Satışta Başarılı Olmanın Yolları Dev Rehber!

Ülkemizde en fazla istihdamın sağlandığı iş kollarından bir tanesi satıştır. Hayatın her alanında yer alan satışta başarılı olmak için birçok detay vardır. Burada sizlere satışta başarılı olmanın yolları ile ilgili tavsiyelerde bulunmak istiyorum….

Satışta Başarılı Olmanın Yolları Dev Rehber!

Burada satışta başarılı olmanın yolları ile ilgili olarak vermiş olduğum tavsiyeler tamamen kendi tecrübelerime dayanmaktadır. Hali hazırda satış işini yapmış olduğumdan dolayı iyi bir satışçı nasıl olmalı? satış danışmanı nasıl konuşmalı? ve iyi bir satış temsilcisi hangi özellikleri taşımalı? soruları ile alakalı olarak sürekli cevaplar aramaktayım.

Satışta Başarılı Olmanın Yolları Dev Rehber!

Benim burada tecrübelerime dayanarak aktarmış olduğum satışta başarılı olmanın yolları ile ilgili tavsiyelerime ek olarak sizlerinde yorumlar aracılığı ile tecrübelerinizi aktarmanızı rica ediyorum. Çok fazla laf kalabalığı yapmadan iyi bir satış temsilcisinin özellikleri ve satışta başarı kuralları ile ilgili olarak tavsiyelerime geçmek istiyorum…

1- Güncel Satış Tekniklerini Öğrenin!

İyi bir satış temsilcisinin özellikleri ve satışta başarı kuralları ile ilgili olarak araştırma yapan kişilere ilk tavsiyem güncel satış tekniklerini iyi bir şekilde öğrenmeleridir. 20-30 yıl öncesinin satış teknikleri ile çalışmaya devam ederseniz yok olmanız kaçınılmaz olacaktır.

Mutlaka Oku: Satış Personeli Ne İş Yapar?

Güncel satış teknikleri ile ilgili olarak gerekli eğitimleri almak için satış üzerine bol bol kitap okumalı ve youtube gibi önemli video platformlardaki satış eğitmenlerinin videolarını izlemenizi tavsiye ediyorum. Yeni satışta tekniklerini geliştirmeye çalışın…

2- Ürününüzü Herkesten İyi Tanıyın!

Satışta başarılı olmanın yolları ile ilgili olarak verebileceğim en önemli tavsiyelerden bir tanesi de satacak olduğunuz ürünü herkesten iyi bilmeniz gerektiğidir. Satmak istediğiniz ürünün satın alınması halinde hangi faydaları sağlayacağını ve rakip ürünlerden farklarını iyi bir şekilde potansiyel müşterilerinize aktarır iseniz satışta başarı şansınız artacaktır.

3- Müşterinizi İyi Bir Şekilde Dinleyin ve Yardım Edin!

İyi bir satış elemanının özellikleri nedir diye sorulduğunda verilebilecek en iyi yanıtlardan bir tanesi satış elemanının iyi bir dinleyici olmasıdır. Eskiden çok konuşan satış elemanı başarılı kabul edilirken günümüzde çok fazla konuşmanın bir işe yaramadığını artık belirtmek gerekiyor.

Potansiyel alıcılar kendisini dinlemeyen ve düşüncelerine kulak asmayan satıcılardan alışveriş yapmayı tercih etmemektedir. Bu nedenle de müşterilerinizin istek ve ihtiyaçlarını onları iyi bir şekilde dinleyerek analiz edin ve onlara bu hususta yardımda bulunarak satışlarınızı artırın..

4-İş ve Özel Hayat Dengesini İyi Bir Şekilde Kurun!

Satışta en kritik konu hangisidir? sorusu sorulduğunda benim vereceğim en önemli yanıtlardan bir tanesi de iş ve özel hayat dengesinin iyi bir şekilde kurulması gerektiğidir. Satışta motivasyon çok önemlidir. Satıcı eğer ki iş ve özel hayat dengesini iyi bir şekilde oturtamaz ise asla başarılı olamaz.

Mutlaka Oku: Ayda 1000 TL Ek Gelir Getirecek 9 İş!

İş ve özele hayat dengesi iyi bir şekilde ayarlanamaz ise ürün bilgisi zayıf olan rakiplerinizin dahi her daim gerisinde kalmaya mahkum olursunuz. İyi bir satış temsilcisinin özellikleri ve satışta başarı kuralları ile ilgili olarak en kritik tavsiyenin bu madde olduğunu aklınızdan çıkarmayın..

5- Müşterileriniz İle İlişkilerinize Samimiyet Katın!

Etkili satışın püf noktaları arasında samimiyet gelmektedir. Samimi değilseniz asla iyi bir satış grafiği yakalayamazsınız. Özellikle aynı ürünün binlerce satıcı tarafından satılmaya çalışıldığı günümüz dünyasında müşteriniz ile aranızda samimi bir ilişki yansıtamaz iseniz satışta başarı ihtimaliniz çok ciddi bir şekilde düşecektir.

6- Müşterilerinizi Düzenli Bir Şekilde Arayın!

Satışta başarılı olmanın yolları ile ilgili olarak verebileceğim en önemli tavsiyeler arasında müşterilerinizi düzenli bir şekilde arayıp satmış olduğunuz ürünler ile ilgili olarak memnuniyet düzeylerini ölçmeniz gelmektedir. Sadık bir müşteri profili oluşturmak istiyorsanız müşterileriniz ile gerçek ilişkiler kurun.

Sadık müşteri kitlesi size daha fazla alıcı müşteri getirecektir. Üstelik getirilen bu müşterilere satış yapmakta hiçbir zaman zorlanmazsınız. Çünkü oldukça etkili bir referans ile gelen yeni potansiyel müşteri adayı sizin önermiş olduğunuz ürünlere fazlası ile güvenecektir.

7- Raporlama Yeteneğinizi Geliştirin!

İyi bir satış elemanının özellikleri arasında kaliteli bir raporlama yeteneğine sahip olması gelmektedir. Etkili bir satıcı hedef kitlesini raporları sayesinde iyi bir şekilde analiz eder ve buna göre yeni stratejiler belirler. Aynı zamanda üstlerine sunacak olduğu kaliteli raporlar iyi bir pozisyona yükselebilmesine oldukça önemli bir katkı sağlar.

8- Her Daim Yüksek Motivasyona Sahip Olun!

İyi bir satışçı nasıl olmalı? sorusunu soran bir kişiye anında yüksek bir motivasyona sahip olmalı yanıtını verebilirim. İyi bir ürün bilgisine ve raporlama yeteneğine sahip bir satış elemanı olsanız dahi eğer ki düşük bir motivasyona sahipseniz asla başarılı olamazsınız.

Satışta başarılı olmanın yolları arasında en temel nokta olan motivasyon hususunda yeterli önemi göstermez iseniz ürün bilgisi konusunda oldukça zayıf olan satışçılar dahi size geçecektir. Bu durumda kaliteli bir prim almanızı ve iyi bir pozisyona yükseltilmenizin önüne geçecektir. Başarılı satışlar için yüksek bir enerjiye sahip olun!

Mutlaka Oku: Ev Yemekleri Dükkanı Ne Kadar Kazandırır?

9- Mesailerinizi Verimli Geçirin!

Satışta başarılı olmanın yolları ile ilgili araştırma yapan satışçı arkadaşlara vereceğim en önemli tavsiye mesailerini verimli bir şekilde geçirmeleridir. Yani mesai saatleriniz içinde kaç satış yaptığınıza değil kaç müşteri ile verimli bir şekilde etkileşim kurduğunuza özen göstermeniz başarı şansınızı artıracaktır. Mesai saatleri içinde ana odağınız olan satışa odaklanmanız performansınızı tahmin ettiğinizden çok daha fazla artıracaktır.

10- Görünümünüze Fazlası İle Dikkat Edin!

Satışta en kritik konu hangisidir? Yapılan araştırmalarda giyimine ve kuşamına özen gösteren satışçıların bu hususta dikkat göstermeyen satışçılara nazaran %35 daha başarılı oldukları görülmüştür. Aynı ürünü satmanıza rağmen diğer satışçılardan bir farkınızın olmasını istiyorsanız mutlaka görünümünüze dikkat ediniz…

Mutlaka Oku: Pasif Gelir Getiren İşler!

11- Güvenilir Olmaya Çalışın!

Müşteri gözünde diğer satışçılardan farklı olmak istiyorsanız güvenilir olmaya çalışmalısınız. Sağlam duruşlu ve kendinizden emin bir tavır ile müşterilerinize yaklaşır iseniz başarılı olma ihtimaliniz önemli bir şekilde artacaktır. Fiyatınız yüksek bile olsa müşterinizin gözünde güvenilir bir konuma gelebilir iseniz her durumda tercih edilen ilk kişi siz olursunuz.

12- Empati Kurun!

İyi bir empati yeteneğine sahip olmak satışta başarılı olmanın yolları arasında en önemlisidir. Müşterinizi istek ve ihtiyaçlarını gelişmiş empati yeteneğiniz sayesinde iyi bir şekilde analiz eder iseniz satışta başarı ihtimalinizi önemli bir ölçüde artırabilme olanağına erişirsiniz.

Bunlara Dikkat Edin!

Satışta başarılı olmanın yolları ile ilgili araştırma yapan bireylere verebileceğim en önemli tavsiye dedikodulardan uzak durmalarıdır. Dedikodu yapmak iş motivasyonunuzu ve satışlarınıza odaklanmanızı ciddi oranda düşürecektir…

Mutlaka Oku: Ev Hanımıyım Evde Nasıl Para Kazanabilirim?

Başkalarının ne dediklerine bakmak yerine yapmış olduğunuz satışları ne kadar fazla artırabileceğinize odaklanmanız alacak olduğunuz prim miktarını ciddi oranda artıracaktır. İyi bir satış temsilcisinin özellikleri ve satışta başarı kuralları kapsamında önerebileceğim bir başka önemli detayda mümkün olduğunca gün içerisinde fazla kişi ile etkileşim kurmanızdır. Ne kadar fazla kişi ile satış görüşmesi gerçekleştirir iseniz o oranda satışlarınızı artırabileceğinizi unutmamalısınız.

Böylelikle satışta başarılı olmanın yolları ile ilgili olarak bilgilendirmelerde bulunmaya çalıştım. Sizlerinde satış danışmanı nasıl konuşmalı? İyi bir satış temsilcisi hangi özellikleri taşımalı? ve satışta en kritik konu hangisidir? soruları ile alakalı olarak aktarmak istediğiniz görüş ve düşünceler var ise lütfen yorumlar aracılığı ile belirtiniz…

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz