Bekçi Kimlik Sorabilir Mi? Yeni Bekçilerin Yetkileri

Merhabalar arkadaşlar sizlere bu içeriğimde bekçi kimlik sorabilir mi? Bekçinin üst arama yetkisi var mı? ve Bekçi gbt yapabilir mi? sorularının cevaplarını aktarmaya çalışacağım. Sizlerinde bekçi kimlik sorma yetkileri ile ilgili aktarmak istediği görüş ve düşüncelerini bekliyorum…

Bekçi Kimlik Sorabilir Mi?

Bekçi Kimlik Sorabilir Mi? Bekçinin üst arama yetkisi var mı? Bekçi GBT Yapabilir mi? Bekçi Araç Durdurabilir Mi?

2019 yılı itibari ile yeni meslek grupları arasında yer alan bekçilik mesleği ile ilgili önemli bilgiler aktarmaya çalışacağım. Sizlerden gelen Bekçi Kimlik Sorabilir Mi? sorusunun cevabını çok fazla laf salatası yapmadan aktaracağım.

Evet, Bekçi kimlik araması yapabilir. Çünkü yasalarda şuanda polis ile hemen hemen aynı yetkilere sahiptir. Bekçilere henüz alışamayan insanımız yeni bekçilerin yetkileri ile ilgili halen bilinmezlikler yaşamaktadır. 

İçişleri bakanlığının resmi İnternet sayfasında Bekçiler kimlik kontrolü yapabilir mi? yanıtı verilmiştir. Bekçi kimlik sorma yetkisi ile ilgili şüpheleriniz var ise mutlaka yasal mevzuata göz atmanızı öneriyorum. Bekçi kimlik sorabilir mi? sorusu ile alakalı olarak detaylı mevzuata ulaşmak için tıklayınız

Bekçinin üst arama yetkisi var mı?

Bekçi Kimlik Sorabilir Mi? Bekçinin üst arama yetkisi var mı? Bekçi GBT Yapabilir mi? Bekçi Araç Durdurabilir Mi?

Bekçi kimlik sorabilir mi? sorusunun ardından yöneltilen bir başka önemli sorulardan bir tanesi de Bekçinin üst arama yetkisi var mı? Resmi Gazete’de 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile bekçinin üst arama yetkisinin bulunduğuna dair ifadeler kullanılmıştır.

Yeni bekçilerin yetkileri arasında yer alan bu yetkiye uyulmaması halinde yasal işlemlerin uygulanması söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle bekçi kimlik sorma veya bekçi üst arama yetkilerine uyulması büyük bir önem taşımaktadır. 

Bekçi GBT Yapabilir mi?

Bekçi Kimlik Sorabilir Mi? Bekçinin üst arama yetkisi var mı? Bekçi GBT Yapabilir mi? Bekçi Araç Durdurabilir Mi?

Bekçi GBT yapabilir mi? sorusu da çokça sorulmaktadır. Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanununda yer alan maddelerde yeni bekçilerin yetkileri arasında GBT yapabilme yetkisinin de bulunduğu görülmektedir. Bekçi kimlik sorabilir mi? Bekçinin üst arama yetkisi var mı? ve Bekçi GBT yapabilir mi? soruları ile alakalı olarak aşağıda bekçilerin görevleri sıralanmıştır.

1. Bir kimsenin can, mal ve ırzına saldırma ve tehditleri önlemek, saldıranları yakalamak,

2. Suç işlenirken veya işlendikten sonra, henüz izleri meydanda iken sanıkları yakalamak,

3. Kamu düzen ve güvenini bozacak mahiyetteki gösteri yürüyüş ve karışıklıkların yapılmasına karşı, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri almak,

4. Adlî kolluk işleriyle ilgili vakalarda delillerin kaybolmamasını sağlıyan muhafaza tedbirlerini almak.

Bekçi Araç Durdurabilir Mi?

Bekçi Kimlik Sorabilir Mi? Bekçinin üst arama yetkisi var mı? Bekçi GBT Yapabilir mi? Bekçi Araç Durdurabilir Mi?

Bekçiler ile ilgili birçok bilinmezlik bulunmaktadır. Bekçi kimlik sorabilir mi? Bekçinin üst arama yetkisi var mı? Bekçi GBT Yapabilir mi? sorularının ardından Bekçi Araç Durdurabilir Mi? sorusu da fazlası ile sorulmaktadır.

Yasal mevzuatın 16.maddesinde Bekçiler bölgeleri içinde dolaşın şüpheli şahısları takip eder ve hüviyetlerini araştırırlar. Maddesi yer almaktadır. Bu maddeden anlaşıldığı üzere yeni bekçilerin yetkileri arasında araç durdurmakta yer almaktadır. 

Yeni bekçilerin yetkileri ile ilgili olarak Bekçi Kimlik Sorabilir Mi? Bekçinin üst arama yetkisi var mı? Bekçi GBT Yapabilir mi? ve Bekçi Araç Durdurabilir Mi? soruları ile alakalı olarak bilgiler aktarmaya çalıştık. Bekçilik yasal mevzuatı ile ilgili kapsamlı bilgi almak için tıklayınız..

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz