Borsanın En Güvenilen Hissesi Eregli Hisse İçin Detaylar!

Selamlar arkadaşlar. Birçok uzun vadeci yatırımcının portföyünde yer alan Eregli Hisse senedi ile ilgili önemli detaylar aktaracağım. Son açıklanan bilançoda yer alan detayları yorumlamaya çalışacağım. Bu önemli hisseye yatırım yapıyor veya gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız içeriği sonuna kadar takip etmelisiniz… 

1960 yılında devlet tarafından Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kurulan Ereğli Demir Çelik, 2006 yılında özelleştirilerek OYAK’a devredilmiştir. Türkiye’nin en büyük yassı demir üreticisi olan şirketin 2 adet limanı bulunmaktadır. Bu önemli şirket Ereğli’nin neredeyse tüm istihdam yükünü çekmektedir.

55 yıldır çeliğin hayat bulduğu yer olan Ereğli Demir Çelik, çözüm odaklı, gelişime açık, nitelikli insan gücüyle de dikkat çekmektedir. Dürüst bir yönetim kadrosuna sahip olan Ereğli Demir, güven veren bir kadrosu olduğu içinde birçok uzun vadeci yatırımcının elinde bulunan bir şirket hissesidir.

Eregli Hisse

Uluslararası kalite standartlarında üretim gerçekleştiren şirket otomotiv, beyaz eşya, boru profil, haddecilik, genel imalat, makine, enerji, elektrik, elektronik, gemi, inşa, savunma ve ambalaj sektörlerine yılın 365 günü temel girdi sağlamaya devam etmektedir.

Ülkemizde demir çelik sektöründe faaliyet gösteren şirketler arasında tek AR-GE merkezine sahip şirket olan Erdemir, bu önemli AR-GE merkezi sayesinde üretmiş olduğu ürünlerin kalitesini her geçen gün artırmaya devam etmektedir. Bu durum şirketin yurtdışı pazarında da önemli bir oyuncu olmasını sağlamıştır.

Eregli hisse senedi ile alakalı kapsamlı bilgilendirmeye geçmeden önce içeriğimi beğenip kanalıma abone olmanızı rica edeceğim. Bu içeriğe 300 beğeni yollayarak bana desteklerinizi göstermeniz çok daha kaliteli içerikler üretebilmem hususunda bana yardımcı olacaktır. Şimdiden teşekkürler…

İşte Eregli Hisse Senedi için detaylar…

1-Şirket Bu Çeyrekte Net Karını %461 Oranında Artırdı!

Çok iyi bir dönem geçiren Ereğli Demir Çelik, bunu bilançolarında da net bir şekilde göstermektedir. %461 artışla 3.18 Milyar TL net kar açıklayan şirketin elde etmiş olduğu bu net kar son 5 senenin en iyi net karı olma özelliğini gösteriyor. Geçen sene aynı dönemde net kar sadece 567 Milyon TL’ydi…

2-Ereğli Satış Gelirlerinde de İnanılmaz Büyüme Yakaladı!

Son 5 senenin en iyi net karını açıklayan şirket satış gelirlerinde de aynı performansı göstererek son 5 senenin en iyi satış gelirini elde etmeyi başardı. Şirket %94’lük büyüme yakalayarak 14.33 Milyar TL’lik satış geliri elde etmeyi başarmıştır. FAVÖK ise yıllık bazda %321 artarak 5.62 Milyar TL’ye ulaştı… Geçen sene aynı dönemde 7.40 Milyon TL’lik satış geliri elde edildiği göz önüne alındığında bu dönemki satış gelirinin inanılmaz olduğunu net olarak söyleyebiliriz. 

Mutlaka Oku: Sağlam ve Ucuz Kalmış Hisse Şişecam Hisse!

3-Erdemir Döviz Açık Pozisyona Sahiptir!

Ereğli hisse için bilançoda inanılmaz net kar ve satış geliri elde edilse de döviz açık pozisyona sahip olunması hayal kırıklığı yaratmıştır. 5.30 Milyar TL’lik döviz açık pozisyonun azaltılması hissenin daha hızlı bir şekilde yol kat edebilmesi için önemli olacaktır. Şirket bu dönemde 245 Milyon TL finansman geliri elde etmiştir. 

4-Şirketin Net Borcu Bulunmamakta!

Borsada borçsuz bir şirket bulmak gerçekten zor. Ereğli Demir Çelik şirketinin kasasında yer alan 948 Milyon TL nakit göz önüne alındığında şirketin herhangi bir net borca sahip olmadığını net olarak söyleyebilirim. Bu durum şirketin gelecekte çok daha rahat yatırım kararları alabilmesini de kolaylaştırmaktadır. 2020 yılının sonundaki bilançoya baktığımda şirketin kasasında 6.98 Milyar TL paranın bulunduğunu görmekteyim. Son 2 çeyrekte bu paranın nerelere harcandığını bilançodan mutlaka tespit etmemiz gerek…

5-Eregli Hisse Senedi F/K ve PD/DD Değeri Sektör Ortalamasında Seyretmekte!

Şirket hissesinin PD/DD değeri ve F/K değerine göz gezdirdiğimde herhangi bir şişme durumunun olmadığını net olarak söyleyebilirim. 7.95 F/K değeri ve 1.43 PD/DD değeri sektör ortalamasının altında seyretmektedir. Sektördeki diğer şirketlere de göz gezdirdiğimde abartılı bir F/K ve PD/DD değerine sahip şirketin bulunmadığını net olarak söyleyebilirim.

6-Hisse Çok İyi Yabancı Yatırımcı Oranına Sahiptir!

Özellikle ülkemiz borsasında bir şirketin kısa zamanda hızlı yol kat edebilmesi için yabancı para girişinin olması gerekiyor. Çünkü yerli yatırımcının elindeki sermaye ile büyük sermayeli şirketleri hareket ettirebilmek gerçekten zor. Eregli hisse senedinin %61 olan yabancı yatırımcı oranı bu bağlamda çok iyi. Geçen seneden bu yana yabancı artışı %2 olmuştur.

7-Şirket İstikrarlı Bir Şekilde Toplam Aktiflerini ve Özkaynağını Artırmayı Başarmakta!

Eregli hisse senedi için 2017 yılından bu yana finansalları incelediğimde şirketin istikrarlı bir şekilde özkaynaklarını ve toplam aktiflerini artırdığını görmekteyim. Şirketin güncel özkaynağı 45.86 Milyar TL, Toplam Aktifleri ise 72.12 Milyar TL’dir. Aradaki farkı iyi anlayabilmemiz için 2017’nin sonunda özkaynak 18.68 Milyar TL, toplam aktifler ise 28.37 Milyar TL’ydi..

Mutlaka Oku: 2000 TL Nasıl Değerlendirilir?

8-Eregli Hisse Senedinin Temettü Verimliliği Çok İyi!

Borsaya kote olduğundan bu yana hemen hemen her yıl temettü ve bedelsiz sermaye artırım kararları alarak yatırımcını sevindiren Eregli hisse senedinin güncel temettü verimliliği %10.23’dür. Yani her 1000 TL yatırıma 100 TL 23 kuruş almaya hak kazanırsınız. Şirket son 5 yılda karının %95’ini yatırımcısı ile paylaşarak bu alanda da rakipsiz olduğunu göstermiştir. Birçok uzun vadeci şirketin bu değerlerine bakarak gözü kapalı bir şekilde yatırımlar gerçekleştirmektedir.

9-Güncel Özsermaye Karlılığı %20, Yıllık Net Kar Marjı %19’dur

Şirketin şuandaki özsermaye karlılığı ve yıllık net kar marjı düşük seviyelerde olmasa da var olan bu değerlerin biraz daha yükseltilmesi gerektiğini düşünüyorum. 2017 yılından bugüne yıllık net kar marjını ve özsermaye karlılığını incelediğimde şirketin %25’li seviyeleri geçemediğini görmekteyim. Çok büyük ihtimalle de önümüzdeki dönemlerde de şirket bu seviyeyi aşamayacaktır. Özellikle özsermaye karlılığının %50’lerde olması her zaman aradığınız kriter olsun…

10-Şirketin %49.29’una Ataer Holding Sahiptir!

Halka açık kısmı %38.63’e düşen Eregli Hisse senedinin %5.07’lik kısmına Arcelor Investment Services S.A. %7.01’lik kısma Expert Placement Services Limited ve %49.29’luk kısma ise Ataer Holding sahiptir. Hissenin mevcut halka açıklık oranının gayet iyi seviyelerde olduğunu söyleyebilirim.

11-Ereğli Demir Çelik Güncel İhracat Oranı %16.7!

Şirketin toplam satışları içerisindeki yurtdışı satışları %16.7 seviyesindedir. Bu ihracat oranının Ereğli Demir Çelik gibi köklü bir şirket için yeterli olduğunu düşünmüyorum. Şirketin mutlaka bu oranı %50 üzerine çıkarması gerekmekte. Bu sayede şirketin döviz açık pozisyonunu da kapatabilmesi mümkün olabilir.

12-İş Yatırım Eregli Hisse İçin 25 TL Hedef Fiyat Verdi!

Ülkemizin en önemli aracı kurumlarının her model portföyünde yer almayı başaran ender hisselerden bir tanesi olan Eregli Hisse senedi için iş yatırım 25 TL hedef fiyat vermiştir. Şuanda %34 getiri potansiyeline tekabül eden bu oranın gayet tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

Mutlaka Oku: Rahat Geçinmek İçin Kolay Para Kazandıran İşler!

13-10 Sene Önce 10.000 TL’lik Eregli Hisse Alsaydınız!

Tam 10 sene önce bugün 10.000 TL’lik eregli hisse senedi alsaydınız ve bugüne kadar hisselerinizi bozmamayı başarsaydınız. Temettüler ve bedelsiz sermaye artırımları dahil edilerek paranı tam tamına %1752 getiri ile 185.275 TL olurdu. 10 sene için bu rakamın gayet tatmin edici olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim…

Eregli Hisse İçin Görüşlerim!

Erdemir’in net karını ve satış gelirini çok beğendim. Önümüzdeki dönemlerde bu seviyelerin çok yukarısına çıkabileceğini düşünmesem de aşağı doğru bir düşüşün yaşanabileceğini düşnmüyorum. Şirket kaliteye odaklanan bir demir çelik şirketi olduğu için talepte bir azalma olmayacaktır.

Tek aklımı kurcalayan şey şirketin yüksek bir döviz açık pozisyona sahip olmasıdır. Şirketin bu döviz açık pozisyonunu düşürebilmesi içinde yüksek bir ihracat oranına sahip olması gerekiyor. Mutlaka şirket yönetiminin dış pazara yönelik daha fazla aksiyon alması gerekiyor.

Hissenin temettü verimliliği çok iyi olduğu için mutlaka her uzun vadeli portföyde küçük bir pozisyonda olsa olması gereken bir hisse. Şirketin yönetim kadrosunun güvenilir kişilerden oluşması ve herhangi bir spekülatif haberlere konu olmaması Eregli Hisse Senedinin tercih etmemde en büyük etkenler olmuşlardır…

Eregli Hisse İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Eregli Hisse senedi için 13 önemli detay aktardım. Sizlerinde borsamızın en güvenilir hisselerinden olan Ereğli Demir Çelik hisse senedi ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Aygaz Hisse Senedi

Mutlaka Oku: Aksa Akrilik Hisse

Mutlaka Oku: Alkim Kimya Hisse

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz