QUA Granit Hisse İçin Önemli Detaylar…

Merhabalar arkadaşlar. 2021 yılı Nisan ayında halka arz olmuş şirketlerden bir tanesi olan QUA Granit hisse için burada önemli detaylar aktarmak istiyorum. Son çeyrekte açıklamış olduğu net kara, satışlara, şirketin döviz pozisyonuna ve borç durumuna değineceğim…

2016 yılında Aydın Söke’de 232.965 m2 arazi içerisinde 70.000 m2 kapalı fabrika binasında üretime başlayan Qua Granite, zaman içerisinde bu üretim hattını genişletmeye devam etmiştir. İhracata daha fazla odaklanmak isteyen şirket 2017’de ikinci üretim bandını devreye sokarak üretim kapasitesini 11 milyon m2’ye çıkarmayı başarmıştır.

Türkiye’de teknik granite üretiminde en büyük tesislere sahip olan şirket bu alanda uzmanlaşması ve son teknolojiye yönelik yapmış olduğu yatırımlar neticesinde yurtiçinde ve yurtdışında rekabet gücünü kuvvetlendirerek pazardaki payını istikrarlı bir şekilde artırmayı başarmaktadır.

QUA Granit Hisse

İhracatının %80’ini Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştiren Qua Granit, yurtiçinde 29 bayiye sahiptir. 600 kişiyi bünyesinde istihdam eden şirket hali hazırda 3 yeni üretim hattı yatırımı gerçekleştirerek 2022 ocak ayında üretim kapasitesini 33.5 Milyon m2’ye yükseltecektir.

Hammadde ve limanlara yakın konumda üretim tesislerine sahip olan Qua Granit, çok başarılı bir kurumsal web sitesine sahip. Yatırımcılarını her konuda haberdar eden şirket bu yönü ile şeffaf bir yönetim anlayışını benimseyerek güven vermektedir.

QUA Granit Hisse ile ilgili detaylara geçmeden önce sizlerden her zaman olduğu gibi içeriğimi beğenip kanalıma abone olmanızı rica edeceğim. QUA Granit Hisse ile ilgili burada belirtmiş olduklarımdan farklı olarak sizlerinde görüşleri var ise lütfen yorumlarda belirtiniz… İşte detaylar…

1-Şirket Son Çeyrekte 93 Milyon TL Net Kar Açıkladı!

Qua Granit hisse için son açıklanan bilançoda %129 artışla 93 Milyon TL net karın elde edildiği belirtildi. Geçen sen aynı dönemde şirket 40 Milyon TL net kar açıklamıştı. Hemen bir önceki dönemde ise 45 Milyon TL’lik net kar mevcuttu. Şirketin özellikle Çin şirketlerine olan talebin azalmasından ötürü pandemi dönemini çok iyi bir şekilde geçirdiğini söyleyebilirim.

2-Qua Granit Satış Gelirlerini %51 Oranında Artırmayı Başardı!

Şirket net karda olduğu gibi satış gelirlerinde de önemli bir ivme kazandı. Satış geliri geçen sene aynı döneme göre %51 oranında artış göstererek 286 Milyon TL oldu. Favök ise yıllık bazda %56 artış kaydederek 93 Milyon TL seviyesine ulaştı. Geçen sene aynı dönemde net satışlar 190 Milyon TL’ydi. Bir önceki çeyrekte ise 202 Milyon TL bandında seyretmişti.

Mutlaka Oku: 100.000 TL İle Yatırım Yapmak İsteyenlere 7 Tavsiye!

3-Qua Granit Önemli Bir Döviz Pozisyona Sahip!

QUA Granit Hisse için açıklanan son bilançoda şirketin önemli bir döviz fazla pozisyona sahip olduğu görülmekte. Bu durumda en büyük etkenin şirketin satışlarının yarısından fazlasının yurtdışına olmasıdır. 55 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olduğu belirtilen şirketin ülkemizdeki ani kur dalgalanmalarından da kar elde etmesi mümkün bir hale gelmektedir. Şirket bu dönemde 14 Milyon TL finansman geliri elde etti.

4-Şirket 106 Milyon TL Net Borca Sahip!

Bir önceki çeyrekte 254 Milyon TL borcu bulunan Qua Granit, bu dönemde borcunu 106 Milyon TL’ye düşürmeyi başardı. Şirketin son açıklamış olduğu 93 Milyon TL net kar hesaba katıldığında bu borç tutarının çok büyük bir sorun olacağını düşünmüyorum. Ancak QUA Granit Hisse senedini uzun vadede elinizde tutmak istiyorsanız mutlaka bu borç tutarının dengeli bir seyir izlemesine dikkat etmelisiniz.

5-Şirketin Cari Değerleri Sektöründeki Tüm Firmalardan Yukarıda!

QUA Granit Hisse için son açıklanan bilançoya göre F/K ve PD/DD değerlerinin sektöründeki tüm firmalardan daha yukarıda olduğu görülmekte. 13.30 F/K değeri ve 4,34 PD/DD değerinin ilerleyen bilanço dönemlerinde mutlaka düşmesi gerekmekte. Aksi takdirde hissedeki yatay seyrin devam edeceğini düşünüyorum…

6-Hissede Yabancı Yatırımcı Oranı Çok Düşük!

Özellikle ülkemiz gibi hacmin az olduğu borsalarda yabancı yatırımcıların önemi çok büyük. QUA Granit Hisse için yaptığım incelemede yatırımcıların bu hisseye sadece %0.55 oranında ilgi gösterdiğini görmekteyim. İlerleyen zamanlarda bu oranın artması hisse fiyatının hızlı bir şekilde yükseliş yaşaması için önemli olacaktır.

Mutlaka Oku: 1 Gecede Zengin Olmak Hayal Mi?

7-Şirket Yeni Halka Arz Olmasına Rağmen Bedelsiz Sermaye Artırımına Gitti!

Yıllardır bedelsiz sermaye artırım potansiyeli olmasına rağmen birçok şirket bu kararı almamış ve yatırımcısına ciddi mağduriyetler yaşatmıştır. Qua Granit hisse ise halka arz olduktan hemen 4 ay sonra %100 bedelsiz sermaye artırım kararı alarak yatırımcısını sevindirmiştir. 

8-Şirket Önemli Bir İhracat Rakamına Sahip!

Qua Granit Hisse için açıklanan bilançoda sağlam bir döviz pozisyona sahip olunmasının en önemli sebebi şirketin iyi bir ihracat rakamına sahip olmasıdır. Toplam satışlar içerisindeki ihracat oranı %51 olan şirket bu yönü ile güçlü bir görüntü çizmektedir.

9-Qua Granit Hisse Yıllık Net Kar Marjı ve Özsermaye Karlılığı İstenilen Seviyelerde!

Halka açıklık oranı sadece %20 olan şirketin %32 olan özsermaye karlılığı ve %26 olan yıllık net kar marjı uzun vadeli bir yatırımcı için istenilen seviyelerde olduğunu söyleyebilirim. Özsermaye karlılığının yüksek olması şirketin finansallarını çok iyi bir şekilde yönettiğini, yıllık net kar marjının yüksek olması ise şirketin sektöründe güçlü bir rekabet avantajına sahip olduğunu göstermektedir.

Mutlaka Oku: Maaşım Yetmiyor Ek Gelir Yaratmam Lazım Diyenlere…

10-Toplam Aktiflerde ve Özkaynaklarda İstikrarlı Bir Artış Söz Konusu!

Qua Granit Hisse için 2018 yılı sonundan bugüne kadar geçen zaman diliminde özkaynaklara ve toplam aktiflere göz attığımda gözle görülür ve istikrarlı bir artışın yaşandığını söyleyebilirim. Mesela 2018 yılı sonunda 87 milyon olan özkaynak 723 Milyon TL’ye çıkmış. Aynı şekilde 21 Milyon TL olan Toplam aktifler 1.24 Milyar TL seviyesine çıkmış 

QUA Granit Hisse İçin Görüşlerim!

Qua Granit hisse için birçok değerin oldukça olumlu olduğunu söyleyebilirim. Tek handikabın şirketin PD/DD değeri ve F/K değerlerinin biraz daha düşmesidir. Sektörünün en yüksek cari değerlerine sahip olması en büyük olumsuzluklardan bir tanesidir.

Şirketin finansalları için oldukça kuvvetli, açıklanan net kar ve satış geliri ile de işlerin gayet yolunda gittiği net olarak görülmekte. İhracat oranının yüksek olması şirketin önemli bir derecede döviz taşımasına olanak taşıdığını söyleyebilirim.

Bir başka olumsuz şeyde hissedeki yabancı yatırımcı oranı. Düşük bir yabancı yatırımcısı bulunan Qua Granit Hisse senedinin önemli bir yükseliş kaydedebilmesi için yabancı yatırımcıları kendisine çekmesi gerekmekte. Hacmin düşük olduğu borsamızda maalesef yabancı yatırımcıların gelmesine mecbur olduğumuzu unutmamalısınız.

QUA Granit Hisse İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle QUA Granit Hisse için 10 önemli detay aktardım. Sizlerinde bu önemli hisse ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Bu tür hizmetler almak istiyorsanız SPK’nın onay vermiş olduğu kurumlardan destek talep edebilirsiniz. İlginiz ve alakanız için çok teşekkürler…

Mutlaka Oku: Kısa Sürede Para Kazandıran İşler

Mutlaka Oku: Garanti Yatırım Model Portföy Hisseleri

Mutlaka Oku: Borsa Yatırımcıları

Mutlaka Oku: Yükselecek Borsa Hisseleri

Mutlaka Oku: Yükselecek Hisse Nasıl Anlaşılır?

Mutlaka Oku: Borsada Günde 100 TL Kazanmak İçin 5 Adım!

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz