Ereğli Demir Çelik Hisse Senedi İçin 14 GÜNCEL DETAY!

Selamlar arkadaşlar. Son çeyrekte mükemmel bir kar açıklayan Ereğli Demir Çelik hisse senedi ile ilgili önemli detayları sizlere aktarmak istiyorum. Bu hisse senedinde sermayeniz var veya sermayenizi yatırmayı düşünüyorsanız içeriği mutlaka sonuna kadar takip etmelisiniz…

Borsada uzun vadeli bir yatırım denilince akla gelen ilk hisselerden bir tanesi olan Ereğli Demir Çelik hisse senedi, özellikle uzun vadeci ve temettü emekliliği amacı ile yatırım gerçekleştiren kişileri mutlu etmeye devam ediyor. Şirketin üretmiş olduğu ürünlere talebin gelecek dönemlerde de azalmayacağı hesaba katıldığında hissede büyük bir potansiyelin olduğu kaçınılmaz bir gerçek.

Yüksek temettü verimliliği ile dikkat çeken hisse, her geçen yıl yatırımcısına dağıtmış olduğu temettü miktarını da artırmayı başarmıştır.  Şirketin her sene elde etmiş olduğu karları yatırımcısı ile düzenli olarak paylaşması hisse fiyatı ciddi düşüşler yaşasa dahi hemen toparlanabilmesini sağlamaktadır.

Ereğli Demir Çelik Hisse Senedi İçin 14 GÜNCEL DETAY!

Ereğli Demir Çelik Hisse Senedi

Şirketin üretmiş olduğu yassı demir çelik ürünlerinin hemen hemen her sektörde kullanılması talepte bir azalmanın söz konusu olmasının önüne geçiyor. Aynı zamanda şirketin iyi bir ihracat oranına sahip olması da gelirlerinde istikrarlı bir artışın yaşanmasına katkıda bulunuyor.

Bir OYAK grubu şirketi olması nedeni ile şahsen bana çok fazla güven veren bu önemli şirket hissesini uzun yıllardır elimde tutmayı planlıyorum. Ereğli Demir Çelik hisse senedi ağır bir kağıt olması ile eleştirilip uzun vadeli portföyde yer almaması hata olabileceğini düşünüyorum.

Ereğli Demir Çelik hisse senedi ile alakalı kapsamlı bilgilendirmeye geçmeden önce siz değerli kemik kitlemden bu içeriğe 500 like atarak bana destek olmasını rica edeceğim. Ayrıca Ereğli hisse senedi ile ilgili görüşlerinizi yorumlar aracılığı ile belirtmeniz hisse ile ilgili beklentileri öğrenebilmemiz için faydalı olacaktır… İşte Detaylar…

1-Şirket Net Karını %760 Artırmayı Başardı!

Her sene istikrarlı büyümesini sürdürmeyi başaran Ereğli, son çeyrekte açıklamış olduğu bilançoda %760 artışla 5 Milyar TL net karlılık elde etti. Bu muazzam net kar son 5 senenin en iyi net karı olma özelliğini gösteriyor. Geçen sene aynı dönemde net kar sadece 581 Milyon TL’ydi. Bir önceki çeyrek dilimdeki net karlılık ise 3.18 Milyar TL olmuştu. Özellikle 2020 yılı sonundan itibaren hızla artışa geçen net karlılığın en önemli sebebinin Çinli Demir Çelik firmalarına olan talebin azalması ve şirketin Avrupa’nın en önemli üreticisi konumuna gelmesi gösterilebilir.

Mutlaka Oku: Yaşımda 28 Borsadan Öğrendiklerim!

2-Şirketin Satış Gelirleri %124 Oranında Büyüme Gösterdi!

Ereğli Demir Çeliğin bu dönemde elde etmiş olduğu net karlılıkta olduğu gibi %124 büyüme gösteren satış gelirleri de son 5 senenin en iyi satış geliri olma özelliğini gösteriyor. Bu çeyrekte elde edilen 18 Milyar TL’lik satış geliri gerçekten muazzam. FAVÖK ise yıllık bazda %353 artış kaydederek 7.42 Milyar TL’ye ulaştı. Geçen sene aynı dönemde satış geliri 8.15 Milyar TL’ydi. Bir önceki çeyrekte ise 14.33 Milyar TL bandındaydı. Çin’e olan talebin her geçen gün azalması şirkete olan talebi fazlası ile artırmaktadır.

3-Ereğli Döviz Açık Pozisyona Sahip!

Şirketin hemen hemen her detayını beğeniyorum ancak 2.80 Milyar TL olan döviz açık pozisyonunu maalesef beğenemiyorum. Ülkemiz gibi kurun hızlıca yükselebildiği ülkelerde döviz açık pozisyona sahip şirketlere yatırım gerçekleştirmek her zaman risktir. Ancak şöyle bir gerçekten var bir çeyrekte bu denli muazzam bir kar açıklayan bir şirket için 2.80 Milyar TL’lik döviz açık pozisyonu çok büyük bir sorun teşkil etmemektedir. İyi bir ihracat oranına sahip olan Ereğli bu dönemde 165 Milyon TL’ finansman geliri elde etmeyi de başarmıştır.

4- Ereğli Demir Çelik Net Borca Sahip Değil!

Kasasında 1.83 Milyar TL nakdi bulunduran Ereğli Demir Çelik hisse senedi için herhangi bir net borca sahip olunmadığını söyleyebiliriz. Şirketin bir önceki çeyrekte 948 Milyon TL olan nakdini 1.83 Milyar TL’ye çıkarabilmesi olumlu gelişmelerden bir tanesi olarak gösterilebilir. Geçen sene aynı dönemde net nakdin 6.45 Milyar TL olduğunu da hatırlatmak istiyorum.

5-Ereğli Demir Çelik Hisse Senedi Cari Değerleri Sektör Ortalamasında!

Hisse son dönemde hızlı bir yükseliş gerçekleştirsede cari değerlerinin şişmediğini bu nedenle de oldukça uygun fiyatlandığını söylemem yanlış olmayacaktır. Borsamızdaki tüm demir çelik firmalarının şuanda kötü bir cari değerlere sahip olmadığını da belirtmek istiyorum. Tam 1 sene önce hissenin F/K değeri 19.74 iken şuanda 5.46, yine geçen sene 0.82 olan PD/DD değeri şuanda 1.33 olmuş. 

Mutlaka Oku: 150 Bin Lira İle Ne İş Yapılır?

6-Hissedeki Halka Açıklık Oranı %38!

%49’u Oyak Grubunun sahibi olduğu Ataer Holding’e ait olan Ereğli Demir Çelik hisse senedi %7 Expert Placement, %5’ile Arcelor Investment şirketine aittir. Geriye kalan %38’lik kısım ise halka açıktır. Mevcut halka açıklık oranının gayet tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

7-Şirketin Özsermaye Karlılığı ve Yıllık Net Kar Marjı İstenilen Seviyelerde!

Bir şirkete uzun vadeli bir yatırım gerçekleştirirken özsermaye karlılığının ve yıllık net kar marjının enflasyonun üzerinde olmasına dikkat etmelisiniz. Ereğli şirketinin %27 olan özsermaye karlılığı ve %23 olan yıllık net kar marjı şuan için gayet tatmin edici. Özsermaye karlılığı geçen sene aynı dönemde sadece 4.20’ydi. Yıllık net kar marjı ise %7’ydi. Hangi hisseye yatırım gerçekleştiriyorsanız gerçekleştirin bu iki kalemin her zaman yüksek olmasına dikkat edin. 

8-Hissenin Temettü Verimliliği Her Yıl Artış Gösteriyor!

Geçen sene aynı dönemde sadece 2.07 temettü verimliliğine sahip olan Ereğli Demir Çelik hisse senedi şuanda tam tamına 7.97 temettü verimliliği ile işlem görüyor. Temettü verimliliğinin her sene isiktarlı bir artış göstermesi sevindirici. Şirket borsaya girmiş olduğu 1997 yılından bu yana yatırımcısına her sene karından düzenli pay dağıtmayı da ilke edinmiştir. Şirket 6 kez bedelsiz, 2 kez ise bedelli sermaye artırımına gitmiştir. 18 kez de temettü dağıtmıştır. Geçen sene aynı dönemde hisse başına karlılık sadece 0.48 kuruştu. Şuan ise 3.62 kuruşa kadar yükselmiş. Ereğli Demir Çelik son 5 yılda karının %95’ini yatırımcısı ile paylaşmıştır.

9-Toplam Aktiflerde ve Özkaynaklarda Belirgin Artışlar Söz Konusu!

Bir şirketin doğru bir şekilde yönetilip yönetilmediğini gösteren en önemli kalemlerden olan özkaynaklar ve toplam aktiflerde önemli artışlar söz konusu. Geçen sene 40 Milyar TL olan özkaynaklar bu dönemde 52 Milyar TL’ye çıkmış. 61 Milyar TL olan toplam aktifler ise 80 Milyar TL’ye yükselmiş. Ereğli Demir Çelik hisse senedi için açıklanan bilançoda ayrıca faaliyet giderleri %35 artış gösterirken finansal giderler ise 55 Milyona yükselmiştir.

10-Şirketin Stok Tutma Süresi Çok Uzun!

Ereğli Demir Çelik hisse senedi için açıklanan bilançoya göz attığımda geçen sene 44 gün olan alacak tahsil süresi 36 güne düşürülmüş. 8 gün olan borç ödeme süresi değişmemiş. Stok tutma süresi ise geçen sene 146 gün iken bu dönem 152’ye çıkmış durumda. Stok tutma süresinin daha aşağılara düşürülmesi hisse fiyatı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacaktır. 

Mutlaka oku: 2012 Yılında En Ünlü Borsacılar Neleri Önermişti?

11- Ereğli %24 İhracat Oranına Sahip!

Şirketin yurtdışı satışlarının toplam satışlara oranı %24’dür. Bir şirkete uzun vadeli bir yatırım gerçekleştiriyorsanız ihracatının yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Ereğli Demir Çelik hisse senedi hızlı bir yükseliş gerçekleştirebilmesi için mutlaka %24 olan ihracat oranını yükseltmesi gerekmekte. Bir önceki çeyrekte ihracat %16’ydı.

12- Ereğli Hisse Yabancı Yatırımcı Oranı %58!

Özellikle borsamızda yabancı yatırımcılar çok önemlidir. Çünkü ülkemizde ne yazık ki borsaya yatırım yapma oranı çok düşük. Mevcut yatırımcıların da sermayesi oldukça ufak. Yabancı yatırımcıların büyük sermayeleri bizim büyük diye nitelendirdiğimiz hisselere giriş yapması oldukça pozitif bir etki yaratmaktadır. Ereğli hisse senedinde olan %58’lik yabancı yatırımcı oranı ne kadar yüksek olursa hissedeki hareketlenme o derece fazla olur.

13-İş Yatırım, Ereğli Demir Çelik Hisse İçin Hedef Fiyat Verdi!

Ülkemizin önemli aracı kurumlarından bir tanesi olan İş yatırım Ereğli Demir Çelik hisse senedi için %15 getiri potansiyeli ile 22.65 kuruş hedef fiyat verdi. Ülkemiz aracı kurumlarının birçoğunun model portföyünde yer alan bu önemli hisseden önümüzdeki dönemde beklentiler oldukça yüksek.

14-Bundan Tam 10 Sene Önce 10.000 TL’lik Ereğli Demir Çelik Hisse Senedi Alsaydınız!

Uzun vadeli yatırımın doğru şirketlere yatırım yapılması halinde her zaman kazandıracağını belirtiyorum. Ereğli demir çelik şirket hissesine tam 10 sene önce yani 2011 yılında 10.000 TL yatırıp bugüne kadar hisselerinizi bozmamayı başarsaydınız. Temettüler ve bedelsiz sermaye artırımları dahil edilerek %959 getiri ile 403.720 TL sermayenin sahibi olabilirdiniz. Bu denli yüksek getiri gayet tatmin edici.

Ereğli Demir Çelik Hisse senedi İle İlgili Görüşlerim!

Uzun vadeli portföyümde de yer vermiş olduğum Ereğli Demir Çelik’ten temettü anlamında beklentilerim çok yüksek bu nedenle de her ay düzenli alımlarıma devam ediyorum. Ereğli’nin çoğunluğuna sahip olduğu İskenderun Demir Çeliği de çok beğeniyorum ancak Ereğli olduğu için portföyüme ekleyemiyorum.

Şirketin ihracat oranını %16’dan %24’e çıkarabilmesi benim için gayet olumlu oldu. Ayrıca nakit pozisyonunu bu çeyrekte artırmayı başarması da gayet sevindirici. %58 olan yabancı yatırımcı ilgisinin de gayet tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

Rekor olan net karlılığın ve satış gelirlerinin önümüzdeki dönemlerde de artış göstereceğine inanıyorum. Oldukça tecrübeli bir yönetim kadrosuna sahip olan Ereğli Demir Çelik, sektöründe adeta rakipsiz olması nedeni ile borsamızın en sağlam şirketleri arasında rahatlıkla gösterilebilir.

Ereğli Demir Çelik hisse senedi İçin Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Ereğli Demir Çelik hisse senedi ile ilgili 14 önemli detay aktardım. Sizlerinde bu önemli şirket hissesi ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: VESBE Hisse Senedi

Mutlaka Oku: Geliri Döviz Olan Borsa Şirketleri

Mutlaka Oku: Geleceğin Hisseleri 2022

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz