4 Adet Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler

Merhabalar arkadaşlar. Sizlere çok güzel bir içerik hazırladım. FK oranı 10’u , PD/DD 1’i ve FD/FAVÖK değeri ise 15’i geçmeyen hisselerden oluşan benim gözümde Yükseliş Potansiyeli yüksek hisseler ile ilgili incelemede bulunacağım…

Seçmiş olduğum bu 4 hisse senedini kendi hisse seçme kriterlerim arasında yer alan F/K, PD/DD ve FD/FAVÖK değerlerine göre sınıflandırdım. Seçtiğim hisselerin bu değerlere göre kısa bir zaman dilimi içerisinde piyasadaki diğer hisselere nazaran daha hızlı yükseliş yaşayacağını düşünüyorum.

Tabi bir hissenin yükselişinin altında yatan nedenleri bu 3 kriter ile sınıflandırmak yanlış olur. Diğer faktörlere de bakmak lazım. Yani seçtiğim Yükseliş Potansiyeli yüksek hisseler yanlış seçimlerde olabilir. Bu nedenle seçtiğim hisseler kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir.

Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler

Ben burada sadece hangi temel analiz değerlerine odaklanmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilmeniz için bu içeriği hazırladım. Sizde bu tür sınıflandırmalar yaparak doğru hisse seçimlerinde bulunabilirsiniz. Her zaman dediğim gibi temel analiz uzun vadeli yatırımcının ilk öğrenmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Hisseleri açıklamadan önce sizlere oldukça kısa bir şekilde F/K, PD/DD ve FAVÖK nedir belirteceğim. Bu oranlar üstüne basa basa söylüyorum gerçekten çok önemli değerlerdir. Hissenizin çok fazla düştüğünü veya çok fazla şiştiğini bu oranlara bakarak çok iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.

Detaylara geçmeden önce her zaman sizlere hatırlatmış olduğum gibi içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana destek olabilirsiniz. Sizlerin desteklerini bu hususta çok fazla hissettiğim için son zamanlarda içerik yayınlama sıklığımı artırdığımı görebiliyorsunuzdur…

Mutlaka Oku: Genç Yaşta Zengin Olmak İsteyenlere 11 Tavsiye!

F/K NEDİR?

Fiyatın kazanca oranı olarak tanımlanan F/K değeri şirketin güncel hisse fiyatının hisse başına kara bölünmesi ile bulunur. Hisse başına karı bulmak için dağıtılan temettü yani kar payı düşüldükten sonra şirketin dönem net karının hisse senedi sayısına bölünmesi ile bulunur. Formül Şu şekildedir ;

                                                     Hisse Başına Kar = NET KAR / HİSSE SAYISI

Zarar eden şirketlerin F/K değerinin hesaplanmadığını da söyleyelim. Çok büyük zararları olan şirketlerden zaten uzak durmanız en mantıklı tercih olacaktır. F/K oranı yatırımcıların şirketin elde edeceği 1 TL kar için ne kadar ödeme yaptığını gösterir. Mesela F/K oranı 5 olan hisse için yatırımcılar 1 TL kar için 5 TL ödemeyi kabul eder.

Bir hissede 100 lot aldığınızı ve hissenim fiyatının 40 TL olduğunu varsayalım. Hissenin senelik karının ise 5 TL olduğunu varsayalım. Karın aynı kaldığını göz önüne aldığımızda tam 8 yıl sonra paranızı amorti edebilme imkanına sahip olursunuz. Bu süre çok uzun bu nedenle hisse seçiminde yıllık net karını her sene artırabilecek şirketlere ortak olun. Ancak bu şekilde yatırmış olduğunuz parayı amorti edebilme imkanına erişirsiniz. 

PD/DD NEDİR?

PD/DD’inin 1’in altında olması hissenin çok ucuz kaldığını gösteren en önemli göstergedir. Bu oranın 4-5’lere çıkması çok istenmez ancak burada çok önemli bir detay var şirket çok fazla yatırım yaptıysa ve güzel bir hikayeye sahipse geleceği fiyatlıyor anlamını taşıdığını unutmamalısınız. Bu oranın çok fazla yükselmesi de hissede spekülatif hareketlerin yaşandığını da gözler önüne serebilir.

Kısaca bu oran hisse senedinin piyasa fiyatı ile muhasebe değerinin karşılaştırmak için kullanılmaktadır. PD/DD değeri şu şekilde hesaplanır;

                                                   HİSSE SENEDİ FİYATI/ HİSSE BAŞINA ÖZKAYNAK

PD/DD değerinin 1’in altında olması şirketin tüm borçları ödendikten sonra kalan net varlıklarından dahi çok düşük bir şekilde değerlendiğini gösterir.

Mutlaka Oku: Takip Edilmesi Gereken Youtube Borsa Kanalları

FD/FAVÖK NEDİR?

FD= Firma değerinin bir kısaltmasıdır. FAVÖK ise Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar rakamı olarak tanımlanır. Firma değerini şirketin piyasa değeri ve net borcunu toplamak ile bulabilirsiniz. FD/FAVÖK değerinin 5 ila 14 Arasında olması istenir. Oran ne kadar düşükse hissenin o derece ucuz kaldığını gösterir. 

FAVÖK kısaca şirketin vergi öncesi faaliyet karını göstermektedir. Yabancı yatırımcıların ilk baktığı şey FD/FAVÖK değeridir. Bu oranı karşılaştırırken mutlaka sektördeki diğer şirketlerinde FD/FAVÖK oranlarına da göz gezdiriniz. Ancak bu şekilde yorumlayabilirsiniz.

Yükseliş Potansiyeli yüksek hisseler arasından seçim yaparken bu 3 kritere çok dikkat ediyorum. Bu oranların mutlaka ne işe yaradığını tam olarak öğreniniz. Bu oranlar bilançoyu çok güzel bir şekilde yorumlayabilmenize olanak tanıyacaktır. Şimdi gelelim Yükseliş Potansiyeli yüksek hisseler hangileri olduğuna…

4 Adet Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler

1-Reysaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (RYGYO)

Yükseliş Potansiyeli yüksek hisseler listemin başında Reysaş Gayrimenkul hisse senedi gelmektedir. Son 1 senede %33 geriye giden hisse fiyatı birçok uzun vadeli yatırımcıyı ciddi manada zarara uğratmıştır. F/K ve PD/DD değeri adeta yerlerde olan hissenin ne zaman yükselişe geçeceği merak konusu…

4 lira 8 kuruş fiyata sahip olan hissenin halka açıklık oranı %38’dir. Özsermaye karlılığı ise %21 olan hissenin yıllık net kar marjı ise %157 gibi çok iyi seviyelerdedir. Şirket son açıkladığı bilançoda geçen yıla nazaran %7 azalışla 483 Milyon TL net kar açıkladı. Şirketin net satış gelirleri ise %36 büyüme göstermiştir.

Şirketin döviz açık pozisyonu ise 314 Milyon TL’dir. Şirketin geçen yıla nazaran borcu da %7 artışla toplam 1.1 Milyar TL olmuştur. Tüm temel analiz değerleri dikkate alındığında şirketin sektördeki diğer şirketlere nazaran çok ucuz kaldığı net olarak görülmektedir.

2-Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (OZKGY)

Yükseliş Potansiyeli yüksek hisseler listemin ikinci sırasında Özak Gayrimenkul yer almaktadır. Tam yükselişe geçmişken faizlerin artması ile ivme kaybeden hisse şuanda 4 lira 44 kuruş seviyesinden işlem görmektedir. Şirketin halka açıklık oranı %25’tir.

Şirket son bilançosunda %48 artışla 804 Milyon TL gibi müthiş bir kar açıklamıştır. Net satış geliri ise %51 oranında büyüme göstermiştir. Şirketin döviz fazla pozisyonu ise 455 Milyon TL gibi çok iyi bir seviyede… Şirketin net borcu yoktur ve kasasında tam 148 Milyon TL nakitti vardır.

Sektördeki diğer şirketlerle kıyasladığımda özellikle bilanço verileri gerçekten muhteşem. Şirketin güzel bilançolarına rağmen 2013 yılı hariç bir temettü dağıtma kararı almaması ise bende şaşkınlık yarattı.  Son olarak hissenin yabancı oranının %9 olduğunu belirtelim.

Mutlaka Oku: Borsa Uzun Vade Hisseleri Hangi Sektörlerden Seçilmelidir?

3-Doğan şirketler Grubu Holding A.Ş. (DOHOL)

DOHOL Yükseliş Potansiyeli yüksek hisseler listemin üçüncü sırasında yer alıyor. Bir türlü beklenilen yükselişi gerçekleştiremeyen hissenin fiyatı sadece 2 lira 91 kuruştur. Şirketin halka açıklık oranı ise %35. F/K ve PD/DD değeri oranları düşük kalan hissenin uzun vadeli yatırımcısı adeta beklemekten sıkıldı.

Gerçi son 1 yılda uzun vadeli düşünen yatırımcısına %61’lik bir getiri sağlayan hissenin kötü bir performans sergilediğini söylemek yanlış olur. Özsermaye karlılığı %17 olan şirketin yıllık net kar marjı ise %12.91 gibi düşük bir seviyededir.

Şirket son açıkladığı bilançoda 34 Milyon TL zarar açıkladı. Satış gelirleri de %10 azalmıştır. Şirketin döviz fazla pozisyonu da 2.78 Milyar TL gibi mükemmel bir seviyededir.  Şirketin net borcunun bulunmadığını da belirtmek istiyorum…

4-ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. (ENKAI)

Yükseliş Potansiyeli yüksek hisseler listemdeki son hisse Enka İnşaattır. Yine faizlerin yükselmesinden en çok canı yanan hisselerden bir tanesi olan bu önemli hissenin en güzel yanı son 10 yılda aralıksız bir şekilde yatırımcısına temettü ödemeleri gerçekleştirmesidir.

Halka açıklık oranı %12 olan şirketin son 1 yıldaki değişimi ise %37 olmuştur. Temettü verimliliği %4 olan hissenin özsermaye karlılığı %10, net kar büyüme oranı ise %88’dir. Yıllık net kar marjı da %38’dir. FK ve PD/DD değeri oranları adeta yerde olan hissenin özellikle faizler düştükten sonra harekete geçmesi beklenmekte.

Son açıklanan bilançoda %88 artışla 1.99 Milyar TL net kar elde edildiği açıklanmıştır. Satış gelirleri ise %25 büyüme göstermiştir. Şirketin döviz fazla pozisyonu ise 2.92 Milyar TL’dir. Şirketin net borcu bulunmamakla birlikte kasasında 19.36 Milyar TL nakitti bulunmaktadır.

Mutlaka Oku: Temettü Emekliliği İçin Seçtiğim 16 Hisse!

Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum

Yükseliş Potansiyeli yüksek hisseler listesindeki tüm şirketlerin gelecek dönemde hızlı bir şekilde ivme kazanacağını düşünüyorum. Özellikle inşaat şirketleri adeta patlamaya hazır bir bomba gibi. Yükseliş Potansiyeli yüksek hisseler ile ilgili sizlerinde yorumlarını bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Uzun Vadeli Düşünülen Hisseyi Ne Zaman Satmalıyız?

Mutlaka Oku: 10 Bin TL İle Nasıl Yatırım Yapılır?

Mutlaka Oku: Para Kazanmak İçin Okunması Gereken Kitaplar

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz