THY Hisse Hakkında 9 Kritik Detay!

Kademeli normalleşme adımlarının atılması ile beraber Avrupa’da en fazla uçuş gerçekleştiren hava yolu şirketlerinden bir tanesi olan Türk Hava Yolları’nın hisse senedinin hangi  yöne doğru hareketleneceği merak konusu oldu. Bende bu amaçla THY Hisse ile ilgili olarak bilinmesi gerekenleri en ince ayrıntısına kadar burada sizlere aktaracağım…

Ülkemizde pandeminin patladığı ilk günlerde 8 TL’nin’de altını gören THY Hisse senedinde normalleşme adımlarının atılması ile beraber yukarı yönlü bir yükseliş beklenmekteydi. Bugünlerde gerçekleşen bu hareketlilik beklentilerin gerçekleşmesi olarak yorumlanabilir.

Dünya’nın en çok ülkesine uçuş gerçekleştiren havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları, bu yönü ile de özellikle Avrupa’da tanınır bir marka olarak öne çıkmaktadır. Pandemi süreci şirketi etkilese de Kargo taşımacılığı yönünde yapılan yatırımlar şirketin finansal anlamda daha geriye gitmesinin önüne geçmiştir.

THY Hisse Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Halka açıklık oranı %50.88 olan şirketin %49.12’si Türkiye Varlık Fonuna aittir. Şirketin yüksek halka açıklık oranı fiyatının yükselmesindeki en büyük engel olarak duruyor. Pandemi döneminde ucuzladığı ve bu dönemin sonlanmasının ardından hareketleneceği çok sık bir şekilde konuşulan THY hisse senedinin daha çok yolu olduğunu düşünüyorum.

Dünya’da çok önemli bir marka haline gelmiş bu denli önemli bir şirketin çift haneli hisse fiyatının olması şaşırtıcı. Şirketin daha fazla oranda özelleştirilmesi başarılır ise üç haneli rakamların görülmesi çok zor olmayacaktır. Şirket hissesi yıllık bazda incelendiğince borsamızın en fazla hacim oluşturan hisselerinin başında geldiği rahatlıkla görülebilmektedir.

THY hisse ile ilgili daha kapsamlı bilgilendirmeye geçmeden önce içeriğimi beğenerek bana desteklerinizi iletmenizi rica ediyorum. Destekleriniz için şimdiden sizlere çok teşekkür ediyorum. Son dönemlerde sizlerin desteğini fazlası ile hissettiğimi söyleyebilirim. İşte Detaylar…

Mutlaka Oku: İnternetten Para Kazanma Yolları

1-THY Hisse Son 1 Senede %11 Oranında Bir Kazanç Sağladı!

Son dönemlerdeki çıkışı sayesinde son 1 senede uzun vadeli düşünen yatırımcısına %11’lik bir getiri sağlayan THY hissesinden beklentiler özellikle şu dönemde çok daha fazla. THY hisse senedinin son 10 yıldaki getirisi ise temettüler dahil olmak üzere %355 olmuştur.

2-Şirket Temettü Dağıtma Politikasına Sahip Değil!

THY hisse için söylenebilecek en olumsuz şeylerin başında düzenli bir şekilde temettü dağıtma politikasına sahip olmadığıdır. En son 2013 yılında temettü dağıtan şirket bu tarihten sonra herhangi bir kar payı dağıtım kararı çıkarmamıştır. Şirketin son 10 yıllık dönemde iki kez bedelsiz sermaye artırım kararı aldığını söyleyelim.

3-THY Son Çeyrekte 438 Milyon TL Net Kar Açıkladı!

Bundan önceki 4 çeyrekte sürekli zarar açıklayan şirket bu çeyrekte durumu düzelterek 438 Milyon TL net kar açıklamayı başardı. Geçen sene aynı dönemde şirket 2.23 Milyon TL’lik bir zarar açıklamıştı. Hemen bir önceki çeyrekte ise 385 Milyon TL’lik zarar açıklanmıştı. Bu net karın son 5 senenin en iyi karı olduğunu da belirtelim. Şirketin 2017 yılından bu zamana kadarki bilançolarına göz gezdirdiğimde her yıl en az 1 çeyrekte zarar açıkladığı görülmektedir. Yani kar yapabilme hususunda şirket istikrarlı bir grafik çizemedi…

Mutlaka Oku: 4 Adet Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler

4-Şirket Satış Gelirlerinin %14 Oranında Azaldığını Açıkladı!

Pandemiden dolayı ciddi bir finansal krizin içerisinde kendisine yer bulan THY son çeyrekte %14 azalışla 13.25 Milyar TL’lik bir satış geliri elde edildiğini açıklamıştır. Bu çeyrekte elde edilen satış geliri son 5 senenin en iyi üçüncü satış geliridir. Hissenin FAVÖK oranı ise %295 artışla 2.57 Milyar TL’ye ulaşmıştır.

5-Şirket Borcunu %45 Oranında Artırmıştır!

Pandemiyi en ağır finansal koşullarda geçiren THY yolları durumunu kargo taşımacılığı ile toparlamaya çalışsa da borcunu geçen yıla göre %45 oranında artırmıştır. Döviz açık pozisyonu 84 Milyar TL olan şirketin finansman geliri ise 1 Milyar TL olmuştur.

6-THY Hisse Senedinin PD/DD Değeri Çok Düşük Seviyelerde!

Yıllık bazda zararı bulunmasından dolayı F/K değeri hesaplanamayan hissenin PD/DD değeri 0.4 bandına kadar gerilemiştir. Tarihinin en düşük PD/DD değeri oranına sahip olan hissenin FD/FAVÖK değeri ise 13.5 bandındadır. Sektördeki diğer şirketlere göz gezdirdiğimde PD/DD açısından şirketin çok ucuz kaldığı görülmektedir. Tamamen normalleşmeye geçildiğinde bu oranların hızlıca istenilen seviyelere gelebileceğini tahmin etmekteyim…

7-THY Hisse Yabancı Yatırımcı Oranı %28!

Bu önemli hissenin yabancı yatırımcı oranı düşüş trendindeydi. Pandemi döneminden önce çok daha iyi yabancı yatırımcı oranlarına sahip olan hissenin şuan ki güncel yabancı yatırımcı oranı %28 bandındadır. Hissenin yukarı yönlü daha hızlı yol kat edebilmesi için yabancı yatırımcı oranının %60’lı seviyelere çıkması gerekmekte…

Mutlaka Oku: Zengin Olmak İçin Ne Yapmalı?

8-Şirket Özkaynaklarını İstikrarlı Bir Şekilde Artırmayı Başarmıştır!

47 Milyar 844 Milyon TL’lik özkaynağa sahip olan şirket özkaynağını her çeyrekte artırabildiği görülmektedir. Geçen sene aynı dönemde THY özkaynak tutarı 40 Milyar TL seviyesindeydi. Tamamen normalleşmeye geçildikten sonra özkaynak tutarının daha hızlı bir şekilde artış göstereceğini öngörüyorum.

9-THY Satışlarının %93’ünü Yurtdışına Gerçekleştirmektedir!

THY Hisse için söylenebilecek bir başka güzel şeyde toplam satışların %93’ünün yurtdışına gerçekleştirilmesidir. Bu oranın yüksek olması şirketin olası döviz yükselişlerinden etkilenmemesine hatta bu tür yükselişlerden kar elde etmesine olanak tanıdığını söyleyebilirim.

THY Hisse İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Özsermaye karlılığı -%7, yıllık net kar marjı da -%7 olan THY hisse senedinin FD/FAVÖK değeri 13.54’dür. Bu önemli hisse ile ilgili sizlerinde yorum ve görüşlerini bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle ve kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir.

Mutlaka Oku: Borsadaki Market Hisseleri

Mutlaka Oku: Ereğli Demir Çelik Hisse

Mutlaka Oku: Uzun Vade Hisse Portföyüm

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz