Merakla Beklenen TEZOL Hisse İçin 14 Detay!

Özellikle son dönemde tuvalet kağıtlarındaki inanılmaz artıştan dolayı merak edilen Tezol Hisse ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizlere burada aktarmaya çalışacağım. Borsada tuvalet kağıdı üreten tek  şirket olan Tezol Kağıt hissesine bu zamlar yansıyacak mı uzun vadede bekleyip göreceğiz…

2001 yılında İzmir Bayraklı’da üretim yapmaya Başlayan Tezol Kağıt, hem kendi ürünlerini üretiyor hem de diğer markalara üretim gerçekleştirmeye devam ediyor. Tuvalet kağıdının yanı sıra mutfak havlusu ve peçete üretimine odaklanan şirket 2004 yılında İzmir Torbalıda yeni üretim tesisini devreye sokmuştur.

Büyümesini sürdüren şirket 2009 yılında Torbalıdaki fabrikasının üretim kapasitesini 60.000 Tona çıkarmış daha sonrasında ise Mersin Tarsus OSB’de yeni fabrika yatırımı gerçekleştirerek kapasitesini 90.000 Tona çıkarmayı başarmıştır. 2023 yılının son çeyreğinde ise Mersinde yeni bir fabrika yatırımı gerçekleştiriliyor ve kapasite 135.000 Tona çıkarılıyor.

TEZOL Hisse

Softy, Mare, Ritmo, Ecco, Dolce ve Unico markalı ürünleri bulunan şirket yurtdışına da önemli satışlar gerçekleştirmektedir. Çok önemli bir ürün grubunu üreten Tezol Kağıt şirketinin finansal durumuna da birazdan yer vereceğim…

Tezol Hisse incelemesi yapmamın en önemli sebebi artan tuvalet kağıdı, mutfak havlusu ve peçete fiyatlarından dolayı şirket hissesinin önümüzdeki dönemde hızlı bir yükseliş yapıp yapmayacağı. Piyasadaki beklenti ise Tezol hisse senedinin uzun vadede güzel bir kazanç bırakacağı…

Tezol hisse için detaylı analize geçmeden önce içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Bu tür içeriklerin daha fazla gelmesi için videoyu 500 beğeniye ulaştırmanızı rica edeceğim. Destekleriniz için çok teşekkürler…

İşte Detaylar…

1-Şirket Son Çeyrekte %22 Azalışla Net Kar Açıkladı!

Tezol hisse için açıklanan son bilançoda %22 azalışla 38 Milyon TL net kar elde edildiği açıklandı.  Şirket geçen sene aynı dönemde 48 Milyon TL net kar elde etmişti. Son artan maliyetler ve satış fiyatlarından sonra şirketin önümüzdeki dönemlerde çok daha iyi karlılıklar yazabileceğini düşünüyorum.

2-Şirketin Satış Gelirlerinde %47 Büyüme Söz Konusu!

Şirket bu dönemde son beş senenin en iyi satış gelirini elde etti. Satış gelirleri geçen seneye göre %47 büyüyerek 263 Milyon TL’ye ulaştı. Favök ise yıllık bazda %1 artış kaydetti ve 43 Milyon TL seviyesine çıktı. Geçen sene aynı dönemde net satış geliri 179 Milyon TL’ydi. 2018 son çeyrekten bu yana satışlarda her çeyrekte artışlar yaşandığını da hatırlatmak istiyorum.

Mutlaka Oku: Uzun Vade Yatırım Portföyüm!

3-Şirket Önemli Bir Döviz Fazla Pozisyona Sahip!

Özellikle bu dönemde şirketlerin döviz pozisyonları kritik bir öneme sahip. Döviz açık pozisyona sahip ve ihracatı düşük olan şirketler bu dönemlerde ciddi riskler taşımaktadır. Tezol hisse için son açıklanan bilançoda şirketin 179 Milyon TL gibi önemli bir döviz fazla pozisyona sahip olduğu görülmektedir. Tezol Kağıt şirketi bu dönemde 16 Milyon TL’de finansman geliri elde etmeyi başardı.

4-Şirketin Net Borcu Yok!

Tezol Hisse için açıklanan bilançoda şirketin herhangi bir net borca sahip olmadığı ve kasasında 28 Milyon TL nakdi bulunduğu görülmektedir. Bu durumlar şirketin finansal olarak doğru bir şekilde yönetildiğini net olarak göstermektedir. Şirketin 2018 yılı sonundan itibaren kasasındaki nakde baktığımda istikrarlı bir şekilde artış gerçekleştirdiği görülmekte…

5-Tezol Hisse Cari Değerleri Sektör Ortalamasının Altında!

Tezol hisse için F/K ve PD/DD değeri gibi cari değerlere göz attığımda sektör ortalamasının altında fiyatlandığını görmekteyim. Hisse güncel olarak 11.94 F/K değerine ve 2.98 PD/DD değerine sahip. Bu değerler hissenin şişmediğini göstermekte. Hissenin halka arzından bu yana %9 düşüş yaşadığını da belirtmek istiyorum.

6-Şirketin %24’ü Halka Açık!

Düşük halka açıklık oranına sahip olan şirketleri her zaman beğenirim. Bu düşük halka açıklık oranı hissenin daha kolay yol alabilmesi için önemli olmakta. %24 halka açıklık oranına sahip olan Tezol Hisse senedinin bu özelliği sayesinde çok daha hızlı yükselişler gerçekleştirebileceğini düşünüyorum.

Mutlaka Oku: Kafayı Kullanarak Para Kazanmak!

7-Şirketin Özsermaye Karlılığı ve Yıllık Net Kar Marjı İstenilen Seviyelerde!

Tezol hisse için açıklanan son bilançoya göz attığımda şirketin %25 özsermaye karlılığına ve %18 yıllık net kar marjına sahip olduğunu görmekteyim. Bilindiği gibi özsermaye karlılığının yüksek olması şirketin finansallarını doğru bir şekilde yönettiğini, yıllık net kar marjının yüksek olması ise şirketin kaliteli ve talebi olan bir ürün ürettiğini göstermektedir. Bu iki kalemin her zaman enflasyonun üzerinde olmasına dikkat edilmesi gerekir.

8-Özkaynak ve Toplam Aktifler İstikrarlı Bir Büyüme Sergiliyor!

Tezol hisse için 2018 sonundan bu yana bilanço incelemesi yaptığımda 2018 yılında 7 Milyon TL olan özkaynağın 559 Milyon TL, 15 Milyon TL olan toplam aktiflerin ise 914 Milyon TL’ye ulaştığını görmekteyim. Bu net durum şirketin başarılı bir şekilde yönetildiğini gözler önüne sermektedir. Özkaynaklarda son 1 senede %13 artış yaşandığını da hatırlatalım.

9-Şirketin Borç Ödeme Süresi Ortalama 7 Gün!

Tezol Kağıt şirketi güçlü bir finansal yapıya sahip olduğu için borçlarını ortalama olarak 7 gün içerisinde ödemeyi başarmaktadır. Şirket alacaklarını ise ortalama 77 günde tahsil edebilmektedir. Stok tutma süresi ise 102 gündür. Stok tutma süresinin 70 günlere inmesi şirketin çok daha iyi bilançolar açıklamasına yardımcı olacaktır.

10- Şirket Ciddi Bir İhracata Sahip!

Ülkemiz özelinde bu dönemlerde özellikle ihracat kalemi güçlü olan şirketlerin risk düzeyinin düşük olduğunu ve güçlü finansallara sahip olduklarını söyleyebilirim. %44 ihracat oranına sahip olan Tezol Kağıt şirketi bu yönü ile güven veren bir şirket olarak ön plana çıkmakta. Şirketin toplam satışlarının neredeyse yarısını ihraç etmeyi başarması da önümüzde dönemlerde döviz pozisyonunu korumayı ve artırmayı başaracağını da göstermektedir.

11-Şirket Karının %70’ini Yatırımcısına Dağıtmayı Planlıyor!

Tezol Kağıt şirketinin faaliyet raporunu incelediğimde şirketin her sene dağıtılabilir karın %70’ini yatırımcısına dağıtmayı planlandığı görülmekte. Önümüzdeki dönemlerde şirketin temettü dağıtıma gitmesi ve bedelsiz sermaye artırımına gitmesi bu yönü ile sürpriz olmayacaktır.

Mutlaka Oku: Borsada Hisse Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar!

12-Hissedeki Yabancı Yatırımcı Sayısı Oldukça Düşük!

Tezol Hisse için yabancı yatırımcı oranına baktığımda %1.5 seviyesinde olduğunu görmekteyim. Hissede hızlı yükselişlerin gerçekleşebilmesi için yabancı yatırımcı oranının önümüzdeki dönemlerde %15’lere kadar çıkması gerekmekte. Şirketin düzenli bir şekilde temettü dağıtması ve bedelsiz sermaye artırımlarına gitmesi hissenin yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeye yeteceğini düşünüyorum.

13-Şirketin Bireysel Payları Oldukça Yüksek!

%24’ü halka açık olan Tezol Hisse senedinin %29’una Mehmet Ersin Tezol, %29’una Şükrü Erhan Tezol, %6’sına Mine Makbule Kuşçu yine %6’lık kısma Müge Kuşçu sahiptir. Hisselerin yüksek bir kısmının kişilere ait olması özellikle tecrübeli borsacıların pek sevdiği bir durum değildir.

14-Şirket %38 Kaldıraç Oranına Sahip!

Bir şirkete uzun vadeli bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken bir başka önemli detay kaldıraç oranıdır. Ben uzun vadeli yatırımlarımda şirketlerin %50’inin üzerinde bir kaldıraç oranına çıkmasını istemiyorum. Tezol hisse için açıklanan bilançoda %38 olan kaldıraç oranının gayet makul bir seviyede olduğunu düşünüyorum.

Tezol Hisse İçin Görüşlerim!

Öncelikli olarak Tezol hisse senedinde herhangi bir sermayemin olmadığını belirtmek istiyorum. Şirketin finansallarını çok fazla beğendiğimi ve çok güçlü bir finansal yapıya sahip olduğunu net olarak görüyorum. Bu durumda uzun vadeli yatırımı cezbedici kılmakta.

Ayrıca şirketin ihracat kalemi de çok güçlü %44’lere varan bir ihracat oranına sahip olan Tezol Kağıt, bu sayede ciddi bir döviz fazla pozisyona sahip. Şirketin hem güçlü ihracatının olması hem de döviz fazla pozisyona sahip olması gelecek dönemlere çok daha güçlü bir şekilde girmesini sağlayacaktır.

Net borca sahip olmayan şirketin kasasında nakit bulundurması da beğendiğim detaylar arasındadır. Hissenin halka arzından bu yana değer kazanmaması şuan uzun vadeli bir yatırım gerçekleştirmek için fırsat olarak görüyorum. Önümüzdeki bilançolarda bu şirketi çok yakından takip edeceğim…

Tezol Hisse İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Tezol Hisse için 14 önemli detay aktardım. Sizlerinde bu önemli hisse için yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: Borsada En Ucuz Hisseler

Mutlaka Oku: Karını En Çok Artıran Şirketler

Mutlaka Oku: Borsacı Dede Naten Hisse İncelemesi

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz