Şişecam Hisse Senedi için 16 Güncel Detay!

Selamlar arkadaşlar. Uzun vadeci yatırımcıların çekinmeden elinde bulundurdukları ve son 1 senede %91 getiri sağlayan Şişecam Hisse senedi ile ilgili sizlere önemli bilgiler sunacağım. Tamamen güncel olan bu bilgiler yatırım yolculuğunuzda size büyük fayda sağlayacaktır…

Anadolu cam, Denizli Cam, Trakya Cam ve Soda Sanayi gibi şirketleri bünyesine katmasına rağmen çok uzun bir süredir patlama gerçekleştiremeyen Şişecam hisse senedinde son dönemlerde özellikle doların yükselmesi ile beraber ciddi bir yükseliş geldi.

Türkiye’nin en büyük cam ve yan ürünleri üretici olan Şişecam Avrupa’nın ikinci, Dünya’nın ise Dördüncü büyük Cam üreticisidir. Son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtan şirket, hissenin anormal düşüşleri sonrasında hisse geri alımları gerçekleştirerek özellikle uzun vadeci yatırımcısına güven aşılamaktadır…

Şişecam Hisse

Atatürk’ün talimatı ile İş Bankası tarafından kurulan Şişecam, sadece Türkiye’de değil aynı zamanda Bulgaristan ve Rusya başta olmak üzere 14 ülkede de fabrika açılışları gerçekleştirerek üretim kapasitesini artırmaya devam etmektedir.

Özellikle kasasında döviz bulundurduğundan dolayı son kur yükselişinde güzel bir prim yapan Şişecam, kurun düşmesi ile de kendi düzeltmesini gerçekleştirdi. İşin aslına bakarsak Şişecam’a yatırım yapmak demek Dolar’a yatırım yapmaktır. Dolar yatırımından avantajı ise her yıl düzenli bir şekilde temettü dağıtmasıdır…

Şişecam hisse senedi ile ilgili güncel ve kapsamlı bilgilendirmeye geçmeden önce siz değerli kemik kitlemden içeriğime 300 like atarak bana destek olabileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Bu tür destekleriniz daha kaliteli içerikler ile karşınızda olmama imkan tanıdığını da belirtmek istiyorum…

İşte Detaylar…

Şişecam Hisse Senedi için 16 Güncel Detay!

1-Şirket Net Karını Son Çeyrekte %56 Artırdı!

Şişecam hisse için açıklanan son bilançoda şirketin %56 artışla 1.35 Milyar TL net kar elde ettiği görülmekte. Elde edilen bu net kar son 5 senenin en iyi ikinci net karı olma özelliğini taşıyor. Bir önceki çeyrekte 1.39 Milyar TL net kar açıklanmıştı. Geçen sene aynı dönemde ise net kar sadece 865 Milyon TL’ydi. Özellikle üretim yatırımları tamamlandıktan sonra net karda önemli yükselişler yaşandığını görüyoruz.

2-Satış Gelirlerinde %42 Büyüme Söz Konusu!

Şişecam, sadece üretim kısmında değil aynı zamanda satış kısmında da iyi bir performans sergiliyor. Son açıklanan çeyrekte %42 büyüme ile 8.24 Milyar TL satış geliri elde edildiği belirtildi. Favök ise yıllık bazda %57 artış kaydederek 1.99 Milyar TL seviyesine ulaştı. Bir önceki çeyrekte net satış geliri 7.09 Milyar TL’ydi. Geçen sene aynı dönemde ise 5.79 Milyar TL satış geliri elde edilmişti.

Mutlaka Oku: Uzun Vadecilerin Gözbebeği SASA HİSSE!

3-Şişecam, Ciddi Bir Döviz Fazla Pozisyona Sahip!

a

İçeriğimin başında da belirtmiştim. Şişecam hisse senedine yatırım yapmak Dolar’a yatırım yapmaktan farksızdır. Çünkü Şişecam, çok ciddi bir döviz fazla pozisyona sahip. Şirketin son açıkladığı bilançoda 9 Milyar TL döviz fazla pozisyona sahip olduğu ve bu dönemde 763 Milyon TL finansman geliri elde edildiği belirtildi. 2016 yılı ortasından itibaren açıklanan bilançolara göz gezdirdiğimde döviz fazla pozisyonunun her dönemde istikrarlı bir artış yaşadığı görülmekte. Bu dönemde şirketin faaliyet giderleri %36 artış gösterirken, finansal giderler ise 117 Milyon TL olarak hesaplanmıştır.

4-Şirket Bu Dönemde Borcunu %47 Düşürdü!

Şirket bu dönemde borcunu %47 azaltarak 3.8 Milyar TL seviyesine geriletmeyi başardı. Bir dönemde elde edilen 1.35 Milyar TL’lik net kar ve 8.24 Milyar TL satış geliri hesaba katıldığında mevcut olan 3.8 Milyar TL’lik borcun çok büyütülebilecek bir rakam olduğunu düşünmüyorum.

5-Şişecam Hisse Cari Değerleri Oldukça Düşük!

Şirketi FK, PD/DD değeri ve FAVÖK oranları ile değerlendirdiğimizde oldukça ucuz kaldığını görmekteyim. Hissedeki güncel F/K değeri 8.73, PD/DD değeri 1.56, FD/FAVÖK ise 6.85’tir. Uzun vadeci yatırımcılar için bu değerlerin oldukça ucuz olduğunu net olarak söyleyebilirim…

Mutlaka Oku: Pasif Gelir Getiren İşler

6-Hissenin Halka Açıklık Oranı %43!

Halka açıklık oranı benim en dikkat ettiğim hususların başında geliyor. Bir hissede %50’yi geçen halka açıklık oranını maalesef sevemiyorum. Şişecam hisse senedinin %43’u halka açıktır. Şirketin %50.93’üne İş Bankası, %6.4’üne Efes Holding geri kalan kısım ise halka açıktır.

7-Şirketin 55 Bağlı Ortaklığı ve İştiraki Var!

Adeta devleşen bir şirket olan Şişecam, birçoğu yurtdışında olmak üzere 55 tane bağlı ortaklığı ve iştiraki bulunmaktadır. Bu şirketler soda ürünleri ticareti, kağıt-karton ambalaj üretimi, cam elyafı üretimi ve satışı, otomotiv camları üretimi, elektrik üretimi yapmakta. Aynı zamanda şirketin sigorta acenteliği ve finansman ve yatırım şirketinin bulunduğunu da belirtmek istiyorum. Şişecam’ı sadece Cam üretimi yapan bir şirket olarak görmemek gerektiğini bağlı iştirak ve ortaklardan net olarak görüyoruz.

8-Şirketin Özsermaye Karlılığı ve Yıllık Net Kar Marjı İstenilen Seviyelerde!

Uzun vadeli yatırımlarda dikkat edilmesi gereken en önemli husus şirketin özsermaye karlılığının ve yıllık net kar marjının yüksek olmasıdır. Şişecam hisse için açıklanan bilançoya göz attığımda %19.82 özsermaye karlılığının ve %17.5 da yıllık net kar marjının bulunduğu görülmekte. Şirketin bu iki kalemi %25 seviyelerine çıkarması hisse fiyatı üzerinde doğrudan etkiye sahip olacaktır.

9-Özkaynaklarda ve Toplam Aktiflerde İstikrarlı Bir Artış Söz Konusu!

Şişecam hisse senedinin 2017 yılı sonundan itibaren bilançolarına göz attığımda toplam aktiflerde ve özkaynaklarda her dönemde istikrarlı artışların yaşandığını görmekteyim. 2017 yılı sonunda 9.83 Milyar TL olan özkaynaklar 27 Milyar TL, 21 Milyar TL olan özkaynaklar ise 52 Milyar TL seviyesine yükselmiş. Son 1 senede özkaynaklarda %12’lik bir artış yaşandığını da belirtelim.

10-Hissenin Temettü Verimliliği Çok Düşük!

Şişecam hisse senedinin bugüne kadar dağıtmış olduğu temettülere baktığımda en fazla %4.5’lu seviyelere çıktığını görmekteyim. Son çeyrekte şirket %1.75’e tekabül eden bir kar payı dağıtmıştı. Son 5 yılda karın %25’i dağıtıldı. Şirket 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtsa da bu oranların temettü yatırımcılığı için oldukça düşük olduğunu söyleyebilirim. Şirketin daha öncesinde 3-4 sene aralıklarla bedelsiz sermaye artırım kararı aldığını da belirtelim.

11-Şirket Borçlarını Ortalama 7 Günde Ödüyor!

Bilançoda yer alan Borç ödeme, alacak tahsil ve stok tutma süreleri şirket ile ilgili önemli ipuçları verecektir. Şişecam borçlarını ortalama 7 günde, alacaklarını ise 68 günde ödüyor. Şirketin stok tutma süresi ise 97 gündür. Daha önceki dönemlerle kıyaslama yaptığımda özellikle stok tutma süresinin düşürüldüğü görülmekte…

Mutlaka Oku: Başarılı Olmanın Yolları

12-Hise Başı Karlılıkta Yükseliş Eğiliminde!

Bir şirketin uzun vadede mantıklı olup olmadığını anlamanın en iyi yollarından bir tanesi hisse başı karlılığa bakmaktır. Şişecam hisse senedinin 2017 yılı sonundan bugüne bilançosuna göz attığımda sadece 0.54 kuruş olan hisse başı karlılığın şuanda 1.58 kuruşa kadar çıktığını görmekteyim. Hisse başı karlılığını artıran şirketlere ortak olmak her zaman en doğru adımlardan bir tanesi olacaktır.

13-Hissedeki Yabancı Oranı %33!

Şişecam hisse senedinde geçen sene %27 olan yabancı yatırımcı oranı %33’e çıkmış durumda. Yabancıların hisseye daha fazla ilgi göstermesi son 1 senede %91’e varan bir yükselişi meydana getirdi. Şirketin ABD ve Macaristan’da da yatırım gerçekleştirmeye başlamış olması yabancıların ilgisini çekmiş olabilir. 

14-Şirket %43 İhracat Oranına Sahip!

Şişecam hisse için açıklanan bilançoya göz attığımda toplam satışların %43’ünün yurtdışına yapıldığını görmekteyim. Bu durum şirketin döviz pozisyonunu hızla artırmasına ve ülkemizde yaşanan kur oynaklığından en hasarsız şekilde çıkmasına imkan tanımaktadır. Kap açıklamalarını dikkate aldığımızda ihracat oranının ilerleyen yıllarda daha fazla artış göstereceğini düşünüyorum…

15-İş Yatırım Şişecam Hisse İçin %51 Getiri Potansiyeli Öngörüyor!

Ülkemizin en önemli aracı kurumlardan bir tanesi olan İş Yatırım, Şişecam hisse için 20.90 kuruş fiyatla %51 getiri potansiyeli öngörmektedir. Raporda Şişecam’ın özellikle ABD’de 2026’da tamamlanması beklenen Soda Külü yatırımının ve 2023’de Macaristan’da tamamlanacak olan yatırımların büyümesinde çok fazla etkisi olacağı tahmin edilmekte…

16-Tam 10 Sene Önce 10.000 TL’lik Şişecam Hisse Senedi Alsaydınız!

Uzun vadeci yatırımcıların her zaman ilk tercihlerinden bir tanesi olan Şişecam hisse senedine 10 sene önce yani 2011 aralık ayında 10.000 TL yatırıp hisselerinizi bugüne kadar bozmamayı başarsaydınız. Sermayeniz %873 getiri ile 97.301 TL olurdu. 100.000 TL yatırsaydınız paranız tam 973.127 TL olurdu. Bu hesaplamanın içerisinde bedelsiz sermaye artırımları ve temettülerin de dahil edildiğini hatırlatalım…

Şişecam Hisse Senedi İle İlgili Görüşlerim!

Şişecam hisse senedinde beni şüpheye düşüren en önemli kısım yıllık net kar marjının ve özsermaye karlılığının bu sektöründe rakipsiz olan bir firmaya göre düşük kalmasıdır. Uzun vadede hisseden istenilen performans isteniyorsa bu iki kalemin mutlaka artırılması gerekmekte.

Şirketin döviz fazla pozisyonu oldukça sağlam. Bunda en önemli etken %50’ye yakın olan ihracat kalemidir. Ayrıca şirketin giderek yurtdışı pozisyonlara odaklanması döviz fazlasının giderek artmasına imkan tanımaktadır. Ayrıca şirketin net borcu da çok yüksek değil…

10 yıldır ara vermeden temettü dağıtan bir şirket olan Şişecam, maalesef çok düşük bir temettü verimliliğine sahip. Bu durumda şirketin uzun vadeci temettü yatırımcılarını kaçırmasına neden oluyor. Umarız ilerleyen çeyreklerde şirket karını daha fazla dağıtmayı ilke ediniz. Tabi bu durumun gerçekleşebilmesi için de yatırımların tamamen tamamlanması gerektiği unutulmamalıdır.

Şişecam Hisse İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Şişecam hisse senedi ile ilgili 16 önemli detay aktardım. Sizlerinde bu önemli hisse ve şirket ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: Dolar Bazında En Çok Kazandıran Hisseler

Mutlaka Oku: Borsada Sağlam Tüyolar

Mutlaka Oku: Hektaş Hisse

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz