Satış Personeli Ne iş Yapar? Benzersiz Bilgiler

Bizzat satış personeli olarak çalışan biri olarak sizlere satış personeli ne iş yapar? Mağaza satış elemanı görevleri nedir? ve Bireysel Satış Temsilcisi Ne iş Yapar? gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağım…

Satış Personeli Ne iş Yapar? Benzersiz Bilgiler

Satış Personeli Ne iş Yapar? Benzersiz Bilgiler

Ülkemizde oldukça fazla bir şekilde AVM olmasından dolayı birçok insanın belli bir sürede olsa satış personeli olarak çalıştığı aşikardır. Bu içeriğimde bu mesleğe yeni adım atmak ve kendisini pazarlama alanında geliştirmek isteyenler için satış personeli ne iş yapar? bu meslekte başarılı olmak için ne yapmak gerekir açıklayacağım…

Günümüzde internetten yapılan satışların ciddi oranlarda artması ve bunla ters orantılı olarak da mağaza cirolarının oldukça azalmasına rağmen satış personelliği halen oldukça önemli bir meslek dalıdır.

Satış personelinin tecrübesi, iş ile alakası ve en önemlisi de tecrübesi mağazanın cirosu için hayati öneme sahiptir. Bu nedenle mağaza satış elemanı arayan birçok firma eleman alma sürecinde oldukça titiz davranmaktadır. Lafı çok fazla döndürüp dolandırmadan satış personeli ne iş yapar? açıklayalım…

Satışta Nasıl Başarılı Olunur? 11 Önemli Tavsiye İçin Tıklayınız

Bireysel Satış Temsilcisi Ne İş Yapar?

Satış Personeli Ne iş Yapar? Benzersiz Bilgiler

Bir satış personelinin en önemli görevi kendisine sunulan ürün ve hizmetleri satmaya çalışmaktır. Ayrıca satış odaklı kampanyalar düzenlemek, mağaza düzenini sağlamak ve ekip arkadaşlarının satış performanslarının artırmaya çalışmakta bir satış personelinin en önemli görevleri arasında yer almaktadır.

Satış temsilcisi bir firmanın adeta yüzüdür bu nedenle görüştüğü her müşteri ile firma ve kişi ile firmasını temsil ediyor edası ile görüşme yürütmelidir. Satış personelinin olmazsa olmaz görevleri arasında tahsilatları takip etmesi yani muhasebe ile oldukça yakın bir ilişki kurması da gelmektedir.

Satış Elemanı Olmak İstiyorsanız Bu Özellikleri Edinin!

Satış Personeli Ne iş Yapar? Benzersiz Bilgiler

 • İkna kabiliyetinizin yüksek olması gerekir
 • Dinamik bir yapıda olmanız gerekir.
 • Empati kurma yeteneğinizi artırın.
 • Sabırlı ve güleryüzlü olun.
 • Çözüm odaklı olun.
 • Girişimci ruhlu olun.
 • Sosyal bir kişiliğe sahip olun.
 • Görev yaptığınız firmayı benimsemelisiniz yani sadık olmalısınız.
 • Satış odaklı yeni projeler üretme kabiliyetine sahip olmalısınız.
 • Ekip olarak çalışmayı sevmelisiniz.
 • Duygusal zekayı kullanabilme kabiliyetine sahip olmalısınız.
 • Son olarak da işinizi fazlasıyla sevmelisiniz. 

Satış Personeli Maaşları Ne Kadar?

Satış Personeli Ne iş Yapar? Benzersiz Bilgiler

Satış personeli ne iş yapar? ve Mağaza satış elemanı görevleri nedir? sorularının ardından en çok merak edilen konuların başında satış personeli maaşları ne kadar? sorusudur. Satış personellerinin sabit maaşları oldukça mütevazidir. Ancak primleri maaşlarının kat kat üstünde olmaktadır.

Yani bir satış personelinin maaşı tamamen yaptığı satış ile doğru orantılı bir şekilde artış göstermektedir. Günümüz koşulları dikkate alındığında bir satış personelinin maaşı 5-6 Bin dolaylarına kadar çıkabilmektedir.

2018 yılı itibari ile bir satış personelinin ortalama sabit maaşı 1800 TL’dir. Primler ile de yine ortalama bir şekilde 3000 liraya kadar aylık bir gelir elde etme imkanınız bulunmaktadır. Bu ücretleri kendinizi geliştirerek rahatlıkla artırabilirsiniz. 

Mağaza Müdürü Ne İş Yapar? Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Satış Personelliğinde Yükselmek Mümkün Mü?

satış personeli

Evet, satış personeli olarak yükselme olanağınız vardır. Dikkat ederseniz başarı hikayelerinin bir çoğu satış personelleri ile alakalıdır. Bu işe satış personeli olarak başlayıp bölge müdürlüğüne hatta pazarlama departmanına kadar yükselebilme olanağınız bulunmaktadır.

İşinizde yükselmek için işinizi sevmeli, işinize her gün aşkla gitmeli ve mümkün olduğunca birçok satış eğitimine gitmelisiniz. 

Yazımızı kısaca özetlemek gerekirse; bireysel satış temsilcisi ne iş yapar? kendisine sunulan ürün ve hizmetlerin satışını ve tahsilatını gerçekleştirmekle yükümlü olan kişilere satış temsilcisi denmektedir.

Böylelikle satış personeli ne iş yapar? sorusu ile alakalı görüşlerimizi aktardır. Sizlerinde Satış personeli ne iş yapar? Mağaza Satış Elemanı Görevleri Nelerdir ? ve Bireysel satış temsilici ne iş yapar? soruları ile alakalı olarak görüş ve düşüncelerini bekliyoruz.

İyi Bir Satış Temsilcisi Hangi Özellikleri Taşımalı? Tıklayınız

Bir Satış Elamanı İçin 11 Kritik Özellik İçin Tıklayınız

Satış Ortaklığı İle Para Kazanmak İçin Tıklayınız

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz