iyi bir satış temsilcisi hangi özellikleri taşımalı ?

Satış danışmanları ile ilgili yazılar kaleme almaya devam ediyorum. ”iyi Bir Satış Temsilcisi Hangi Özellikleri Taşımalı ?” başlıklı bu yazımda satış danışmanında olması gereken özellikler hakkında kendi yorumumu da katarak objektif bilgiler vermeye çalışacağım. iyi bir satış profili çizmek için ne yapmak gerekir, iyi bir müşteri temsilcisi nasıl olmalı ve satış elemanının tanımı ve özellikleri ile ilgili düşüncelerime hemen geçelim…

iyi Bir Satış Temsilcisi Hangi Özellikleri Taşımalı ?

1- İyi Bir Satış Temsilcisi Şirketin Geçmişini Araştırır Ve Gelecek Planlarını Öğrenir

iyi bir satış temsilcisi hangi özellikleri taşımalı sorusunun cevabına ilk olarak şirket hakkında detaylı bilgiye sahip olunması gerektiğini söyleyebilirim. Yani şirketin vizyon ve misyonunun ne olduğunun detaylı bir şekilde öğrenilmesi buna göre çalışmalar yürütülmesi gerektiğine inananlardanım. Kurumsal firmalarda çalışmanız bu meslekte çok daha kolay ilerleyebilmenizi sağlayacaktır.

2-iyi Bir Satış Temsilcisi Çalıştığı Sektörü İyi Analiz Eder

İyi bir satış profili çizebilmenin en temel kuralı çalışılan sektörün iyi araştırılıp analiz edilmesidir. Sektördeki yenilikler, rakiplerin durumu ve en önemlisi satışını gerçekleştirmek istediğiniz ürünün tüm detayları bilinmelidir. Kısaca müşterinize satmış olduğunuz ürünün artılarının ne olduğunu iyi anlatabilmeniz çok önemlidir. iyi bir satış elemanı nasıl olmalı sorusunu yöneltenlere bu maddeyi üzerini çize çize söyleyebilirim.

3-  İyi Bir Satış Danışmanı Sosyaldir

Sosyal bir kişiliğe sahip değilseniz asla bu sektörde başarılı olamazsınız. iyi bir satış elemanının özellikleri arasında sosyal bir kişiliğe sahip olması gelmektedir. Sosyal olmak hususundaki başarınız doğrudan kariyerinizi etkiler. Kısaca iyi bir müşteri temsilcisi nasıl olmalı diye soranlara sosyal bir kişiliğe sahip olması gerektiğini vurgularım…

4- İyi Bir Satış Elemanı Her Alanda Bilgi Sahibidir

iyi bir satış temsilcisi hangi özellikleri taşımalı sorusunu soranlara her alanda en güncel bilgilere sahip olması gerektiğini söyleyebilirim. Sadece çalıştığınız sektör ile alakalı değil siyasetten spora varıncaya kadar her alanda müşterileriniz ile iyi diyaloglar kurabilmeniz için genel kültür seviyenizi artırmanız gerekmektedir.

5- İyi Bir Satış Elemanı Dış Görünümüne Önem Verir

Pazarlama sektöründe başarılı bir kariyer geçirmek istiyorsanız dış görünümünüze fazlası ile önem vermeniz gerektiğini söyleyebilirim. iyi bir satış temsilcisi hangi özellikleri taşımalı sorusunun en kritik maddelerinden bir tanesi kesinlikle bu tavsiyemizdir. Her gün ütülü kıyafetler, günlük boyalı ayakkabılar ve saça verilen önem farkında olmasanız da satıştaki başarınızı etkileyecek en önemli noktalardır.

6- Başarılı Satış Danışmanı Sıcakkanlıdır

Bir satış danışmanı asla soğuk olmamalıdır. Bu müşterileriniz ile aranıza duvar örmenize neden olur. İyi bir satış danışmanında olması gereken özellikler arasında mutlaka sıcakkanlı olması gelmektedir. Sıcakkanlı olmak ile yılışıklığı ve gevezelik arasındaki sınırı iyi bilmeniz gerektiğini unutmayın.

7- Başarılı Satış Elemanı Spor Yapar

iyi bir satış temsilcisi hangi özellikleri taşımalı tavsiyelerim arasında en tuhaf olan sanırım bu madde olmuştur. Başarılı bir satış elemanı spor yapmalıdır tavsiyesinde bulunma amacım tamamen kendinize güvenen bir duruş sergilemeniz içindir. Yani dik ve kendinden emin bir duruş sergilemek istiyorsanız düzenli bir şekilde spor yapın. Spor yaptıktan sonraki farkı inanın sizde fark edeceksiniz.

8- Başarılı Satış Elemanı İşini Sever

Satış danışmanında olması gereken özellikler arasında işini sevmesi gelmektedir. İşinizi sevmiyorsanız özellikle bu sektörde başarılı olma şansınız bulunmamaktadır. ”iyi bir satış temsilcisi hangi özellikleri taşımalı” başlıklı bu yazımın en önemli maddesi işinizi sevmektir.

9- İyi Satış Temsilcisi Dinlemeyi Bilir

İyi bir satış elemanı sadece konuşmaz aynı zamanda iyi bir dinleyicidir. İyi bir dinleyici değilseniz asla müşterinizin istek ve ihtiyaçlarını anlayamaz bunun sonucunda da satış yapamazsınız. Zaten satış elemanının tanımı ve özellikleri yapılırken iyi bir dinleyici olması gerektiği üstünde dura dura vurgulanmaktadır.

10-İyi Müşteri Temsilcisi Yeniliklere Ve Gelişime Açıktır

Hangi sektörde bulunursanız bulunun yenilikler ve gelişmeler her daim olacaktır. Bu nedenle iyi bir satış temsilcisi hangi özellikleri taşımalı sorusuna istinaden kesinlikle ve kesinlikle gelişime ve yeniliklere açık olunması gerektiğini söyleyebilirim. Bu özelliğin sizde olması bile başarınızı çok ciddi oranlarda artıracaktır.

11- İyi Satış Danışmanı Takım Çalışmasına Yatkındır

Yıllarca satış danışmanlığı yapmış kişiler çok iyi bilirler ki takım çalışması başarıyı etkileyen en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. İyi bir satışçı olmak istiyorsanız takım arkadaşlarınızla iyi geçinmeli gerektiği durumlarda yanınızdaki arkadaşınıza satışta yardım etmelisiniz. iyi bir satış temsilcisi hangi özellikleri taşımalı sorusunun en kilit cevabı bence budur.

Satış Elemanı Özellikleri 11 Kritik Özellik İçin Tıklayınız

Satış Elemanı Nedir ve Satış Elemanı Özellikleri Nasıl Olmalıdır? Tıklayınız

Mağaza Müdürü Ne İş Yapar ? Mağaza Müdürü Görevleri İçin Tıklayınız

iyi bir satış temsilcisi hangi özellikleri taşımalı ile ilgili yukarıda saymış olduğumuz 11 madde çoğaltılabilir. Bu tavsiyelerden satış elemanının tanımı ve özellikleri de rahatlıkla çıkarılabilir. Satış elemanı müşteri diyalogları nasıl olmalı ve otomobil satış danışmanı nasıl olunur ile ilgili ilerleyen günlerde yazılar yazacağız. iyi bir satış temsilcisi hangi özellikleri taşımalı ile ilgili çok daha kapsamlı bilgiler için bizleri takip etmeye devam edin…

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz