Kaya Çilingiroğlu’ndan Borsa Yatırımcıları İçin 13 Tavsiye!

Selamlar arkadaşlar. Borsagündem.com adlı sitede Kaya Çilingiroğlu ile borsa üzerine bir röportaj yapılmış. Bende bu uzun yazıda Kaya Çilingiroğlu’nun Borsa Yatırımcıları için vermiş olduğu tavsiyeleri maddeler halinde sizlere aktarmak istiyorum…

54 yaşında Almanya Doğumlu ve aslen Trabzonlu olan Kaya Çilingiroğlu, borsa yatırımcıları için çok önemli bilgiler aktarmış. Emlakçılıktan, sigortacılığa, balıkçılıktan GSM bayiliğine kadar birçok alanda girişimciliğe atılan Çilingiroğlu yatırım üzerine edinmiş olduğu tüm tecrübeleri bizlerle paylaşmış.

1993 yılında Borsa ile tanışan Kaya Çilingiroğlu, bu tarihten sonra borsa ile olan ilişkisini hiçbir zaman kesememiş. Zamanında çok büyük paralarda kaybettiğini belirten Çilingiroğlu, 300.000 Dolara yakın bir sermayeyi 90’lı yıllarda erittiğini belirtiyor. Hatta 2000’li yıllardaki haberlere göz gezdirdiğimde Hülya Avşar’ın Kaya Bey’in borsadaki kayıplarından rahatsız olup bu nedenden dolayı boşanma aşamasına kadar geldiği bile konuşulmuş…

Borsa Yatırımcıları

Şuanda profesyonel bir borsacı olduğunu belirten Çilingiroğlu, söylediklerini uygulayan yatırımcıların kendisi gibi büyük kayıplar yaşamadan borsadan güzel kazançlar elde edebileceğini belirtiyor. Bu nedenle de içeriği sonuna kadar takip etmenizde yarar olduğunu düşünüyorum.

Borsaya başladığı ilk yıllarda sermayesini Cem Kalyoncu’ya emanet ettiğini belirten Kaya Bey, daha sonrasında sazı eline alarak tüm parasını borsada kendi yönettiğini belirtiyor. Bu kararında okumuş olduğu bir borsa kitabının oldukça etkili olduğunu belirtiyor.

Kaya Çilingiroğlu’nun Borsa Yatırımcıları için tavsiyelerine geçmeden önce 18.500 aboneye ulaşmanın sevincini yaşıyorum. Beni baştan beri takip eden en az 1000 kişilik bir kemik kitlemin olduğunu iyi biliyorum. Kemik kitlemden bu videoya 1000 beğeni yollayarak bana destek olmasını rica edeceğim. Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum…

İşte Kaya Çilingiroğlu’ndan Borsa Yatırımcıları İçin Tavsiyeler…

Kaya Çilingiroğlun'dan Borsa Yatırımcıları İçin 13 Tavsiye!

1-Borsa Oynuyorum Yerine Şirketlere Ortak Oluyorum Cümlesini Kullanın!

Kaya Çilingiroğlu’nun borsa yatırımcılarına vermiş olduğu ilk tavsiye borsa oynamak cümlesinin yerine şirketlere ortak oluyorum cümlesinin kullanılmasıdır. Borsada işlem yapmaya çalışan birisi bu bilinç ile sermayesini koyarsa reel hayatta olduğu gibi parasını yatıracak olduğu şirketi seçerken karına, satışlarına ve borç durumuna bakmak durumunda kalır. Bu bakış açısı uzun vadede her zaman kazandırır…

2-Günlük Al-Sat Yapmak, Paranızı Eritir!

Kaya Çilingiroğlu’nun borsa yatırımcıları için vermiş olduğu ikinci tavsiye günlük al-sat işlemlerinden uzak durmalarıdır. Bu tür işlemler için çok büyük paraların olması gerektiğini belirten Kaya Bey, bir borsa yatırımcısının iş ve sosyal yaşantısında bir kalite düşüklüğü yaşamaması için kısa vadeli düşünmek yerine uzun vadeli bir şekilde düşünmesi gerektiğini belirtiyor. Anlık takip edilen fiyat hareketleri zihni sürekli işlem yapmaya yönlendirdiğini belirtiyor.

Mutlaka Oku: 10.000 TL İle Nasıl Yatırım Yapılır?

3-Borsadaki Spor Kulüplerine Para Yatırmak İddia Oynamaktan Farksız!

Kaya Çilingiroğlu’nun üçüncü önemli tavsiyesi de kesinlikle spor kulüplerine yatırım yapılmamasıdır. Borç batağında olan ve fiyat hareketlerinde sürekli olarak spekülatif hareketlerin yaşandığı bu tür hisselerde küçük yatırımcıların her zaman zarar edeceğini belirtiyor. Bu tür hisse senetlerine yatırım yapmanın iddia oynamaktan farksız olduğunu belirten Çilingiroğlu, bu hususta küçük yatırımcıyı net bir dille uyarıyor…

4-Warren Buffett Kitaplarını Okuyun!

Kendisini uzun vadeli bir yatırımcı olarak nitelendiren Kaya Çilingiroğlunun Borsa Yatırımcılarına dördüncü tavsiyesi Warren Buffett’ın hayatını ve kitaplarını okumaları üzerine. Kendi parasını yönetme sürecinde Buffett’ın kitaplarının çok büyük etkisinin olduğunu belirten Kaya Bey, borsada uzun vadeli bir başarı elde edilmek isteniyorsa mutlaka bu önemli kişinin kitaplarının okunması gerektiğini düşünüyor. Borsa yatırımlarınızda nerelerde hata yaptığınızı net bir şekilde görebilmek için benim size tavsiyem Warren Buffett’ın ”Akıllı Yatırımcı” adlı kitabını okumanızdır. Bu kitap siz çok fazla şey katacak…

5-İhtiyacınız Olmayan Para İle Borsaya Yatırım Yapın!

Kaya Bey’in Borsa Yatırımcıları için verdiği beşinci tavsiye yakın zamanda ihtiyacınızın olmayacağı bir para ile yatırım yapılmasıdır. Hisse senedi piyasasının yanlış bir şekilde yorumlandığını belirten Çilingiroğlu, buranın bir oyun yeri değil bir yatırım yeri olduğunu belirtiyor. En az 3 sene ihtiyacınızın olmayacağı bir para ile borsaya girilmesi halinde başarıya ulaşılabileceğini söyleyen Kaya Bey, bu hususta yatırımcılara ciddi bir uyarıda bulunuyor.

6-Temettü Emeklisi Olmak Amacıyla Borsaya Yatırım Yapın!

Çilingiroğlu’nun borsa yatırımcıları için altıncı önemli tavsiyesi her yıl sürekli kar eden ve borcu bulunmayan şirketlere ortak olunmasıdır. Kar eden şirketler yatırımcılarına düzenli bir şekilde kar payları dağıtacağı için uzun vadede maliyeti düşürmek bu yolla çok daha etkilidir. Özellikle küçük yatırımcıların mutlaka temettü emeklisi olmak amacı ile yatırımlar gerçekleştirmesi gerektiğini belirtiyor. Bunun içinde temettü verimliliği yüksek ve her yıl temettü dağıtma alışkanlığına sahip şirketlere yatırım gerçekleştirmenin en mantıklı seçenek olduğunu söylüyor.

Mutlaka Oku: Hayatı Düzene Sokmak İçin Uygulamalar

7-Tüyo Almayın, Araştırmalarınızı Kendiniz Yapın!

Kaya Çilingiroğlu’ndan yedinci tavsiyede küçük yatırımcıların asla bir tüyo peşinde koşmaması gerektiğidir. Tüyolar sokağa indiyse geçmiş olsun diyen Kaya Bey, sağdan soldan bulunan tüyolar ile para kazanılmasının imkansız olduğunu belirtiyor. Çünkü hiç kimse size kendisinin yüksek kar edebileceği şirketi söylemez. Size tüyo verilmeye çalışılmasının tek sebebi yüksek fiyattan size mal kitlenmesini sağlamaktır. Günümüzde maalesef telegram gruplarında bu tür durumlar ile karşı karşıya kalıyoruz ve ciddi mağduriyetlerin yaşandığını net olarak görüyoruz.

8-Asla ve Asla Hisse Senedi Düştüğünde Ekrana Bakmayın!

Kaya Çilingiroğlu’nun sekizinci önemli tavsiyesi düşüşlerde fiyat hareketlerine kesinlikle bakılmamasıdır. Zamana endeksli bir yatırım gerçekleştirilmesi gerektiği, bu nedenle 2-3 sene kar edeceği ve satışlarını önemli ölçüde artıracağından emin olduğunuz şirketlere uzun vadeli yatırım gerçekleştirmenin çok daha doğru bir karar olacağını belirtiyor. Düşüşlerde ekrana bakmak günlük yaşantıda ve iş yaşantısında moral bozukluğu yaşayıp kalitesiz bir yaşam sürmenize neden olacaktır. Bu nedenle de canlı borsa ve portföy takip uygulamalarını telefonunuzdan kaldırıp sadece bilanço dönemlerinde şirketleriniz ile ilgili durum değerlendirmesi yapmanız en sağlıklı yol olacaktır.

9-Kredi İle İşlem Yapmayın!

Dokuzuncu tavsiye ise kredili işlemlerden kesinlikle uzak durulmasıdır. Borsamızda büyük sermayeli kişiler ve aracı kurumlar robotlarla işlem yapıyorlar. Bu robotlar kredili işlemler ile günlük al-sat peşinde koşan yatırımcıların parasını almaya yönelik programlanmıştır. Kredili işlem yapıldığında yatırımcı ufak bir düşüşte dahi strese girip zararına hisseden çıkmaya çalışır. Maalesef günümüzde borsada ciddi kayıplar yaşadığı için intihar edenlerin büyük bir kısmı kredili işlemlere bulaştıkları için intihar ediyor.

10-Bist 30 Kağıtlarının Dışına Çıkmayın!

Kaya Çilingiroğlu’nun borsa yatırımcıları için vermiş olduğu onuncu tavsiye bist 30 şirketlerinin dışındakilere yatırım yapılmamasıdır. Borsamızda derinliğin çok az olduğunu belirten Kaya Bey, Bist 30 dışındaki şirketlerin tahtalarında büyük sermayeye sahip kişilerin çok kolay bir şekilde manipülasyonlar yaptıklarını ve bu şekilde yatırımcıların ciddi mağduriyetler yaşadığını belirtiyor. Mesela son zamanlarda tavan giden bir hissenin kısa bir zaman dilimi içerisinde taban yapması bu söylenenlerin en büyük göstergesidir. En azından borsaya yeni başladığınız zamanlarda bu tavsiyeye uymanız en sağlıklısı olacaktır.

11-Otomotiv ve Sanayi Hisselerine Yatırım Yapın!

Çilingiroğlu’nun onbirinci tavsiyesi sadece portföyde bankacılık hisselerinin bulunmamasıdır. Bunun yerine otomotiv ve sanayi hisselerine yatırım gerçekleştirmenin çok daha mantıklı bir tercih olacağını belirtiyor. Otomotiv ve sanayi hisselerindeki bilançoları küçük yatırımcıların çok kolay bir şekilde yorumlayabileceğini belirten Kaya bey, hiçbir şey bilinmiyorsa dahi şirketin satışlarını ve net karını her dönem istikrarlı bir şekilde artırıp artırmadığına ve borçlanma yoluna gidip gitmediğine bakmanın uzun vadede yeterli olacağını belirtiyor.

Mutlaka Oku: Ayda 1000 TL Ek Gelir!

12-Portföyde 1 Tane Enerji Sektörü Hissesi Bulunmalı!

Borsaya yatırılan parayı arsa almış gibi düşünüp unutulması gerektiğini belirten Çilingiroğlu’nun onikinci tavsiyesi portföyde en az 1 tane enerji sektörü hissesinin bulunmasıdır. Devletin alım garantisinin olduğu bu sektörde enerji şirketlerinin zarar etmesinin çok düşük ihtimal olduğunu belirtiyor.

13-Faize Para Yatırmayın!

Kaya Bey’in borsa yatırımcıları için onüçüncü tavsiyesi kesinlikle faize paranın yatırılmamasıdır. Faize yatırılan paranın enflasyon karşısında hiç olacağını belirten Çilingiroğlu, uzun vadede borsadaki şirketlerden faizden kazanacağınız paranın kat be kat daha fazlasını kazanabileceğinizi belirtiyor.

Borsa Yatırımcıları İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Kaya Çilingiroğlu’nun borsa yatırımcıları için vermiş olduğu 13 tavsiyeyi sizlere aktarmaya çalıştım. Sizlerinde bu tavsiyeler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi merak ediyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Yükselecek Borsa Hisseleri

Mutlaka Oku: Yeni Başlayanlar İçin Borsa Tavsiyeleri

Mutlaka Oku: Türkiye’de Temettü Emeklisi Olanlar

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz