SASA Polyester Hisse İçin 15 Kritik Detay!

Otomobilimizin aynasında, fırınımızın düğmesinde, koltuğumuzun kumaşında ve yediğimiz cipsin ambalajında katkısı olan Sasa Polyester şirketi ile ilgili önemli bilgiler paylaşacağım. Sasa Polyester hisse senedi ile ilgili burada yer vermiş olduğum yorum ve görüşlerin bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımadığını baştan belirtmek istiyorum…

%62,8’i Erdemoğlu Holding’e ait olan Sasa, borsamızın gelecek vaat eden şirketlerinden bir tanesi olmuştur. Son 1 senelik süreçte inanılmaz bir yükseliş performansı yakalayan Sasa Polyester hisse senedi online ortamda en fazla araştırması yapılan hisse senedi olmuştur.

Bende bundan yola çıkarak Sasa Polyester Hisse Senedi için önemli veriler hazırladım. Umarım siz değerli yatırımcılara bu bilgiler fayda sağlar. İçeriği sonuna kadar takip ederek bu önemli hisse senedi ile ilgili yorum ve görüşlerinizi de iletmenizi rica ediyorum.

Detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenerek bana destek olabileceğinizi hatırlatmak istiyorum…

SASA Polyester Hisse İçin Bilinmesi Gerekenler!

1- Sasa 2010 Yılında Sadece 19 Kuruş Seviyelerinden İşlem Görmekteydi!

Borsamızın son dönemlerdeki en popüler hisse senetlerinden bir tanesi olan Sasa Polyester Hisse senedi 2010 yılında sadece 19 kuruş seviyelerinden işlem görmekteydi. O dönemde 10.000 TL’lik bir Sasa Polyester hisse senedi alıp bugüne kadar unutsaydınız paranız tam tamına 2 Trilyon 368 Bin TL olurdu. Hissenin son 1 yıllık getirisinin de %388 olduğunu da belirtmek istiyorum. Bu getiriler özellikle borsamız için inanılmaz…

2-Hissenin Yabancı Yatırımcı Oranı Çok Düşük Seviyelerde!

Özellikle küçük yatırımcıların ilgi odağı olan Sasa Polyester Hisse senedinin yabancı yatırımcı oranı oldukça düşük seviyelerdedir. Sadece %5,35’lik bir yabancı yatırımcı sayısına sahip olan bu önemli hissenin gelecek dönemlerde var olan bu yabancı yatırımcı oranını artırması beklenmekte.

Mutlaka Oku: Borsada Batanlar Neyi Yanlış Yapıyor?

3-Hissenin F/K Değeri Çok Fazla Yükselmiştir!

Son 1 senede %388’lik bir değer artışı yaşayan şirketin F/K oranı çok fazla yükselmiştir. 118 gibi inanılmaz seviyelere çıkan bu oranın açıklanacak olan bilanço ile aşağılara düşmesi beklenmekte. Bilindiği gibi uzman borsacılar F/K oranı 15’i geçmeyen hisselere yatırım yapmanın daha doğru olacağını belirtmektedirler.

4-Sasa Ara Ara Bedelsiz Sermaye Artırımı ve Temettü Ödemeleri Gerçekleştirmektedir!

Borsada işlem gördüğünden bu yana bedelli sermaye artırım kararı almayan Sasa, bedelsiz sermaye artırımları ve temettü ödemeleri ile yatırımcısının yüzünü ara ara güldürmeyi başarmıştır. Şirketin 2019 yılında hem bedelsiz sermaye artırım kararı aldığını hem de temettü ödemesi gerçekleştirdiğini de belirtmek istiyorum.

5-2015 Yılına Dek %51’lik Hisse Payı Sabancı Holding’e Aitti!

Daha öncesinde Sabancı Holdinge ait olan Sasa Polyester, Erdemoğlu Holding’in 2015 yılında Sabancı Holding bünyesindeki hisseleri satın alması ile tamamen Erdemoğlu Holding’e geçmiştir. Sasa Polyester hisse senedinin bu alımdan sonra önemli bir yükseliş performansı gösterdiğini belirtelim.

6- Şirket Son 3 Yılda 1 Milyar Dolarlık Yatırımlar Gerçekleştirdi!

Yatırımlar gerçekleştirerek büyümesini sürdüren Sasa, son 3 yıllık veriler göz önüne alındığında 1 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdiği görülmektedir. Yapılan bu yatırımlar şirketin dünya pazarında söz sahibi olmasına da önemli katkılar sağlayacaktır. Şirket yatırım haberlerini direkt olarak web sitesine yerleştirerek yatırımcıların her yatırımdan haberdar olmasını sağlamıştır. Kurumsallık anlamında Sasa’nın web sitesinin oldukça başarılı olduğunu belirtmek istiyorum…

7-Hissenin 52 Günlük Ortalaması 25.56 TL’dir!

Hali hazırda 44.82 kuruş seviyelerinden işlem gören Sasa Polyester Hisse senedinin 20 ve 52 günlük ortalamaları özellikle hisseye kısa vadede yatırım yapmak isteyen kişiler için kritik bir öneme sahiptir. Hisse senedini uzun vadeli tutmak isteyen kişiler için bu ortalamaların çokta önemi bulunmamaktadır. Hissenin 20 günlük ortalaması 31,65 TL iken 52 günlük ortalaması 25.56 kuruş seviyelerindedir. Bu ortalamalar hissenin son zamanlarda çok fazla yükseliş yaşadığını ve kar realizasyonlarının yaşanabileceğini göstermektedir. 

Mutlaka Oku: Borsada Batanlar Neyi Doğru Yapıyor?

8-Sasa Şirketinde Beklentiler Şunlardır!

1-Sermaye artırımı beklenmekte

2-Ayrıca yeni üretim tesisi yatırımları beklenmekte.

3-Bilançonun beklentilerin çok üzerinde olması beklenmekte.

4-Büyük sermayelere sahip ve itibarlı 6-7 yabancının şirkete ortak olması beklentisi bulunmakta.

5-Şirkete 3.5 Milyar dolarlık arazi alımı beklenmekte.

9-Şirket Patronu Geri Alım Vaadinde Bulunmaktadır!

Sasa Polyester Hisse senedi için söylenebilecek en güzel şeylerin başında patronunun ve yöneticilerinin oldukça güven verici açıklamalarda bulunmasıdır. Herhangi bir spekülasyon ile meşgul olmayan şirket yöneticilerinin yapmış olduğu açıklamalar genellikle şirketin gelecekteki yatırımları ile ilgilidir. Bilindiği gibi Sasa Patronu hisse geri alım vaadinde de bulunmuştur. Bu durum hisse ile ilgili beklentileri de güçlendirmiştir. Bugüne kadar ki sağlam yükselişler patronun geri alım vaadini fiyatlaması da olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

10-Hisse Senedinin Twitterdaki Yatırımcı Yorumları da Oldukça Olumlu!

Belki de borsamızda yatırımcısının şirketine en fazla güvendiği şirketlerin başında Sasa gelmektedir. Forum sitelerinde Twitter da yapılan yorumlara göz attığımda birçok kişinin olumlu bir hava içerisinde olduğunu görmekteyim. Uzman borsacılarda bu önemli şirket ile ilgili nadiren kötü yorumlarda bulunmuştur. Şirketin şeffaf bir şekilde kap açıklamaları yapması bu olumlu havanın ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Uzman borsacıların bu hisse ile ilgili kısa vadeli düşünenlerin temkinli olması gerektiği ile ilgili açıklamalarda bulunduklarını da belirtmek istiyorum.

11-Şirketin Net Satışları Her Çeyrekte Artış Göstermiştir!

2019 yılı ilk çeyreğinde 2020 son çeyrek finansal tabloları göz önüne aldığımda şirketin net satışlarında her dönem artış olduğu görülmektedir. 2019 ilk çeyreği için 626 Milyon TL’lik net satış rakamı açıklayan şirket sadece 2020 ikinci çeyreğinde satışlarını düşürmüştür. Bunun en temel sebebi de pandemi başlangıcının o döneme denk gelmesidir. Son açıklanan bilançoda şirketin net satış rakamı 1 milyar 952 Milyon TL’dir.

12-Şirketin Borçlanmasının Son 2 Çeyrektir Artış Gösterdiği Gözlemlenmektedir!

Şirketi Sabancı Holding’ten devraldıktan sonra ciddi yatırımlarda bulunan Erdemoğlu Holding, satışlar ile doğru orantılı bir şekilde borçlarını da artırmıştır. Bu borçlanmanın artmasının en önemli sebebi de şirketin sürekli üretim kapasitesini artırmaya yönelik yatırımlar yapmasıdır. Son açıklanan bilançoda 5 Milyon 905 Bin TL’lik bir borçlanma olduğu belirtilmiştir.

Mutlaka Oku: Borsada Günde 100 TL Kazanmak

13-Hissenin Endekse Göre Performans Grafiği Hep Daha Yukarılarda Olmuştur!

Sasa Polyester Hisse senedini endeksin performansı ile kıyasladığımda özellikle 2019 yılı başı ve 2020 başını göz önüne aldığımda her daim yukarılarda olmuştur. Bist 100 endeksi son 1 sene içerisinde %31’lik bir değer artışı yaşarken Sasa hisse senedi %339 gibi inanılmaz bir değer artışı yaşamıştır. 

14- Hisse Senedindeki Yabancılar Satış Eğiliminde!

2021 ocak ayının başlangıcında yabancı yatırımcılar ciddi bir Sasa Polyester Hisse senedi satışı gerçekleştirmiştir. Son 3 aylık süreçte hissedeki yabancı yatırımcı oranı %5 düşmüştür. Bu durum hissenin orta vadede potansiyelini tam anlamıyla göstermesinin önündeki en büyük engel olarak durmaktadır. Son 1 yıl baz alındığında ise yabancıların halen alım yönünde kararlar aldığı görülmektedir.

15- Şirketin Birçok Değeri Sektör Ortalamasının Üzerindedir!

Şirketin F/K oranı, PD/DD oranı ve FD/FAVÖK değerleri sektör ortalamasının üzerindedir. SASA polyester hisse senedi ile aynı sektörde bulunan diğer şirketin Aksa Akrilik olduğunu da belirmek istiyorum. Sasa’nın bu gelişimi sektördeki diğer şirket olan Aksa’ya da önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.

SASA Polyester Hisse Senedi İçin Yorumlarınızı Bekliyorum

Böylelikle Sasa Polyester Hisse Senedi ile ilgili olarak 15 önemli detay aktarmaya çalıştım. Sasa Polyester Hisse senedi için burada yer vermiş olduğum yorum ve görüşlerin bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımadığını da tekrar hatırlayım. Yatırım danışmanlığı ile ilgili hizmet almak istiyorsanız SPK’nın onay vermiş olduğu kurumları tercih edebilirsiniz…

Mutlaka Oku: Temettü Emekliliği İçin Seçtiğim 16 Hisse!

Mutlaka Oku: Borsa Üzerine Filmler

Mutlaka Oku: Akçansa Hisse Senedi İçin 7 Önemli Veri!

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz