Coca Cola Hisse İçin Güncel ve Önemli 10 Detay!

Selamlar arkadaşlar. Sizlere oldukça kapsamlı bir şekilde Coca Cola Hisse ve şirket hakkında bilgiler paylaşacağım. Hisseye yatırım yapmayı düşünen biri iseniz içeriği sonuna kadar takip etmeniz yararınıza olacaktır. Öncelikle içeriğe beğeni atarak bana desteklerinizi iletmenizi rica ediyorum…

Tartışmasız bir şekilde dünyanın en büyük içecek şirketi olan Coca Cola, bilindiği bir Amerikan şirketidir. İlk olarak eczanelerde kullanılmaya başlanan cola zamanla bazı maddeleri değiştirilerek içecek haline dönüştürüldü. Şirket için asıl dönüşüm bundan sonra başladı yapılan istatistiklerde Coca Cola içeceği dünyada saniyede sekizbin kutu tüketilmekte. Bu rakam gerçekten inanılmaz.

Dünyadaki en büyük sponsorluk anlaşmalarının altına imzasını atan şirket yıllık bazda çok büyük oranda reklam masrafı gerçekleştirmektedir. Sprite, Fanta, Cappy, Nestea, Fuse Tea ve Doğadan bitki çayları dahil Coca Cola’ya aittir.

Coca Cola Hisse İçin Bilinmesi Gerekenler!

Türkiye’de de çok fazla sadık tüketicisi bulunan Coca Cola’ya rakip bir şirketin bulunduğunu söylemek yanlış olur. 2006 yılında Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan Coca Cola Hisse senedinin yükselişinin temelinde yatan sebep Türkiye’deki satış rakamlarıdır. 

Coca Cola hisse her yıl hızlı bir şekilde fiyatını artırmayı başarıyor. Şirket 2007 yılından bu yana aralıksız bir şekilde temettü dağıtma başarısı da gösterdi. Beklentilerin çok yüksek olduğu bu önemli hissede fiyat hareketlerinin önümüzdeki dönemde nasıl bir seyir izleyeceği açıklanan bilançonun doğru bir şekilde yorumlanması ile tahmin edilebileceği unutulmamalıdır.

Ben burada elimden geldiğince sizleri sıkmadan Coca Cola hisse senedinin güncel bilançosunda yer alan detayları yorumlamaya çalışacağım. Söylediklerimi bir yatırım tavsiyesi olarak kesinlikle algılamayın. Bilançoda yer alan doğru ve yanlışları direkt gördüğüm şekilde aktaracağım. İşte detaylar…

1-Coca Cola Hisse Son 1 Senede %93’lük Bir Getiri Sağladı!

Pandemiye rağmen hızlı bir şekilde büyüyen şirketlerden bir tanesi olan Coca Cola, uzun vadeli düşünen yatırımcısına son 1 senede %93’lük bir getiri sağlamayı başarmıştır. Yani tam 1 sene önce hangi tutarı yatırırsanız yatırın iki katını şuanda alabilecektiniz. Bist 100 endeksi 2021 yılında borsadaki birçok yatırımcıyı zarar ettirmesine rağmen hisse yıl içerisinde de başarılı bir performans sergileyerek %22’lik bir getiri sağlamıştır.

Mutlaka Oku: Borsada Batanlar Neyi Yanlış Yapıyorlar?

2-Hissenin %28’i Halka Açıktır!

Borsada işlem gören bir hissenin düşük miktarda halka arz olması fiyatın hızlı bir şekilde yükselebilmesi için istenen bir durumdur. Tabi bunun ölçülü olması gerekir. Çok düşük bir halka açıklık oranı spekülasyonlara maruz kalınmasına sebebiyet verir. Yüksek olması ise hisse fiyatının çok ağır şekilde ilerlemesine neden olur. Coca Cola hisse senedinin %28’lik halka açıklık oranı bence fazlası ile ideal. Anadolu Efes şirketin %50.3’üne, Coca Cola Company %20.1’ine ve Özgörköy Holding ise %1.53’üna sahiptir.

3-Hissenin Yabancı Yatırımcı Oranı %81!

Coca Cola hisse için söylenebilecek en güzel şeylerin başında şirketin borsadaki hisselerinin %81’inin yabancılarda olmasıdır. Borsamızda son zamanlardaki yabancı çıkışına rağmen Coca Cola hissesinde belirgin bir yabancı çıkışının olmadığını söyleyebiliriz. Zaten hissenin son 1 senede fiyatını iki katına çıkarması bunu kanıtlayan en önemli göstergedir.

4-Son Açıklanan Bilançoda Şirket %322’lik Artışla Net Kar Açıkladı!

Şirketin açıklamış olduğu son bilanço muazzam gelmiştir. %322 artışla 403 Milyon TL’lik net karın elde edildiği açıklandı. Geçen sene aynı dönemde şirket sadece 95 Milyon TL’lik net kar elde etmişti. Bir önceki çeyrekte ise şirketin 162 Milyon TL zarar açıkladığını hatırlatalım. Bu net kar son 5 yılın en iyi net karı olarak kayıtlara geçti.

5-Şirketin Satış Geliri de %43 Oranında Büyüme Gösterdi!

Net karını mükemmel bir yükseliş ile artıran Coca Cola şirketi satış gelirini de son çeyrekte %43 oranında artırmayı başardığını duyurmuştur. Bu büyüme ile beraber satış geliri 3.75 Milyar TL oldu. Geçen yıl aynı dönemde net satış 2.62 Milyon TL’ydi. Bu satış geliri son 5 yılın en iyi ikinci satış geliri olarak kayda alınmıştır. Satış gelirleri ile ilgili son 3 senelik verileri incelediğimde çok fazla inişli çıkışlı bir grafik sergilendiğini görüyoruz. Bunda en önemli etkenin kış aylarında doğal olarak satışların düşüp yaz aylarında satışların patlamasıdır. Bu nedenle şirketin satışlarını kontrol ederken yıllık bazda değerlendirmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Mutlaka Oku: Borsadan Zengin Olanlar Neyi Doğru Yapıyorlar?

6-Şirket Borcunu Geçtiğimiz Yıla Göre %38 Oranında Azaltmayı Başardı!

Coca Cola hisse için bir başka önemli detay da şirketin borçlarını geçtiğimiz yıla göre %38 oranında azaltmayı başarmasıdır. Bu azalış ile beraber şirketin net borcu 1.7 Milyar TL seviyesine kadar geriledi. Bence hissenin daha fazla ilerlemesine en büyük engel bu borç yükümlülüğüdür. Şirketi incelerken borç detayını mutlaka her çeyrekte kontrol ediniz. Döviz açık pozisyonu 202 Milyon TL olan şirketin bu dönemde 478 Milyon TL’lik bir finansman geliri elde ettiğini de belirtelim.

7-Coca Cola Hissesinin Temettü Verimliliği Maalesef İstenilen Seviyelerde Değil!

Daha önce şirketin 2007 yılından bu yana ara vermeden temettü dağıttığını belirtmiştim. Hisse ile ilgili en kötü şey maalesef temettü verimliliğini çok düşük olmasıdır. Sadece 2.35’lik bir temettü verimliliğine sahip olan şirketin bu verimliliğinin %5’in üzerine çıkmasının gerektiğini düşünüyorum. Şirket bu sene karının %41’ini dağıtma karar almıştı ancak bu oranın bence daha da fazla yükseltilmesi gerekirdi. Bu temettü verimliliği son 5 yılın en kötü temettü verimliliğidir. Temettü verimliliğinin düşük olmasının temel sebebi şirketin borçlarını daha fazla azaltma isteğinden de kaynaklanmış olabilir. Şirketin borsaya açılmasından bu yana herhangi bir bedelli veya bedelsiz sermaye artırım kararı almadığını söyleyelim.

8-Hissenin PD/DD ve FK Oranının Çok Yükseldiğini Söyleyebilirim!

Coca Cola son dönemde satışlarını ve net karını belirgin bir ölçüde artırsa da hissenin PD/DD ve FK oranının yüksek olduğunu söyleyebilirim. PD/DD değeri olan 2.31 ve 12.84 olan FK oranlarının düşmesi gerektiğini düşünüyorum Bu oranların yüksek olmasına rağmen FD/FAVÖK oranının 6.21 gibi tam istenilen seviyelerde olması hissenin halen bir yükseliş yaşayabilme potansiyelini artırmaktadır. Burada şöyle bir gerçek var sektör olarak F/K değerleri ve PD/DD değerleri çok düşük seviyelerde değil. Mesela Kristal kola 41 FK oranına sahiptir. Tuborg hisse senedi ise 3.05’lik bir PD/DD değerine sahip. 

Mutlaka Oku: 200 lirayı Nasıl Katlarım Diyenlere 7 Tavsiye!

9-Şirketin Özsermaye Karlılığı %20 Bandında!

Bir şirkete yatırım yapmayı düşünürken mutlaka özsermaye karlılığına göz gezdirin. Bu oranın eksili seviyelerde olması şirketin finansallarında sıkıntılı durumların olduğunu gösteren en önemli belirtidir. Coca Cola hisse senedinin %20 bandında seyreden özsermaye karlılığı tatmin edicidir. Şirketin %9 olan yıllık net kar marjını ise düşük buluyorum. Markanın piyasada çok güçlü bir konumda olmasına rağmen bu denli düşük bir marja sahip olması düşündürücü…

10-Şirketin İhracat Oranı %58!

Şirketin yurtdışı satışlarının toplam satışlarına oranına baktığımda %58 çıktığını görüyorum. Bu oranın yüksek olması şirkete döviz girdisi gelmesi açısından çok önemlidir. Coca Cola hisse senedinin %58’lik ihracat oranı gayet tatmin edici. Şirketin son 1 senede %7.4 oranında öz kaynaklarını artırdığını da hatırlatalım.

Coca Cola Hisse İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Coca Cola hisse senedi ile ilgili olarak benim aktarabileceklerim bu kadar. Sizlerinde burada belirtmiş olduklarımdan farklı olarak şirket ile ilgili bilgileriniz ve yorumlarınız varsa lütfen belirtiniz. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız söylediklerim kesinlikle ve kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: 10 Adet En Çok Düşen Hisseler 2021

Mutlaka Oku: 2021 Yılında En Çok Getirisi Olan Hisse Senetleri

Mutlaka Oku: En Çok Düşen Hisseler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz