1 Dolar 1 TL ye Eşit Olsaydı Ne Olurdu?

İnsanların her daim kafasında dönüp dolaşan soruların başında 1 dolar 1 TL ye eşit olsaydı ne olurdu? sorusu gelmektedir. Okullarımızda ne yazık ki kaliteli bir ekonomi dersi verilmediği için bu soruya birçok kişi mantıklı cevaplar verememektedir. Bende bu amaçla sizlere 1 Dolar 1 TL olsaydı nasıl olurdu? sorusu ile alakalı içerik hazırladım…

1 Dolar 1 TL ye Eşit Olsaydı Ne Olurdu?

1-Yabancı Ürünlere Talep Artardı!

1 Dolar 1 TL ye Eşit Olsaydı Ne Olurdu? sorusu ile alakalı çok fazla laf kalabalığı yapmak istemiyorum. Bu yüzden hemen maddelere geçmek istiyorum… 1 Dolar 1 TL olsaydı en başta insanımız yabancı ürünlere büyük ilgi gösterirdi.

2-Yerli Üretim Azalırdı!

Birinci maddede değinmiş olduğum yabancı ürünlere yönelimin artması bunla paralel olarak yerli ürünlere olan ilgiyi azaltacağı için yerli üretimimiz ciddi anlamda düşerdi. Dolar 1 lira olsa ne olur? sorusundaki en büyük olumsuzluk maalesef ülkemizin yerli üretimine büyük zarar vermesidir yanıtını verebilirim.

3-Cari Açık Artar!

1 Dolar 1 TL ye Eşit Olsaydı Ne Olurdu? sorusu ile alakalı burada açıklamış olduğum maddelerin hepsi birbiriyle ilişki zaten. Başta sıralamış olduğum 2 maddenin sonucunda ise cari açığımız ciddi anlamda artar ve bu durum doğal olarak ülkenin uzun vadede çok büyük ekonomik zorluklar ile karşı karşıya kalmasına neden olur. Günümüzde Venezuela bu duruma en güzel örneklerden bir tanesidir.

4-Dış Borcumuz Sürekli Artar!

1 Dolar 1 TL olsaydı dış borcumuz sürekli artardı. İthal ürünlere yönelinmesi ve yerli üretimin durması sonucunda ülkemizden sürekli bir dolar çıkışı olacağı için mevcut olan borçlarımızda da sürekli bir artış yaşanacaktır. Bu durumda uzun vadede ülke ekonomisinin dibe vurmasına neden olacaktır.

5-İşsizlik Oranları Artar!

1 dolar 1 TL nasıl olur? sorusunu soran kişilere işsizliğin tavan yapacağını söylemek istiyorum. Çünkü yerli üretim durduğu için ve ülkemizde yatırım yapan yabancılar için artık ülkemiz avantajlı olmayacağı için toplu işçi çıkarımları başlar. 

6-Uzun Vadede Alım Gücü Düşer!

Sürekli olarak yurt dışından mal alındığı için ve yerli mala olan talep ciddi bir şekilde azaldığı için insanımızın uzun vadedeki alım gücü düşer. Bu madde gösteriyor ki 1 dolar 1 TL olsaydı çok ciddi olumsuz durumların yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

7-Turizm Çöker!

1 dolar 1 TL ye eşit olsaydı ne olurdu? sorusuna turizm çökerdi yanıtını vermek istiyorum. Yabancılar için ülkemiz çok avantajlı bir tatil yeri olmayacağı için yabancı turist sayısında ciddi düşüşler yaşanır ve ülkemizin turizm sektörü durma noktasına gelir.

1 dolar 1 TL ye eşit olsaydı ne olurdu? sorusu ile alakalı 7 madde sıraladım. Sizlerinde 1 dolar 1 TL ye eşit olsaydı ne olurdu? sorusu ile alakalı olarak farklı görüş ve düşünceleri var ise lütfen yorumlar aracılığı ile belirtiniz…

Mutlaka Oku: Milyon Dolar Kazandıran İşler

Mutlaka Oku: Saatte 100 Dolar Kazandıran İşler

Mutlaka Oku: Üniversite Okumadan Kariyer Yapmak İçin 9 Tavsiye

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz