Özgüven Eksikliğini Gidermek İçin 23 Mükemmel Yol

Merhabalar arkadaşlar sizlere bu içeriğimde özgüven eksikliğinizi nasıl giderebileceğiniz ile ilgili çözüm yolları sunacağım. Çocukluğumda oldukça özgüvensiz biri olan ben burada yer vermiş olduğum maddeleri hayatıma tatbik ederek özgüven eksikliğinden kurtuldum. Umarım burada yer vermiş olduğum tavsiyeler sizde de etkili olur…

1- Kendinize Acımayın!

Özgüven eksikliğinden kurtulmak isteyen bir insan asla kendisine acımamalıdır. İnsanoğlu çok çalıştığı zamanlarda veya başarısız olduğu durumlar sonrasında kendisine acır ve psikolojik olarak çok daha fazla yıpranır. Kısaca annenizin size göstermiş olduğu merhameti kendinize göstermeyin…

2- Sürekli Olumlu Düşünün! 

Olumsuz düşünen bir insanın hayatında başarıyı yakalaması imkansızdır. Olumlu düşünerek kendinizi değerli hissedebilirsiniz. Ayrıca ülkemizde bu kadar çok olumsuz düşünen şahsiyetler olduğunu göz önüne aldığımızda olumlu düşüncelere sahip biri olarak etrafta dolaşmanız sizi otomatikmen özgüven sahibi yapacaktır.

3- Hayatta Başardığınız Şeylerin Listesini Yapın!

İnsanoğlu yapısı gereği unutkan bir varlıktır. Aynı zamanda negatif şeylere odaklanmak insanlar için çok daha kolay olmaktadır. Başardığınız şeylerin bir listesini yapıp her gün görebileceğiniz bir yere asmanız özgüveninizi geliştirmek için size pozitif katkılar sağlayacaktır.

4- Giyiminize Önem Verin!

Özgüven eksikliğinden kurtulmak istiyorsanız giyiminize mutlaka özen göstermeniz gerekmektedir. Giyim kuşamına önem veren bir insanın özgüven seviyesi farkında olmadan yükselecektir.

5- Hobiler Edinin!

Boş zaman geçirmeyi seven bir insanın özgüven sahibi olması beklenemez. Kendinize bir hobi edinmeniz ve vaktinizi bu hobi ile geçirmeniz özgüveninizi ciddi manada yükseltecektir. Kendi hobinizi kendiniz yaratın.

6- Her Gün 1 Yakınınızı Arayın!

Özgüven geliştirmenin en güzel yollarından bir tanesi de her gün 1 yakınınızı aramanızdır. Benim uyguladığım oldukça başarılı bir özgüven geliştirme tekniği olan arama işini mutlaka düzenli bir şekilde uygulamanızı öneriyorum.

7- Spor Yapın!

Benim özgüvenimi geliştirmem de en etkili olan yöntem spor yapmamdır. Her gün sabahları 1 saat koşarak özgüven eksikliğimi yendiğimi söyleyebilirim. Spor yapmak stres seviyenizi düşüreceği ve mutluluk hormonlarınızın salgılanmasını kolaylaştıracağı için özgüven geliştirmede oldukça etkilidir.

8- Hedefler Belirleyin!

Bir hedefiniz olsun. Hayatta hiçbir zaman amaçsız olmayın. Belirlemiş olduğunuz hedefinize yoğunlaşırken farkında olmadan özgüveninizin geliştidiğini fark edeceksiniz.

9- Her Gün 1 Saat Sesli Kitap Okuyun!

Yine benim özgüven geliştirme de kullandığım önemli bir uygulamada her gün 1 saat sesli kitap okumaktır. Sesli kitap okumanın o kadar fazla müthiş faydaları var ki sesli kitap okuma alışkanlığı edindikten sonra neden daha önce bunu uygulamadığınız hususunda kendinize kızacaksınız. Özgüven geliştirmek istiyorsanız mutlaka her gün 1 saat sesli kitap okuyun.

10- Küçük Yaşlarda Para Kazanmak İçin Çabalayın!

Yaşınız küçük ve bu içeriğe denk geldiyseniz şanslısınız. Size özgüvenden kurtulmak için verebileceğim en iyi tavsiyelerden bir tanesi de küçük yaşlardan itibaren para kazanmak için çabalamanızdır. Paranın çok gizemli bir gücü vardır. Büyük küçük fark etmez parası olan bir insanın özgüveni her daim daha yüksektir.

11- Karşı Cinsle İlişkilerinizi Geliştirmeye Çalışın!

Özgüven eksikliğinden kurtulmak istiyorsanız mutlaka karşı cinsle olan ilişkilerinizi geliştirmeye çalışın. Sadece sevgili olmak için değil normal bir arkadaşlık kurmak için karşı cinsle yakın ilişkiler kurmanız özgüveninizi geliştirmeniz için size büyük katkılar sağlayacaktır.

12- Pozitif insanlarla Birlikte Olun!

Yapılan birçok araştırmada özgüven eksikliği olan insanların negatif insanlarla arkadaşlık kurdukları ya da anne babasının negatif karakterli insanlar olduklarını göstermiştir. Pozitif ve enerjisi yüksek olan insanlarla zaman geçirerek özgüven eksikliğinizi rahatlıkla giderebilirsiniz.

13-Bilgisayar Başında Fazla Vakit Geçirmeyin!

Özgüven eksikliğinin en büyük nedeni teknolojidir. Teknoloji ile haşır neşir olan bir insan, insanlarla nasıl etkileşim kurabileceğini bilemez. Bu nedenle özgüven eksikliğinden kurtulmak isteyenlere verebileceğim en önemli tavsiyelerden bir tanesi de bilgisayar başında saatlerce vakit harcanmamasıdır.

14-Konfor Alanınızı Terk Edin!

Günümüzde insanların hayatlarını adeta hapishaneye çevirmelerine neden olan şey konfor alanını terk etmemeleridir. Konfor alanından çıkmamak bir insanın kendisine yapabileceği en büyük kötülükler arasında yer almaktadır. Rahat alanınızı terk etmek sizi mevcut potansiyelinizin farkına varmanızı sağlayacak ve özgüveninizin otomatikmen gelişmesine katkı sağlayacaktır.

15- İnancınızı Düzgün Yaşayın!

İnsanoğlu doğası gereği bir şeye inanmak zorundadır. Bu nedenle inancını düzgün yaşayamaz ise kendisini huzursuz hisseder ve bu durumda doğal olarak özgüven eksikliğine neden olur. Özgüveninizi geliştirmek istiyorsanız inancınızı mümkün olduğunca düzgün yaşamaya özen gösterin.

16-Eğitim Seviyenizi Geliştirin!

Özgüven sorunu yaşayan insanların eğitim seviyelerinin oldukça düşük olduğunu görürüz. Bu nedenle de özgüven seviyenizi yükseltmek istiyorsanız en azından lisans mezunu olmaya çalışmanızı öneriyorum.

17- Kişisel Gelişim Kitapları Oku!

Bizzat ben bol bol kişisel gelişim kitapları okuyarak özgüven sorunumu başarılı bir şekilde atlattım. Kaliteli kişisel gelişim kitaplarını okuyup oralarda yer verilen tavsiyeleri uygulamanız özgüveninizi geliştirmenize olumlu katkılar sağlayacaktır.

18- Sevmeye ve Sevilmeye Önem Ver!

İnsanoğlu yaradılış gereği sosyal bir varlıktır. Sevmeye ve sevilmeye her zaman ihtiyaç duymaktadır. İnsanları önemsediğinizi hissettirin. Bu sayede onlarda size aynı şekilde yanıt vereceklerdir…

19- Başkalarının Sizin Hakkınızda Düşündüklerini Önemsemeyin!

Özellikle biz Türk toplumunda arkamızdan konuşulan şeylere çok fazla kafamızı takarız. Özgüvensiz insanların da en çok dert ettiği şey budur. Özgüven konusunda bir problem yaşamak istemiyorsanız başkalarının sizin hakkınızda ne söylediklerini ve ne düşündüklerini önemsememelisiniz. Bunu uygulayarak orjinal bir insan olmayı da başarırsınız.

20- İnsanlara İyilik Yapın!

Çevrenizdeki insanların sorunları ile ilgilenmek sizi daha fazla motive edecektir. İnsanlara iyilik yaparak özgüveninizi rahatlıkla geliştirebilirsiniz. Mesela gönüllü olarak yardım kuruluşlarında çalışarak özgüven konusundaki sıkıntılarınızı rahatlıkla aşabilirsiniz.

21-Sorumluluk Almaktan Çekinmeyin!

Evinizde veya iş yerinizde sorumluluklar almaya çalışın. Almış olduğunuz sorumlulukları yerine getirdikçe kendinize olan özgüveninizin iyileştiğini göreceksiniz.

22- Sevmediğiniz İşi Yapmayın!

Yapılan araştırmalarda bir insanın sırf para kazanmak için sevmediği işi yapması özgüven yetersizliğine sebep olmaktadır. Meslek seçimi hususunda halen vaktiniz var ise bu tavsiyemi mutlaka göz önüne alarak sevmediğiniz işi kesinlikle yapmamanızı tavsiye ediyorum.

23-Birikim Yapın!

Kendimdeki özgüven sorunumu birikim yaparak atlattığımı söylemek istiyorum. Düzenli bir şekilde birikim yaparak kendimi güvende hissettim ve bu da bana özgüven kazandırdı. Birikim yapmaya başlayın ve özgüveninizin büyük gelişmeler gösterdiğini fark edin…

Böylelikle özgüven eksikliğinden kurtulabilmek için tam 23 önemli tavsiyede bulundum. Sizlerinde özgüven konusunda sıkıntı yaşayan kişilere önermek istediği görüş ve düşünceler var ise lütfen yorumlar aracılığı ile belirtiniz…

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz