Yakın İzleme Pazarı Hisseleri Ne Bilanço Açıkladı? Son Durumları!

Selamlar arkadaşlar. Yakın izleme pazarı yani eski bilinen adı ile gözaltı pazarı hisselerindeki son durumlar ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyorum. Yakın izleme pazarı hisseleri güncel bilanço detayları ile ne durumda olduklarını net bir şekilde görebileceksiniz…

Burada yatırım yapmış olduğunuz şirketler olabilir veya bu şirketlerin gözaltı pazarından çıkıp yüksek getiriler elde edebileceğini düşünebilirsiniz. Bu nedenle yer vermiş olduğum şirketlerin güncel bilanço detaylarını takip etmeniz yararınıza olacaktır.

Burada yer alan şirketler mevcut düzenlemeler, standartlar ve finansal durum açısından gerekli şartları karşılayamadığından dolayı kamu yararına yakın izleme pazarına alınır. Şirketler bu pazarda yer aldıkları sürece inceleme altında tutulur ve her an borsa kotundan çıkma durumu ile karşı karşıya kalabilirler.

Yakın İzleme Pazarı Hisseleri

Bir şirkete yatırım yapmadan önce yakın izleme pazarında bulunup bulunmadığını kontrol etmeniz riskinizi azaltacaktır. Borsa kotundan çıkarılan şirketlerin hisselerini elinde bulunduran kişiler geçmişte hiçbir hak talep edemediler ve paraları adeta buhar oldu.

Yakın İzleme Pazarı Hisseleri ile ilgili yatırım yapma düşüncesinde iseniz paranızın tamamını kaybetme riski ile karşı karşıya kalacağınızı unutmamalısınız. Doğru araştırmalar yapıp şirketin yakın izleme pazarından kurtulacağını öngörüyorsanız da yüksek getiriler elde edebilirsiniz.

Şirketler ile ilgili incelemelerime geçmeden önce içeriğimi beğenerek bana desteklerinizi iletmenizi rica edeceğim. Bu destekleriniz daha sık ve kaliteli içerikler üretebilmem hususunda bana güç veriyor. Şimdiden her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

İş Yakın İzleme Pazarı Hisseleri ve Güncel Bilançoları…

Yakın İzleme Pazarı Hisseleri Ne Bilanço Açıkladı? Son Durumları!

1-Ütopya Turizm İnşaat İşletmecilik A.Ş. (UTPYA)

Yakın izleme pazarı hisseleri arasında ilk sırada yer alan Ütopya, 476 Bin TL zarar açıkladı. Bu dönemdeki net satış geliri ise 13.83 Milyon TL. Güncel F/K değeri 2.30, PD/DD değeri ise 1.95. Yıllık net kar marjı %1205 olan şirketin özkaynak karlılığı ise %140’dır. Şirketin 9.72 Milyon TL döviz açık pozisyonu bulunmakta. Ütopya 44 Milyon TL borca sahip. Hissedeki yabancı yatırımcı oranı %4. Son 1 senedeki özkaynak artışı %41’dir.

2-Taç Tarım Ürünleri Hayvancılık Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TACTR)

Yakın izleme pazarı hisseleri listesinin ikinci sırasında yer alan Taç Tarım, son 10 çeyrekte sadece 1 kez net kar açıkladı. Son çeyrekte ise 1.10 Milyon TL zarar açıklandı. Çeyreklik net karında ve satış gelirlerinde istikrar gözlenmeyen hissede PD/DD değeri 19.84’de çıkmış durumda. Özkaynak karlılığı ve net kar marjıda eksilerde olan şirketin özkaynaklarında son dönemde herhangi bir değişiklik olmamıştır. Yabancı yatırımcısı da bulunmayan Taç Tarım hissesinin son 1 senede %142’ye varan bir yükseliş gerçekleştirdiğini de belirtmeden geçemeyeceğim.

Mutlaka Oku: En Değerli Sanayi Şirketleri Borsa Portföyü

3-Senkron Güvenlik ve İletişim Sistemleri A.Ş. (SNKRN)

Yakın izleme pazarı hisseleri arasında üçüncü sırada yer alan Senkron Güvenlik, son çeyrekte 3.42 Milyon TL net kar ve 15.72 Milyon TL satış geliri elde etti. Özellikle son 5 çeyrekte net karlılıkta ve satış gelirlerinde istikrarlı bir durumun yaşandığını söyleyebilirim. Hissedeki güncel F/K değeri 9 ve PD/DD değeri 7’dir. Net kar marjı %21 bandında seyreden şirketin özkaynak karlılığı ise %140’dır. Finansal değerler gayet tatmin edici seviyelerde. Son 1 senede özkaynaklarda %12.5’a yakın bir artış yaşandığı görülmekte. Yabancı yatırımcısı bulunmayan şirketin net borcu 4 Milyon TL seviyesinde. Yakın izleme pazarı hisseleri arasında yer alan Senkron Güvenlik hissesinin son 1 senede %377 oranında değer kazandığını da eklemek istiyorum.

4-MMC Sanayi ve Ticari Yatırımlar A.Ş. (MMCAS)

Listemizin dördüncü sırasında yer alan MMC sanayi son çeyrekte 758 Bin TL zarar açıkladı. 4.99 Milyon TL satış gelirine sahip olan şirketin satışlarında bir istikrar gözükmesine rağmen net karlılığında böyle bir durumun yaşanmadığını net olarak belirtebilirim. PD/DD değeri 736 gibi çok yüksek bir seviyeye çıkan hissede net kar marjı ve özkaynak karlılığı eksi seviyelerde. Özkaynaklarında son 1 senede %1.5’lık bir kaybın yaşandığı hissede yabancı yatırımcı oranı %5.5 bandında. Hissenin son 1 senede %4 kayıp yaşattığını belirteyim…

5-Etiler Gıda ve Ticari Yatırımlar Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ETILR)

Yakın izleme pazarı hisseleri arasında beşinci sırada yer alan Etiler Gıda, 750 bin TL net kar ve 4.21 Milyon TL satış geliri açıkladı. Son çeyrekte müthiş bir satış gerçekleştiren şirket hissesinde PD/DD değeri 5.25 bandında. %18 net kar marjına sahi olan şirketin özkaynak karlılığı ise %19’dur. Etiler Gıda, 2.51 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip. %72’ye varan bir ihracat oranına sahip olan şirket son 1 senede özkaynaklarını %9 artırmayı başardı. Kasasında 28 Milyon TL nakdi bulunan şirketin yabancı yatırımcısı bulunmamaktadır. Geçen sene bedelli sermaye artırımına gidilen hissede son 1 senede %18’lik bir yükseliş gerçekleşti.

6-Ekiz Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (EKIZ)

Listenin altıncı sırasında yer alan Ekiz Kimya, 1.62 Milyon TL zarar ve 15.79 Milyon TL satış geliri elde etmiştir. Satış gelirlerinde istikrarlı bir görünüm çizen şirket net karlılığında bu istikrarını gösteremiyor. F/K değeri 11.70 olan hissede PD/DD değeri 4.64. %10 net kar marjına sahip olan şirketin özkaynak karlılığı %49 gibi gayet iyi bir seviyede. 19.77 Milyon TL döviz açık pozisyona sahip olan şirketin net borcu 26.3 Milyon TL’dir. Son 1 senede %8 özkaynak artışı yaşanmıştır. Yabancı yatırımcısı yok denecek kadar az olan hisse son 1 senede %9 artış gösterdi.

Mutlaka Oku: Borsa Üzerine Filmler

7-Denge Yatırım Holding A.Ş. (DENGE)

Yakın izleme pazarı hisseleri arasında yedinci sırada yer alan Denge Yatırım, son çeyrekte 17.52 Milyon TL net kar ve 34 Milyon TL satış geliri açıkladı. Güncel F/K değeri 10.36, PD/DD değeri ise 0.72’dir. Şirketin özkaynak karlılığı %13’dür. Düşük bir ihracat oranına sahip olan Denge yatırım son 1 senede özkaynaklarını %130 artırmayı başardı. Yakın zamanda %500 bedelli sermaye artırım kararı olan şirketin 243 Milyon TL borcu var ve herhangi bir yabancı yatırımcıya sahip değil.

8-Casa Emtia Petrol Kimyevi ve Türevleri Sanayi ve Ticaret AS (CASA)

Casa emtia yakın izleme pazarı hisseleri listesinde sekizinci sırada yer alıyor şirket son çeyrekte 7.70 Milyon TL zarar yazdı. Bu dönemde 207 Milyon TL’lik bir satış geliri elde edildi. Satış gelirlerinde istikrarlı bir görüntü çizen şirket hissesinin F/K değeri 22, PD/DD değeri ise 7.53’dür. Net kar marjı eksilerde olan şirketin özkaynak karlılığı ise %41’dir. %98 gibi müthiş bir ihracat oranına sahip olan şirket son 1 senede özkaynaklarını %4.5 artırmayı başardı. %12 yabancı yatırımcı oranına sahip olan şirket hissesi son 1 senede %45 yükseliş gerçekleştirdi.

9-Birko Birleşik Koyunlulular Mensucat Ticaret ve Sanayi A.Ş. (BRKO)

Yakın izleme pazarı hisseleri listesinde dokuzuncu sırada yer alan Birko Birleşik Koyunlular, son çeyrekte 489 Bin TL net kar ve 7.24 Milyon TL satış geliri açıkladı. PD/DD değeri 1.65 olan şirketin çeyrek dönemlik net kar marjı %6.71, özkaynak karlılığı ise -%15’dir. 1.57 Milyon TL döviz açık pozisyona sahip olan şirketin net borcu 29.5 Milyon TL’dir. Son 1 senede özkaynaklarda %3 azalış yaşandı. Yabancı yatırımcısı bulunmayan şirket hissesi son 1 senede %6 değer kaybı yaşadı.

10-Altınyağ Kombinaları A.Ş. (ALMAD)

Listenin onuncu sırasında yer alan Almad hisse için açıklanan son bilançoda 5.83 Milyon TL net kar ve 3.47 Milyon TL satış geliri elde edildiği belirtildi. 3.83 PD/DD değeri bulunan hissenin net kar marjı %167, özkaynak karlılığı ise %0.64’dür. 26 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin kasasında 22 Milyon TL nakdi bulunmakta. Herhangi bir yabancı yatırımcısı bulunmayan şirkette son 1 senede özkaynaklarda %9’a yakın bir artış gerçekleşti. Şirket temmuz ayında %161 oranında bedelli sermaye artırım kararı almıştı.

11-Ufuk Yatırım Yönetim Ve Gayrimenkul A.Ş. (UFUK)

Yakın izleme pazarı hisseleri arasında on birinci sırada yer alan Ufuk Yatırım, son 10 çeyrekte 7 kez zarar açıkladı. Son çeyrekte 7.45 Milyon TL net zarar yazan şirket 6.98 Milyon TL satış geliri elde ettiğini bildirmiştir. Güncel F/K değeri 7.41, PD/DD değeri 2.16 olan hissede net kar marjı eksi seviyede, Özkaynak karlılığı ise %31.  64 Milyon TL döviz açık pozisyonu bulunan şirketin yabancı yatırımcısı bulunmamakta. Son 1 senede özkaynaklarında %6 artış yaşanan hisse bu süreçte %55’lik bir yükseliş gerçekleştirdi.

Mutlaka Oku: Evde Yapılabilecek Sermayesiz İşler!

12-Serve Film Prodüksiyon Hisse Senedi | SERVE

Serve film Prodüksiyon, yakın izleme pazarı hisseleri listesinde on ikinci sırada yer alıyor. Son çeyrekte 2.75 Milyon TL net kar açıklayan şirket 5.68 Milyon TL de satış zararı yazdı. Finansal olarak istikrarlı bir grafik çizemeyen şirket hissesinde PD/DD değeri 17’ye çıkmış durumda. 23 Bin TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin yabancı yatırımcısı bulunmamakta. Son 1 senede özkaynaklarda değişim olmamıştır ve bu süreçte hisse fiyatı %15 geriye gitmiştir. 

13-Royal Halı İplik Tekstil Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ROYAL)

Listenin on üçüncü sırasında yer alan Royal Halı 693 Bin TL zarar ve 134 Milyon TL satış geliri yazdı. Net karlılığında bir istikrar söz konusu olmayan şirkette satışlarda iyi bir istikrarın söz konusu olduğunu söyleyebilirim. Güncel F/K değeri 12.68, PD/DD değeri ise 12,86’dır. 139 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin net borcu 427 Milyon TL’dir. %26 ihracat oranına sahip olan şirketin son 1 senede özkaynaklarında %3.5 artış yaşandı.  Yabancı yatırımcısı bulunmayan şirket hissesi son 1 senede %24 kayıp yaşadı.

14-Kervansaray Yatırım Holding A.Ş. (KERVN)

Yakın izleme pazarı hisseleri arasında on dördüncü sırada yer alan Kervansaray Yatırım, son 10 çeyrekte 7 kez zarar yazdı. Son çeyrekte 9.80 Milyon TL net kar yazan şirket 10.22 Milyon TL satış geliri elde ettiğini açıkladı. Net kar marjı %95 olan hissede özkaynak karlılığı %22’dir.  Yüksek bir kaldıraç oranı ile faaliyetlerini sürdüren şirketin 1.19 Milyar TL döviz açık pozisyonu ve 1.28 Milyar TL net borcu bulunmakta. Son 1 senede özkaynaklarda %20 erime söz konusu. Yabancı yatırımcısı yok denecek kadar az olan şirket hissesi 1 senede %47’ye yakın kayıp yaşattı. 

15-Eminiş Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. (EMNIS)

Listenin on beşinci sırasında yer alan Eminiş Ambalaj, son çeyrekte 1.95 Milyon TL zarar ve 20.04 Milyon TL satış geliri yazmıştır. Güncel F/K değeri 7.59, PD/DD değeri ise 11.20’dir. Net kar marjı ve özkaynak karlılığı eksilerde olan şirketin 7.40 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunmaktadır.  Net borç ise 3.3 Milyon seviyesinde. Yabancı yatırımcısı bulunmayan şirketin %7 ihracatı bulunmaktadır. Son 1 senede özkaynaklarında %29 artış yaşanan hisse bu dönemde herhangi bir kazanç sağlamamıştır.

16-Diriliş Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. (DIRIT)

Yakın izleme pazarı hisseleri listesinde on altıncı sırada yer alan Diriliş Tekstil, son çeyrekte 556 Bin TL net kar ve yazdı. PD/DD değeri 30 olan şirket hissesinin özkaynak karlılığına baktığımda eksilerde olduğunu görmekteyim. Herhangi bir döviz pozisyonu bulunmayan şirketin net borcu 12 Milyon TL’dir. Son 1 senede özkaynaklarda %6’ya yakın bir kayıp yaşandı. Şirket hissesi son 1 senede %11 değer kaybı yaşadı.

Mutlaka Oku: Boş Zamanlarımda Nasıl Para Kazanabilirim?

17-Cosmos Yatırım Holding A.Ş. (COSMO)

Bir başka yakın izleme pazarı hissesi olan Cosmos Yatırım, son çeyrekte 416 Bin TL net kar ve 8.97 Milyon TL satış geliri elde ettiğini açıklamıştır. Finansal olarak istikrarlı bir grafik çizen şirket hissesinde güncel F/K değeri 166, PD/DD değeri ise 3.66’dır. 16.734 TL döviz açık pozisyonu bulunan şirket kasasında 6 Bin TL nakit bulundurmaktadır. Son 1 senede özkaynaklarda %22 artış oldu. Yabancı yatırımcısı bulunmayan hisse son 1 senede %20 artış gerçekleştirdi.

18-Birlik Mensucat Ticaret ve Sanayi İşletmesi A.Ş. (BRMEN)

Yakın izleme pazarı hisseleri listesinde 18. sırada yer alan Birlik Mensucat, son çeyrekte 849 Bin TL net zarar ve 594 bin TL satış geliri elde ettiğini açıkladı. Son 10 çeyrekte sadece 1 kez net kar açıklayan şirketin net kar marjı ve özkaynak karlılığı eksi seviyelerde. 98 Bin TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin yabancı yatırımcısı bulunmamakta. Son 1 senede özkaynaklarda herhangi bir artış veya azalış olmamıştır. Bu süreçte hisse %24 değer kaybı yaşadı.

19-Atlantis Yatırım Holding A.Ş. (ATSYH)

Yakın izleme pazarı hisseleri listesinde son sırada yer alan Atlantis Yatırım holding, son çeyrekte 1.08 Milyon TL net kar ve 8.58 Milyon TL satış geliri elde ettiğini açıkladı. Güncel F/K değeri 32, PD/DD değeri ise 12’dir. Net kar marjı %12, Özkaynak karlılığı ise %49’dur. Bir döviz pozisyona sahip olmayan şirketin özkaynaklarında %4 artış yaşandı. Son 1 senede hissenin %60 değerlendiğini belirtmek istiyorum…

Yakın izleme pazarı hisseleri İle İlgili Görüşüm!

Burada 19 adet yakın izleme pazarı hisseleri aktardım. Maalesef ki %90’ını finansal olarak adeta batık bir durumda. Bu tür hisselere yatırım yapma yanlışlığına düştüyseniz güncel bilançoları yakın takibe alıp buna göre bir karar almanız gerekmekte…

Tabi Burada şöyle bir gerçekte var; bilanço okumayı bilen birisi kesinlikle bu tür hisselere yatırım gerçekleştirmez. Ben her zaman içeriklerimde net borcu olmayan, döviz fazla pozisyona sahip ve her çeyrekte satışlarını, net karlılığını artıran şirketlere ortak olunması gerektiğini hep dillendirdim.

Finansal durumu kötü olan şirketlere girmek ile coinlere yatırım yapmanın farksız olduğunu düşünüyorum. Bu hisselerin forumlarına göz attığımda yorumlara gerçekten çok üzüldüm. Umarım zararı olan kişiler en yakın zamanda bu zararlarından kurtularak yatırımlarına değer katarlar…

Yakın İzleme Pazarı Hisseleri İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle 19 adet yakın izleme pazarı hisseleri ile ilgili finansal detaylara değinmeye çalıştım. Sizlerinde burada yer alan yakın izleme pazarı hisseleri için yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Ucuz Sanayi Hisseleri

Mutlaka Oku: Zarardan Kara Geçen Şirketler

Mutlaka Oku: Zenginler Neden Daha Fazla Zenginleşiyor?

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz