Borsada 1 TL Altı Hisseler 2021 Yılı Güncel Analizi!

Selamlar arkadaşlar. Borsaya yeni yatırım yapmış olan kişilerin en fazla dikkatini çeken hisseler olan 1 TL altı hisseler ilgili güncel bir analiz paylaşacağım. Sermayesi küçük ama lot sayısının fazla olmasını isteyen kişiler için Borsada 1 TL altı Hisseler 2021 güncel analizini sizlerle paylaşacağım…

1 TL Altındaki hisseler ile ilgili araştırmayı bundan 5 sene önce yapsaydık karşımıza yüzlerce hisse çıkardı. Ancak günümüzde 1 TL altında işlem gören hisse sayısı oldukça azaldı. Bu durum tamamıyla enflasyonun ortaya çıkartmış olduğu bir sonuçtur.

Borsada 1 TL altı Hisseler 2021 Mayıs ayı itibari ile sadece 3 tanedir. Bu 3 hisse ile ilgili sizlere kapsamlı bir içerik hazırladım. Bu şirketlerin güncel bilanço detaylarına ve bir takım özelliklerine değineceğim. Bu nedenle içeriği sonuna kadar takip etmeniz yararınıza olacaktır…

Borsada 1 TL Altı Hisseler 2021

Borsada 1 TL Altı Hisseler 2021 listesinde yer alan her hisseye sırf ucuz fiyattan işlem görüyor diye atlamamalısınız. Bu hisselerin güncel bilançolarının yanı sıra aynı zamanda geçmişte nasıl bir performans gösterdiklerine de göz gezdirmelisiniz.

1 TL altındaki yani kuruşlarla ifade edilen bu hisselerin daha da aşağıya gitmeyeceğinin bir garantisi de yoktur. Bu nedenle sıklıkla ifade etmiş olduğum gibi şirketlerin en az 1 yıllık bilançolarını detaylı incelemelisiniz. Şirketlerin son çeyrekteki bilançoları ile ilgili bilgileri buradan sizlere aktaracağım.

Borsada 1 TL Altı Hisseler 2021 listesi ile ilgili kapsamlı bilgilendirmeye geçmeden önce her zaman sizlere hatırlatmış olduğum gibi içeriğimi beğenerek bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Şimdiden teşekkürler…

İhlas Holding A.Ş. (IHLAS)

Borsada 1 TL altında işlem gören hisseler listesinin başında yer alan İhlas Holding, son 1 sene içerisinde 1.27 kuruş seviyesine kadar çıkış göstermiş ancak daha sonrasında hızlı bir düşüş yaşamıştır. Hisse en iyi fiyatını 2011 yılında 1 Lira 83 kuruştan görmüştür.

1-Şirket Sadece 2005 Yılında Temettü Dağıtmıştır!

Temettü dağıtma hususunda herhangi bir politikaya sahip olmayan şirket sadece 2005 yılında cüzi bir ödeme ile temettü dağıtmıştır. Hissenin yatırımcısına uzun bir zamandır herhangi bir getiri sağlamamasına rağmen 2021 yılında bedelli sermaye artırımına gitmesi yatırımcısını oldukça kızdırmıştır. Şirketin tarihinde 7 defa bedelli sermaye artırımına gitmesi yatırımcı gözünde endişeleri artırmaktadır.

2-İhlas Holding %9’luk Bir Yabancı Yatırımcı Oranına Sahip!

Borsada 1 TL altı Hisseler 2021 listesinde yer alan ihlas Holding’in son 10 yılda kötü bir performans göstermesine rağmen %9’luk yabancı yatırımcı oranına sahip olması beni gerçekten şaşırttı. Bu oranın borsa ortalamasının çok üzerinde olduğunu belirtmek istiyorum.

Mutlaka Oku: 2020’de Halka Arz Olmuş Şirketlerin Şuan ki Durumları!

3-Şirket 58 Milyon TL Net Kar Açıkladı!

İhlas Holding Son çeyrekte müthiş bir kar açıklamayı başardı. Geçen yıl aynı çeyreğe oranla %834 artışla 58 Milyon TL’lik net kar açıklanmıştır. Şirketin satış gelirleri de %67 büyüme göstermiştir. Hissenin FAVÖK oranı da yıllık bazda %396 artışla 74 Milyon TL’ye ulaşmıştır.

4-İhlas Holding’in Net Borcu Bulunmamaktadır!

Döviz açık pozisyonu 190 Milyon TL olan şirketin son çeyrekte 46 Milyon TL finansman geliri elde ettiğini söyleyelim. Şirketin net borcu bulunmamakla beraber kasasında toplam 1 Milyon TL nakdi bulunmaktadır. Şirketin bir önceki çeyrekte 202 Milyon TL borcu bulunmaktaydı.

5-Hissenin Piyasa Defter Değeri 1.72 Bandında!

Bilindiği gibi bir hissenin PD/DD’nin 1 ve altında olması arzu edilmektedir. İhlas Holding hissesinin 1.72’lik PD/DD oranı hisse fiyatının 1 TL altında olmasına rağmen pahalı olduğunu göstermektedir. Aynı sektördeki Sabancı Holding’in PD/DD değeri 0.46, Doğan Holding’in ise 0.90 bandındadır. 

İhlas Yayın Holding A.Ş. (IHYAY)

Son 1 sene içerisinde 1 lira 48 kuruşlu seviyeleri gördükten sonra düşüş yaşayan İhlas Yayın hissesinin güncel fiyatı 77 kuruştur. 2010 yılında 1 lira 96 kuruşa kadar çıkan ve bir daha o seviyeye çıkamayan ihlas yayın hissesi uzun vadeli düşünen yatırımcısını hayal kırıklığına uğratmıştır. 

1-Şirket 2020 Yılında Bedelli Sermaye Artırımına Gitmiştir!

Borsada 1 TL altı Hisseler 2021 listesinde yer alan İhlas Yayın hissesi borsada işlem görmesinden bu yana herhangi bir temettü ödemesi yapmadığı gibi 2020 yılında bedelli sermaye artırımına gitmiştir. Yıllardır herhangi bir getiri sağlamayan şirketin bedelli sermaye artırım yoluna gitmesi uzun vadeli düşünen yatırımcısını hayal kırıklığına uğratmıştır.

Mutlaka Oku: 13 Adet Nakit Zengini Şirketler

2-Şirketin Yabancı Yatırımcı Oranı %6 Bandındadır!

Son 1 senede %8 oranında yatırımcısını zarar uğratan ihlas yayın hissesinin yabancı yatırımcı oranı %6 bandında seyretmektedir. Yabancı yatırımcı oranının borsa ortalamamıza göz attığımızda gayet tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

3-Şirket Son Çeyrekte %23 Artışla Net Kar Açıklamıştır!

İhlas Yayın hissesi için açıklanan son bilançoda şirketin %23 artışla 17 Milyon TL net kar açıkladığı belirtilmiştir. Şirketin satış gelirleri de %11 oranında büyüme göstererek 76 Milyon TL’ye ulaşmıştır. Hissenin FAVÖK değeri ise %105 artışla 13 Milyon TL’ye ulaşmıştır.

4-Şirketin Kasasında 104 Milyon TL Bulunmaktadır!

Borsada 1 TL altı Hisseler 2021 listesinde yer alan İhlas Yayın şirketinin herhangi bir net borcu bulunmadığı gibi kasasında tam 104 Milyon TL nakdi bulunmaktadır. Kasadaki bu nakit miktarı ve şirketin net borcunun bulunmaması yatırımcıyı birazda olsa sevindiren detaylardır. 

5-Hissenin F/K Oranı Aşırı Şişmiştir!

Sadece 77 kuruş bandında işlem görmesine rağmen hissenin F/K değerinin çok fazla yükseldiğini söylemeden geçemeyeceğim. Şirketin bulunduğu sektör için 52.35’lik F/K oranı çok yüksektir. En yakın F/K değerine sahip Alark hissesinin F/K değeri sadece 5.55’dir. Hissenin PD/DD baz alındığında ucuz kaldığını da belirteyim. Bu oran 0.92’dir.

Kervansaray Yatırım Holding A.Ş. (KERVN)

Son 1 sene içerisinde 2 lira 42 kuruş fiyat seviyesin çıktıktan sonra düşüş yaşayan Kervansaray Yatırım hissesi 38 kuruşlara kadar düşüp toparlanarak şuan ki seviyesi olan 69 kuruşa kadar çıkmayı başarmıştır. Çok fazla oynaklık gösteren hissenin önümüzdeki dönemde nasıl bir performans sergileyeceği merak konusu olmuştur.

1-Şirket Herhangi Bir Temettü Dağıtma Politikasına Sahip Değildir!

Borsada 1 TL altı Hisseler 2021 listesinde yer alan diğer şirketler gibi Kervansaray Yatırım’da temettü dağıtma politikasına sahip değildir. Yine diğer şirketlere benzer bir şekilde şirket 2012 yılında bedelli sermaye artırımına gitme kararı almıştır.

Mutlaka Oku: 12 Maddede Borsada Başarılı Olmanın Yolları!

2-Şirketin Yabancı Yatırımcısı Bulunmamaktadır!

Şuana dek belirtmiş olduğum diğer şirketlere nazaran finansal durumu oldukça bozuk olan Kervansaray Yatırım hissesine yabancı yatırımcıların ilgi göstermediğini belirtelim. Hissenin forumuna göz gezdirdiğimde maalesef yerli yatırımcıların hissenin hareketlerinden çok memnun olmadıkları görülmektedir.

3-Şirketin Net Borcu 1.177 Milyon TL!

Yıl içerisinde %45’lere varan kayıp yaşayan Kervansaray şirketinin 1.177 Milyon TL’lik bir net borcu bulunmaktadır. Şirket sürekli zarar açıkladığı için F/K değerleri de hesaplanamamaktadır. Şirketin kötü finansal koşulları nedeni ile yakın izleme pazarında işlem gördüğünü belirtelim. Şirkete yatırım yaparken hissenin aniden kottan çıkarılma tehlikesi ile baş başa kalabileceğinizi belirtmek istiyorum.

Borsada 1 TL altı Hisseler 2021 Listesi İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Borsada 1 TL altı Hisseler 2021 listesinde yer alan şirketler ile ilgili araştırma yaparken mutlaka bilançolara çok dikkat ediniz. Ayrıca Kervansaray hisse senedinde belirtmiş olduğum gibi hissenin yakın izleme pazarında işlem görüp görmediğine dikkat ediniz. Aksi takdirde paranızın buhar olması ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bir hisseyi sırf ucuz diye almakta yanlıştır. Temel analizin ne olduğunu öğrenirseniz 200 liralık hissenin kimi zaman ucuz 1 TL’lik hissenin de kimi zaman pahalı olabileceğini anlayabilirsiniz. Özellikle küçük yatırımcıların 1 TL altındaki bu hisselere ilgisinin çok fazla olmasından dolayı bu içeriği hazırlama ihtiyacı hissettim.

Borsada 1 TL altı Hisseler 2021 listesi ile ilgili 3 önemli şirket hissesini sizlere aktardım. Bu hisseler ile ilgili sizlerinde yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. Bu hisseler portföyünüzde yer alıyor mu? yorumlarınızı eksik etmeyin. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız…

Mutlaka Oku: Son 5 Yılda En İyi Kar Payını Dağıtan Şirketler!

Mutlaka Oku: Aksa Akrilik Hisse İçin 3 Güncel Detay!

Mutlaka Oku: Tofaş Hisse İçin 4 Önemli Detay!

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz