2021 Yılında En Çok Getirisi Olan Hisse Senetleri (9 Şirket)

Selamlar arkadaşlar. Sizlere yine güncel bir içerik hazırladım.  Bu içeriğimde 2021 yılında en çok getirisi olan hisse senetleri ile ilgili güncel veriler paylaşacağım. Bu şirketlere 2021 ocak ayında yatırım yapsaydınız ve şuana dek hissenizi satmadıysanız bu güzel kazançların sahibi olabilirdiniz. Detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Destekleriniz için teşekkür ediyorum…

İçeriği sonuna kadar takip ettiğinizde uzun vadeli yatırımın kısa vadeli yatırımdan çok daha karlı olduğunu bir kez daha anlayacaksınız. Diğer yatırım araçları ile kıyaslandığında inanılmaz kazançlar elde edilmesine olanak sağlayan bu hisselerin temel analiz değerlerine odaklanacağım.

Bakalım gerçekten bu şirketler temel analiz değerlerine göre bu getirileri sağlamayı hak ediyor mu? Bazı şirketlerin sermayeleri küçük olduğu içinde bu yüksek getirileri sağlayabileceğini unutmayınız. Yatırım yaparken inişleri çıkışları sert olan bu şirketleri iyi analiz etmelisiniz…

En Çok Getirisi Olan Hisse Senetleri

En çok getirisi olan hisse senetleri arasında hikayesi olan şirketler olduğuna da inanıyorum. F/K ve PD/DD değeri yüksek olmasına rağmen hikayesi olan şirketlerin bu kazançları fazlası ile hak ettiklerini düşünüyorum. Şirketlerin bu tür yüksek getirileri hak edip etmedikleri ise gelecek bilançolarında net olarak belli olacaktır.

Özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin borsasında uzun vadeli bir düşünce yapısına sahip olmak her zaman kazandırır. Günlük al-sat peşinde koşarsanız birazdan sayacak olduğum getirilerin ancak %10’una sahip olursunuz. Yani bu şirketlere ocak ayından bu yana uzun vadeli değil günlük al-satçı mantığı ile yaklaşsaydınız bu getirileri sağlayabilmeniz imkansızdı.

Burada paylaştığım en çok getirisi olan hisse senetleri bir tavsiye niteliğinde sizlere paylaşılmadığını unutmayınız. Çünkü bu denli bir yükseliş yaşayan şirketlerin tekrar aynı oranda düşüşte yaşayabileceği ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle şirketlerin temel analiz değerlerine odaklanmanız çok daha mantıklı olacaktır. İşte yıl içerisinde yüksek kazanç sağlayan şirketler…

1-Idealist Danışmanlık A.Ş. (IDEAS)

2021 yılında En çok getirisi olan hisse senetleri arasında başı çeken İdealist danışmanlık hissesi yıl içerisinde %436’lık müthiş bir getiri sağlamayı başarmıştır. Ocak ayında sadece 13 TL olan hisse şuanda 72 TL’den işlem görmektedir. Güncel F/K değeri 312, FD/FAVÖK değeri 592 ve PD/DD oranı 45 gibi çok yüksek bir seviyeye çıkan hissenin son 1 haftada %12’lik bir düşüş yaşadığı görülmekte. 2020 son çeyreğinde şirket herhangi bir net kar elde etmediğini açıkladı. Satış gelirinde de değişim olmayan şirketin döviz fazla pozisyonu 171 Bin TL ve net nakdi 11 Milyon TL’dir.

Mutlaka Oku: 4 Adet Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler

2-Say Yenilenebilir Enerji Ekipmanları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (SAYAS)

Güncel yabancı yatırımcı oranı %5 olan şirket yıl içerisinde uzun vadeli düşünen yatırımcısına %238’lik bir kazanç bırakmıştır. Şirket son çeyrekte 15 Milyon TL net kar açıkladı ve satış gelirlerini %214 oranında büyütmeyi başardı. Döviz fazla pozisyonu 16 Milyon TL olan şirketin net borcu geçen yıla göre %120 oranında artarak 20.7 Milyon TL seviyesine yükselmiştir. Özsermaye karlılığı %102, yıllık net kar marjı %15 olan hissenin F/K değeri 21, FD/FAVÖK oranı ise 16’dır. Şirketin PD/DD oranı sektörünün en yükseğidir.

3-Fade Gıda Yatırım Sanayi Ticaret A.Ş (FADE)

Yılın başında 6.24 kuruştan işlem gören Fade Hissesi şuanda 18.31 kuruşa kadar yükselmiştir. Yıl içerisindeki getirisi %195 olan şirket son çeyrekte 11 Milyon TL net kar açıkladı. Satış geliri geçen yıla göre %16 oranında düşüş göstermiştir. Döviz fazla pozisyonu 6.91 Milyon TL olan şirketin net borcu geçen yıla göre %85 oranında azalarak 5.8 Milyon TL’ye gerilemiştir. Borsaya arzı 1 sene dahi olmayan şirketin yabancı oranı %5 bandına yükseldi. Şirketin özsermaye karlılığı %16, Yıllık net kar marjı %51’dir. Güncel F/K oranı 41 ve FD/FAVÖK oranı ise 72’dir.

4-İşbir Holding A.Ş. (ISBIR)

En çok getirisi olan hisse senetleri arasında yer alan İşbir Holding hissesi 2021 yılında şuana dek %184’lük bir getiri sağlamıştır. 1 tek hisse fiyatı 7779 TL olan İşbir hissesi ocak ayında 2935 TL’den işlem görmeye başladı. Düzenli bir şekilde temettü dağıtma alışkanlığına sahip olan şirket son 5 yılda sadece 2020 yılında temettü dağıtımına gitmemiştir. Net borcu 372 Milyon TL olan İşbir Holding hissesinin PD/DD değeri 15 gibi çok yüksek bir seviyeye çıkmıştır. Hissenin yıl içerisinde dolar bazlı %146’lık bir getiriye sahip olduğunu son olarak söyleyelim…

5-Merit Turizm Yatırım ve İşletme A.Ş. (MERIT)

Yıl içerisinde %181’lik bir getiriye sahip olan Merit Turizm hissesi En çok getirisi olan hisse senetleri arasında yer alan tek turizm şirketi olarak ön plana çıkmaktadır.  Şirket son sene zarar açıkladığı için F/K değeri hesaplanamamaktadır. PD/DD değeri 12’ye yükselen şirketin yabancı yatırımcısı bulunmamaktadır. Şirketin borsada işlem gördüğünden bu yana herhangi bir temettü dağıtımı ve bedelli veya bedelsiz sermaye artırım kararı almadığını da belirtmek istiyorum. Hissenin son 52 haftalık süreçte 18 TL’lere kadar düştüğünü de hatırlatalım. Bu nedenle yıl içerisinde En çok getirisi olan hisse senetleri arasından seçim yaparken temkinli olmanızda yarar olduğunu düşünüyorum.

6-Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş. (KONTR)

Son 1 senede %181’lik bir getiri sağlayan Kontrolmatik hissesi dolar bazında %143’lük bir getiri sağlamıştır. Şirket son açıklamış olduğu bilançoda %350 artışla 17 Milyon TL net kar açıkladı. Şirket bu dönemde satış gelirini ise geçen yıla göre %218 oranında büyüterek 103 Milyon TL’ye çıkarmıştır. Döviz fazla pozisyonu 56 Milyon TL olan şirketin net borcu 19 Milyon TL’dir. Kontrolmatik hissesinin özsermaye karlılığı %25, yıllık net kar marjı ise %13’dür. Hissenin son dönemdeki hızlı yükselişinden dolayı F/K değerinin 67, FD/FAVÖK oranının 64 ve PD/DD değerinin ise 16’ya çıktığını belirtelim.

Mutlaka Oku: Para Kazanmak İçin Okunması Gereken Kitaplar!

7- Inveo Yatırım Holding AS (INVEO)

En çok getirisi olan hisse senetleri arasında yer alan İnveo şirketi yıl başından bu yana hissesini elinde bulunduran yatırımcısına %179’luk mükemmel bir getiri sağlamıştır. Yabancı yatırımcı oranı yok denecek kadar az olan İnveo hissesinin %85’ine Erhan Topaç sahiptir. Son çeyrekte şirket %17 artışla 436 Milyon TL net kar elde ettiğini açıklamıştır. Şirketin satış geliri de %830 büyüme gösterdi. Şirketin kasasındaki 102 Milyon TL göz önüne alındığında herhangi bir net borcun bulunmadığını söyleyebilirim. Son dönemdeki yükselişe rağmen şirketin F/K değerinin 7 ve PD/DD değerinin 3 olduğunu belirtelim.

8-Bilici Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BLCYT)

2021 yılında %176’lık bir getiri sağlayan Bilici Yatırım hissesi dolar bazında ise %139’lık bir getiri sağlamıştır. Ara ara temettü dağıtma alışkanlığına sahip olan şirket son çeyrekte %51 artışla 13 Milyon TL net kar açıkladı. Şirket geçen yıla oranla satış gelirini de %43 oranında büyütmeyi başardı. Döviz fazla pozisyonu 69 Milyon TL olan şirketin net nakdi 65 Milyon TL’dir. Yabancı yatırımcı oranı %10’a yakın seyreden hissenin güncel F/K değeri 39, FD/FAVÖK oranı 21 ve PD/DD ise 6 gibi yüksek seviyelerdedir. Son olarak şirketin öz sermaye karlılığının %16 ve yıllık net kar marjının da %21 olduğunu belirtelim.

9-Batıçim Bati Anadolu Çimento Sanayi A.Ş. (BTCIM)

En çok getirisi olan hisse senetleri arasında yer alan Batı Çimento şirketi %164’lük bir getiri sağlamıştır. Dolar bazlı ise %129’luk bir getiri olmuştur. Şirket son 3 senedir temettü dağıtmamaktadır. Şirket son çeyrekte 70 Milyon TL zarar açıkladı. Satış geliri ise %42 büyüme gösterdi. Döviz açık pozisyonu 1.24 Milyar TL olan şirketin net borcu geçen yıla göre %24 oranında artış göstermiştir. Batıçim şirketinin özsermaye karlılığı -%71 ve yıllık net kar marjı -%23’dür. Zarar edildiğinden dolayı F/K oranı hesaplamamaktadır. FD/FAVÖK oranı 28 olan hissenin PD/DD ise 8’dir.

Mutlaka Oku: Bitcoin Yatırımı Mantıklı Mı?

En Çok Getirisi Olan Hisse Senetleri İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum

Böylelikle En çok getirisi olan hisse senetleri ile ilgili 9 şirketin güncel bilançolarına ve temel analiz değerlerine yer verdim. Portföyünüzde bu şirketlerden bulunuyorsa yorumlarda yazınız. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle ve kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Borsa Ne Zaman Yükselecek?

Mutlaka Oku: En Çok Düşen Hisseler

Mutlaka Oku: Borsa Düştü Ne Yapmalıyım?

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz