Kredi Kartı Kullanırken Yapılan Hatalar 20 Tavsiye

Kredi Kartı Kullanırken Yapılan Hatalar 20 Tavsiye başlıklı bu yazımızda kredi kartı kullanımında yapılan en popüler hataları sizler için derledik. Bu maddeleri dikkatli bir şekilde okuyarak kredi kartı kullanımında bilinçli bir tüketici olabilirsiniz…

Kredi Kartı Kullanırken Yapılan Hatalar

1- Asgari Tutarı Ödemek

Asgari tutarı ödemek bir kredi kartı kullanıcısının yapmış olduğu en büyük hatalar arasında yer almaktadır. Birçok kredi kartı kullanıcısı asgari tutarı ödeyince faiz işlemeyeceğini zanneder fakat durum sandıkları gibi değildir. Kalan dönem borcu üzerinden sürekli borç işlemeye devam etmektedir.

2- Dönem Borcunu Geç Ödemek

Kredi kartı kullanırken yapılan hatalar arasında en popüler olan dönem borcunun geç ödenmesi gelmektedir. Elinde borcunu ödeyecek imkan varken unutkanlıktan veya benzeri nedenlerden dolayı bu borç bir kaç gün geç ödenir bu durumda gereksiz faiz ödenmesine neden olmaktadır.

3- İnternet Bankacılığı Kullanmamak

Kredi Kartı Kullanırken Yapılan Hatalar

İnternet bankacılığı hayatımızı kolaylaştıran en önemli unsurlardan bir tanesidir. Böyle bir imkanı kullanmamak kredi kartı kullanırken yapılan hatalar arasında önemli bir konumda yer almaktadır. İnternet bankacılığı kullanmak yapılan harcamaların anlık takip edilmesini sağlayacağı gibi ödeme işlemlerinizin gecikmeden yapılabilmesine de olanak tanımaktadır. Unutmayın bankalar güvenlik altyapılarına ciddi yatırımlar yapmaktadırlar siz hatalı olmadığınız sürece onlardan bu konuda bir hata gelmeyecektir.

4- Kredi Kartı Borcunu Kredi Kartı Borcu İle Kapatmak

Yapılan bir başka önemli hatalar arasında kredi kartı borcunu başka bir kredi kartından nakit avans çekerek kapatmak gelmektedir. İlk zamanlarda mantıklı gelen bu yöntem ilerleyen zamanlarda çıkılmaz yollara girilmesine borcun ödenmemesine neden olacaktır.

5- Tüm Harcamalarda Kredi Kartı Kullanmak

Tüm harcamalarda kredi kartı kullanmak yapılan harcamaların kontrol edilmesini zorlaştırır. Sürekli kredi kartı kullanan kişi ay sonu ekstreyi gördüğü zaman bu kadar harcamayı ben ne zaman yapmışım der. Bu tür durumlara maruz kalmamak için sürekli kredi kartı kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

6- Ailenizden Borçlarınızı Saklamak

Kredi kartı kullanırken yapılan hatalardan bir tanesi de aileden kredi kartı borçlarının saklanması gelmektedir. Kredi kartı kullanımından habersiz olan aile bireyleri harcamalarda kısıtlamaya gitmeyecek bu durumda işlerin yokuşa sürülmesine neden olabilecektir.

7- Birikim Yapmamak

Kredi kartı kullanan birçok kişi birikim yapmayı aklının ucundan geçiremez çünkü dağ gibi kredi kartı borçları vardır. Sizde bu tür bir hataya düşmek istemiyorsanız borçlarınızı kontrol altında tutmayı öğrenmelisiniz.

8- Aktif Kredi Kartlarını Kullanmamak

Kredi kartınız var ve bunu kullanmıyorsanız da size zararı olmaktadır. Çünkü uzun süre kullanılmayan kredi kartları KKB tarafından müşterinin ekonomik durumunda belirsizlikler olduğu izlenimini vermektedir.

9- Zengin Görünmek İçin Kart Kullanmak

Kredi kartı kullanırken yapılan hatalar arasında zengin görünmek için kredi kartı kullanmak gelmektedir. Size bu durum uzak gelebilir ama birçok kişi sırf zengin görünmek uğruna kredi kartı kullanmaktadır.

10- Kredi Kartı Ekstresini Kontrol Etmemek

Kredi kartı ekstresini kontrol etmeyen binlerce kişi ömürleri boyunca ciddi bir gereksiz ödeme yapmaktadırlar. Banka kimi zaman hesaba yanlış işlemler uygulamakta bu durumda şikayet olmadığı sürece fark edilememektedir.

11- Ödüller İçin Kredi Kartı Kullanmak

Birçok kişi kredi kartlarının para puan şeklinde ödüller kazandığı için kullandığını söylemektedirler. Oysa harcama karşılığında kazanılan bu ödüller size yarardan çok zarar getirmektedir. Bu ödülleri kazanmak için birçok kişi ciddi bir harcama yükünün altına girmektedir.

12- Kredi Kartını İptal Ettirmek

İleride kredi çekme planlarınız var ise kredi kartınızı iptal ettirmeniz hayalinizdeki krediyi çekmenize engel olacaktır. Kredi kartı kullanımda sınır getirmeniz kredi kartınızı iptal ettirmekten daha doğru bir karar olacaktır.

13- Nakit Avans Çekmek

Kredi kartı kullanırken yapılan hatalardan en dikkat çekeni nakit avans çekmek gelmektedir. Kredi kartının bir nakit aracı olduğunu düşünen kişiler nakit avans çekerek gelecekteki gelirlerine adeta ipotek koymaktadırlar. Yapılan birçok araştırmada nakit avans çeken kişilerin çok zor durumlar ile karşı karşıya kaldığı görülmüştür.

14- Kredi Notunu Yükseltmek İçin Kredi Kartı Kullanmak

Kredi Kartı Kullanırken Yapılan Hatalar

Kredi notu yükselsin diye kredi kartı kullanmak evet doğru bir davranış olabilir fakat kendinize bir harcama sınırı koymayı beceremeyen biri iseniz bu davranışınız kredi notunuzun yükselmesine değil düşmesine sebebiyet verebilmektedir.

15- Kredi Kartı Sözleşmesini Okumamak

Kredi kartı başvurusu yapılırken önünüze gelen sözleşmeyi çok uzun diye okumamak ileride karşılaşacak olumsuz durumları kabullendiğiniz anlamına gelmektedir. Mutlaka kredi kartı sözleşmelerini okuyunuz.

16- Çok Sayıda Kredi Kartı Kullanmak

Ülkemizde kredi kartı kullanıcılarının her birinde ortalama olarak 3 kredi kartı bulunmaktadır. Bu kredi kartı kullanırken yapılan en kötü hatalardan biridir. Bir insanın tek kredi kartına sahip olması dahi sakıncalı bir durumken 3 kredi kartına sahip olması akla hayale sığmayacak bir davranıştır. Lütfen kredi kartı kullanımınızı azaltın.

17- Kredi Kartını Kırıp Atmak

Kredi Kartı Kullanırken Yapılan Hatalar

Kredi Kartı Kullanırken Yapılan Hatalar

Kredi kartını kullanmamak üzere kırıp atmak oldukça yanlış bir durumdur. Bizzat banka personelleri eşliğinde kredi kartınızı sistemden de iptal ettirmeniz gerekmektedir. Aksi halde yıllar sonra hiç beklemediğiniz bir borçla karşı karşıya kalabilirsiniz. Birçok banka personeli kredi kartını kırmanın yeterli olduğunu söyler fakat asla sistemden de iptal olduğunu öğrenmeden bankadan çıkmayınız.

18- Kredi Kartını Başkasına Ödünç Vermek

Kredi kartını ne kadar samimi olursanız olun arkadaşınıza vermek yapabileceğiniz en büyük hatalar arasında yer alacaktır. Kredi kartı kişiseldir. Asla sizden başkasının kullanmasına izin vermeyin.

19- Yüksek Limitlerde Kredi Kartı Kullanmak

Kredi kartı kullanırken yapılan hatalar arasında en bilindiği sanırım bu madde. Maaşından daha yüksek limite sahip olan birçok kişiyi tanıyorum bu kişiler inanılmaz bir borç batağının içerisinde sürünmektedirler. Sizde bu tür bir yanlışa asla düşmeyin.

20- Hiç Kredi Kartı Kullanmamak

Kredi kartı kullanırken yapılan hatalar arasında son maddemiz hiç kredi kartı kullanmamak gelmektedir. Her ne kadar kredi kartının zararlı olduğunu vurgulasak da kredi kartı kullanmamak ileride çekmek istediğiniz kredileri alamamanıza neden olabilmektedir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılırsa Faiz İşler Mi? Tıklayınız

Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Sakıncalı Mı? Tıklayınız

Kredi Kartının Asgarisini Ödemenin Zararları İçin Tıklayınız

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz