Ford Hisse Senedi İçin Kritik 11 Detay!

Merhabalar arkadaşlar. Sizlere Borsamızın en fazla merak edilen hisselerinden bir tanesi olan Ford Hisse senedi ile ilgili önemli veriler aktaracağım. Ford hisse senedi için burada aktarmış olduğum yorum ve görüşlerimin bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımadığını baştan belirtmek istiyorum…

Ford motor company ve Koç Holding’in ortak şirketi olan Ford Otosan %18’lik bir halka açıklık oranına sahiptir. Düşük bir halka açıklık oranına sahip olan bu önemli hissenin son yıllardaki yükselişi hep dikkat çekici olmuştur. Gerek sağlam yönetim kadrosuna sahip olması gerekse bulunmuş olduğu sektörde sözü geçen firma olması bu yükselişte etkili olmuştur.

Özellikle borsamızdaki küçük yatırımcılar Ford hisse senedi gibi 1 hisse fiyatı 100 TL’yi geçen şirketlere hep uzak kalmaktadırlar. Genellikle 2-3 liralık hisse senetlerinin peşinden koşan yatırımcılar asıl kazancın 1 hisse fiyatı 100 lirayı aşan hisselerde olduğunu akıllarından dahi geçirmiyorlar…

Ford Hisse Senedi İçin Bilinmesi Gerekenler!

Özellikle ford otosan hisse senedinin fiyat grafiğine baktığımızda yatırımcısını tatmin edici yükselişlerin yaşandığını görmekteyiz. Gün geçtikçe değerini artırmayı başaran bu önemli hissenin en büyük destekçisi ise yabancı yatırımcılardır.

Yüksek ihracat oranları ile karşımıza çıkan Ford Otosan şirketi bu sayede kasasında çok ciddi bir döviz bulundurmaktadır. Özellikle aracı kurumların model portföylerine göz gezdirdiğimizde birçoğunda bu önemli hissenin bulunduğunu görmekteyiz.

Ford hisse senedi ile ilgili detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenerek bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Tekrardan söylediklerimin bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımadığını belirteyim. Hisse senedi danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız SPK’nın onay vermiş olduğu kurumlardan hizmet talep edebilirsiniz…

Ford Hisse İçin Çok Önemli Detaylar!

1-Ford Hisse Senedi ile Son 10 Yılda İnanılmaz Bir Getiri Sağlanmıştır!

Uzun vadeli bir portföy oluşturmak isteyenlerin gözde hisseleri arasında yer alan Ford Hisse senedinin son 10 yıllık getirisi muazzamdır. 1 ocak 2011 tarihinde bu önemli hisseye sadece 10.000 TL yatırıp bugüne kadar hisselerinizi bozmasaydınız paranız tam tamına 244.056 TL olurdu. Bu rakamın içerisinde temettü kazançlarının da eklendiğini belirtmek istiyorum. Hissenin son 1 yıllık değer artışının da %157 olduğunu hatırlatayım…

2-Halka Açıklık Oranı Hissenin Yükselişini Kolaylaştırmaktadır!

Halka açıklık oranı %18 olan Ford hisse senedinin bu denli ufak bir halka açıklık oranı hissenin daha kolay bir şekilde değerlenmesini sağlamıştır. Koç ve Ford Company şirketlerinin %41’lik paylarını uzun bir sürede daha bozmayacaklarını tahmin ediyorum.

Mutlaka Oku: Bunları Yapın Zengin Olun!

3-Ford, Temettü Dağıtımı Denilince Akla Gelen İlk Şirketlerdendir!

2003 yılından bu yana ara vermeden yatırımcısına temettü ödemeleri gerçekleştiren Ford Otosan bu özelliği sayesinde tercih edilebilirliğini artırmaktadır. Şirket prensipleri arasında adeta olmazsa olmazlardan bir tanesi olan temettü dağıtım kararlarının önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini düşünüyorum. Şirket borsamızda işlem gördüğünden bu yana 3 kez de bedelsiz sermaye artırım kararı almıştır. Şirketin hiçbir zaman bedelli sermaye artırım kararı almadığını da belirtmek istiyorum.

4-Hissenin F/K Değeri 16.11’dir!

Son 1 yılda %157’lik bir artış göstermesine rağmen Ford Hisse senedinin F/K değeri halen yatırım yapılabilir seviyelerdedir. Şirket bilançosunun piyasa beklentilerinin üzerinde gelmesi F/K değerinin yükselmemesindeki en büyük etken olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

5-Hissenin Yabancı Yatırımcı Oranı %79’dur!

Ford hisse senedinin istikrarlı yükselişler gerçekleştirmesinin en önemli sebebi yüksek yabancı yatırımcı oranıdır. Borsa ortalamamızın çok üzerinde bir yabancı yatırımcı oranına sahip olan Ford hissenin %79’luk yabancı oranı hisseden beklentilerin hep yukarılarda seyretmesine olanak tanımıştır.

6-Türkiye’nin En Fazla İhracat Yapan İlk 3 Şirketinden Bir Tanesidir!

İhracat rakamları yıllar geçtikçe yükselen Ford, ülkemizin ihracat şampiyonlarından bir tanesidir. En fazla ihracatı gerçekleştiren ilk 3 şirket arasında yer alan Ford’un bu başarısı kasasında çok fazla döviz fazlasının bulunmasında etkili olduğunu söyleyebiliriz. 10 yıldır otomotiv sektöründe en fazla ihracat gerçekleştiren şirket olan Ford, borsamızın en değerli otomotiv şirketidir.

Mutlaka Oku: İnternetten Para Kazanma Yolları

7-Otomotiv Sektörünün En Fazla Üretim Hacmi Ford’a Aittir!

Türkiye otomotiv sektöründe 455.00’lik üretim kapasitesi ile liderliği elinde bulunduran ford, %34’lük Türkiye ticari araç pazar lideridir. Türkiye’nin toplam araç üretimindeki payı %25 olan şirketin üretim sahalarını genişleterek bu oranı daha da artırması beklenmektedir.

8-Son Açıklanan Bilançoda %212’lik Net Kar Artışı Bulunmaktadır!

Ford hisse senedi için KAP’a yapılan bilanço açıklamasında %212’lik artışla 1.93 Milyar TL’lik bir net kar açıklanmıştır. Net satışları ile %82 artan şirketin net nakdi ise 43.20 Milyon TL olarak açıklanmıştır. Faaliyet giderlerinde de %82’lik bir artış yaşanırken finansal giderler de ise %194’lük bir artış görülmektedir.

9-Şirketin Toplam Borcunda Bir Artış Yaşanmamıştır!

Şirketin özellikle finansal giderlerindeki artış bilançoyu ciddi bir şekilde bozmuştur. Ancak buna rağmen şirketin geçmiş çeyrek dilimlik dönemlere nazaran borçluluğunun artmaması olumlu bir gösterge olarak gösterilebilmektedir. Bir önceki çeyrek dilimlik dönemde şirket 9 milyon TL’lik bir net borç açılarken. Son açıklanan bilançoda ise 8 Milyon TL’lik net borçlanmanın olduğu görülmektedir. Şirket satışlarının ve net karlılığın artması borçlanmanın azalmasında en büyük etken olduğu söylenebilir.

10-Ford, Türkiye’de İlk Kez Elektrikli Araç Üreten Firmadır!

Son zamanlardaki yükselişini elektrikli araçlara yönelmesine borçlu olan Ford, Türkiye’de ilk elektrikli araç üreten firma olarak ön plana çıkmaktadır. Gölcük fabrikalarında ara vermeden elektrikli araç üreten şirket Cumhurbaşkanlığına üretmiş oldukları VIP elektrikli araçları hediye etmişlerdir. Şirketin elektrikli araç üretimine daha fazla ağırlık vermesi borsadaki hisselerine de olumlu yansımıştır. 

Mutlaka Oku: Başarılı İnsanlar Nasıl Çalışır?

11-Şirketin Özkaynaklarında da Belirgin Bir Artış Görülmektedir!

Finansal anlamda çok iyi yönetildiği açıkça belli olan Ford Otosan şirketinin özkaynagı da ciddi oranda artış göstermiştir. Dönem itibari ile 7.43 Milyon TL’lik bir özkaynağa sahip olan şirket geçen sene sadece 4.77 Milyon TL’lik bir özkaynak açıklamıştı. Beklentilerin çok üzerinde gerçekleşen bu bilançonun önümüzdeki günlerde hisse fiyatlaması üzerinde nasıl bir etkiye sahip olabileceği merakla beklenmektedir.

Ford Hisse Senedi İle İlgili Sizlerinde Yorum ve Görüşlerini Bekliyorum!

Son 1 yılda bist 100’ün getirisinden çok daha fazla bir getiri sağlayan hissenin önümüzdeki bu 1 senelik süreçte aynı performansı gösterip göstermeyeceği merak konusu olmuştur. Şirketin yönetim kadrosunun oldukça güvenilir olması ve ana hissedarlarının Koç Holding ve Ford Company olması hissenin ister istemez değerlenmesinde etkili olmuştur.

Son 1 senelik yükselişte şirketin 2030 yılına dek tamamen elektrikli araç üretimine odaklanacağı da etkili olmuştur. Elektrikli araç satışında pazarın kaymağını yemek isteyen şirket bu yöndeki yatırımları için ise ciddi bir eleman alımı gerçekleştirdiği bilinmektedir.

Bu önemli hisseye yatırım yaparken son 1 senede %157’lik bir artış gösterdiği de unutulmamalıdır. Burada yer alan bilgilerden ziyade şirket bilançolarını iyi bir şekilde analiz etmeniz doğru bir yatırım stratejisi belirlemeniz için yeterli olacaktır. Şirketin hedef ve beklentilerini aynı zamanda haberlerini de yakın markaja almanız doğru bir hisse yatırımı gerçekleştirebilmeniz için sizlere önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Ford hisse senedi ile ilgili benim söyleyebileceklerim bu kadar. Bu önemli hisse ile ilgili burada aktarmış olduğum verilerin, yorumların ve görüşlerin herhangi bir yatırım danışmanlığı kapsamında değerlendirilmemesi gerektiğini belirtmek istiyorum. Bu tür bir hizmet talep etmek istiyorsanız aracı kurumlardan hizmet talebinde bulunabilirsiniz.

İçeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletebilirsiniz. Şimdiden Teşekkür Ederim….

Mutlaka Oku: Son 1 Ayda En Çok Kazandıran Hisseler

Mutlaka Oku: Aselsan Hisse İle İlgili Bilinmesi Gereken 10 Detay!

Mutlaka Oku: En Ucuz Temettü Hisseleri

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz