Bitcoin Yatırımı Mantıklı Mı?

İçinde bulunmuş olduğumuz günlerde bitcoin’in 60.000 Doları, Türk parası ile 430.000 TL’leri zorlaması Bitcoin Yatırımı Mantıklı Mı? sorusunun tekrardan daha yoğun bir şekilde sorulmasına neden olmuştur. Bende bundan yola çıkarak bu hususta kendi yorum ve görüşlerimi sizlere aktarmaya çalışacağım…

Son 2 senedir Borsa ve Coinler çok fazla konuşulmaya başlandı. Coinlerin özellikle ani sıçramalar ile büyük kazançlar bırakması Türk insanının bir hayli ilgisini çekti. Zaten yapılan araştırmalarda Türklerin diğer ülke insanlarına nazaran coin borsasına daha fazla ilgi gösterdikleri görülmüştür.

Ülkemizde enflasyonun yüksek olması, işsiz sayısının bir hayli fazla olması ve gelecekte finansal anlamdaki ciddi kaygılar Türk insanını bu tür spekülatif yatırım araçlarına yöneltmiştir. Bu ilginin ne kadar daha devam edeceğini merakla bekliyorum.

Bitcoin Yatırımı Mantıklı Mı? sorusu ile alakalı detaylara geçmeden önce söylediklerimin bir yatırım danışmanlığı kapsamında yer almadığını, bu tür hizmetleri SPK’nın onay vermiş olduğu kurumlardan alabileceğinizi belirtmek istiyorum. Ayrıca içeriğimi beğenerek bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum…

Bitcoin Yatırımı Mantıklı Mı?

Tam bir yıl önce Bitcoin’e sadece 10.000 TL yatırsaydınız şuanda paranız tam tamına 100.000 TL olurdu. Bu tür bir getirinin hiçbir yatırım aracında bulunmadığını belirtmek istiyorum. Bu durumun tersi yani 10.000 TL’niz şuanda 1.000 TL olduğu bir durumda yaşayabilirdiniz.

Özellikle bitcoinde bu tür spekülatif hareketler çokça görülmektedir. Riskleri göğüsleyebileceğinize inanmıyorsanız coin borsasından uzak durmanız sizin için en mantıklı tercih olacaktır. Çünkü bir olumsuz haber akışı bitcoinlerin değerinin bir anda %50-60 değer kaybetmesine neden olabilecektir.

Dolandırıcılık olaylarında çokça anılması, düzenlenmiş bir küresel varlık olmaması ve mevcut para birimlerini tehdit eden bir değer olarak görülmesi bitcoin’in çok riskli bir yatırım aracı olarak görülmesine neden olmuştur. Özellikle son zamanlarda para akışının şirket borsaları yerine coin borsalarına doğru akış göstermesi devletlerinde bir hayli canını sıkmaktadır. Bu nedenle coinler ile ilgili yakın zamanda bir kısıtlamanın gelebileceğini düşünüyorum.

Bitcoin Yatırımı Mantıklı Mı? Yorumlarınızı Bekliyorum!

Bitcoin’in yatırımcısını ihya etmesi için merkez bankalarının bitcoini tam anlamıyla kabul ettiğine dair düzenlemelerin yapılması gerekir. Tersi durumun yan merkez bankalarının bitcoini tanımaması bu değerin kısa zaman içerisinde yok olabileceği gerçeği ile karşı karşıya kalabileceğini de göstermektedir.

Kısaca; Bitcoin Yatırımı Mantıklı Mı? sorusuna yatırımlarınızın en fazla %10 u ile bitcoin almanızı bu alanda çok fazla riski almamanız gerektiğini düşünüyorum. Coin borsası yerine şirket borsalarına yatırım yapmanın en mantıklı yol olduğunu düşünüyorum.

Sizlerinde Bitcoin Yatırımı Mantıklı Mı? sorusu ile alakalı yorum ve görüşlerini merak ediyorum…

Mutlaka Oku: Bitcoin Alınır Mı?

Mutlaka Oku: 200 Lirayı Nasıl Katlarım?

Mutlaka Oku: 10 Yıldır Düzenli Temettü Veren Hisseler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz