Aselsan Hisse İle İlgili Bilinmesi Gereken 10 Detay!

Selamlar arkadaşlar sizlere burada Aselsan Hisse ile ilgili güncel veriler paylaşacağım. 2020 yıl sonu bilançosunun açıklanmasının ardından en fazla araştırılan hisselerden bir tanesi olan Aselsan hisse ile ilgili olarak burada yer vermiş olduğum yorum ve görüşlerimin bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımadığını belirtmek istiyorum…

Askeri haberleşme sistemlerinden uzay teknolojilerine, deniz sistemlerinden radar sistemlerine varıncaya kadar birçok teknolojik alanda çözümler üretmeyi başaran Aselsan, ülkemizin gözbebeği teknoloji şirketlerinden biri konumundadır.

Yıllardır borsada arzu edilen performansı göstermeyi başaramayan Aselsan hisse senedi ile ilgili bilinmesi gerekenleri elimden geldiğince burada açıklamaya çalışacağım. Aselsan hisse ile ilgili detaylara geçmeden önce içeriği beğenerek bana desteklerinizi iletebilirsiniz….

Aselsan Hisse İle İlgili Bilinmesi Gerekenler!

2020 yıl sonu bilançosu çoğu uzman analist tarafından olumlu görüldü. Hissenin önümüzdeki günlerde yükseliş göstermesi beklenirken piyasa beklentilerinin tersi bir durumun da yaşanabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle Aselsan hisse yatırımı yaparken kademeli alımlar gerçekleştirmek en sağlıklı yol olacaktır.

Dünyanın ilk 50 savunma şirketi arasında 48. sırada yer alan Aselsan her yıl büyümesini istikrarlı bir şekilde sürdürmektedir. Türk silahlı kuvvetlerini güçlendirme vakfı tarafından kurulan Aselsan, potansiyeli en fazla olan şirket olarak her dönem gösterildiği için borsamızın en hacimli hisseleri arasında her daim ilk sıralarda yer almıştır.

Türk insanı tarafından sadece mantıksal çıkarlar değil bazen duygusal temalar ağır bastığı içinde Aselsan hisse senedine yatırım gerçekleştirildiğini belirtmek istiyorum. 2021 yılının Aselsan hisse senedi için nasıl geçeceği merak konusu olmuştur. İşte Aselsan hisse senedi ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Mutlaka Oku: Borsa Üzerine Filmler (13 Tavsiye)

Aselsan Hisse Senedi İçin Önemli Detaylar!

1-Hissenin Son 1 Yıllık Değişimi %19!

Aselsan hisse senedi son 1 sene içerisinde 3 kez temettü ödemesi ve 1 kez %100 bedelsiz sermaye artırımına gitmiştir. Ocak 2020 de 100.000 TL’lik bir Aselsan hisse yatırımı gerçekleştirseydiniz paranız şuanda tam tamına 164.301 TL olurdu. Bu hesaplama içerisinde bedelsiz sermaye artırımının ve temettünün de eklendiğini belirtmek istiyorum. 5 sene önce yani 2016 yılında 100.000 TL’lik Aselsan yatırımı gerçekleştirseydiniz paranız şuanda tam tamına 414.218 TL olurdu. Bu rakamların oldukça tatmin edici olduğunu belirtmek istiyorum.

2-Aselsan Hisse Son 10 Yıldır Düzenli Bir Şekilde Temettü Ödemesi Gerçekleştirmektedir!

Savunma sanayimizin gözbebeği şirketlerinden bir tanesi olan Aselsan, Borsamızda istikrarlı bir şekilde temettü ödemesi gerçekleştiren ender şirketlerden bir tanesi konumundadır. 2010 yılından bu yana aksatmadan yatırımcılarına temettü ödemeleri gerçekleştiren şirket bu yönü ile temettü emekliliği için borsaya yatırım yapan kişiler için mantıklı bir seçenek olarak gösterilebilmektedir.

3-Hisse Belli Dönemlerde Bedelsiz Sermaye Artırımlarına da Gitmektedir!

Aselsan hisse senedini temettüden sonra güvenli kılan bir başka özellikte hissenin zaman zaman bedelsiz sermaye artırım kararları almasıdır. Bilindiği gibi bedelsiz sermaye artırım kararları borsa yatırımcılarının en fazla sevdiği kararların başında gelmektedir. Hisseyi 1997 yılından bu zamana dek incelediğimde 10 kez bedelsiz sermaye artırımına gidildiğini görmekteyim. Aselsan hissesinin tarihinde sadece 1 kez bedelli sermaye artırım kararı aldığını da belirtelim.

4-Hissenin Yabancı Yatırımcı Oranı %35!

Bilindiği gibi derinliği olan hisse senetlerinin en büyük özelliği yabancı yatırımcı oranının yüksek olmasıdır. Aselsan hisse senedinin %35’lik yabancı yatırımcı oranı hissenin hacim kazanmasını bu sayede de iniş çıkışlardan çok fazla etkilenmemesini sağlamıştır. Kriz dönemlerinde Aselsan hisse senedinin performansına baktığımızda her daim yabancı yatırımcı oranı düşük olan hisselerden daha iyi performans gösterdiği görülmektedir. Hissenin son 1 senelik alım-satım işlemlerine göz attığımda yabancıların daha çok alım yönünde kararlar aldıkları görülmektedir.

Mutlaka Oku: Hızlı Para Kazandıran İşler

5- ASELSAN’ın Ana Faaliyet Alanında Yurtiçinde Rakibi Yoktur!

Özellikle savunma sanayinde katma değeri yüksek ürünler üretmesi nedeni ile Aselsan’ın yurtiçinde bir rakibi bulunmamaktadır. Siparişi alınmış proje sayısının çok fazla olduğu şirket bu yönü ile adeta yıkılmaz bir kale konumundadır. Gün geçtikçe iyileşen teknolojik gelişim Aselsan’ın doğrudan gelirlerinin artmasına da yardımcı olacaktır. Aselsan yurtdışında ise birçok rakiple yarışmak durumunda kalmaktadır. Özellikle Asya ülkelerinden iyi bir sipariş alan şirketin teknolojik altyapısını güçlendirdikten sonra rekabet gücünü artıracağı beklenmektedir. Bu durumda şirket kasasına döviz girişini hızlandıracaktır.

6-Müttefiklerle İlişkiler Hissenin Yönünü Tayin Edecektir!

Aselsan hisse senedi ile ilgili söyleyebileceğimiz en büyük risklerden bir tanesi de NATO müttefikleri ile ilişkilerdir. Müttefiklerimiz ile iyi ilişkiler kurulup onlardan savunma sanayisine yönelik siparişlerin alınması Aselsan hissesinin olumlu bir seyir izlemesi için yeterli olacaktır. Tersi durum ise hissenin yabancı yatırımcı oranının düşmesine ve hissenin hızlı bir şekilde değer kaybetmesine neden olabileceği akıllardan çıkmamalıdır.

7-Son Çeyrek Net Satış Rakamı 7.68 Milyar TL’dir!

2020 4. çeyrek bilançosunda müthiş bir satış rakamı açıklayan Aselsan hisse senedinin orta vadede iyi bir yükseliş performansı sergileyebileceği öngörülmektedir. 7.681 Milyar Türk Lirası gelir açıklayan şirketin toplam borcunda ise ufak bir yükseliş görülmektedir. %43’lük bir artışa tekabül eden net satış rakamının pandemi dönemi için çok çok iyi bir rakam olduğu uzman borsacılar tarafından yorumlanmaktadır. Kısaca iyi bir bilanço açıklayan Aselsan hissesinin geçmişte yaşatmış olduğu hayal kırıklıklarını orta vadede unutturabileceği öngörülmektedir.

8-Aselsan Hisse Son 1 Senede Endekse Göre Düşük Bir Performans Sergilemiştir!

Son 1 sene içerisinde 9,98 kuruş seviyelerine kadar düşen daha sonra hızlı bir şekilde toparlanma sergileyen Aselsan hissesinin ne yazık ki son 1 senedeki performansı endeks performansının altında kalmıştır. Endeks son 1 sene içerisinde %28’lik bir artış gösterirken Aselsan hisse senedi sadece %19’luk bir değer artışı yaşamıştır. Bu durum uzun vadeli düşünen yatırımcısını hayal kırıklığına uğratmıştır.

9-Şirketin Birçok Temel Analiz Oranı Sektör Ortalamasının Altındadır!

Aselsan hisse senedinin yatırımcısını hayal kırıklığına uğrattığının en büyük göstergesi birçok temel analiz oranlarında sektör ortalamasının altında kalmasıdır. Şirketin F/K oranı olan 8.70, Şirketin PD/DD olan 2,17 ve FD/FAVÖK oranı da sektör ortalamasının altında kalmıştır. Şirketin faaliyet karlılığı ile sektör ortalamasının üzerindedir. Bu oranın yüksek olmasının en önemli sebebi de şirketin özellikle yurtiçinde en güçlü teknolojik altyapıya sahip şirket olmasından kaynaklanmaktadır.

Mutlaka Oku: 6 Yöntem İle Erkekler İçin Evde Para Kazanmak

10-1 Ocak 2010’da Aselsan Hissesi Alsaydınız!

Uzun vadeli yatırım denilince akla gelen ilk hisse senetlerinden bir tanesi olan Aselsan hissesine 2010 yılının ocak ayında 10.000 TL’lik bir para yatırsaydınız paranız şuanda tam tamına 276.000 TL olurdu. %2260 yükselişin yaşandığı bu önemli hissede karlılığı temettüler ve bedelsiz sermaye artırımları ile beraber hesapladığımı belirtmek istiyorum. Borsamızda uzun vadeli düşünmenin önemini Aselsan hissesi ile beraber çok daha iyi bir şekilde anlıyoruz. 

Aselsan İle İlgili Benim Görüşlerim (Kesinlikle YTD)

Aselsan hissesi ile ilgili benim beklentim hissenin uzun vadenin yanı sıra artık kısa vadede de güzel kazançlar bırakacağıdır. Çünkü hissenin son kap bildirimlerine baktığınızda sürekli işbirlikleri aldığına dair açıklamaların olduğunu görüyoruz. Bu iş birlikleri ister istemez şirketin bilançosunda oldukça pozitif etkiler yaratacaktır.

Güzel bilançolar ile birlikte hisse değerininde beklenenden hızlı bir şekilde yükseliş performansı yaşayabileceğini düşünüyorum. Tabi bu söylediklerimin bir yatırım tavsiyesi niteliği olarak algılanmaması gerektiğini baştan belirtmek istiyorum. Hisse senetleri ile ilgili olarak bir yatırım danışmanlığı hizmeti almak istiyorsanız SPK’nın onay vermiş olduğu kurumlardan destek talep edebilirsiniz.

Son olarak içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim…

Mutlaka Oku: En ucuz temettü hisseleri

Mutlaka Oku: Sasa Polyester Hisse Senedi İçin 15 Kritik Bilgi!

Mutlaka Oku: Temettü Emekliliği İçin Seçtiğim 16 Hisse!

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz