En Çok İhracat Yapan Borsa Şirketleri (16 ADET)

Selamlar arkadaşlar. Sizden bu hususta çok fazla yorum geldiği için En çok ihracat yapan borsa şirketleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunacağım. Ülkemizde kurun oynaklığından dolayı birçok şirketin canı yanmış ve bu durum borsadaki fiyatlarına da yansımıştır…

İşte bu tür riskleri azaltmak isteyen yatırımcılar En çok ihracat yapan borsa şirketleri ile ilgili araştırma yapıyorlar. Çünkü biliyorlar ki bu tür şirketler kurlar ülkemizde yükselirse kasalarını önemli döviz getirileri ile doldurmayı başaracaklar.

En çok ihracat yapan borsa şirketleri ile ilgili online mecralarda ne yazık ki çok fazla veri bulunmamakta. Var olanlar ise güncel veriler olmuyor. Bende temettühisseleri.com adresinden yararlanarak şirketlerin ihracat rakamlarını sizlere aktaracağım.

En Çok İhracat Yapan Borsa Şirketleri

16 adet şirketin sadece ihracat oranlarını değil aynı zamanda güncel temel analiz verilerini de sizlerle paylaşacağım. Bu yüzden mutlaka içeriği sonuna kadar takip ediniz. Ülkemizdeki krizlerden en az şekilde etkilenmek istiyorsanız bu şirketler adeta portföyünüzün bir savunması olacaktır.

Burada şöyle bir gerçekte var En çok ihracat yapan borsa şirketleri borsanın en iyi şirketleridir diye bir durumda söz konusu değildir. İhracat oranı yüksek diye bir şirkete yatırım yapmak çok mantıklı sonuçlar doğurmayabilir. Bu nedenle açıklamış olduğum temel analiz verilerini iyi bir şekilde inceleyin…

En çok ihracat yapan borsa şirketleri ile ilgili detaylara geçmeden önce sizlere her zaman hatırlatmış olduğum gibi içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletebilirsiniz. Yeri gelmişken de siz değerli takipçilerime çok teşekkür ediyorum çünkü beğenileriniz ve yorumlarınız beni daha fazla içerik üretmeye teşvik ediyor…

1-Servet Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (SRVGY)

En Çok İhracat Yapan Borsa Şirketleri sıralamasında benimde çok şaşırdığım Servet Gayrimenkul ilk sırada yer almaktadır. İhracat oranı %97 gibi müthiş bir rakama çıkan şirketin toplam satışlarının sadece %3’ü yurtiçine olmaktadır. Son 1 yıllık getirisi %833 gibi muazzam bir seviyede olan şirketin yıllık net kar marjı %51’dir.

2-Yonga Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (YONGA)

İhracat rakamı %95 olan Yonga mobilya hissesinin temettü verimliliği %0.44’dür. Son 5 yılda ortalama olarak karının %50’sini dağıtan şirketin bedelsiz potansiyeli %307’dir. Yıl içerisinde 81 TL’yi görüp şuanda 25 TL’den işlem gören hissenin çok fazla volatilite yaşadığını söyleyelim.

Mutlaka Oku: Borsa Kısa Vade Mi Uzun Vade Mi?

3-Frigo-Pak Gıda Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (FRIGO)

%95.4’lük bir ihracat oranına sahip olan Frigo, Son 1 yılda yatırımcısına %486’lık bir getiri sağlamıştır. Halka açıklık oranı %64 olan şirketin öz sermaye karlılığı %41, net kar büyüme oranı %224 ve yıllık net kar marjı ise %16’dır. Son 1 yılda anormal bir yükseliş yaşamasına rağmen hissenin F/K değeri uçuk seviyelere çıkmadığını belirtmek istiyorum. F/K oranı 25, FD/FAVÖK ise 14’dür.

4-Ege Endüstri ve Ticaret A.Ş. (EGEEN)

Son 10 yılda sağlamış olduğu mükemmel getiriden ötürü oldukça popüler bir hisse senedi olan Ege Endüstrinin ihracat oranı %94.2’dir. Halka açıklık oranı %34 olan şirketin son 1 yıllık değişimi %181 olmuştur. Temettü verimliliği %3.61, özsermaye karlılığı %38, net kar büyüme oranı %22 ve yıllık net kar marjı ise %51 seviyesindedir.

5-Casa Emtia Petrol Kimyevi ve Turevleri Sanayi ve Ticaret AS (CASA)

En Çok İhracat Yapan Borsa Şirketleri listesinde beşinci sırada yer alan Casa Emtia, hissesinin son 1 yıllık değişimi %1158 olmuştur. Hissesinin son 1 yıllık değişimi %802’dir. Yabancı yatırımcı oranı %13 olan hissenin yıl içerisinde 240 TL’yi görüp 116 TL’ye kadar düşüş yaşadığını belirtelim.

6-Türk Hava Yolları (THYAO)

Hacim açısından borsamızın en iyi hisselerinden olan Türk Hava Yolları hissesinin ihracat oranı %91 seviyesindedir. Halka açıklık oranı %50 olan hissenin son 1 yıllık değişimi sadece %14 olmuştur. Pandemiden dolayı 385 Milyon TL zarar açıklayan şirketin satış gelirleri %27 azalmıştır. Net borcu da geçen yıla nazaran %69 artışla 109.3 Milyar TL olmuştur.

7-Hateks Hatay Tekstil İşletmeleri A.Ş. (HATEK)

Hatay tekstil hissesinin ihracat oranı %91.6’dır. Halka açıklık oranı %52 olan şirketin son 1 senedeki getirisi %185 olmuştur. Son bilançosunda geçen yıla nazaran %16 azalışla 18 Milyon TL kar açıklayan şirketin geçen yıla nazaran borcu %29 artarak 58.9 Milyon TL olmuştur.

Mutlaka Oku: Takip Edilmesi Gereken Youtube Borsa Kanalları

8-AVOD Kurutulmuş Gıda ve Tarım Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş. (AVOD)

En çok ihracat yapan borsa şirketleri arasında yer alan Avod, %87.1’lik bir yurtdışı satış rakamına sahiptir. Halka açıklık oranı %94’lere çıkan hissenin son 1 yıldaki değişimi ise %275 olmuştur. 5.10 Milyon TL net kar açıklayan şirketin satış gelirleri de geçen yıla göre %25 artış göstermiştir. Şirketin net borcu ise %29 artış göstererek 89.6 Milyon TL olmuştur.

9-Acıselsan Acıpayam Selüloz Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (ACSEL)

İhracat oranı %83.6 olan Acıselsan hissesinin son 1 yıllık getirisi %221 olmuştur. Temettü verimli 0.43 gibi çok düşük seviyelerde olan hissenin güncel F/K değeri ise 19.20’dir. Yabancı yatırımcı oranı %3 olan şirketin hisselerinin %47’sine Verusa Holding’in sahip olduğunu belirtelim.

10-Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş. (TLMAN)

İhracat oranı %80.4 olan hissenin halka açıklık oranı %36’dır. Son 1 yılda uzun vadeli düşünen yatırımcısına %209 getiri sağlayan hissenin temettü verimliliği ise %1.80’dir. Özsermaye karlılığı 50.93, net kar büyüme oranı %26 ve yıllık net kar marjı %71 olan hissenin F/K ve FAVÖK oranları ise çok iyi seviyelerdedir.

11-Gersan Elektrik Ticaret ve Sanayi A.Ş. (GEREL)

En çok ihracat yapan borsa şirketleri sıralamasında onbirinci sırada yer alan Gerel, %78.4’lük bir yurtdışı satış rakamına sahiptir. Halka açıklık oranı %79 olan hissenin son 1 yıllık değişimi %84 olmuştur. Özsermaye karlılığı %7.53, yıllık net kar marjı ise %3.34 olan hissenin F/K oranı 55, FD/FAVÖK değeri ise 73.15’e çıkmış durumda…

Mutlaka Oku: Borsada Batanlar Neyi Yanlış Yapıyor?

12-Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (VESBE)

En çok ihracat yapan borsa şirketleri arasında yer alan Vestel beyaz eşya çok iyi bir dönem geçirmiştir. İhracat oranı %77 olan şirketin son 1 yıllık değişimi %214 olmuştur. Özsermaye karlılığı %51, net kar büyüme oranı %406 olan şirketin yıllık net kar marjı ise %14.15’tir. Hissenin F/K ve FAVÖK değerlerinin yatırım yapılabilir bir seviyede olduğunu belirtelim.

13-Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KATMR)

Katmerciler ekipman şirketinin ihracat oranı tam %77’dir. Halka açıklık oranı %80 olan hissenin son 1 yıllık değişimi %230’dur. Son bilançoda 6.91 Milyon TL’lik net kar açıklayan şirketin satış gelirleri ise geçen yıla nazaran %40 büyüme göstermiştir. Döviz açık pozisyonu 465 milyon TL olan şirketin net borcu ise 677 Milyon TL’dir.

14-Döktaş Dökümcülük Ticaret ve Sanayi A.Ş. (DOKTA)

Döktaş dökümcülük hisse senedinin ihracat oranı %76’dır. F/K oranı 38.70 seviyesinde olan şirket hissesinin yıl içerisinde 42 TL’yi görüp şuanda 28 TL bandında işlem gördüğünü belirtelim. Şirketin net borcunun 1 Milyar 397 Milyon TL olduğunu belirtelim.

15-Jantsa Jant Sanayi ve Ticaret A.Ş. (JANTS)

Jantsa hisse senedinin yurtdışı satış oranı %76’dır.  Halka açıklık oranı %12 olan şirketin son 1 yıllık fiyat değişimi ise %1400’dür. Özsermaye karlılığı %46 olan şirketin net kar büyüme oranı %224, yıllık net kar marjı ise %21’dir. Hissenin güncel F/K değerinin 52, FD/FAVÖK oranının ise 58 olduğunu belirtelim.

16-Işık Plastik Sanayi ve Dış Ticaret Pazarlama AS (ISKPL)

En çok ihracat yapan borsa şirketleri arasında yer alan Işık plastik hissesinin ihracat oranı %75’dir. Halka açıklık oranı %22 olan şirket borsamızda yeni işlem görmeye başlamıştır.  Özsermaye karlılığı %49, Net kar büyüme oranı %1612 olan şirketin yıllık net kar marjı ise %15’tir.

En çok ihracat yapan borsa şirketleri İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum

Böylelikle En çok ihracat yapan borsa şirketleri ile ilgili olarak 16 şirket hissenin güncel analiz verilerini sizlere aktardım. Sizlerinde En çok ihracat yapan borsa şirketleri ile ilgili yorum ve görüşlerini bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Enerji Hisse Senetleri

Mutlaka Oku: Ucuz Temettü Hisseleri

Mutlaka Oku: Genç Yaşta Zengin Olmak

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz