Şaşırtan Bilanço Açıklayan Aksa Akrilik Hisse İçin Önemli Detaylar

Selamlar arkadaşlar. Yine ülkemizin en köklü firmalarından bir tanesini sizlere aktaracağım. Akkök Holding’e bağlı olarak faaliyet gösteren Aksa Akrilik ile ilgili ufak bilgilendirmeler ve son açıklanan bilanço ile ilgili yorumlarda bulunacağım…

1968 yılında Akrilik Elyaf üretmek amacı ile Yalova’da kurulan Aksa Akrilik, yıllık 5000 Ton ile başladığı işe 330.000 Ton ile devam ederek Dünya’daki en büyük, Türkiye’deki tek akrilik elyaf üreticisidir. Burada şunu belirtmek istiyorum; SASA ve Aksa aynı sektörde yer alsalar da üretmiş oldukları ürün gamları açısından farklılaşmaktadırlar…

Üretilen bu ürün halıdan döşemeliğe, iplikten el örgüsüne, kadifeden kilime, süveterden çoraba ve endüstriyel filtrelere kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Yaşamın birçok alanında kullanılmasının adeta zorunlu olduğu bu ürünü üreten tek firmanın Aksa Akrilik olması şirket hisselerinin birçok uzun vadeci tarafından tercih edilmesini sağlamıştır.

Aksa Akrilik

İnternette ufak bir araştırma yaparak şirkette çalışanların yorumlarına göz attığımda kurumsallık adına çok başarılı işlere imza attıklarını bu nedenle de geçmişte ve hali hazırda çalışan kişilerin şirketten fazlası ile memnun olduklarını görmekteyim. Şirketin geçmiş yıllarda kurumsallık adına global derecelendirme kuruluşlarından almış olduğu ödüllerde bunu ispatlar niteliktedir.

Aksa akrilik kurumsallığı adeta iliklerine kadar işlemiş bir firmadır. Firmanın web sitesindeki yatırımcı ilişkileri bölümünün oldukça profesyonel bir şekilde yönetilmesi ve şirket ile ilgili gerçekleşen faaliyetlerin burada yatırımcılar ile şeffaf bir şekilde paylaşılması benimde uzun vadeli yolculuğumda tercih ettiğim bir firma olmasını sağlamıştır.

Şirket ile ilgili bu kadar detay verdikten sonra gelelim Aksa Akrilik Hisse senedi ile ilgili detaylara. Bu detaylara geçmeden önce sizlerden ricam bu içeriğime 300 beğeni yollamanızdır. Bu tür destekleriniz beni içerik üretmede daha fazla motive ediyor. Şimdiden teşekkürler…

İşte Detaylar…

1-Şirket Beklentileri Aşan Net Kar Açıkladı!

Aksa akrilik için son açıklanan bilançoda şirketin son 5 yılın en iyi karını elde ettiğini görmekteyim. 290 Milyon TL’lik muzzam bir net kar açıklayan şirket birçok aracı kurumun beklentilerinin üzerine çıkmayı başardı. Geçen sene aynı dönemde şirket 17 Milyon TL zarar açıklamıştı.

2-Aksa Akrilik Satış Gelirini %224 Oranında Büyütmeyi Başardı!

Muazzam net kar açıklayan şirket aynı şekilde satış gelirinde de inanılmaz bir büyüme yakaladı. Bu çeyrekte %224 büyüme ile 1.75 Milyar TL’lik satış geliri elde edilmiştir. Bu satış geliri son 5 senenin en iyi satış geliri olma özelliğini taşıyor. Yine geçen sene aynı dönemdeki satış geliri ile kıyaslama yaparsak o dönemde sadece 540 Milyon TL’lik satış gelirinin elde edildiğini görmekteyim. Şirketin FAVÖK oranı ise %506 artış kaydederek 379 Milyon TL seviyesine ulaştı…

Mutlaka Oku: 10.000 TL İle Borsada Para Kazanmak

3-Şirket Önemli Bir Döviz Fazla Pozisyona Sahiptir!

Sağlam bilançosu ile dikkat çeken ender şirketlerden bir tanesi olan Aksa, 151 Milyon TL’lik döviz fazla pozisyona sahiptir. Bu çeyrekte şirket 53 Milyon TL finansman geliri elde etmeyi başarmıştır. Bu denli güçlü bir döviz fazla pozisyona sahip olunması şirketin kur yükselişlerinden de önemli bir gelir yazabilmesini sağlamaktadır.

4-Aksa Akrilik Bu Çeyrekte Net Borcunu Azaltmayı Başardı!

Finansal olarak doğru yönetildiğini düşündüğüm ender firmalardan bir tanesi olan Aksa Akrilik borcunu %22 oranında azaltmayı başararak 1.2 Milyar TL seviyesine kadar geriletmiştir. Geçen sene aynı dönemde borç 1.51 Milyar TL’ydi. Bir önceki çeyrekte ise 523 Milyon TL’ydi. Yılın başındaki bilançoya bakarsak aslında şirketin borcunu neredeyse iki katına çıkardığını da söyleyebilirim.

5-Şirketin Faaliyet Giderlerinde Önemli Bir Artış Söz Konusu!

Bu çeyrekte şirket faaliyet giderlerini %72 oranında artırmıştır. Finansal giderler ise %120 oranında artış kaydetmiştir. Gelecek bilanço dönemlerinde bu gider artışlarının mutlaka düşürülmesi gerekmekte. Aksi takdirde şirketin hızlı bir şekilde yol kat edebilmesi zorlaşacaktır.

6-Aksa Akrilik Cari Değerleri SASA ile Kıyaslandığında Ucuz Kalmaktadır!

SASA’nın son senelerde ciddi bir şekilde fiyatlanması F/K ve PD/DD değerlerinin inanılmaz yükselişler yaşamasına neden olmuştur. Sasa 41 F/K ya sahipken Aksa 7.85 F/K’ya sahiptir. SASA 8.84 PD/DD değerine sahipken AKSA 3.14 PD/DD değerine sahiptir. Dolayısı ile uzun vadeli yolculukta bana göre Aksa daha mantıklı bir seçenek gibi geliyor. Burada şöyle bir gerçekte var şirketler farklı ürünler ürettikleri için her ikisi de aynı portföyde yer alabilir.

Mutlaka Oku: 10.000 TL İle Nasıl Yatırım Yapılır?

7-Şirketin Özsermaye Karlılığı ve Yıllık Net Kar Marjı İstenilen Seviyelerde!

Özellikle üretmiş olduğu ürünleri diğer şirketlerin üretememesi şirketin özsermaye karlılığının ve yıllık net kar marjının istenilen seviyelerde olmasını sağlamıştır. %47 olan özsermaye karlılığı tam istenilen seviyelerde. %14.65 olan yıllık net kar marjının ise hissenin hızlı bir yükseliş yaşaması için artması gerekmekte…

8-Şirketin Özkaynağını ve Toplam Aktiflerini Her Çeyrekte Artırdığını Görmekteyim!

Aksa Akrilik bilançosunu 2017 yılından bu yana incelemeye başladığımda her çeyrekte istikrarlı bir şekilde özkaynaklarını ve toplam aktiflerini artırabildiğini görmekteyim. Bu durum uzun vadeli yolculukta şirketi seçmek için en büyük etkenler arasında yer almaktadır. Son 3 çeyrekte %7.3 oranında özkaynak artışı yaşanmıştır.

9-Hissenin Yabancı Yatırımcı Oranı %42’dir!

Borsa ortalamasının çok üzerinde bir yabancı yatırımcı oranına sahip olan Aksa Akrilik geçen seneye göre %2 oranında yabancı ortak artışına sahip olmuştur. Son 1 senede borsamızdan inanılmaz bir yabancı çıkışı olmasına rağmen hissedeki yabancı yatırımcı sayısının artması sevindirici olmuştur.

10-Şirketin %40.69’u Halka açıktır!

Yüksek bir halka açıklık oranına sahip olmasından ötürü ağır bir şekilde ilerleyen Aksa Akrilik hisse senedinin %39.59’una Akkök Holding, %19.72’sine Emniyet Ticaret ve Sanayi anonim şirketi sahiptir. Geriye kalan kısım halka açıktır. Bu halka açık kısmın şirketin pay geri alımı yaparak azaltması gerektiğini düşünüyorum…

11-Aksa Akrilik 10 Senedir Ara Vermeden Temettü Dağıtıyor!

Borsaya kote olduğundan bu yana neredeyse her yıl yatırımcısına temettü dağıtmayı başarmış ender firmalardan bir tanesi olan Aksa Akrilik, 10 senedir temettü dağıtmıştır ve temettü dağıtmadığı yıllarda da bedelsiz sermaye artırımına giderek yatırımcısını sevindirmiştir. Şirketin tarihinde 1 kez bedelli sermaye artırımına gittiğini de belirtmek istiyorum… Ayrıca şirket son 5 yılda karının %90’unu yatırımcısı ile paylaşmıştır.

Mutlaka Oku: En Yüksek Temettü Veren Hisseler

12-Şirketin İhracat Oranı %32!

Ülkemiz borsasına yatırım gerçekleştiriyorsanız mutlaka şirketlerin ihracat rakamlarına bakınız. Uzun vadeli yolculukta bu detay çok önemlidir. Aksa Akrilik firmasının uzun vadede tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi de sadece yurtiçinde değil aynı zamanda yurtdışında da önemli bir pazara sahip olmasıdır. Bu dönemde %32’lik bir ihracat oranına sahip olan şirketin önümüzdeki dönemlerde bu oranı daha da fazla yükseltebileceğini düşünüyorum…

13-Şirketin Üretmiş Olduğu Ürün Geçen Seneye Göre Neredeyse 2 Kat Zamlandı!

Aksa Akrilik’in üretmiş olduğu akrilik elyaf 2020 yılında ton başına 1750 Dolar iken şuanda 3150 Dolar seviyesine kadar çıkmıştır. Üretilen bu maddenin önümüzdeki yıllarda da aynı şekilde artış göstermesi hisse fiyatları üzerinde pozitif bir etkiye sahip olacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

14-Tam 10 Sene Önce Aksa Akrilik Hisse Senedine 10.000 TL Yatırsaydınız!

Uzun vadeli portföy oluşturmak isteyen yatırımcıların aklına gelen ilk firmalardan bir tanesi olan Aksa Akrilik hisse senedine 2011 Ağustos ayında 10.000 TL yatırıp bugüne kadar hisselerinizi bozmamayı başarsaydınız tam tamına %1623 getiri ile 172.362 TL’nin sahibi olabilirdiniz. Bu hesaplamanın içerisinde temettü ve bedelsiz sermaye artırımlarının da dahil edildiğini söyleyelim…

Aksa Akrilik Hisse İçin Görüşlerim!

Son bilançolar açıklanmadan öncede uzun vadeli portföyüm ile ilgili yorum yaparken her zaman övdüğüm şirketlerin başında gelen Aksa Akrilik, büyümesine önümüzdeki 5 senelik zaman içerisinde de hız kesmeden devam edecektir. Çünkü şirketin üretmiş olduğu ürünü Dünya’da üretebilen çok az firma vardır.

Sektöründe adeta tekelleşen Aksa Akrilik, yıllık net kar marjını mutlaka daha da yukarılara çıkarması gerekmekte. Özsermaye karlılığı zaten çok iyi durumda. Kar marjının yüksek olması hisse fiyatının da beklenenden daha hızlı bir şekilde yükselmesini sağlayacaktır.

İhracat oranı ise beklentilerim ile örtüşüyor ancak burada da ihracatın toplam satışlar içerisindeki oranının %50’inin üzerine çıkması gerektiğini düşünüyorum. 1.2 Milyar TL’lik net borcun 1 çeyrekte 300 Milyon TL’ye yakın net kar açıklayan şirket için çok büyük bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Aksa Akrilik Hisse İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Aksa Akrilik hisse için 14 önemli detay aktardım. Sizlerinde uzun vadeli yolculuğun favorilerinden olan bu hisse ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Alkim Kimya

Mutlaka Oku: Şişecam Hisse

Mutlaka Oku: Enka Hisse

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz