Petkim Hissesi İçin 5 GÜNCEL DETAY!

Ülkemiz petrokimya sektörünün tartışmasız bir şekilde öncü firmalarından bir tanesi olan Petkim hissesi ile ilgili en güncel temel analiz verilerini sizlerle paylaşacağım. Hacim anlamında son dönemlerin en iyi hissesi olan Petkim hisse senedinde bu veriler ışığında kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz.

Pandemiye rağmen üretimini artırmayı başaran ender firmalar arasında yer alan Petkim, karlılığını da artırarak önemli bir başarıya imza atmıştır. Ege bölgesinin en fazla ihracat gerçekleştiren şirketi olma özelliğini de gösteren firma borsadaki düşük hisse fiyatı ile dikkat çekmektedir.

Her zaman Tüpraş gibi uçup kaçması beklenen hissenin bir türlü istenilen performansı yakalayamaması hayal kırıklığı yaratmıştır. Petkim hissesi ile ilgili detayları aktarmadan önce içeriğimi beğenerek bana destek olabileceğinizi hatırlatmak istiyorum…

Petkim Hissesi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler!

Petkim Hissesi İçin 5 GÜNCEL DETAY!

1-Hissenin Son 1 Senelik Getirisi %132!

Tam 1 sene önce 3 lira 46 kuruş seviyelerinde gezinen Petkim Hissesi uzun vadeli düşünen yatırımcısına son 1 senede %132’lik bir getiri sağlamıştır. Hissenin son 10 yıllık getirisi ise %773’dür. Yani bundan 10 sene önce Petkim Hissesi için 10.000 TL yatırıp bugüne kadar korumayı başarsaydınız paranız temettü ve bedelsiz sermaye artırımları dahil edilerek 87 Bin 325 TL olurdu.

2-Şirket Son Çeyrekte %141 Net Kar Açıkladı!

Halka açıklık oranı %37 olan Petkim’in son çeyrekte açıklamış olduğu bilanço muazzamdır. %141 artışa tekabül eden 662 Milyon TL’lik net kar özellikle bu dönemde takdir edilecek bir kar rakamıdır. Satış gelirlerinde de %46’lık bir büyüme sergileyen şirketin döviz açık pozisyonu ise 1.49 Milyar TL’dir.

3-Şirketin Borcunda İse %3’lik Bir Artış Söz Konusu!

Petkim, geçen yıla nazaran borcunu %3 artırmıştır. 4.6 Milyar TL’ye çıkan borç yükünün oldukça fazla olduğunu düşünüyorum. PD/DD 2.14 olan şirketin F/K oranı ise 14.94’e çıkmış durumda. Şirketin özsermaye karlılığının %15, Yıllık net kar marjınında %8.96 olduğunu söyleyelim.

4-Şirket Son 3 Sene Art Arda Bedelsiz Sermaye Artırımına Gitti!

Petkim hissesi ile ilgili söylenebilecek en güzel şeylerin başında şirketin art arda 3 senedir bedelsiz sermaye artırım kararı almasıdır. Şirketin 1997 yılından bu yana oldukça tatmin edici temettü ve bedelsiz sermaye artırım oranları açıkladığını belirtmek istiyorum.

5-Hissenin Yabancı Yatırımcı Oranı Borsa Ortalamasının Üzerinde!

Petkim hissesi her dönem yabancıların ilgisini çeken bir hisse olmuştur. Hisse senedinin güncel yabancı yatırımcı oranı %26’dır. Bu oran borsa ortalamasının çok üzerindedir. İhracat oranı %36 olan şirketin önümüzdeki dönemlerde iyi bir fiyatlamaya sahip olması uzman borsacılar tarafından beklenmektedir.

YORUM VE GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUM

Böylelikle Petkim Hissesi ile ilgili sizlere 5 güncel detay aktardım. Sizlerinde Petkim Hisse Senedi ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: En Çok İhracat Yapan Borsa Şirketleri

Mutlaka Oku: Gelecek Vaat Eden Enerji Hisse Senetleri

Mutlaka Oku: 7 Adet En Ucuz Temettü Hisseleri

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz