Yaşar Erdinç Borsa Yatırımcısına Şu Tavsiyeleri Vermişti!

Yaşar Erdinç Borsa Yatırımcısına Şu Tavsiyeleri Vermişti!

Bir youtube videosunun sonunda bilgimin zekatını veriyorum diyen Yaşar Erdinç Hocamızı öncelikle rahmetle anıyorum. Özellikle uzun vadeci yatırımcılar için mükemmel sözleri olan hocamızın tavsiyelerini maddeler halinde sizlere aktarmak istiyorum. Yaşar Erdinç Borsa yatırımcısına ne tür tavsiyelerde bulunmuş hep beraber bakalım…

Borsada uzun vadeli bir yatırım yapanların en büyük dostu olan Yaşar Erdinç Hoca’nın youtube kanalında söylediği sözler altın değerinde. Çünkü hocamızın söylemiş olduklarına benzer sözleri söylemek için birçok kişi saatlik bazda 1000 TL’ye yakın bir para alıyor.

Her kelimesi ayrı bir miras olan Yaşar Erdinç hocamızın mükemmel tespitlerine hemen geçmek istiyorum. İçeriğin sonunda da sizlerden uzun vade borsa yatırımcısına bir tanede olsa tavsiye belirtmenizi rica edeceğim. Ayrıca içeriği beğenmeyi unutmazsanız beni çok mutlu edersiniz.

Yaşar Erdinç Borsa

1-İstikrarlı Büyüyen ve Özvarlıklarını Artıran Şirketleri En Az 3 Yıl Biriktirin!

Yaşar Erdinç Borsa yatırımcısına ilk önemli tavsiyesi uzun vadeli bir yatırım planlanıyorsa sürekli net karını, satışlarını ve bununla birlikte özvarlıklarını her dönemde artıran şirketlere ortak olunması gerektiğini vurguluyor. Uzun vadenin ancak bu şekilde kazandıracağını belirtiyor. Maalesef şuanda kendisini uzun vadeci borsa yatırımcısı diye tanıtan birçok kişi ortak oldukları şirketlerin bu detaylarına bakmıyor.

2-Faliyet Raporu Okuyun!

Hocamızın ikinci önemli ve kilit tavsiyesi bir şirkete uzun vadeli yatırım planlanıyorsa ilk yapılması gereken şeyin faaliyet raporunun okunması gerektiğidir. Şunu da belirtiyor, eğer ki bir şirket kaliteli ve kurumsallık kokmayan bir faaliyet raporu hazırlamışsa o şirketten uzak durulması gerektiğini vurguluyor. Faaliyet raporu, şirketlerin gelecek dönemde ne kadar satış yapabileceğini, beklentilerini ve yatırım faaliyetlerini takip etmek için çok önemlidir. Bir şirket ve sektör ile ilgili bilgi toplanmak isteniyorsa faaliyet raporu okumayı bir yaşam biçimi haline getirmelisiniz.

Mutlaka Oku: Kısa Yoldan Zengin Olma Yöntemleri

3-Ev, Arsa Almak İçin Harcadığınız Süreyi Borsada Şirket Seçerken de Harcayın!

Yaşar Erdinç Borsa yatırımcısına önemli bir tavsiyede daha bulunuyor. Bir ev, araba veya arsa almak için harcanılan zaman kadar borsada şirket seçerken emek ve zaman harcanması gerektiğini vurguluyor. Bir şirket seçmenin 1 saat veya 1 günlük bir süreç olmadığını üzerine basa basa belirtiyor. Şirketlerin faaliyet raporlarını, son 10-15 çeyrek dilimdeki açıklamış oldukları bilançoları ve bazı temel analiz hesaplamalarının yapılması gerektiğini belirtiyor. Benim burada size tavsiyem Yaşar Erdinç Hoca’nın kanalında yer alan tüm videoları izlemenizdir. Çünkü hocamız şirket seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair çok önemli tavsiyelerde bulunuyor.

4-Yatırım Yapan Şirketlere Ortak Olun!

Borsada para kazanmanın en kolay yolu, yatırım yapan veya yatırım yapacak şirketleri bulmaktan geçmektedir. Yakın zamanda buna en güzel örnekler SASA ve HEKTAŞ. Bu şirketler karlarını tamamen üretimlerini artırmaya yönelik yatırımlara harcadılar. Bugün gelinen noktada çok değil 5 senelik yatırımcılarına dahi inanılmaz paralar kazandırdılar. Üretimini artırmaya yönelik yatırım yapıp bu şekilde satışlarını patlatacak olan şirketlere ortak olmak size çok şey kazandıracaktır.

5-Her Gün Ekran İzleme!

Yaşar Erdinç Borsa yatırımcılarına beşinci tavsiye olarak her gün ekran izlenmemesi gerektiğini, fiyatın şeytan olduğunu söylemiştir. İnsan psikolojisinin sürekli olarak fiyat takip etmekten kaynaklı olarak uzun vadeli bir yatırım gerçekleştiremeyeceğini belirtmektedir. Borsanın kumar yeri olmadığını ve günlük al-sat yaparak para kazanmanın imkansız olduğunu sözlerine eklemektedir. Uzun vadede fiyatı izlemeden lotlarını artırmaya yönelik planlar oluşturan yatırımcıların trade edenlerden daha fazla para kazanacağını net olarak vurguluyor.

6-Pes Etme Durumuna Geldiğinde Satma, Hayal Kurma Noktasına Geldiğinde Sat!

Hocamız, burada da önemli bir tavsiye vermekte. Düşüşlerden dolayı pes etme noktasına geldiğinizde hisselerinizi satmamanız gerektiğini söylüyor, çünkü bu nokta hisselerinizin gelebileceği en dip noktadır bu noktadan sonra hisseniz yükseliş hareketlerine başlayacaktır. Aynı şekilde portföyünüzdeki şirketler sürekli olarak yükseliyor ve siz  bu noktadan sonra hayal kurup daha fazla lot alma isteğinde bulunuyorsanız, burada kendinizi dizginlemeniz gerektiğini belirtiyor. Bu noktadan sonra elinizdeki hisselerde bir kar realizasyonun başlayacağını belirtiyor. Yaşar Erdinç Borsa da para kazanmak isteyenlere vermiş olduğu bu tavsiyenin insan psikolojisi ile doğrudan ilişkili olduğunu belirtiyor.

Mutlaka Oku: 200 Lirayı Nasıl Katlarım?

7-Özvarlığı Eksi Olan veya Her Sene Artmayan Şirketlerden Uzak Dur!

Yaşar Erdinç, borsada bir hissenin fiyatında yükselişin gerçekleşebilmesi için her dönem özvarlığını artırması gerektiğine vurgu yapıyor. Yatırım yapmayı planladığınız şirketin özvarlıkları artmıyorsa ve eksiyse kesinlikle uzak durun. Aksi takdirde uzun vadede sermayenizi enflasyona karşı eritmiş olursunuz. Uzun vadeli yatırımda kritik nokta özvarlığını artırmayı başaran şirketlere ortak olunmasıdır.

8-Çok Fazla Haber Yapılan ve Sürü Psikolojisi ile Toplanan Hisseleri Alma!

Sürüye katılmamak borsada kazancın en önemli kuralıdır. Yaşar Erdinç Borsa yatırımcısına çok fazla haber yapılan ve yükseleceğine dair beklenti oluşturulan hisselerden uzak durulması gerektiğini vurguluyor. Bunun yerine kendi araştırmalarınız ile bulmuş olduğunuz hisselere yatırım yapmanın çok değil 3 sene içerisinde sizlere önemli bir getiri kazandıracağını belirtiyor. Büyük sermayeli kişiler bazı hisseleri belli dönemlerde sermayelerinin gücü ile de haberleştirerek veya sosyal medyada yayılmasını sağlayarak küçük yatırımcılara yukarıdan mal kitlemeyi halen bu dönemlerde de yapmaktalar…

9-Şirketin Ekonominin Büyüme Hızından Daha Hızlı Büyüyeceğinden Emin Olun!

Yıllardır biriktirmiş olduğunuz paranızı heba etmemek için iyi bir araştırma yapmanız gerektiğine vurgu yapan Yaşar Erdinç, yatırım yapacak olduğunuz şirketin ülkenin ekonomisinden daha hızlı bir büyüme evresine girip giremeyeceğini öngörmeniz halinde başarıya ulaşabileceğinizi belirtiyor. Bunun içinde yeterli düzeyde temel analiz bilgisine sahip olunması gerektiğine vurgu yapmış. Temel analiz kurslarına para harcamak yerine elinize kalem kağıt alıp youtube da önemli borsa üstadlarının videolarını izlemeniz size büyük bir fayda sağlayacaktır.

10-Patronlara Dikkat Edin!

Yaşar Erdinç Borsa yatırımcılarına 10. tavsiye olarak şirket patronlarının kazancınız üzerinde doğrudan etkiye sahip olduklarına vurgu yapıyor. Yatırım yapacak olduğunuz şirketin kurumsal bir bakış açısı ile yönetilmesi gerekmekte. Her detayı, her yatırım faaliyetini eksiksiz bir şekilde yatırımcısı ile paylaşan şirketlere ortak olmak kritik bir öneme sahip. Bazı şirketler maalesef yapmış oldukları yatırım projelerini yatırımcısı ile paylaşmıyor ve içeriden birilerine haber sızdırılarak hissede mal toplama hareketi başlıyor. Ciddi bir yükselişten sonra ve yatırım planı tamamlandıktan sonra hisse aşağıya doğru bir iniş yaparak birçok yatırımcıyı mağdur ediyor. Benim aklıma borsada kurumsallık denilince Koç Şirketlerinin geldiğini belirtmek istiyorum.

Mutlaka Oku: 13 Maddede Yeni Başlayanlar İçin Borsa Tavsiyeleri!

11-Emeklilik İçin Temettü Hisselerine Yatırım Yapın!

Yaşar Erdinç Hoca son olarak emeklilik için temettü hisselerine yatırım yapılması gerektiğine vurgu yapıyor. Bir hissenin sigortasının temettü olduğuna vurgu yapan hocamız, bu tür hisselerin her zaman endeksin getirisinden çok daha iyi getiriler sağladığına değinmiştir. Özellikle son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtan ve %5 ve üzerinde temettü gelirine sahip şirketlere ortak olunması, bileşik getirinin gücünün çok daha iyi bir şekilde hissedilmesine olanak sağlayacaktır.

Yaşar Erdinç Borsa Tavsiyeleri İle İlgili Sizlerden de Yorum Bekliyorum!

Böylelikle Yaşar Erdinç borsa tavsiyeleri üzerine 11 madde sıraladım arkadaşlar. Sizlerinde hocamızın tavsiyelerine ek olarak eklemek istedikleri varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: En İyi Temettü Hisseleri

Mutlaka Oku: Temettü Verimi Yüksek Hisseler

Mutlaka Oku: VESBE Mİ ARÇELİK Mİ?

Mutlaka Oku: Ereğli Mi İsdemir Mi?

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz