7 Adet Sermayesi En Az Olan Hisseler (İNANILMAZ HAREKETLER)

Selamlar arkadaşlar. Son zamanlarda oldukça yoğun bir şekilde sorulan sermayesi en az olan hisseler ile ilgili önemli detaylar aktaracağım. Sermayesi az olan şirketlerin araştırılmasının en önemli sebebi hisse fiyatının aşağı veya yukarı yönlü olarak kolay bir şekilde hareket ettirilebilmesidir…

Sadece son 2 yıldır sermayesi az olan hisselerin fiyat hareketlerine göz gezdirdiğimde inanılmaz yükselişlerin yaşandığını görmekteyim. Bunun tersi yani sermayesi büyük olan Yapı kredi, Enka inşaat ve Emlak konut gibi hisse senetlerinin yatırımcısına çok fazla bir getiri sağlayamadığını görmekteyim.

Tabi borsada istisnalar her zaman olacaktır. Sermayesi az olan her şirketin iyi olacağını söylemek yanlışsa sermayesi büyük olan şirketlerin küçük getiriler sağlayacağını söylemek yine yanlış olacaktır. Bu nedenle sermayesi en az olan hisseler ile ilgili araştırma yaparken şirket ile ilgili birçok temel analiz değerlerine bakmak gerekir…

Sermayesi En Az Olan Hisseler

Sermayesi en az olan hisseler çok hızlı düşüşlerde gösterebilir. Bu tür hisselerin spekülatif hareketlere maruz kalabileceği de akılda bulundurulmalıdır. Risklerinizi azaltabilmek için sizlere her zaman önermiş olduğum gibi temel analizi yüzeyselde olsa öğrenmenizdir.

Borsamızda ne yazık ki sermayesi en az olan hisseler belirlendikten sonra herhangi bir araştırma yapılmadan direkt olarak yatırımlar gerçekleştirilmektedir. Bu durumda istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Borsada av olmak istemiyorsanız vakit kaybetmeden temel analizi öğrenin. İçeriklerimi takip eden biri iseniz zaten bilançoda hangi değerlere odaklanmanız gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz…

Sermayesi az olup da halka açıklık oranı düşük olan hisselerin büyük sermayeli kişiler tarafından hareket ettirilmesi çok daha kolaydır. Bu tür hisselerde bulunuyorsanız tüm riskleri almışsınız demektir. Sermayesi en az olan hisseler ile ilgili detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenerek ve kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Şimdiden teşekkürler….

1-Yibitaş Yozgat İşçi Birliği İnşaat Malzemeleri Ticaret ve Sanayi A.Ş. (YBTAS)

Sermayesi en az olan hisseler listesinin başını Yibitaş hisse senedi çekmektedir. Sadece 100.000 TL sermayeye sahip olan şirketin halka açıklık oranı %5’dir. Fili dolaşımdaki hisse sayısı da sadece 4950 olan şirketin son 1 senede %83’lük bir getiri sağladığını belirtelim. Şirket 2013 ve 2018 yılları arasında düzenli bir şekilde temettü dağıtmış ancak bu yıldan sonra herhangi bir temettü ödemesi gerçekleştirmemiştir. Yibitas hisse senedinin 1 hisse fiyatının 15.600 TL olduğunu da hatırlatalım.

Mutlaka Oku: PD/DD Değerine Göre Ucuz Hisseler

2-İşbir Holding A.Ş. (ISBIR)

Son 1 sene içerisinde %975 gibi inanılmaz bir yükseliş yaşayan hissenin F/K ve PD/DD değeri oranının çok fazla şiştiğini söyleyebilirim. Halka açıklık oranı %16 olan şirket 2 sene de bir olmak üzere temettü dağıtmaya çalışmaktadır. 2020’nin son çeyreğinde 118 Milyon TL net kar açıklayan İşbir holdingin tek bir hisse senedi fiyatının 8097 TL olduğunu söyleyelim.

3-Petrokent Turizm A.Ş. (PKENT)

Sermayesi en az olan hisseler arasında yer alan Petrokent Turizm şirketi uzun vadeli düşünen yatırımcısına son 1 senede %1165’lik bir kazanç sağlamayı başarmıştır. Halka açıklık oranı sadece %10 olan şirketin sermayesi 1.36 Milyon TL’dir. Fiili dolaşımdaki hisse sayısı 88.128 olan hissenin PD/DD değeri oranının 75 olduğunu söyleyelim.177 TL’den 2318 TL hisse fiyatına çıkmayı başaran Petrokent Turizm hissesi temettü dağıtmayı alışkanlık haline getirmiş bir hisse değildir. Şirket hissesinin %91.4’ü Nurullah Ercan’a aittir. Bu kişinin alacağı alım ve satım kararlarının hisse fiyatı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabileceği unutulmamalıdır.

4-Taze Kuru Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TKURU)

Son dönemde çok fazla spekülatif hareketlerin yaşandığı hisselerin başında gelen Sermayesi en az olan hisseler arasında yer alan Taze Kuru hissesi son 1 senede yatırımcısına %1177’lik bir getiri sağlamayı başarmıştır. Halka açıklık oranı %29 olan şirketin sermayesi tam 1 milyon TL’dir. Hissenin son 1 sene içerisinde 1034 lirayı görüp sonrasında şuan ki seviyesi olan 240 TL’lere kadar düştüğünü söyleyelim. Sermayesi az olan hisselerin getirisinin fazla olacağı gibi riskinin de çok tehlikeli olduğuna en güzel örnek Taze Kuru hisse senedidir. Çünkü 1040 TL’den bu hisseyi alan birileri varsa maliyetinin gelmesini belki de bir ömür bekleyecektir.

5-Çimbeton Hazır Beton ve Prefabrik Yapı Elemanları Sanayi ve Ticaret A.Ş. (CMBTN)

Son 1 senede %189’luk bir getiri sağlayan Çimbeton hisse senedinin sermayesi 1.77 Milyon TL’dir. Fiili dolaşımdaki hisse sayısı 878.805 olan hissenin F/K değeri şirket son çeyrekte zarar açıkladığı için hesaplanamamaktadır. Hissenin PD/DD değerinin 13.71 gibi çok yüksek bir bantta olduğunu söyleyelim. Çimbeton hissesi yıl içerisinde 54 TL’den 534 TL’ye yükselmiş daha sonrasında ise 247 TL bandına kadar gerilemiştir. Sermayesi en az olan hisseler ile ilgili yaptığım risk örneğini ortaya çıkaran bir başka önemli hisse de Çimbeton hissedir.

Mutlaka Oku: Çok Para Kazanmak İçin Ne Yapmak Lazım?

6-Bosch Fren Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BFREN)

Sermayesi en az olan hisseler arasında yer alan Bosch Fren hissesi son 1 senede yatırımcısına %237’lik bir getiri sağlamıştır. Sermayesi 2.50 Milyon TL olan şirketin fiili dolaşımdaki hisse sayısı 385.750’dir. F/K değeri 64 ve PD/DD değeri 26 gibi çok yüksek bir seviyeye çıkan şirketin son dönemde 18 Milyon TL net kar açıkladığını söyleyelim. Şirketin halka açıklık oranı ise %15. Şirketin 2015 yılından bu yana ara vermeden temettü dağıttığını da söyleyelim. Yabancı yatırımcı oranı ise %25’tir.

7-Merit Turizm Yatırım ve İşletme A.Ş. (MERIT)

Son 1 senede 18 TL’den 450 TL’ye çıkan Merit Turizm Hissesi şuanda 249 TL’den işlem görmektedir. Son 1 senede %1105’lik bir kazanç sağlayan bu önemli şirketin sermayesi 2.55 Milyon TL’dir. Fiili dolaşımdaki hisse sayısı 633.420 olan şirketin F/K ve PD/DD değeri oranlarının çok fazla yükseldiğini söyleyelim. Halka açıklık oranı %26.5 olan bu şirketin tarihi boyunca herhangi bir temettü dağıtmadığını ve bedelli-bedelsiz sermaye artırım kararları almadığını söyleyelim.

Sermayesi en az olan hisseler İçin Yatırım Yaparken Riskinizi Bilin!

Burada yer alan her şirketin kötü olduğunu kastetmiyorum ancak sermayesi az olan bir şirkete yatırım yaparken ne tür riskleri omuzladığınızı mutlaka unutmayın. Sermayesi en az olan hisseler listesinde yer alan şirketlerin fiyat hareketlerinin aşırı oynaklık sergilediğini rahatlıkla görebilirsiniz.

Bu şirketleri son 1 senedeki en yüksek seviyelerinden aldığınızı farz edin. Ne kadar büyük bir zarara sahip olabileceğinizi ve ne kadar uzun bir süre bekleyebileceğinizi gözünüzde canlandırın. Bu tür riskleri aklınızın ucundan dahi geçirmeden yatırım yaparsanız ani düşüşlerde panik olacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim.

Sermayesi az olan şirketlerin bir anda 1 sene önceki fiyatlarına gelebilme ihtimalinin de çok yüksek olduğu unutulmamalı. Buna en güzel örnek Taze kuru hisse senedidir. Bu önemli örneğin yıl içerisinde hangi hareketlerde bulunduğunu Google amcaya sorarak rahatlıkla görebilirsiniz.

Mutlaka Oku: Genç Yaşta Zengin Olmak İsteyene 11 Tavsiye!

Yorum ve Görüşlerinizi Lütfen Aktarın!

Sermayesi en az olan hisseler zararında getirinin de çok yüksek olduğu hisselerdir. Bu şirketlere yatırım yaparken enine boyuna incelemelerde bulunduktan sonra yatırımlar gerçekleştirmeniz en mantıklı seçenek olacaktır. Sermayesi az olan şirketlerden yakalayacak olduğunuz kaliteli bir şirket belki de sizi ihya edecektir.

Sermayesi en az olan hisseler ile ilgili benim sizlere aktarabileceklerim bu kadar lütfen bu şirketler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi eksik etmeyin. İçeriğimi beğenmeyi ve kanalıma abone olmayı unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Borsadaki Yabancı Oranı En Yüksek Hisseler

Mutlaka Oku: İletişim Sektörü Hisseleri Ne Durumda?

Mutlaka Oku: Borsaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz