektördeki firmalara benim güvenim çok fazla…

Borsa Uzun Vade Hisseleri İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum

Böylelikle Borsa Uzun Vade Hisseleri İle ilgili favori gördüğüm sektörleri sizlere aktardım. Sizlerinde Borsa uzun vade hisseleri ile ilgili seçim yaparken favori gördüğünüz sektörler var ise lütfen yorumlar aracılığı ile belirtiniz. Yorumlarınız benim için çok önemli…

Mutlaka Oku: Yükselecek Hisse Nasıl Anlaşılır?

Mutlaka Oku: Uzun Vadede Altın Mı Borsa Mı?

Mutlaka Oku: Uzun Vadede Neye Yatırım Yapmalı?

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz