13 Madde de Yeni Başlayanlar İçin Borsa Tavsiyeleri

Dünya’nın her yerinde en fazla tercih edilen yatırım aracı olan Borsa ile ilgili burada sizlere önemli detaylar aktarmak istiyorum. Özellikle Yeni Başlayanlar için Borsa tavsiyeleri aktaracağım. Para kaybetmemek için içeriği mutlaka sonuna kadar takip etmelisiniz…

Özellikle ülkemizde halen borsaya kumar gözüyle bakılıyor. Bu nedenle de diğer ülkelerin borsalarına nazaran ülkemiz borsasının derinliği çok az. Bu durumda yabancı yatırımcıların şirketlerimiz üzerinde adeta eşik atmasına neden oluyor.

İşte bu tür durumları ortadan kaldırabilmek için ülkemiz insanının borsaya daha fazla yönlendirilmesi gerekmekte. Borsa oynamak cümlesinin yerine Şirketlere ortak olma cümlesinin daha fazla telaffuz edilmesi gerekiyor. Aksi takdir her zaman sığ bir piyasada işlem yapma mecburiyetinde kalacağız…

Yeni Başlayanlar İçin Borsa

Ülkemizde ciddi üretimler yapıp yurtdışına ihracat gerçekleştiren çok önemli şirketler olmasına rağmen ülkemizde borsanın yeterince ilgi görmemesinden ötürü bu tür şirketlerin hisse senedi fiyatları 1 simit fiyatından farksız. İşte bu tür komik fiyatlamaların olmaması için şirketlere yatırım kültürünün geliştirilmesi lazım.

Yeni Başlayanlar için Borsa çok karmaşık gelebilir ancak oldukça basit ve sade düşünülmesi gereken bir yatırım çeşididir. Borsada kar elde etmeyi zorlaştıracak tek şey basit düşünmemektir. Geçmişte borsada başarısız olup borsa ile ilgili olumsuz düşüncelere sahip kişiler borsanın çok karmaşık bir yapıya sahip olduğunu düşündüğünden dolayı büyük paralar kaybetmişlerdir.

Yeni Başlayanlar için Borsa tavsiyelerime geçmeden önce içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Sizlerinde yeni başlayanlara aktarmak istediği tavsiyeler var ise yorumlarda belirtebilirsiniz.

İşte Yeni Başlayanlar için Borsa Tavsiyeleri….

13 Madde de Yeni Başlayanlar İçin Borsa Tavsiyeleri

13 Madde de Yeni Başlayanlar İçin Borsa Tavsiyeleri

1-Şirketlere Ortak Olduğunuz Bilinci İle Yatırım Yapın!

Reel hayatta bir şirkete ortak olurken nasıl ki satışlarına, üretimine ve borcuna bakıyorsanız borsada da bir şirkete sermayenizi koymadan öncede bu değerlere bakmanız gerekmektedir. Ortaklık bilinci ile borsada işlem yapmayanlar her zaman kaybetmeye mahkum olacaktır.

2-Günlük AL-SAT İşlemlerinden Uzak Durun!

Yeni başlayanlar için borsa tavsiyelerimden belki de en önemlisi bu maddedir. Çünkü günlük al-sat işlemlerine bulaşmadan yatırım gerçekleştirmeye başlarsanız boşa zaman harcamaz, daha verimli yatırım stratejileri oluşturabilirsiniz. Günlük alım satım işlemlerinden tek kazançlı çıkan aracı kurumlardır. Bu kurumlar alım ve satımlarda ciddi komisyonlar elde ettikleri için insanları her zaman bu tür alım yöntemlerine yönlendirirler…

3-İlk Önce Sanal Portföyle İşe Başlayın!

Yeni Başlayanlar için Borsa sanal portföy uygulamaları bulunmakta. Bunlardan en önemlisi FinFree adlı uygulamadır. Bu uygulamada 100.000 TL’lik sanal bir portföy oluşturulur. Gerçek hisse fiyatları ile işlemler yapılarak kendinizi test edebilme imkanına erişebilirsiniz. Sermayenizi borsaya aktarmadan önce ortalama olarak 3 ay bu uygulamayı deneyerek çok ciddi deneyimlere sahip olabilirsiniz. Sizinde önerdiğiniz sanal portföy uygulamaları varsa yorumlarda belirtiniz.

Mutlaka Oku: Başarılı Olmanın 10 Büyük Sırrı

4-Sürekli Fiyat Takip Etmeyin!

Borsada işlem gören şirket fiyatları diğer yatırım araçlarına nazaran gün içerisinde çok fazla inişler çıkışlar gösterdiği için merak uyandırmaktadır. Bu durumda yatırımcının ekrana kitlenmesine ve portföyünün durumunu sürekli olarak merak etmesine neden olur. Yatırımcıda bu durumda günlük-alım satıma yönelerek herhangi bir getiri elde edemeyeceği gibi ciddi kayıplar yaşar. Unutmayın kazanmanın tek yolu uzun vadeci olmaktan geçer…

5-Başkalarından Şirket Önerisi Almayın!

Özellikle son dönemlerde telegram grupları Yeni Başlayanlar için Borsa tuzağı oldu. Birçok küçük yatırımcı bu gruplara çekilerek ciddi kayıplar yaşatıldı. Büyük sermayesi olan kişiler şirket önerisi bekleyen küçük yatırımcılara yukarıdan mal kitleyerek inanılmaz zararlar elde etmelerine neden oldu. Bu duruma SPK el atsada maalesef cezalar caydırıcı bir nitelikte olmadığı için bu gruplarda hisse önerileri halen devam etmekte…

6-Özsermaye Karlılığı ve Yıllık Net Kar Marjı Yüksek Şirketlere Ortak Olun!

Yeni Başlayanlar için Borsa finansal tabloları incelemek gerektiğini düşündükleri için zor geliyor. Evet, belli bir noktada finansal tabloların incelenmesi gerekir ancak özsermaye karlılığı, yıllık net kar marjı, döviz pozisyonu ve borç durumuna bakarak uzun vadeli yatırımcı olmanız yeterli olacaktır. Bu bilgilere de investing.com ve isyatirim.com gibi sitelerden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

7-Kademeli Alımlar Gerçekleştirin!

Borsaya yeni başlayan kişilerin yapmış olduğu en büyük hataların başında sermayelerinin tamamı ile borsaya giriş yapmaktır. Mesela 100.000 TL’lik nakitiniz var ise 5 şirketlik bir portföy oluşturup, her ay düşüş yaşayan şirket hisselerinden ufak alımlar gerçekleştirmek 3 sene içerisinde inanılmaz getiriler elde etmenize olanak tanır. Asla 100.000 TL’nizi bir anda portföye yatırıp büyük getiriler elde edeceğiniz hissiyatına kapılmayın. Bu durum düşüşlerde büyük stresler yaşayıp paranızı eritmenize neden olur.

Mutlaka Oku: Yaşım 28 Borsadan Öğrendiklerim!

8-Şirketlerinizin 3 Ay’da 1 Açıklamış Olduğu Bilançolara Odaklanın!

Durum tespitini şirketlerinizin her 3 ayda 1 açıklamış oldukları bilançolara bakarak yapabilirsiniz. Bu şekilde şirketlerinizin  özsermaye karlılığına, yıllık net kar marjına ve borçluluk durumlarına bakarak portföyünüzdeki şirketleri doğru bir şekilde analiz edebilirsiniz. Burada şöyle bir durumda var portföyünüzdeki şirketlerin bilanço durumlarına göre analiz yapabilmeniz için 12 bilanço dönemi portföyünüze eklemeniz en sağlıklı kararları almanıza yardımcı olacaktır.

9-Borsa’ya Dair Kitaplar Okuyun!

Yeni Başlayanlar için Borsa kitapları satılmaktadır. Bu tür kitaplar başlangıçta borsanın işleyiş mantığını çok daha kolay bir şekilde anlayabilmenize yardımcı olur. Mesela ”Akıllı Yatırımcı” adlı kitap borsaya yatırım yolculuğunuzda size çok fazla şey katacaktır. Bol bol kitap okumak zamanla borsada yüksek kazançlar elde etmenize olanak tanıyacaktır.

10-Kısa Zamanda İhtiyaç Duyacağınız Para İle Yatırım Yapmayın!

Yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de kısa zaman içerisinde kullanılması gereken para ile yatırım gerçekleştirmektir. Bu tür durumlarda genellikle yatırımcı terste kalır ve ciddi mağduriyetler yaşar. Borsa kısa bir süre içerisinde büyük kazançlar elde edebileceğiniz bir mecra değildir. Bu şekilde bir bakış açısı sadece kumarbazların işidir. Bu hataları yaparak çocuğunuzun rızkını çöpe atmayın…

11-Sermayenizi Sadece Borsaya Yatırmayın!

Çeşitlendirme finansal araçlarda riskinizi düşürmeniz olanak tanır. Sadece borsaya yatırım yapmak yanlış olur. Çünkü her sene borsadan para kazanamazsınız. Geçmiş verilere baktığımızda yatırım araçları belli senelerde ciddi yükselişler yaşamış, belli yıllarda da ciddi düşüşler yaşamıştır. Riskinizi minimize etmek için altın, dolar ve borsa üçlüsünden sepet oluşturmanız en mantıklı seçenek olacaktır. Yeni başlayanlar için borsa ancak ve ancak bu şekilde risksiz olur.

12-Başlangıçta Bist 30 Şirketlerine Yatırım Yapın!

Yatırım serüveninizin başında para kaybetmemeniz çok önemli. Bunun için borsaya yeni ısınan kişilere bist 30 hisselerinin dışına çıkmamasını tavsiye ediyorum. Bu şirketlerde getiriler biraz daha düşük olsa da uzun vadede para kaybetmeniz neredeyse imkansızdır. Bist 30’daki şirketlerin sermayeleri çok büyük olduğu için büyük sermayeli kişiler ve aracı kurumlar hisselerde spekülatif hareketlerde bulunamazlar. Bu durumda küçük yatırımcıyı korur.

Mutlaka Oku: Borsada Sigaraya Verilen Parayla Neler Yapılabilir?

13-Duygularınıza Hakim Olmalısınız!

Yeni Başlayanlar için Borsa tavsiyelerimden sonuncusu duygularınıza hakim olmanızdır. Ani düşüşlerde duygularına hakim olmayı beceremeyen yatırımcılar hata üstüne hata yaparak ciddi zararlar elde ederler. Duygulara hakim olmanın en iyi yolu da kısa zamanda ihtiyaç duyulacak para ile borsaya yatırım yapmamak ve sürekli olarak fiyat hareketlerini takip etmemek gelmektedir. 

Borsa uzun vadede para kazandıracak en iyi yatırım aracıdır. En yüksek getiriyi zaman içerisinde sadece borsada elde edebilirsiniz. Riskinizi düşürmek için aylık düzenli alımlar ile sermayenizin ufak kısmı ile altın da alabilirsiniz. Borsanın temel mantığı sabırdır. Sabırlı bir insanın borsada kaybetmesi neredeyse imkansızdır. Bunu bilerek doğru şirketlere yatırım yapmaya çalışmanız en sağlıklı yol olacaktır.

Yeni Başlayanlar için Borsa İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Yeni Başlayanlar için Borsa tavsiyeleri aktarmaya çalıştım. Sizlerinde borsaya adımını yeni atmış kişilere aktarmak istedikleri var ise lütfen yorumlarda belirtiniz. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: Türkiye’de Temettü Emeklisi Olanlar

Mutlaka Oku: Borsacı Dede Hisseleri

Mutlaka Oku: Hisse Senedi Biriktirerek Emekli Olmak

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz