Tuncay Turşucu Temettü Hisseleri 6 ADET

Arkadaşlar Selamlar. Borsamızın en önemli isimlerinden bir tanesi olan Tuncay Turşucu hocamızın güncel olarak önermiş olduğu temettü hisseleri ile ilgili bilgilendirmede bulunacağım. Tuncay Turşucu temettü hisseleri ile başarılı bir portföyün oluşturulması mümkün. Tabi kendi seçimleriniz çok daha önemli…

Küçük yatırımcıları temettü yatırımcılığına özendirme hususunda en başarılı isimlerden bir tanesi olan Tuncay Turşucu, beğenmiş olduğu temettü hisselerini bizlere aktarmış. Bazı kriterleri baz alıp sınıflandırma yaparak en doğru seçimleri yapmaya çalışmış.

Temettü hususunda başarılı sayılan şirketleri son 10 yıllık temettü verimliliğine göre sıralamış. Temettü verimliliği %4’ün altında olanları listeden çıkarmış. Bir diğer önemli kriteri de yıllık ortalama temettü büyüme hızı. Bu detayda da %10’un altında olan şirketleri elemiş…

Tuncay Turşucu Temettü Hisseleri

Tuncay Turşucu temettü hisseleri arasından seçim yaparken şirketlerin güncel finansal tablolarını analiz edip o şekilde uzun vadeli bir yatırım gerçekleştirmeniz en sağlıklı tercihlerden bir tanesi olacaktır. Ben burada şirketlerin en güncel finansal durumlarını kısa ve öz bir şekilde sizlere aktaracağım.

Tuncay Turşucu temettü hisseleri listesinde borsamızın en iyi 6 temettü verimi yüksek şirketleri bulunmakta. Özellikle aylık 1000 TL’ye kadar temettü emekliliği amacı ile borsaya yatırım gerçekleştiriyorsanız  6 veya 7 şirket sayısını geçmemeniz en ideali olacaktır.

Tuncay Turşucu temettü hisseleri listesinde yer alan 6 şirket ile ilgili daha kapsamlı bilgilendirmelere geçmeden önce siz değerli kemik kitleme her zaman hatırlatmış olduğum gibi içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana destek vermeyi unutmayınız. Bu önemli içeriğe 500 beğeni atarak bana desteklerinizi gösterebilirsiniz. Şimdiden teşekkürler…

Kendi Temettü portföyünüz var ise lütfen yorumlarda belirtiniz. Bakalım hangi hisseler daha fazla tercih edilmiş… İşte Tuncay Turşucu temettü hisseleri

Tuncay Turşucu Temettü Hisseleri 6 ADET

1-İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. (ISDMR)

Benim borsada çok fazla beğendiğim ancak portföyümde Ereğli olduğu için ekleyemediğim İskenderun Demir Çelik hissesi Tuncay Turşucu temettü hisseleri listesinin başında yer alıyor. Şirket özellikle 10 Yıllık Ortalama Temettü Verimi ve Ortalama Yıllık Temettü Büyüme Hızı ile dikkat çekiyor.

Son temettü verimliliği 8.68 olan İsdemir hisse senedi 6 senedir borsada. Bu süreçte 7 kez temettü dağıtmış. 10 yıllık ortalama temettü verimi 9.2, ortalama yıllık temettü büyüme hızı ise %36 ile çok iyi bir seviyede. Bu 6 yıllık süreçte uzun vadeci yatırımcısına %667 oranında muazzam bir getiri sağlamış.

Şirket son çeyrekte %345 artışla 2 Milyar TL net kar ve %153 büyüme ile 9 Milyar TL satış geliri elde etti. 3.36 Milyar TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin kasasındaki net nakdi ise 470 Milyon TL. Özsermaye karlılığı %21, yıllık net kar marjı ise %20 olan şirket son 5 yılda karının %100’ünü yatırımcısı ile paylaşmış. İhracat oranı %14, son dönemdeki özkaynak artış oranı ise %9. Son olarak hissedeki yabancı yatırımcı oranı %12’dir.

Mutlaka Oku: Borsa Neden Düşüyor? 5 Madde!

2-Pergamon Status Dış Ticaret A.Ş. (PSDTC)

Tuncay Turşucu temettü hisseleri listesinin ikinci sırasında yer alan Pergamon Dış Ticaret’in son temettü verimi 3.69. 7 yıldır borsada olan şirket 6 kez temettü dağıtmış 1 kez ise bedelsiz sermaye artırımına gitmiş. 10 yıllık ortalama temettü verimi %7.8, ortalama yıllık temettü büyüme hızı ise %26 olmuş. 6 yıllık borsa sürecinde şirket %1093 oranında yükseliş yaşamıştır.

Pergamon dış ticaret son çeyrekte %96 artışla 2.79 Milyon TL net kar ve %110 büyüme ile 3.17 Milyon TL satış geliri elde etti. 11.45 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin kasasında bulunan net nakdi ise 55 Milyon TL. Şirket bu dönemde 2.82 Milyon TL finansman geliri elde etmeyi başarmış.

Halka açıklık oranı %68 olan şirketin özsermaye karlılığı %36, yıllık net kar marjı ise %97. Son 5 yılda karının %73’ünü yatırımcısı ile paylaşan Pergamon Dış Ticaret, son dönemde özkaynaklarında %3’lük bir düşüş yaşamıştır. Şirketin yabancı yatırımcı oranı ise %5…

3-Yeni Gimat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (YGGYO)

Tuncay Turşucu temettü hisseleri listesinin üçüncü sırasında yer alan Yeni Gimat’ın son temettü verimliliği 7.46 oldu. 8 yıldır borsada olan şirket 8 kez temettü dağıttı. 10 yıllık ortalama temettü verimi 6.9, ortalama yıllık temettü büyüme hızı ise %15 olmuş. 8 senede şirket borsada %375 oranında bir yükseliş gerçekleştirmiş.

Şirket son açıkladığı bilançosunda %160 artışla 53 Milyon TL net kar ve %229 büyüme ile 44 Milyon TL satış geliri elde ettiğini açıkladı. 83 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin kasasında bulunan net nakdi ise 291 Milyon TL oldu.

%77’si halka açık olan şirketin özsermaye karlılığı %6.70, yıllık net kar marjı ise %81 ile müthiş bir seviyede. son 5 yılda karının %67’sini yatırımcısı ile paylaşan şirket son dönemde özkaynaklarında %2.7 oranında düşüş yaşamıştır. Son olarak şirketin yabancı yatırımcı oranının %1 olduğunu belirtelim.

Mutlaka Oku: Benim Gözümde Borsada Favori Hisseler

4-Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL)

Tuncay Turşucu temettü hisseleri listesinde dördüncü sırada yer alan Ereğli Demir Çelik, borsamızda uzun vadeli düşünen yatırımcıların her zaman ilk tercihi olmuştur. Son temettü verimliliği 8.27 olan şirket 34 yıldır borsada. bu süreçte 11 kez temettü dağıttı. 10 yıllık ortalama temettü verimi 6.7, ortalama yıllık temettü büyüme hızı ise %29’dur. 34 yıllık borsa serüveninde şirket %2017 yükseliş gerçekleştirmiş.

Ereğli demir çelik son çeyrekte %461 artışla 3.18 Milyar TL net kar ve %94 büyüme ile 14 Milyar TL satış geliri elde etti. 5.30 Milyar TL döviz açık pozisyonu olan şirketin kasasında bulunan net nakdi ise 948 Milyon TL. %48’i halka açık olan şirketin özsermaye karlılığı %20, yıllık net kar marjı ise %19…

Son 5 yılda karının %95’ini yatırımcısı ile paylaşan şirketin ihracat oranı %16, son dönemdeki özkaynak değişimi ise %9 oldu. Birçok aracı kurumun son dönemde %40 getiri potansiyeli ile hedef fiyat verdiği hissedeki yabancı yatırımcı oranı %59 oldu…

5-Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. (AKSA)

Tuncay Turşucu temettü hisseleri listesinin beşinci sırasında yer alan Aksa Akrilik, aynı sektörde yer alan SASA’nın gölgesinde kalmış ancak potansiyeli bana göre daha fazla olduğunu düşündüğüm şirkettir. Son temettü verimi 4.66 olan şirket 32 yıldır borsada ve 10 kez temettü dağıtmış. 10 yıllık ortalama temettü verimi 6.4, ortalama yıllık temettü büyüme hızı ise %10 oldu. Şirket bu süreçte %1373 yükseliş gerçekleştirmiş.

Şirket son çeyrekte 290 Milyon TL net kar ve %224 büyüme ile 1.75 Milyar TL satış geliri elde etti. 151 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin geçtiğimiz yılara göre %22 oranında borcu azalarak 1.2 Milyar TL seviyesine gerilemiştir.

Son 5 yılda karının %90’ını yatırımcısı ile paylaşan şirketin ihracat oranı %32, son dönemdeki özkaynak artışı ise %7 oldu. %37’si halka açık olan şirketin özsermaye karlılığı %47, yıllık net kar marjı ise %14’tür.  Son olarak %40’ı Akkök holdinge ait olan şirketin %45’lik bir yabancı yatırımcı oranı olduğunu belirtelim.

Mutlaka Oku: 200 Lirayı Nasıl Katlarım Diyenlere Tavsiyeler

6-Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. (TTRAK)

Tuncay Turşucu temettü hisseleri listesinin sonuncu sırasında Türk Traktör bulunmakta. Şirketin son temettü verimliliği 8.20. 18 yıldır borsada işlem gören şirket 10 kez temettü dağıtmış. 10 yıllık ortalama temettü verimliliği 6.1, ortalama yıllık temettü büyüme hızı ise %17 olmuş. Hisse bu dönemde %951 oranında değer kazandı.

Şirket son çeyrekte açıklamış olduğu bilançoda %240 artışla 260 Milyon TL net kar ve %193 büyüme ile 2.89 Milyar TL satış geliri elde etti. 471 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin kasasında bulunan net nakdi ise 320 Milyon TL.

%24’ü halka açık olan Türk Traktör’ün özsermaye karlılığı %120, yılık net kar marjı ise %239. Son 5 yılda karının %80’ini yatırımcısı ile paylaşan şirketin ihracat oranı %26, son dönemde özkaynaklarda %2.2’lik artış söz konusu. İş yatırımın %29 getiri potansiyeli 211.10 kuruş hedef fiyat verdiği hissenin yabancı yatırımcı oranı %56…

Tuncay Turşucu Temettü Hisseleri İle İlgili Görüşlerim…

Tuncay Turşucu hocamız gerçekten muazzam bir listeme yapmış. Seçilen şirketlerin temettü verimlilikleri çok iyi. Ayrıca döviz fazla pozisyona sahip olmaları ve hemen hemen hiçbir şirketin net bir borca sahip olmaması doğru seçimler yapıldığının en önemli göstergesidir.

Benim yatırım anlayışımda her daim sanayi hisselerine yatırım gerçekleştirmek olduğu için yeni temettü yatırımı yapmaya başlasaydım bu listeden Yeni Gimat ve Pergamon şirketlerini çıkarıp Eğe seramik ve Alkim Kağıt gibi şirketleri eklemeyi düşünürdüm.

Tuncay Turşucu temettü hisseleri listesinde Tuncay beyin en fazla beğendiği 6 şirketi aktardım. Tuncay hoca bu şirketlerin yanı sıra Doas, Alka, Egser, enjsa, akgrt, toaso, indes, ecilc, nuhcm, vesbe, eczyt, egeen ve froto gibi şirketleri de önermiştir. Bu şirketlerin de bilançolarına bakarak kendi temettü portföyünüzü oluşturabilirsiniz…

Tuncay Turşucu temettü hisseleri İle İlgili Görüşlerinizi Merakla Bekliyorum!

Böylelikle Tuncay Turşucu temettü hisseleri listesinde yer alan 6 şirket ile ilgili kısa ve öz bir şekilde sizleri bilgilendirmeye çalıştım. Sizlerinde burada yer alan şirketler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: Gedik Yatırım Model Portföy

Mutlaka Oku: Temettüden Zengin Olmak

Mutlaka Oku: Dolar Artışından Olumlu Etkilenecek Hisseler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz