İyi Satıcı Olmak İstiyorsan Bu 10 Maddeyi Uygula!

Satış işini asla gözünüzde büyütmeyin! Satış yapmak için doğal bir yeteneğiniz olması gerektiğine dair bir inanca sahipseniz de unutun gitsin! İyi satıcı olmak için burada yer vermiş olduğum maddeleri uygulamanız halinde hayatınızda bir satış işinde çalışmamış dahi olsanız başarılı olmanız mümkün olacaktır…

 

Ben satış işinde doğal bir yeteneğin olması gerektiğine inanmıyorum. Satış hayatımızın her anında olan bir olgudur zaten. İlla ki bir ürün veya hizmet satmanıza gerek yok. İnsanoğlu farkında olmasa da kendisini birilerine satmaktadır. Mesela bir işe girmek isterken işverenin sizi neden işe alması gerektiğine dair vermiş olduğunuz cevap ve hareketler kendini satma işidir.

İyi satıcı olmak için yapılması gerekenler ile ilgili sıralamış olduğum bu maddeler tamamen kendi hayat tecrübelerimden yola çıkarak aktarmış olduğum tavsiyelerdir.  İyi satıcı olmak üzerine sizlerinde görüş ve düşünceleri var ise lütfen yorumlar aracılığı ile görüşlerinizi paylaşınız…

 

İyi Satıcı Olmak İsteyenlere Oldukça Kaliteli Tavsiyeler!

1-Hedef Kitlenizi Tanıyın!

İyi satıcı olmak istiyorsanız satacak olduğunuz ürün ve hizmetin hangi hedef kitleye satılabileceğini iyi araştırmalısınız. Hedef kitlenizi çok iyi tanır iseniz ürün ve hizmetlerinizi rahatlıkla satabilirsiniz. Müşterileriniz ile sürekli ilişkiler kurup ihtiyaçlarına çözüm odaklı yaklaşımlar sunarsanız hedef kitlenizi elinizde tutmayı başarmış olursunuz. Müşterinizi iyi bir şekilde analiz ederek satın alma davranışları üzerinden etkili bir satış gerçekleştirebilirsiniz.

Mutlaka Oku: Satış Personeli Ne İş Yapar?

2-Satacak Olduğunuz Ürünü İyi Bilin!

Kaliteli bir satış temsilcisi mutlaka satacak olduğu ürünün avantaj ve dezavantajlarını iyi bilmelidir. Satılacak olan ürünün emsallerinden farkını müşterinize iyi bir şekilde yansıtabilirseniz satış yapmanız kolaylaşacaktır.

 

3-Çalıştığınız Sektörü İyi Bir Şekilde Araştırın!

İyi satıcı olmak istiyorsanız içinde bulunduğunuz sektörü iyi bilmelisiniz. Firmanızın sektörde hangi konumda yer aldığına, pazardaki rakiplere ve rakiplerin ürün ve hizmetlerinin neler olduğuna dair iyi bir araştırma yapar iseniz satış işinde başarılı olmanız kaçınılmaz olacaktır.

4- İnsanlarla İletişim Kurma Becerinizi Geliştirin!

Şuana dek insanlarla birebir ilişkide olacak bir işte çalışmadı iseniz üzülmeyin! Bu becerinizi rahatlıkla geliştirebilirsiniz. Müşterileriniz ile iyi bir diyalog kurmak ve bunla doğru orantılı olarak da satışlarınızı artırmak istiyorsanız mutlaka iletişimi kuvvetli bir insan olmalısınız.

5-Dış Görünüşünüze Önem Verin!

Birçok satış temsilcisinin yapmış olduğu en önemli hatalardan bir tanesi de dış görünüşüne önem vermemesidir. Dış görüntü insanların ilk 5 saniyede sizin hakkınızda bir ön yargıda bulunmasına neden olur. Bunun için bu 5 saniyelik süre içerisinde müşterinizin gözünde olumlu bir etki bırakmak istiyorsanız iyi bir görünüme sahip olmanız gerekmektedir.

6-Güvenilir Olun!

İyi satıcı olmak isteyenlere altıncı önemli tavsiyem güvenilir olmalarıdır. Güvenilirlik konusunda müşterinizin aklında bir soru işareti bırakırsanız satış yapmanız oldukça zorlaşır. Sağlam ve kendinden emin bir duruşa sahip olarak güvenilir satıcı izlenimini verebilirsiniz.

Mutlaka Oku: Satışta Başarılı Olmak İçin 11 Tavsiye!

7-Empati Yeteneğinizi Geliştirin!

Günümüzde satıcıların en sık yaptığı hataların başında empati kurma yeteneğinden uzak olmaları gelmektedir. Çok fazla konuşan satıcı artık satış yapamıyor. Öncelikli olarak müşterisini dinleyen ve ne istediğini net bir şekilde anlayabilen satıcı güzel satışlar gerçekleştirebilmektedir. İyi satıcı olmak istiyorsanız mutlaka empati yeteneğinizi geliştirin…

8-Müşteri Memnuniyetine Önem Verin!

Satış yaptığınız müşterileriniz ile iletişiminizi kesinlikle kesmeyiniz. Satış gerçekleştirdikten sonra müşterinizin satmış olduğunuz ürün ile ilgili ilk izlenimlerini alınız. Aynı şekilde müşteriniz almış olduğu ürün ile ilgili bir sıkıntı yaşıyor ise çözüm odaklı bir yaklaşım sergilemeniz halinde sadık bir müşteriye sahip olmayı başarmış olursunuz.

9- İkna Yeteneğinizi Geliştirin!

İkna yeteneğinizi geliştirmek için bol bol kitap okumalısınız veya ikna yeteneğinize katkıda bulunabilecek kurslara katılabilirsiniz. İnsanları etkileme yeteneğine sahip biri değilseniz asla iyi bir satıcı olamazsınız. Bu nedenle iyi satıcı olmak ile ilgili vermiş olduğum bu tavsiyemi lütfen ciddiye alınız.

10- Pozitif Olun!

Hayata bakış açısı hep olumsuz olan bir insanın başarılı olması imkansızdır. Bu nedenle iyi satıcı olmak isteyen kişilere mutlaka pozitif bir dünya görüşüne sahip olmaları gerektiğini tavsiye ediyorum. Olumsuzluk ile sonuçlanan her satış tecrübesinden sonra moralinizi bozmamanız gerekmektedir. Pozitif bir bakış açısına sahip olmanız satışlarınız üzerinden olumlu bir etki yaratacaktır.

Mutlaka Oku: İyi Bir Satış Temsilcisi Hangi Özellikleri Taşımalı?

Böylelikle iyi satıcı olmak ile ilgili 10 önemli tavsiye de bulundum. Sizlerinde iyi satıcı olmak isteyenlere tavsiyesi var ise lütfen yorumlar aracılığı ile belirtiniz…

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz