12 Maddede Borsada Başarılı Olmanın Yolları!

Selamlar arkadaşlar sizlere burada borsada başarılı olmanın yolları ile ilgili önemli veriler aktaracağım. Kendi borsa tecrübelerimden yola çıkarak oldukça sade bir şekilde başarılı olmanız için hangi kafa yapısına sahip olmanız gerektiğine değineceğim…

Borsa ile ilgilenenler için oldukça faydalı olacağına inandığım bu içeriğimi sonuna kadar takip etmenizi önemle rica ediyorum. Bu temel tavsiyeleri borsa yatırımlarınızda uygularsanız başarılı olmanız için hiçbir sebep kalmayacaktır.

Burada kısa vadede borsada zengin olabileceğinize dair önerilerde bulunmayacağım. Bu içeriğim borsayı oyun yeri değil bir yatırım yeri olarak görenler içindir. Uzun vadeli bir yatırımcı profiline sahipseniz veya bu profile sahip olmak istiyorsanız bu içeriğim tam size göre…

Borsada Başarılı Olmanın Yolları Çok Önemli Tavsiyeler!

Burada yer vermiş olduğum tavsiyeler adeta sizin borsa yatırım kılavuzunuz olacaktır. Özellikle borsaya yeni başlıyorsanız büyük kayıplar yaşamadan önemli tecrübeler kazanmak istiyorsanız burada yer verdiğim borsada başarılı olmanın yolları ile ilgili tavsiyelerimi can kulağı ile dinleyiniz. 

Millet olarak açıkçası çalışıp çabalamak yerine kısa zamanda zengin olma hayalleri kurduğumuz için borsada başarılı olamıyoruz. Dünyada hisseyi elinde bulundurma süresi en kısa millet olduğumuz için de her daim kaybetmeye mahkum oluyoruz.

Bu başarısızlığımızı kırmak için borsada başarılı olmanın yolları ile ilgili bir içerik hazırlama ihtiyacı hissettim. Umarım siz değerli borsa yatırımcılarına bu içeriğim fayda sağlar. Detaylara geçmeden önce söylediklerimin bir yatırım tavsiyesi olmadığını yatırım yolculuğumda kendime notlarım olduğunu belirtmek istiyorum.

İçeriğimi beğenerek bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. İşte borsada başarılı olmanın yolları ile ilgili önemli tavsiyeler…

Borsada Başarıyı Yakalamak İçin Uyulması Gerekenler!

1-Borsada Şirketlere Ortak Olduğunuzu Aklınızdan Çıkarmayın!

Almış olduğunuz hisseler bir kağıt parçası değildir. Hisselerine yatırım yapmış olduğunuz şirketlere ortak olduğunuzu unutmayın. Şirkete ortak olduğunuz bilinci ile hareket ederseniz kısa vadeci değil uzun vadeci olursunuz. Ortak olduğunuz bilinci ile yatırım yaparsanız ister istemez yatırım yapacak olduğunuz hisseyi enine boyuna araştırmak durumunda kalırsınız. 

Mutlaka Oku: Bir Anda Zengin Olmak!

2-Sosyal Medyada Hisse Öneren Gruplardan, Kişilerden Uzak Durun!

Borsada başarılı olmanın yolları ile ilgili araştırma yapan kişilere ikinci tavsiyem sosyal medyada veya sohbet gruplarında söylenen hisse tüyolarından uzak durulmasıdır. Sosyal medyada özellikle twitterda bir hissenin tavan olacağına dair görüş bildiren hesaplardan uzak durun. Bu tür hesapların sahipleri borsa ile ilgili en ufak bilgi birikimine sahip değildir. Hatta hisseler hakkında uçacak kaçacak gibi yorum yapan kişilerin sizin kadar sermayesi dahi bulunmamaktadır.

3-Alacak Olduğunuz Hisseyi En Az 3 Yıl Elinizde Tutma Hedefiniz Olsun!

Borsada zenginliği yakalamış olan yatırımcıların hisseleri elinde tutma sürelerine baktığımızda uzun vadeli yatırım yapmanın önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Kısa vadeli al-satlarla başarılı olmak profesyonellerin dahi en çok zorlandığı şeydir. Özellikle borsamız gibi inişleri çıkışları çok fazla olan bir borsada uzun vadeli düşünüp düşüşlerde alımlar yapmak hayal dahi edemeyeceğiniz kazançları elde etmenize olanak tanıyacaktır.

4-En Az 3 Farklı Sektörden 3 Farklı Hisseye Yatırım Yapın!

Borsada başarılı olmanın yolları ile ilgili arayış içerisinde olanlara dördüncü tavsiyem en az 3 hisseye yatırım yapmalarıdır. Asla tüm paranızı tek bir hisseye yatırmayın. Borsaya yeni başlayan yatırımcıların kısa vadede daha hızlı getiri sağlamak için yapmış olduğu en büyük hata tek bir hisseye yatırım yapmaktır. Paranızı tek bir hisseye bağlamak terste kaldığınızda ciddi zaman ve para kayıpları yaşamanıza neden olacaktır.

5-Sabırlı Olmak Borsada Kazanmanın En Temel Yapı Taşıdır!

Sabırsızlık birçok Türk yatırımcısında bulunmaktadır. Türk insanının bir hisseyi elinde tutma süresinin 28 gün, yabancı yatırımcıların bir hisseyi elinde tutma süresinin 3 yıl olduğu göz önüne alındığında sabır hususunda ciddi eksiklilerimizin bulunduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sürekli ekran karşısında fiyatları izlemek sabırsız davranmamıza neden olan en büyük durumdur. 

6-Yatırım Yapacak Olduğunuz Şirketin Yabancı Yatırımcı Oranının Yüksek Olmasına Dikkat Edin!

Borsada uzun vadede gerçek başarıyı yakalamak istiyorsanız yatırım yapacak olduğunuz şirketin yabancı yatırımcı oranının fazla olmasına dikkat edin. Yabancı yatırımcı oranı yüksek olan şirketler bilançolarında asla usulsüzlükler yapamaz ve her yıl kar payı dağıtma prensibine sahip olur. Zaten borsamızda her yıl aksatmadan temettü dağıtan şirketleri incelediğimizde yabancı yatırım oranlarının oldukça yüksek olduğunuz rahatlıkla görebiliriz.

Mutlaka Oku: Son 10 Yıldır En Çok Kazandıran Hisseler

7-Şirket Patronunu Araştırın!

Borsada başarılı olmanın yolları için bir araştırma içerisine koyulan kişilere tavsiyem şirket patronunu çok iyi tanımalarıdır. Mümkünse borsa yatırımı gerçekleştirmeyen patronların şirketlerini almanızı tavsiye ediyorum. Şirket sahibi SPK’dan daha önce ceza almışsa ve adı sürekli şaibeli olaylar ile anılıyorsa o şirkete kesinlikle ortak olmayın. 

8-Şirketin Her Yıl Faaliyet Karını Artırdığından Emin Olun!

Faaliyet karlılığı şirketin doğru yolda olup olmadığını gösteren en büyük göstergedir. Bir şirket zarar açıklasa dahi şirketin faaliyet karlılığında bir artış gözlemleniyorsa şirketin doğru yolda olduğu söylenebilir. Tabi bundan emin olmak için birçok bilanço kalemine de ayrıca bakmak gerekir. 

9-Kademeli Alımlar Gerçekleştirin!

Kademeli alışlar uzun vadeli yatırım yolculuğunun en önemli safhasıdır. Bir hisseye asla tek bir fiyattan girmeyin. Özellikle hisseyi kriz zamanlarında düşerken almak ciddi getiriler sağlamanıza olanak sağlayacaktır. Borsada başarılı olmuş kişilerin kademeli alım yapmanın cezbediciliğinden halen vazgeçmedikleri söylenmektedir. 

10-Spor Hisselerinden Uzak Durun!

Borsada başarılı olmanın yolları ile ilgili bir tavsiye arayışı içerisinde olan kişilere en önemli tavsiyem spor hisselerinden uzak durmalarıdır. Boylarından büyük borçları olan ve genellikle hiçbir amaca hizmet etmeyen spor hisselerinden uzak durmanız ciddi kayıplar yaşamanızın önüne geçecektir. Borcu asla bitmeyen bu tür şirketler devlet denetiminden çoğunlukla uzak oldukları için finansal anlamda adeta iflas eden bir şirket görüntüsü çizmektedirler.

11-Yatırım Yapacağınız Şirketin Web Sitesine Bakın!

Bir şirketin profesyonelce yönetilip yönetilmediğini en iyi şekilde anlamak istiyorsanız şirketin web sitesine göz atın. Kurumsallığı çağrıştıran ve yapılacak veya yapılmakta olan yatırımlar ile ilgili olarak sürekli olarak sitesinden bilgilendirmelerde bulunan şirketler yatırım yapılabilir şirketler olarak gösterilebilmektedir. Bir şirketin yatırımcısına değer verip vermediğini gösteren en önemli husus olan bu detayı aklınızdan çıkarmayın.

Mutlaka Oku: Hisse Senedinden Para Kazanmak İçin 5 Önemli Tavsiye!

12-Temel ve Teknik Analiz Konusunda Kendinizi Geliştirin!

Temel ve teknik analizin aynı anda uygulanabilir olması borsada başarıyı yakalamada önemli bir detaydır. Borsada başarılı olmanın yolları ile ilgili bir araştırma yapıyorsanız temel ve teknik analizi aynı anda kullanabilme kabiliyetine sahip olmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Temel ve teknik analizi iyi bilirseniz hangi şirketlerin batık hangi şirketlerin büyüme evresinde olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Borsada Başarılı Olmanın Yolları İle İlgili Sizlerinde Yorum ve Görüşlerini Bekliyorum!

Böylelikle borsada başarılı olmanın yolları ile ilgili tavsiye arayışında olan kişilere 12 adet madde aktardım. Bu maddelere bakarak borsada yatırım yolculuğunda çok fazla risk alınmadan yola devam edilebilir. Sizlerinde borsada başarılı olmanın yolları ile ilgili tavsiye arayanlara görüşleri var ise lütfen yorumlar aracılığı ile belirtiniz.

İçeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletebilirsiniz. Son olarak söylediklerimin bir yatırım danışmanlığı kapsamın yer almadığınıda üstüne basa basa belirtmek istiyorum. Görüşmek üzere…

Mutlaka Oku: Bitcoin Yatırımı Mantıklı Mı?

Mutlaka Oku: Takip Edilmesi Gereken Youtube Borsa Kanalları

Mutlaka Oku: Borsa Kısa Vade Mi Uzun Vade Mi?

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz