2021 Yılında Dolar Bazında En Çok Kazandıran Hisseler (8 ŞİRKET)

Selamlar Arkadaşlar. Faizlerin düşürülmesi ve Dolar’ın hızlı bir şekilde artışından dolayı getirilerinizi Dolar bazında hesaplamaya çalıştığınızı çok iyi biliyorum. Bende bundan yola çıkarak 2021 yılı başından itibaren dolar bazında en çok kazandıran hisseler hangileri buna değineceğim…

Bir enflasyon ülkesi olduğumuzdan dolayı da mutlaka ve mutlaka getirilerinizi Dolar bazlı hesaplamak zorundasınız. Aksi halde elinizdeki mal her ne olursa olsun zarar etme olasılığınız yüksek olacaktır. Borsamız TL bazında rekorlar kırarken endekste Dolar bazında kazandıran şirket sayısı oldukça az.

Burada 2021 Yılında Dolar Bazında En Çok Kazandıran Hisseler ile ilgili bilgi vermemin asıl sebebi de şirketlerin finansallarını ve temel analiz verilerini incelemeniz ve buna göre önünüzdeki süreçlerde hisse seçimlerinizi bu veriler ışığında yapabilmenizdir. Yani benzer özelliklere sahip henüz yükselmemiş şirketler var ise yakalayabilmeniz amacı ile bu içeriği hazırladım.

Dolar Bazında En Çok Kazandıran Hisseler

2021 yılı başından bu yana Dolar Bazında En Çok Kazandıran Hisseler 8 adet. Bu analizi sadece BİST 100 içerisinde yer alan şirketler için yaptığımı da hatırlatmak istiyorum. Finansal durumu oldukça bozuk olduğu halde spekülatif bir şekilde bu hisselerden daha fazla yükselen hisselerde var ancak o hisselere yatırım yapmak kumara yatırım yapmaktan farksız maalesef…

Parasını mevduata ve dövize yatıran kişiler borsadan dolar bazında yüksek getiriler elde edebileceklerine inansalar borsamıza ilgi daha fazla olacaktır ancak son zamanlarda güvensizlik bir nebze kırılsa da ülkemiz borsasına yerli yatırımcının ilgisi maalesef çok az. Borsaya karşı bu güvensizliği ortadan kaldırmak hepimizin görevi…

Detaylara geçmeden önce videoya like atarak bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Dolar bazında en çok kazandıran bu hisselerden hangilerini uzun süredir elinizde bulunduruyorsunuz yorumlarda belirtiniz. Bakalım uzun vadeci yatırımcıların gözdesi hangi şirketmiş…

İşte 2021 Yılında Dolar Bazında En Çok Kazandıran Hisseler…

2021 Yılında Dolar Bazında En Çok Kazandıran Hisseler (8 ŞİRKET)

1-ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. (ENKAI)

2021 yılında Dolar Bazında En Çok Kazandıran Hisseler listesinin ilk sırasında %19’luk getirisi ile Enka İnşaat hissesi yer alıyor. Finansal olarak çok güçlü bir performans gösteren Enka İnşaat’ın bu denli yüksek bir getiri sağlamasının en önemli sebebi neredeyse sadece yurtdışında projeler gerçekleştirmesidir.

Son açıklanan bilançoda şirketin %38 artışla 1.14 Milyar TL net kar ve %183 büyüme ile 7.88 Milyar TL net satış geliri elde ettiği görülmekte. 5.39 Milyar TL döviz fazla pozisyonu da bulunan şirket, bu dönemde 44 Milyon TL finansman geliri elde etti. Enka inşaat net borca sahip değil ve kasasında 32 Milyar TL gibi muazzam bir nakit bulunmakta…

Son 5 yılda karının %46’sını yatırımcısı ile paylaşan şirket %75 gibi çok yüksek bir ihracat oranına sahip. Son 1 senede özkaynaklarda %11 artışta yaşandı. Özsermaye karlılığı %11, yıllık net kar marjı %32 olan Enka İnşaat hissesindeki yabancı yatırımcı oranı %52 seviyesinde…

Mutlaka Oku: Nasıl Zengin Olunur?

2-Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. (AKSA)

Dolar Bazında En Çok Kazandıran Hisseler arasında ikinci sırada yer alan Aksa hisse, Dolar bazlı %18’lik güzel bir getiri sağlamıştır. SASA’nın gölgesinde usulca yükselişine devam eden Aksa Akrilik hisse senedinin bu hızlı yükselişine devam edeceğini düşünüyorum.

Son bilançosunda %155 artışla 343 Milyon TL net kar ve %102 büyüme ile 2.23 Milyar TL satış geliri elde edildiği belirtildi. 89 Milyon TL döviz açık pozisyonu bulunan şirket, borcunu geçen seneye göre %14 azaltarak 1.2 Milyar TL seviyesine düşürmeyi başardı.

Son 5 yılda karının %90’ını yatırımcısı ile paylaşan Aksa, %32 ihracat oranına sahip ve son 1 senede özkaynaklarında %6’lık artış yaşadı. Özsermaye karlılığı %51, yıllık net kar marjı ise %15 olan şirketin yabancı yatırımcı oranı %39 bandında…

3-Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. (SISE)

Listenin üçüncü sırasında Dolar bazında %14 getiri kazandıran Şişecam, finansal olarak borsamızın en güçlü şirketlerinden biri konumunda. Şirketin özellikle yurtdışında da yatırım faaliyetlerine başlaması son zamanlardaki hızlı yükselişinde en büyük etken olmuştur.

Dolar bazında en çok kazandıran hisseler den bir tanesi olan Şişecam hisse için açıklanan son bilançoda %56 artışla 1.35 Milyar TL net kar ve %42 büyüme ile 8.24 Milyar TL satış geliri elde edildiği belirtildi. Ayrıca şirketin 9 Milyar TL döviz fazla pozisyonu olduğu ve geçen seneye göre borcunu %47 azaltarak 3.8 Milyar TL seviyesine gerilettiği de açıklanmıştır.

Son 5 yılda karının %25’ini yatırımcısı ile paylaşan şirketin ihracat oranı %43, son 1 senedeki özkaynak artışı ise %10’dur. %19 özsermaye karlılığına sahip olan şirketin yıllık net kar marjı ise %17’dir. Şişecam hissedeki güncel yabancı yatırımcı oranı %35’dir…

4-Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (CIMSA)

Dolar bazında en çok kazandıran hisseler listesinin dördüncü sırasında yer alan Çimsa son çeyrekte %49 azalışla 49 Milyon TL net kar ve %82 büyüme ile 891 Milyon TL net satış geliri elde etti. 76 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirketin net borcu geçtiğimiz yıla göre %42 azalarak 804 Milyon TL seviyesine geriledi.

Son 5 yılda karının %32’sini yatırımcısı ile paylaşan şirketin ihracat oranı %55 bandında. Ayrıca şirket son 1 senede özkaynaklarında %12 artış gerçekleştirdi. %40’ı halka açık olan şirketin %37 özsermaye karlılığı ve %20 yıllık net kar marjı bulunmakta.

Yabancı yatırımcı oranı %15 seviyesinde olan şirketin son 10 çeyrek bilançosuna göz attığımda satışlarda istikrarlı bir büyümenin yaşandığını söyleyebilirim. Şirketin özsermaye karlılığının son 2 çeyrekte önemli bir ölçüde artış gösterdiğini ve %46 kaldıraç oranı ile faaliyetlerini sürdürdüğünü söyleyebilirim.

Mutlaka Oku: İnternetten Para Kazanma Yolları

5-Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO)

Dolar bazında en çok kazandıran hisseler sıralamasında beşinci sırada yer alan Ford, özellikle elektrikli araç üretimi hikayesi ile ciddi bir prim yaptı. Kurdaki dalgalı süreç karşısında en dikkat çeken performansı sergileyen hissenin yıl içerisinde dolar bazlı getirisi %10 oldu.

Son açıkladığı bilançosunda %39 artışla 1.89 Milyar TL net kar ve %41 büyüme ile 19 Milyar TL satış geliri elde ettiğini açıklayan şirketin 5.39 Milyar TL döviz açık pozisyonu ve 375 Milyon TL net nakdi bulunmaktadır. Bu dönemde 1.14 Milyar TL’de finansman geliri elde edilmiştir.

Son 5 senede karının %77’sini yatırımcısı ile paylaşan şirketin %76 ihracat oranı bulunmaktadır. Son 1 senede özkaynaklarında %4 artış gözlemlenen şirketin yabancı yatırımcı oranı %70 gibi muazzam bir seviyededir. %96 özsermaye karlılığına sahip olan şirketin yıllık net kar marjı ise %10’dur.

6-Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL)

Borsamızın en güvenilen hisselerinden bir tanesi olan Ereğli Demir Çelik dolar bazında en çok kazandıran hisseler listesinin altıncı sırasında yer alıyor. Üretim mekanizması en kuvvetli şirketlerimizden bir tanesi olan Ereğli’nin yüksek temettüler dağıtması tercih edilebilirliğini artırıyor.

Son açıkladığı bilançoda %760 artışla 5 Milyar TL net kar ve %124 büyüme ile 18 Milyar TL net satış geliri elde ettiğini belirten şirketin 2.80 Milyar TL döviz açık pozisyonu ve 1.84 Milyar TL’de nakdi bulunmaktadır. Şirket bu dönemde 165 Milyon TL finansman geliri elde etti.

Son 5 yılda karının %95’ini yatırımcısı ile paylaşan Ereğli Demir Çelik, %19 ihracat oranına sahip ve son 1 senede özkaynaklarını %11 artırmayı başardı. %27 özsermaye karlılığına sahip olan şirketin yıllık net kar marjı ise %23’dür. Hissedeki yabancı yatırımcı oranının %58 bandında olduğunu hatırlatalım.

6-Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş. (DOAS)

Dolar bazında en çok kazandıran hisseler arasında yedinci sırada yer alan Doğuş Otomotiv, %28 azalışla 369 Milyon TL net kar ve %24 azalışla 4.85 Milyar TL satış geliri elde etti. 1.52 Milyar TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirket bu dönemde 20 Milyon TL finansman geliri elde etmeyi başardı.

Son 5 senede karının %56’sını yatırımcısı ile paylaşan şirket son 1 senede ise özkaynaklarını %10 artırmayı başardı. %15 halka açıklık oranına sahip olan Doğuş Otomotiv hissesinin temettü verimliliği 5.12. Şirketin özsermaye karlılığı %62, yıllık net kar marjı ise %6’dır.

%26 yabancı yatırımcı sayısına sahip olan şirket özellikle son 5 çeyrekte satışlarını ve net karlılığını istikrarlı bir şekilde artırmaya devam ediyor.  %59 kaldıraç oranı ile faaliyetlerini sürdüren Doğuş Otomotiv, bu kaldıraç oranını %50’nin altına düşürmesi halinde çok daha hızlı bir yol kat edecektir.

Mutlaka Oku: Ayda 20 Bin TL Kazanmak

8-Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Class D (KRDMD)

Borsamızda 2021 yılı başından itibaren dolar bazında en çok kazandıran hisseler arasında sekizinci sırada yer alan Kardemir, özellikle Çin’de Demir Çelik şirketlerine koyulan ambargo sayesinde ciddi  bir talep patlaması yaşayan demir çelik firmalarımızdan bir tanesidir.

Şirket son çeyrekte 715 Milyon TL net kar ve %92 büyüme ile 3.68 Milyar TL net satış geliri elde etti. 1.78 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunan şirket, bu çeyrekte 77 Milyon TL finansman geliri elde etti. Şirketin net borcu yoktur ve kasasında 1.43 Milyar TL nakdi bulunmakta.

%89’u halka açık olan Kardemir, %55 özsermaye karlılığına ve %21 yıllık net kar marjına sahip. Son 5 yılda karının sadece %5’ini yatırımcısı ile paylaşan şirketin ihracat oranı %3.3’dür. Kardemir özkaynaklarını son 1 senede %19 artırdı. Hissedeki yabancı yatırımcı oranı ise %27’dir…

Dolar Bazında En Çok Kazandıran Hisseler İle İlgili Görüşüm!

Dolar bazında en çok kazandıran hisseler de dikkat çeken en önemli nokta şirketlerin ya ciddi bir döviz fazla pozisyona sahip olmaları ya da yüksek bir ihracata sahip olmalarıdır. Bu iki kalemin bir arada olduğu şirketleri bulup uzun vadede yatırım gerçekleştirmeye çalışmanız en sağlıklı yol olacaktır.

Satışlarını ve net karlılığını sürekli artıran, kaldıraç oranı düşük olan temettü şirketlerine ortak olmanız uzun vadede finansal özgürlüğünüzü ilan etmenize imkan tanıyacaktır. Bu listede gerçekten çok kaliteli şirketlerin olduğunu düşünüyorum.

Özellikle Enka, Şişecam, Ereğli ve Ford şirketlerinin uzun vadede yatırımcısına hatırı sayılır kazançlar bırakabileceğini düşünüyorum. Tabi bazı şirketlerin temettü verimliliklerini de aynı doğrultuda artırması uzun vadede daha sağlıklı sonuçların elde edilmesini sağlayacaktır.

Dolar bazında en çok kazandıran hisseler İle İlgili Yorumlarınızı Bekliyorum!

Böylelikle dolar bazında en çok kazandıran hisseler ile ilgili temel analiz verilerin aktarmaya çalıştım. Sizlerinde bu şirketler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.

Mutlaka Oku: Borsada Sağlam Tüyolar

Mutlaka Oku: Hektaş Hisse

Mutlaka Oku: SASA Hisse

Mutlaka Oku: TEZOL HİSSE

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz