Uzun Vadeli Yatırım Düşünenlere Geleceğin Hisseleri 2022

Arkadaşlar Selamlar. Sizlere burada en az 10 yıl tutmanız şartı ile güzel kazançlar elde edebileceğinize inandığım şirket hisseleri ile ilgili bilgilendirmede bulunacağım. Burada yer vermiş olduğum geleceğin hisseleri 2022 yılı ve sonrasında önemli mesafeler kat edecektir…

2022 yılında yükseleceğini düşündüğün bu şirket hisselerine sermayenizi yatırmadan önce şirket bilançolarını yakın takibe almanızı öneriyorum. Şirketlerin borçluluk durumları, kasadaki nakitleri, döviz pozisyonları ve satışları yakın markajınızda olmalıdır.

Burada yer vermiş olduğum geleceğin hisseleri 2022 yılında kaliteli bilançolar açıklayacaklardır. Tamamen üretim odaklı olmalarına dikkat ettiğim bu şirketlerde dikkat ettiğim bir diğer önemli nokta özsermaye karlılığı ve yıllık net kar marjıdır. Bu iki kalemdeki oranların enflasyonun üzerinde olmasına dikkat etmeye çalıştım.

Geleceğin Hisseleri 2022

Borsamızda bugünlerde ciddi fırsatlar olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle de siz değerli takipçilerimi uzun vadeli yatırıma teşvik etmeye çalışıyorum. Günlük al-satlar ile para kazanılamayacağını özellikle beni yaklaşık olarak 1 senedir takip eden yatırımcıların iyi bilmesi gerekiyor.

Geleceğin hisseleri 2022 de kaliteli bilançolar açıklayacaklardır. Üretmiş oldukları ürünlere talepte her geçen gün artacaktır. Ben burada yer alan şirketlere yatırım gerçekleştirmedim ancak önümüzdeki 10 yıllık süreçte bu şirketlerin enflasyon ve döviz yatırımlarının çok üzerinde getiriler kazandırabileceğini düşünüyorum.

Geleceğin Hisseleri 2022 şirketleri ile ilgili detaylı bilgilendirmelere geçmeden önce kemik kitlemden bu içeriğe 500 beğeni atarak bana desteklerini göstermesini rica edeceğim. Son zamanlarda çok ciddi bir şekilde izlenmeler düştü bu hususta yardımlarınızı rica edeceğim…

Burada yer vermiş olduğum şirketlerden farklı olarak sizlerinde geleceğin şirketi olabileceğini düşündüğünüz şirketler var ise yorumlarda belirtiniz. 

İşte Geleceğin Hisseleri 2022 Güncel Listesi…

Uzun Vadeli Yatırım Düşünenlere Geleceğin Hisseleri 2022

1-Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları (BIOEN)

Geleceğin hisseleri 2022 listesinin başına Biotrend hisse senedini koyuyorum. Alternatif enerji üretimi hususunda oldukça başarılı işlere imzasını attığını düşündüğüm şirketin 11 ilde 18 tesiste çöpleri elektriğe dönüştürerek ülkemizin enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamaya çalıştığını belirtmek istiyorum…

Biotrend çevre ve enerji yatırımları AŞ. için açıklanan son bilançoda şirketin %120 artışla 11 Milyon TL net kar ve %65 büyüme ile 92 Milyon TL satış geliri elde ettiği açıklanmıştır. 376 Milyon TL gibi ciddi bir döviz açık pozisyona sahip olan şirketin net borcu da 387 Milyon TL seviyesine ulaşmış. 

Özsermaye karlılığı %7, yıllık net kar marjı %15 olan şirketin yabancı yatırımcı oranı %10 seviyesine çıkmış durumda. Geleceğin hisseleri 2022 listesinde yer vermiş olduğum bu şirkete yatırım gerçekleştirirken mutlaka döviz açık pozisyonun ve net borcun düşmesini takip ederek yatırım gerçekleştirin. Önümüzdeki 4 bilanço dönemini takip etmeniz en sağlıklı yol olacaktır.

Mutlaka Oku: 11 Adet Müşterisi Hazır İşler

2-Qua Granite Hayal Yapı ve Ürünleri Sanayi Ticaret AS (QUAGR)

Yer kaplama sektörünün öncü şirketlerinden olan Qua Granite şirketinin üretmiş olduğu ürünlere olan talep her geçen gün artıyor. Üretim kapasitesini artırmaya yönelik adımların gerçekleştirilmesi şirket hissesinin Geleceğin hisseleri 2022 listesinde yer almasını sağlamıştır.

QUA Granite Hayal Yapı için son açıklanan bilançoda %129 artışla 92 Milyon TL net kar ve %51 büyüme ile 286 Milyon TL satış geliri elde edildiği açıklandı. Ayrıca şirketin 55 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olduğu ve net borcunun 106 Milyon TL olduğu belirtildi. Şirketin bu dönemde elde etmiş olduğu karın 92 Milyon TL olduğu göz önüne alındığında bu net borcun şirketi zora sokabileceğini düşünmüyorum.

Geleceğin hisseleri arasında yer vermiş olduğum şirketin özsermaye karlılığı %32, yıllık net kar marjı ise %26 gibi oldukça beğendiğim seviyelerde. Yakın zamanda bedelsiz sermaye artırımına giden bu önemli şirketin gelecek dönemlerde bilançoları yakın takibimde olacak ve sizlerle güncel bilançolarını paylaşacağım.

3-Galata Wind Enerji Anonim Şirket (GWIND)

İlerleyen yıllarda enerjiye olan talebin giderek daha da artacağından kimsenin şüphesi yok. Bu nedenle de rüzgar ve güneşten enerji üretmeye odaklanan Galata Wind şirketine uzun vadeli yatırım gerçekleştirmek bana mantıklı geliyor.

Şirket son çeyrekte %78 azalışla 6 Milyon TL net kar açıkladı. Satışlarını ise %36 büyütmeyi başararak 89 Milyon TL’ye çıkardı. 270 Milyon TL döviz açık pozisyonu bulunan şirketin 576 Milyon TL’de net borcu bulunmaktadır. Geleceğin hisseleri 2022 listesinde yer vermiş olduğum bu şirkete yatırım yapmayı düşünürken mutlaka net borcun ve döviz açık pozisyonun azalmasına dikkat edin. 

Doğan holding iştiraki olan Galata Wind şirketinin %30’u halka açıktır. Özsermaye karlılığı %14, yıllık net kar marjı da %32 olan şirketin ilerleyen dönemlerde net karını ve satışlarını artırıp döviz açık pozisyonunu ve net borcunu düşürmesini beklemek uzun vadeli yatırım için en mantıklı seçenek olacaktır. 

4-Kalekim Kimyevi Maddeler Sanayi & Ticaret AS (KLKIM)

İnşaat sektörünün hemen hemen her ihtiyacını karşılamayı başaran bir şirket olan Kalekim, su yalıtım uygulamaları, seramik uygulamaları, zemin uygulamaları ve ısı yalıtım uygulamaları ile dikkat çeken bir şirket oldu. Önümüzdeki dönemlerde inşaat sektöründe canlanmanın daha iyi olacağını düşünerek şirketin ürünlerine olan talebin daha fazla artacağını düşünüyorum.

Geleceğin hisseleri 2022 listesinde yer vermiş olduğum Kalekim şirketi açıkladığı bilançosunda %74 artışla 44 Milyon TL net kar ve %26 büyüme ile 208 Milyon TL net karı bulunduğunu belirtmiştir. Döviz açık pozisyonu bulunmayan şirketin kasasındaki net nakdi ise 301 Milyon TL gibi müthiş bir seviyededir.

%30’u halka açık olan şirketin özsermaye karlılığı %26, yıllık net kar marjı ise %19’dur. %2 yabancı yatırımcı oranına sahip olan şirketin güncel F/K ve PD/DD değeri yükseliş gerçekleştirmek için gayet ideal. Şirketin önümüzdeki bilançolarını bekleyerek uzun vadeli yatırımda düşünüp düşünmeyeceğinize karar verebilirsiniz.

Mutlaka Oku: Para Kazanmanın Yolları 10 Öneri

5-Ege Seramik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (EGSER)

1972 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Ege seramik, seramik sektörünün en fazla tercih edilen şirketlerinin başında geliyor. 24 milyon 300 Bin m2 yıllık seramik üretim kapasitesi ile dikkat çeken şirket benim geleceğin hisseleri 2022 listemdeki en favori şirketlerimden bir tanesidir.

Ege seramik son bilançosunda %308 artışla 50 Milyon TL net kar ve %84 büyüme ile 257 Milyon TL satış geliri elde ettiğini açıkladı. 136 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin kasasındaki 35 Milyon TL’yi göz önüne aldığımda herhangi bir net borca sahip olmadığını söyleyebilirim.

%67 gibi ciddi bir ihracat oranına sahip olan şirket son 3 çeyrekte özkaynaklarını %5.5 oranında artırmayı başardı. %43 özsermaye karlılığı ve %21 yıllık net kar marjı bulunan şirketin özellikle bu sene içerisinde açıklamış olduğu bilançoya bakarak çok şeyler beklediğimi söylemek istiyorum.

6-Bantaş Bandırma Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BNTAS)

Finansal durumunu çok beğendiğim şirketlerin başında gelen Bantaş Bandırma, metal ofset baskı ve teneke kutu üretim hattı ile dikkat çekmektedir. Önemli bir alanda üretim gerçekleştirip bu alanda rakibi neredeyse yok denebilecek şirketin gelecek dönemlerde üretim kapasitesini daha fazla artırması halinde ciddi bilançolar açıklayabileceğini düşünüyorum.

Şirket son dönemde %198 artışla 13 Milyon TL net kar ve %45 büyüme ile 51 Milyon TL satış geliri elde ettiğini açıkladı. 61 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin kasasında 73 Milyon TL nakdi bulunmakta. Şirketin bu dönemdeki satış geliri son 5 senenin en iyi satış geliri olma özelliğini taşıyor.

%56’sı halka açık olan şirketin özsermaye karlılığı %21, yıllık net kar marjı ise %22’dir. %13 ihracat oranı ve son dönemdeki %22 özkaynak artışı ile dikkat çeken şirketin özellikle ihracat oranını artırması halinde çok daha iyi seviyelere gelebileceğini düşünüyorum.

7-Yükselen Çelik A.Ş. (YKSLN)

Kalıp, otomotiv ve savunma sanayi alanlarına üretim gerçekleştiren yükselen çelik, 1976 yılından bu yana birçok sektörün ihtiyaçlarına cevap vermeyi başarmıştır. 10 farklı ülkede 40’ın üzerinde şirket ile uzun vadeli iş ilişkisi bulunan şirketi oldukça yeterli olan üretim kapasitesi nedeni ile geleceğin hisseleri 2022 listesine dahil ettim.

Şirket son çeyrekte %1668 artışla 18 Milyon TL net kar ve %363 büyüme ile 151 Milyon TL satış geliri elde etti. 2.66 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin net borcu ise 50 Milyon TL’ye ulaşmış durumda. Şirketin önümüzdeki dönemlerde de aynı oranda net kar açıklaması hisse fiyatının önemli seviyelere kadar yükselmesine olanak sağlayacaktır.

%29’u halka açık olan şirketin %24 özsermaye karlılığı ve %11 yıllık net kar marjı bulunmaktadır. Son dönemde özkaynaklarında %6.6 oranında artış yaşanan şirketin mevcut borçluluğunun sıkıntı yaratabilecek bir seviyede olmadığını düşünüyorum.

Mutlaka Oku: İş Hayatında İstenmeyen 10 Karakter

8-Jantsa Jant Sanayi ve Ticaret A.Ş. (JANTS)

Ticari, zirai, endüstriyel ve savunma sanayiine çok önemli üretimler gerçekleştiren Jantsa, 40 yılı aşan tecrübesi ile 6 kıtada 85’den fazla ülkeye ürünlerini ihraç etmeyi başarmaktadır. Geleceğin hisseleri 2022 listesinde yer verdiğim bu önemli şirket yıllık 20 milyon jant üretim kapasitesine sahiptir.

Jantsa son açıkladığı bilançosunda %152 artışla 79 Milyon TL net kar ve %91 büyüme ile 319 Milyon TL satış geliri elde ettiğini açıkladı. 128 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirketin kasasındaki 34 Milyon TL’yi göz önüne alarak net borca sahip olmadığını belirtebilirim.

Son 5 yılda karının %45’ini yatırımcısı ile paylaşan şirketin ihracat oranı %72, son dönemdeki özkaynak artışı ise %2 civarında gerçekleşti. %3’e yakın bir yabancı yatırımcı oranına sahip olan şirket hissesinin güncel F/K değeri 22.5, FD/FAVÖK değeri 25.6 ve PD/DD değeri 11.4’dür. Uzun vadeli yatırım için özellikle PD/DD değerinin biraz daha düşmesi gerekmekte…

9-Orge Enerji Elektrik Taahhüt A.Ş. (ORGE)

Enerji sektörünün en bilinen şirketlerinden tanesi olan Orge Enerji’yi Geleceğin hisseleri 2022 listesine eklememin en önemli sebebi güçlü finansallara sahip olmasıdır. Ayrıca şirketin üstlenmiş olduğu projeleri üstlenebilecek yetkinliğe sahip şirket sayısının az olması da tercih sebebim oldu.

Son bilançoda şirketin %67 artışla 17 Milyon TL net kar ve %79 büyüme ile 76 Milyon TL satış geliri elde ettiği açıklandı. 24 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirketin kasasındaki net nakdi ise 19 Milyon TL. Bilançoya bakarak şirketin doğru yönetildiği söylenebilir.

%46’sı halka açık olan şirketin %26 özsermaye karlılığı ve %30 yıllık net kar marjı bulunmakta. Son dönemde özkaynaklarını %10 oranında artırmayı başaran şirketin yabancı oranı %3. F/K ve PD/DD değerlerine bakarak şirketin uzun vadeli yatırım için doğru bir tercih olabileceğini düşünüyorum.

Geleceğin Hisseleri 2022 Listesi İle İlgili Görüşlerim!

Geleceğin hisseleri 2022 listesinde en beğendiğim şirketler sırasıyla Kalekim, Ege Seramik ve Bantaş Bandırma bu şirketlerin döviz fazla pozisyonlara sahip olmaları ve net borca sahip olmamaları tercih etmemde en büyük etken oldu…

Listede yer alan borcu yüksek şirketler ile ilgili mutlaka gelecek bilançoları takip etmenizi öneriyorum. Uzun vadeli yatırımda bir şirkete karar vermeden önce mutlaka en az 4 bilanço dönemini takip etmeniz doğru adımlar atmanıza önemli bir katkı sağlayacaktır.

Benim burada listelemiş olduğum şirketleri araştırmadan kesinlikle portföyünüze eklememelisiniz. Kendi uzun vade portföyüm var ancak bu dönemde uzun vadeli yatırıma başlasaydım geleceğin hisseleri 2022 listesinde yer alan bazı şirketlere gözüm kapalı yatırım gerçekleştirirdim.

Geleceğin Hisseleri 2022 Listesi İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle geleceğin hisseleri ile ilgili 9 önemli şirketin bilanço detaylarına kısaca değinmeye çalıştım. Sizlerinde geleceğin hisseleri 2022 listesi ile ilgili yorum ve görüşlerini bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Osmen Hisse

Mutlaka Oku: Kalekim Hisse

Mutlaka Oku: Tuncay Turşucu Temettü Hisseleri

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz