Kalekim Hisse İçin Bilinmesi Gereken 11 Detay

Seramik uygulamaları alanında 48 yıldır faaliyetlerini sürdüren Kalekim şirketi ile ilgili önemli detayları paylaşmak istiyorum. Kalekim hisse için son açıklanan bilançoya dair tüm detayları sizlere burada aktaracağım. Merakla beklenen bilançoya göre yatırımınızı kısa-orta ve uzun vade olacak bir şekilde belirleyebilirsiniz…

1957 yılında İbrahim Bodur tarafından kurulan Kale Grubu, yapı kimyasalları, lojistik, savunma ve havacılık sanayi alanlarında faaliyetlerini sürmektedir. Avrupa’nın dördüncü Dünyanın ise en büyük yapı kimyasalları üreticisi olan Kalekim, 100’den fazla ülkeye ürünlerini ihraç etmeyi başarmaktadır.

Seramik yapıştırıcıları ve derz dolgu ürünleri ile dikkat çeken firma, inşaat sektörünün ihtiyaç duyduğu tüm yapı kimyasallarını üretebilmektedir. İstanbul, Balıkesir, Isparta, Mersin, Yozgat, Erzurum ve Mardin’de üretim tesisleri bulunan şirket hızlı büyümesine devam etmekte…

Kalekim Hisse

Mayıs 2021’de halka arz olan Kalekim Hisse, diğer halka arz hisselerine nazaran beklentileri karşılayamamış bir şirket olarak ön plana çıkmakta. Ancak markanın çok fazla bilinirliği uzun vadeli bir yatırımı benimseyen kişiler için düşünülmesini sağlamıştır.

Şirketin geniş bir ürün yelpazesine sahip olması ve talebi azalmayacak ürünler üretmesi şahsen benide uzun vadeli bir yatırıma yönlendirmekte ancak henüz bu şirketi portföyüme eklemedim. Sermayesinin ve piyasa değerinin küçük olması hissede fırsat olma ihtimalini güçlendirmektedir.

Kalekim hisse ile alakalı kapsamlı bilgilendirmeye geçmeden önce özellikle beni uzun bir süredir takip eden kemik kitlemden bu içeriğe 300 like atarak destek olmasını rica edeceğim. İçeriğin sonunda sizlerden de bu önemli hisse ile ilgili yorumlar bekliyorum…

İşte Kalekim Hisse hakkında bilinmesi gerekenler…

Kalekim Hisse İçin Bilinmesi Gereken 11 Detay

1-Şirket Net Karını %74 Oranında Artırdı!

Kalekim hisse için açıklanan son bilançoda şirketin %74 artışla 44 Milyon TL net kar elde ettiği açıklandı. Açıklanan bu net kar son 5 senenin en iyi net karı olma özelliğini taşıyor. Şirket geçen sene aynı dönemde 25 Milyon TL net kar elde etmişti. Bir önceki çeyrekte ise 27 Milyon TL’lik net kar bulunmaktaydı.  

2-Satış Gelirlerinde %26 Büyüme Söz Konusu!

Net karda olduğu gibi şirketin bu çeyrekte %26 artışla 208 Milyon TL açıklamış olduğu satış geliri son 5 senenin en iyi satış geliri olma özelliğini taşıyor. Favök ise yıllık bazda %16 atış kaydederek 45 Milyon TL’ye ulaştı. Geçen sene aynı dönemde satış geliri 165 Milyon TL’ydi. Bir önceki çeyrek dilimde ise 194 Milyon TL satış geliri bulunmaktaydı. 2018 yılı son çeyreğinden bu yana bilançoyu incelediğimde satışlarda istikrarlı bir büyümenin olduğunu söyleyebilirim.

Mutlaka Oku: Satış Ortaklığı Veren Siteler

3-Kalekim, Döviz Açık Pozisyona Sahip Değil!

Finansalların doğru bir şekilde yönetildiğini gösteren en önemli detay şirketin döviz pozisyonudur. Kalekim hisse için açıklanan son bilançoda şirketin döviz fazla veya açık pozisyona sahip olmadığı görülmekte. Şirket bu dönemde 19 Milyon TL finansman geliri elde etmeyi de başarmış…

4-Şirketin Kasasında Önemli Bir Nakit Bulunmakta!

Kalekim şirketinin finansal altyapısının sağlam olduğunu kasasında bulunan net nakit ile görebiliyoruz. 301 Milyon TL nakdi bulunan şirket buna göre herhangi bir net borca da sahip değil. Şirketin net bir borca sahip olmaması hisse fiyatı üzerinde uzun vadede olumlu bir etki yaratacaktır. Şirket bu dönemde faaliyet giderlerinde %22 artış yaşamıştır.

5-Kalekim Hisse Cari Değerleri Sektörünün Üzerinde!

Finansal olarak olumlu göstergelere rağmen şirketin 11.94 ile sektörünün en yüksek F/K değerine sahip olduğu görülmekte. PD/DD değeri ise 3.11 olan şirketin aslında bu değerleri sektör ortalamasında fiyatlanmakta. Çok fazla şiştiklerini söylemek yanlış olacaktır. Gelecek bilançolarda PD/DD değerinin biraz daha aşağılara düşmesi yükseliş için beklentileri artıracaktır.

6-Toplam Aktifler ve Özkaynaklar Her Çeyrek İstikrarlı Artmış!

Kalekim hisse bilanço detaylarına göz attığımda şirketin öz kaynağının ve toplam aktiflerinin her dönemde artış gösterdiği görülmektedir. Bir şirketi uzun vadeli düşünüyorsanız bu iki değerin artış göstermesine çok dikkat ediniz. Şirket son 3 çeyrekte özkaynaklarında %17.5’a varan bir artış yaşamıştır. 

7-Şirket, Piyasa Değerini de Artırmayı Başardı!

Birçok olumlu göstergeye sahip olan şirket bir önceki çeyrekte 1.27 Milyar TL piyasa değerine sahipken bu çeyrekte 1.44 Milyar TL piyasa değerine sahip oldu. Hisse başı karda 0.24 kuruştan 0.38 kuruşa çıkmış durumda. Uzun vadeli yatırım yolculuğunuzda bu değerlere de dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Şirket alacaklarını ortalama 84 günde tahsil ediyor, borçlarını ise ortalama 3 günde ödüyor ve stokundaki malları da ortalama olarak 46 günde eritiyor. 

Mutlaka Oku: Gelecek Vaat Eden Enerji Hisse Senetleri

8-Şirket Önemli Bir İhracat Oranına Sahip!

Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan ve neredeyse talebi azalmayacak ürünler üreten Kalekim şirketinin ihracat oranı %31’dir. Kalekim hisse için açıklanan bilançoda yer alan bu ihracat oranı yeni halka arz olmuş bir şirket için gayet tatmin edicidir. Hayatın daha da normalleştiği zamanlarda bu ihracat oranının yukarılara çıkacağını tahmin ediyorum…

9-Şirket Düşük Bir Yabancı Yatırımcı Oranına Sahip!

Kalekim hisse bilanço detaylarına baktığımda yabancı yatırımcı oranının sadece %3 olduğunu görmekteyim. Açıklanacak olan kaliteli finansallar ile şirketin yabancı yatırımcıların ilgisini daha fazla çekeceğini tahmin ediyorum. Yabancı yatırımcılar oldukça sığ olan borsamızda hangi hisseye yönelirse uzun vadede o hisse özellikle dolar bazında önemli getiriler sağlayacaktır.

10-Şirketin %68’ine İbrahim Bodur Holding Sahip!

%31’i halka açıkla44lan Kalekim Hisse de %68’lik pay İbrahim Bodur Holding’e ait. %31 olan halka açıklık oranın gayet iyi olduğunu söyleyebilirim. Bu oran hissenin daha hızlı yol almasına katkı sağlayacaktır. Ben uzun vadeli portföyümde %50’inin üzerinde halka açıklık oranına sahip olan şirketleri seçmiyorum.

11-Şirketin Özsermaye Karlılığı ve Yıllık Net Kar Marjı Enflasyonun Üzerinde!

Kalekim hisse bilanço detaylarına baktığımda özsermaye karlılığının %26, yıllık net kar marjının ise %19 olduğunu görüyorum. Özsermaye karlılığının yüksek olması şirket finansallarının doğru bir şekilde yönetildiğini, yıllık net kar marjının yüksek olması ise şirketin kaliteli ve piyasada arzı az olan ürünler ürettiğini göstermektedir. Halka arz olduğundan bu yana %3.69’luk bir değer kaybı yaşayan şirket şuana dek herhangi bir temettü dağıtım kararı almadı.

Mutlaka Oku: 1 Gecede Zengin Olmak Hayal Mi?

Kalekim Hisse İle İlgili Görüşlerim!

Şirketin oldukça temiz finansallara sahip olduğunu düşünüyorum. Uzun vadeli süreçte de bu finansal verilerde daha da iyileşme görülürse yükseliş bekliyorum. Şirketin üretmiş olduğu ürünlerin özellikle ülkemizdeki inşaat sektörü için oldukça kaliteli algısı olması beklentilerimi yükseltmekte…

Sektördeki diğer şirketler ile kıyaslama yaptığımda cari değerlerde biraz yükseliş gerçekleşse de sektör ortalamasında gidildiği söylenebilir. Kalekim hisse uzun vadecilerin ilgisini çekmesi için mutlaka düzenli temettü dağıtımlarına başlaması gerekmekte…

İlerleyen zamanlarda da takibimde olacak olan bu hisseyi uzun vadeli portföyüme ekleyebilirim ancak bunun için bilançoların izlenmesi gerekmekte. Sizde bir şirketin en az 4 bilanço dönemini görüp bu şekilde uzun vadeli yatırımlar düşünmesi en sağlıklısı olacaktır.

Kalekim Hisse İle İlgili Yorumlarınızı Bekliyorum!

Böylelikle Kalekim hisse ile ilgili bilanço detaylarına yer vermeye çalıştım. Sizlerinde bu önemli şirket hissesi ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Bu tarz hizmetler almak istiyorsanız SPK’nın onay vermiş olduğu kurumlarda destek talep edebilirsiniz….

Mutlaka Oku: Tuncay Turşucu Temettü Hisseleri

Mutlaka Oku: Gedik Yatırım Model Portföy

Mutlaka Oku: Temettüden Zengin Olmak!

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz