Gelecek Vaat Eden Enerji Hisse Senetleri İncelemesi 11 Adet!

Selamlar arkadaşlar. Sizlere burada geleceğin sektörleri arasında yer alan, bu nedenle de her uzun vadeli yatırımcının portföyünde en az 1 tane bulundurması gereken enerji hisse senetleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunacağım…

Bir uzun vadeli portföyün olmazsa olmazı olan Enerji sektörü hisselerinde potansiyel çok fazla. Özellikle yeni halka arz olan enerji hisselerinin yükselişleri bu sektördeki diğer şirketlere ilginin de artmasına olanak sağladı. Burada yer verdiğim enerji hisse senetlerinden beğendiğinizi portföyünüze eklemeniz uzun vadede güzel getiriler elde etmenize olanak tanıyacaktır.

Özellikle ülkemizde yenilenebilir enerji alanında yapılan çalışmalar bu sektörde yer alan şirketlerin ne denli bir potansiyele sahip olduklarını göstermektedir. Ülkemizin giderek enerji kaynaklarına daha fazla ihtiyaç duyması bu sektörde yer alan şirketlere yatırım yapmanın ne kadar doğru olacağını gözler önüne sermektedir…

Enerji Hisse Senetleri İncelemesi

Özellikle borsamız özelinde söylüyorum. Gerçekten borsamızda çok iyi yönetilen Enerji Hisse senetleri yani şirketleri bulunmaktadır. İyi bir araştırma yaparak sektörde başarılı bir şekilde yönetilen ve gelecekte önemli yatırımlar gerçekleştirecek şirketleri bulabilmelisiniz.

Sektörde çok fazla şirketin bulunmaması araştırmalarınızı kolaylaştıracaktır. Özellikle Enerji Hisse senetleri arasından seçim yaparken yenilenebilir enerji yatırımlarına odaklanan firmaları seçmeniz daha sürdürülebilir getiriler elde etmenize olanak tanıyacaktır.

Temel analiz değerlerine değineceğim Enerji Hisse senetleri ile ilgili bu inceleme videomu sonuna kadar takip etmeniz borsada güzel kazançlar elde etmenize fayda sağlayacaktır. Detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenerek bana destek olabileceğinizi hatırlatmak istiyorum. İşte 11 adet Enerji Hisse senetleri incelemem…

1-Aksa Enerji Üretim A.Ş. (AKSEN)

1997 yılında kurulan Aksa Enerji, ülkemizin en büyük serbest elektrik üreticisidir. 173 ülkeye ihracat gerçekleştiren bu önemli enerji şirketi global enerji şirketi olma yolunda önemli adımlarla ilerlemektedir. Doğalgaz, Akaryakıt, hidroelektrik, rüzgar ve linyit alanlarında yatırımlar gerçekleştiren şirket 2 kıtada, 5 ülkede enerji üretim santrallerine sahiptir.

Halka açıklık oranı %21 olan şirketin son 1 yıllık değişimi %285 olmuştur. Özsermaye karlılığı %12 olan şirketin yıllık net kar marjı ise %6.50 seviyelerindedir. F/K değeri 16’a çıkmış olan şirketin FD/FAVÖk oranı ise 6.69 seviyesindedir.

Son açıklanan bilançoda 114 Milyon TL net kar açıklayan şirketin geçen yıla nazara net karında %26’lık bir azalış yaşadığını söyleyelim. Döviz fazla pozisyonu 60 Milyon TL’ye ulaşan şirketin borcu ise azalış göstererek 2.6 Milyar TL seviyesine kadar gerilemiştir…

Mutlaka Oku: Uzun Vadeli Düşünülen Hisseyi Ne Zaman Satmalıyız?

2-Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (ZOREN)

Elektrik üretiminden doğalgaz dağıtımına, güneş panelleri ticaretinden elektrikli araç şarj istasyonlarına varıncaya kadar gelecek vaat eden alanlarda faaliyetlerini sürdürmeyi başaran Zorlu Enerji, Enerji hisse senetleri arasında 2,10 kuruşluk fiyatı ile ön plana çıkmaktadır.

Geçmiş 10 yıllık istatistiklerine baktığımızda istenilen fiyatlamaları yapamadığı görülen şirketin 2012 yılında inanılmaz bir fiyat olan 8 kuruşa kadar düştüğünü de görüyoruz. Bu yıl 3.12 kuruş seviyelerine kadar çıkmayı başaran Zorlu enerji hissesinin son 1 yıllık getirisi %75 olmuştur.

Halka açıklık oranı %21 olan şirketin, özsermaye karlılığı %3.50, Yıllık net kar marjı ise sadece %0,86’dır. F/K değeri 56 gibi çok yüksek seviyelere çıkmış durumda. Enerji Hisse senetleri arasında yer alan Zoren, son çeyrekte 263 bin tl kar açıklamıştır. Şirketin net borcu ise %16 artarak 13.9 Milyar TL seviyesine çıkmış durumda…

3-ODAS Elektrik Üretim Sanayi Ticaret A.Ş. (ODAS)

Enerji ve madencilik alanlarında faaliyet gösteren Odaş, Yerli kömüre dayalı bir termik santrale, güneş enerji santraline, doğal gaz kombine çevrim santraline ve hidroelektrik santraline sahip bir enerji şirketi olarak ön plana çıkmaktadır.

Enerji Hisse senetleri arasında yer alan Odaş Elektrik %73’lük bir halka açıklık oranına sahiptir. Son 1 yıllık değişimi %129 olan hissenin -%30’lık bir özsermaye karlılığına sahip olduğunu belirtelim. Aynı zamanda şirket yıllık net kar marjı anlamında -%25 seviyesindedir.

Son bilançoda şirket 263 Milyon TL net kar açıklamıştır. Net satış gelirleri de %31 büyüyen şirketin net borcu ise %12 artış göstererek 2.1 Milyar TL olmuştur. Şirketin PD/DD 2.77, FD/FAVÖK değeri ise 14.32 seviyesindedir. Hissenin yabancı yatırımcı oranı %0.86’dır.

Mutlaka Oku: Para Kazanmak İçin Okunması Gereken Kitaplar

4-Ayen Enerji A.Ş. (AYEN)

Özellikle yatırımcısına şeffaf bir hizmet sunabilmek amacı ile sitesini çok güzel bir imaja dönüştüren Ayen Enerji, rüzgar enerji santraline ve doğalgaz üretim santraline sahiptir.1990 yılında kurulan şirketin 2000 yılında borsada işlem görmeye başladığın belirtelim…

Halka açıklık oranı %14 olan şirketin son 1 yıllık değişimi ise %238 olmuştur. Özsermaye karlılığı -%12.40 olan şirketin yıllık net kar marjı ise -%16’dır. Halka açıklık oranı %14 olan şirketin son 1 yıllık değişimi ise %238 olmuştur. Özsermaye karlılığı -%12.40 olan şirketin yıllık net kar marjı ise -%16’dır. Şirket son açıkladığı bilançoda 6.86 Milyon TL’lik bir zarar açıklamıştır.

Net satış geliri ise geçen yıla nazaran %87 artan şirketin döviz açık pozisyonu ise 1.93 Milyar TL seviyesindedir. Şirketin ne borcu ise geçen yıla nazaran %26 artarak 2.2 Milyar TL seviyesine çıkmış durumda. Son olarak şirketin yabancı yatırımcı oranının %39 olduğunu söyleyelim…

5-Aksu Enerji ve Ticaret A.Ş. (AKSUE)

Yenilenebilir enerjiye odaklanmış bir şirket olan Aksu Enerji, Enerji Hisse senetleri arasından bu yönü ile ayrışmaktadır. 1985 yılında 30 kurucu ortak tarafından kurulan şirket, 49 yıldır yap-işlet-devret modeli ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

5 lira 78 kuruş hisse fiyatına sahip olan şirketin halka açıklık oranı %69’dur. Son 1 yıllık değişimi %30 olan şirketin Özsermaye karlılığı ise -%43 seviyesindedir. Yıllık net kar marjı ise -%56’dır. Son açıklanan bilançoda şirketin 1.30 Milyon TL net kar açıkladığını söyleyebilirim.

Şirketin net satış geliri geçen yıla nazaran %669 büyüyerek 3 Milyon TL olmuştur. Şirketin döviz açık pozisyonu 48.37 Milyon TL, net borcu ise geçen yıla nazaran %23 artarak 49.5 Milyon TL seviyesine yükselmiş durumda. Hissenin PD/DD ise 13.06’dır.

6-Akenerji Elektrik Üretim A.Ş. (AKENR)

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim yatırımlarına ağırlık veren şirket rüzgar ve hidroelektrik santralleri ile ciddi bir üretim kapasitesine ulaşmıştır. Türkiye enerji ihtiyacının %3’ünü karşılamayı başaran şirketin ilerleyen zamanlarda yatırımlar gerçekleştirerek bu oranı artırması beklenmekte…

Enerji Hisse senetleri arasında yer alan Ak Enerji 1.56 kuruşluk fiyatı ile dikkat çekmektedir. Halka açıklık oranı %25 olan şirketin son 1 yıllık değişimi ise %60’dır. Özsermaye karlılığı -%260 olan şirketin yıllık net kar marjı ise -%49 olmuştur.

Son çeyrekte şirket 4.97 Milyon TL net kar açıklamıştır. Şirketin net satış geliri ise %41 büyüme göstermiştir. Döviz açık pozisyonu 3.61 Milyar TL olan şirketin net borcu ise %17 artarak 5.97 Milyar TL seviyesine çıkmış durumda. Hissenin Yabancı yatırımcı oranı %1’dir.

Mutlaka Oku: Genç Yaşta Zengin Olmak İsteyene 11 Tavsiye!

7-Enerjisa Enerji A.Ş. (ENJSA)

Elektrik dağıtımı ve satışına odaklanan Enerjisa, ülkemizin 14 ilinde hizmetlerini sürdürüyor. Yenilikçi çözümler sunmaya çalışan şirket 2018 yılında elektrikli araç şarj istasyonları ağı kurmuştur. Bu alanda Türkiye’de pazar lideri olduğunu belirtelim..

Henüz 2018 yılında borsamızda işlem görmeye başlamış olan şirketin %20’si halka arz edilmiştir. Hissenin son 1 yıllık getirisi ise %80 olmuştur. Temettü verimliliği %7.79 gibi çok iyi seviyelerde olan şirketin özsermaye karlılığı %15.5, yıllık net kar marjı ise %5 olmuştur.

Enerji Hisse senetleri arasında yer alan hissenin F/K değeri 11.38, FD/FAVÖK değeri 6 gibi cezbedici seviyelerdedir. Son çeyrekte 259 Milyon TL zarar açıklayan şirketin döviz fazla pozisyonu 1,68 Milyar TL seviyesindedir. Şirketin net borcunun geçen yıla göre %8 artarak 9.5 Milyar TL’ye çıktığını belirtelim…

8-Naturel Yenilenebilir Enerji (NATEN)

2019 yılında halka arz olmuş şirketlerden bir tanesi olan Naturel Enerji’nin yatırımlarının tamamının güneş santrallerinden oluştuğunu belirtelim. Güneş enerjisinin gelecekte hayatımızda daha fazla yer alacağını göz önüne aldığımızda şirketin iyi yönetilmesi halinde çok fazla getiri potansiyeline sahip olduğunu söyleyebilirim.

Halka açıklık oranı %36 olan şirketin son 1 yıllık getirisi ise %163 olmuştur. Temettü verimliliği 0.31 gibi düşük seviyelerde olan şirketin özsermaye karlılığı %21, Net kar büyüme oranı 9.53 ve yıllık net kar marjı ise %54’dür. Hissenin F/K değeri 17, FD/FAVÖK oranı ise %21’dir.

Son bilançosunda %10 artışla 62 Milyon TL net kar açıklayan şirketin net satış geliri %8 artarak 7.15 Milyon TL olmuştur. Şirketin döviz açık pozisyonu 293 Milyon TL’dir. Şirketin borcu ise geçen yıla nazaran %27 artarak 213 Milyon TL’ye çıkmış durumda…

Mutlaka Oku: Borsa Uzun Vade Hisseleri Hangi Sektörlerden Seçilmelidir?

9-Esenboga Elektrik Üretim (ESEN)

Enerji Hisse senetleri arasında güneş enerjisine odaklanmış ender firmalar arasında yer alan Esenboğa Elektrik, 2015 yılında kurulmuştur. Çatı güneş santrali kurulumları ile sektörün öncüsü olmayı başarmış olan firmanın Yozgat’tan Afyona, Nevşehir’den Bilecik’e varıncaya kadar önemli yatırımlarının olduğunu belirteyim.

Güncel olarak 35.34 kuruş seviyelerinden işlem gören hissenin halka açıklık oranı %37’dir. Temettü verimliliği 0.02 gibi istenilen seviyelerde olmayan şirketin özsermaye karlılığı %21, Net kar büyüme oranı -%14.32, yıllık net kar marjı ise %56’dır. F/K değeri 27 ‘lere çıkmış durumda…

Geçen yıla göre %14 azalışla 60 Milyon TL kar açıklayan şirketin net satış gelirleri ise %42 büyüme göstermiştir. Şirketin döviz açık pozisyonu 309 Milyon TL’dir. Şirketin net borcu ise geçen yıla göre %27 artarak 201 Milyon TL olmuştur…

10-Pamukova Yenilenebilir Elektrik Üretim (PAMEL)

2007 yılında yenilenebilir enerji sektöründe faaliyetlerini sürdürmeye başlayan şirketin Adıyaman ve Erzurum’da 2 adet Hidroelektrik santrali bulunmaktadır. Şirketin önümüzdeki dönemlerde santral yatırımlarına daha hızlı bir şekilde devam edeceği beklenmektedir.

34 TL seviyesinden işlem gören hissenin halka açıklık oranı %16’dır. Son 1 yıllık değişimi %1228 gibi inanılmaz bir seviyede olan şirketin özsermaye karlılığı %9.85, yıllık net kar marjı ise %46 olmuştur. Son 1 senedeki inanılmaz yükselişten dolayı FK 295, FD/FAVÖK ise 199 gibi çok yüksek seviyelere çıkmış durumda…

Şirket son çeyrekte 1.85 Milyon TL zarar açıklamıştır. Net satış gelir ise geçen yıla nazaran %119 büyüyen şirketin döviz açık pozisyonu ise 20.98 Milyon TL seviyesinde. Enerji Hisse senetleri arasında yer alan Pamukova elektrik şirketinin borcu ise %8 azalarak 21.6 Milyon TL seviyesine gerilemiş durumda…

11-Naturelgaz Sanayi ve Ticaret  (NTGAZ)

Ülkemizde dökme gaz satışının önemli oyuncularından bir tanesi olan Naturel Gaz, işletmelere doğalgaz boru hattı döşemektedir. Sitesini oldukça başarılı bir şekilde dizayn eden şirket, bu yönü ile borsa yatırımcısına güven vermektedir.

Halka yeni arz olmuş olan şirketin fiyatı 12 TL seviyelerinde gezinmektedir. Halka açıklık oranı %30 olan şirketin özsermaye karlılığı ise %48’dir. Yıllık net kar marjı %19 olan şirketin güncel F/K değeri 15.53, FD/FAVÖK oranı ise 15.66’dır.

Şirket’in henüz halka arzı 1 ay olmadığı için son çeyrek bilanço paylaşamamıştır. Bu önemli hisse ile ilgili güncel bilanço paylaşılır paylaşılmaz sizlere içerik üreteceğim…

Enerji Hisse senetleri İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Borsamızda işlem gören Enerji Hisse senetleri ile ilgili 11 analiz paylaştım. Sizlerinde Enerji Hisse senetleri ile ilgili yorum ve görüşlerini bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi ve kanalıma abone olmayı unutmayınız. Söylediklerimde kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Ucuz Temettü Hisseleri

Mutlaka Oku: 35 Yaşından Önce Nasıl Zengin Olursunuz?

Mutlaka Oku: Kumbarada Para Biriktirmenin Yolları

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz