Uzun Yaşamak İçin 30 Pratik Bilgi

Uzun yaşamak her insanın arzuladığı bir şeydir. Bu amaçla sizlere uzun yaşamak için oldukça önemli bilgiler aktarmaya çalışacağım. Burada yer alan uzun yaşamanın yolları ile ilgili vermiş olduğum tavsiyeleri reel hayatta uygulayarak arzuladığınız uzun yaşamayı gerçekleştirebilirsiniz…

Uzun Yaşamak İçin Yapılması Gerekenler!

1- Mutlu Bir Evlilik Yapın!

Uzun yaşamak için yapılması gerekenler listemdeki ilk tavsiyem mutlu bir evlilik yapmaktır. Mutlu bir evlilik yapan insanların ortalama olarak 10 yıl daha fazla yaşadıkları gözlemlenmiştir. Bunu ben demiyorum dünya genelinde yapılan araştırmalar evliliğin insan sağlığına olumlu faydaları olduğunu göstermiştir.

2-Günde En Az 6 Saat Uyuyun!

Uzun yaşamanın yolları arasındaki ikinci tavsiyem günde en az 6 saat uyunmasıdır. Birçok insan az uyuması ile övünür ancak bu durum tamamen sağlığa zararlıdır. Bedenin güne hazır olması için günde en az 6 saat dinlenmesi gerekir. Ayrıca gündüz uykusu değil gece uykusunun ömrü uzattığını belirtmek istiyorum.

3- Haftada İki Kez Oruç Tutun!

Haftada iki kez oruç tutma tavsiyesini eminim hiçbir yerde görmemiş ve duymamışsınızdır. Dinimizce ramazan ayında emredilen orucun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Haftada iki gün oruç tutan insanın iç organları dinleneceği için hasta olma riski düşer ve çok daha uzun bir yaşama kapılarını açar.

Mutlaka Oku: Koşmanın Cinselliğe 12 Büyük Faydası!

4-Günde 1 Saat Yürüyüş Yapın!

Uzun yaşamanın yolları ile ilgili araştırmalar yapıp günde 1 saat yürüyüş tavsiyesini son 5 yıldır hayatıma tatbik ediyorum ve bu bende gözle görülür değişimler sağladı. Sizde uzun yaşamak istiyorsanız özellikle sabah saatlerinde 1 saat yürüyüş yapmalısınız.

5- Emeklilikten Sonra Çalışmayı Bırakmayın!

Özellikle Türk toplumunda ömrü kısaltan en büyük hatalardan bir tanesi de emeklilikten sonra çalışmayı bırakmaktır. Bu yanlışa asla düşmeyin. Bir hobi edinmekte çalışmak anlamına gelir. Evde oturmak yerine bir meşgale bulmak ömrünüzü önemli bir ölçüde uzatacaktır.

6- Düzenli Bir Şekilde İnancını Yaşamak!

İster İslam dinine mensup olur ister Hristiyan isterseniz de diğer dinlere inanan bir kişi olun fark etmez. İnancınızın gerektirmiş olduklarını düzenli bir şekilde uygulamanız halinde ömrünüzü uzatabilirsiniz. İnancını kaliteli bir şekilde yaşayan insan stresten uzak olacak ve mutluluk hormonu salgılayacaktır. Bu durumda ömrün uzamasına önemli katkılar sunmaktadır.

7-Evcil Bir Hayvana Sahip Olun!

Dünya genelinde yapılan bir araştırmada evcil bir hayvana karşılıksız bir sevgi besleyen insanların çok daha uzun yaşadıkları gözlemlenmiştir. Uzun yaşamak için yapılması gerekenler ile ilgili araştırma yapıyorsanız vakit kaybetmeden evcil bir hayvan sahibi olun.

8- Düzenli Bir Şekilde Seks Yapın!

Uzun yaşamak istiyorsanız haftada en az 3 kez seks yapmalısınız. Seks yapmak vücuttaki hormon dengesini koruduğu için sinir sisteminizde güçlü kalıyor. Bu durumda uzun yaşamanın en önemli yollarından biri olarak gösterilmektedir.

Mutlaka Oku: Koşmanın 20 Müthiş Faydası!

9- Arkadaşlarınızla Vakit Geçirin!

Asosyal bir kişiliğe sahipseniz hemen bu durumu tersine çevirmek için çaba göstermelisiniz. Arkadaşları ile seyahatlere çıkan birlikte yemek yiyen insanların çok daha huzurlu ve sağlıklı oldukları gözlemlenmiştir.

10- Bol Bol Deniz Ürünleri Tüketin!

Uzun yaşamak sağlıklı kalabilmek için nasıl beslenmeliyiz kısaca aktarır mısınız? sorusunu soranlara bol bol deniz ürünleri tüketmelerini tavsiye ediyorum. Kırmızı et tüketimini azaltıp balık ürünlerine yönelmeniz yaşam sürenizi uzatmanıza önemli bir ölçüde yardımcı olacaktır.

11-Günde 2 Bardak Yeşil Çay Tüketin!

Uzun yaşamak için nasıl beslenmeliyiz? sorusunu soranlara öncelikle yediklerinden ziyade içtiklerine dikkat etmeleri gerektiğini öneriyorum. Kola, kahve ve siyah çay gibi içeceklerden uzak durmak özellikle böbrekler için çok sağlıklı olacaktır. Sıcak bir şeyler tüketmek istiyorsanız günden 2 fincan yeşil çay tüketilmesini tavsiye ediyorum. Antioksidan ve mineraller açısından zengin olan yeşil çay sağlığınızı korumanız için sizlere önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

12-Dışarıda Yemek Yemeyin!

Dışarıda yemek yeme alışkanlığını terk etmek uzun yaşamaya önemli katkılar sağlamaktadır. Uzun yaşamak için nasıl beslenmeliyiz? sorusunu yönelten kişilere fast food gıdalardan uzak durmalarını öncelikli olarak belirtmekteyim.

13-Bol Bol Kahkaha Atın!

Uzun yaşamak için yapılması gerekenler arasında bol bol kahkaha atmak gelmektedir. Asla gülüşlerinizi eksiltmeyin. Gülmek spor yapmak gibi mutluluk hormonlarınızın salgılanmasını artıracağı için oldukça faydalıdır.

14- En Az 3 Çocuk Sahibi Olun!

Cumhurbaşkanımızın dediği gibi en az 3 çocuk sahibi olun 🙂 Çünkü yapılan araştırmalarda çok çocuk sahibi olanların ömürlerinin ciddi bir şekilde arttığı gözlemlenmiştir. Çocuklar ve torunlar ile yakın ilişkiler kurma, yaşama karşı istekli olunmasını artıran en önemli etkenler arasında gösterilmektedir.

Mutlaka Oku: Başarılı Olmak İçin 12 Tavsiye!

15-Anne, Baba ve Akrabaları İle Yakın İlişkiler Kurun!

Uzun yaşamanın yolları arasında 15. tavsiyem anne, baba ve akrabalar ile yakın ilişkiler kurmaktır. Yine günümüzde yapılan en önemli yanlışlardan bir tanesi anne, baba ve akrabalar ile uzak yaşamaya çalışmaktır. Size birincil dereceden yakın olan kişiler ile yakın ilişkiler kurmanız uzun bir ömür yaşamanız için önemli katkılar sağlayacaktır.

16-Araba Kullanmayın!

Yaşım 30’a geldi ve halen anlamış değilim araba kullanmanın mantığını! Birçok insan arabaya o kadar bağımlı bir hale gelmiş ki bakkala gitse dahi arabasız gidemiyor. Oysa araba yerine yürümek ve bisiklet sürmek insan sağlığına müthiş faydaları olmaktadır.

17-İdeal Kilonuzu Hep Koruyun!

Uzun yaşamak için ideal kilonuzu korumanız gerekmektedir. Sık sık kilo alıp hızla veren biri dahi olsanız bu durum iç organlarınız üzerinde negatif bir etkiye sahip olacaktır. Bu nedenle ideal kilonuzu en fazla 2 kilo aşmanızı tavsiye ediyorum.

18- Bol Bol Okuyun!

Beyin bir insanın hayatını etkileyen en önemli organlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle ruh sağlığınızı korumak ve sağlıklı kararlar alıp ömrünüzü uzatmak için bol bol kitap okumalısınız.

19- Sürekli Olumlu Olun!

Yapılan araştırmalarda karamsar insanların ömürlerini 12 yıl kısalttıkları görülmüştür. Bu nedenle her ne yaşıyorsanız yaşayın olumlu düşünen bir insan olmaya çalışmanız uzun yaşamak için size önemli bir fayda sağlayacaktır.

20- Sigara ve Alkol İçmeyin!

Uzun yaşamak için çok klasik bir tavsiye gibi gelecek ancak sigara ve alkol tüketmemek ömrünüzü sandığınızdan daha fazla uzatmaktadır. Bu tür bağımlılıkların tüketildiği yerlerden uzakta durulması gerekmektedir.

Mutlaka Oku: Sıfırdan Zengin Olmanın 11 Müthiş Yolu!

21-Eğitim Düzeyinizi Yükseltin!

Eğitim seviyesi düşük olan insanların alkol ve sigara tüketimi daha fazladır. Aynı zamanda eğitim seviyesi düşük insanların meslek kazası ve normal kazaları yaşama ihtimalleri daha yüksektir. Bu tür risklerden uzak kalıp uzun yaşamak için mümkün olduğunca eğitim seviyenizi yükseltin.

22-Bol Bol Sebze ve Meyve Tüketin!

Türk toplumunun yemek kültürünün temeli karbonhidratlara dayanmaktadır. Bu durumda ülkemizdeki ömür süresinin kısalmasına yada ölene dek ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır. Uzmanlar uzun yaşamak için yarısını yiyin veya bol bol sebze ve meyve tüketin uyarısında bulunmaktadır.

23- Eve İş Getirmeyin!

Uzun yaşamanın yolları ile ilgili araştırma yapıyor iseniz sizlere verebileceğim en önemli tavsiye kesinlikle ve kesinlikle eve iş getirmemenizdir. Eve iş getiren insanların tansiyon ve kalp krizi geçirme riski çok daha fazladır.

24- Yatmadan Önce Yoğurt Tüketin!

Uzmanların uzun yaşamanın sırrı yoğurt olmuştur. 120-130 yaşına kadar yaşayan insanların beslenme alışkanlıklarına baktığımızda bol bol yoğurt tükettiklerini görmekteyiz. Uzun yaşamanın sırrı yoğurt ancak market yoğurdu değildir. Doğal yoğurt ömrü uzatır. İmkanınız var ise kendi yoğurdunuzu yapmanız çok daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

25-Bol Bol Gezin!

Gezmek insanı özgür hissettirir. Bu durumda mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlar. Bol Bol gezen bir insanın uzun yaşama ihtimali çok daha yüksektir. Gelişmiş ülkelerdeki yaşlılara baktığımızda ülkemizdeki yaşlılardan çok daha zinde olduklarını görürüz. Çünkü bu insanlar emekli olduktan sonra sürekli gezmektedirler.

26-Bol Bol Su İçin!

Uzun yaşamak sağlıklı kalabilmek için nasıl beslenmeliyiz sorusunu soran kişilere suyu asla ihmal etmemelerini öneriyorum. Su insan vücudunun gereksinim duyduğu en önemli şeydir. Bu nedenle de asla günde en az 2,5 litre su içmeyi ihmal etmeyiniz. Uzun yaşamak için bu çok önemlidir.

Mutlaka Oku: Çok Para Kazanmak İçin Ne Yapmak Lazım!

27- Sofradan Doymadan Kalkın!

Peygamber efendimizin sünnetlerinden birisi olan sofradan doymadan kalkmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Diyetisyenlerin uzun yaşamak için yarısını yiyin tavsiyesi de aslında buradan gelmektedir.

28-Şarkı Söyleyin!

Uzun yaşamak üzerine Amerika’da yapılan bir araştırmada şarkı söyleyen insanların çok daha uzun yaşadıkları görülmüştür. Şarkı söyleyen insanların fiziksel olarak kendilerini daha iyi hissettikleri ve bu sayede daha az doktora gittikleri görülmüştür. Şarkı söylemek stresi azaltır ve kalp krizi riskini düşürür.

29- Sinirinizi Dışa Vurun!

Yapılan araştırmalara göre öfkelerini dışa vuran erkeklerin uzun yaşamak hususunda daha şanslı oldukları gözlemlenmiştir. Sinirini dışa vuran insanların kalplerine yük bindirmemesi %50 oranında kalp krizi riskini düşürmektedir.

30- Kin Tutmayın!

İnsan ruhuna zarar veren en kötü alışkanlıklardan bir tanesi de kin tutmaktır. Kinini içinde büyüten insanların ruh sağlıkları bozulur ve bu durum uzun yaşamanın önündeki en büyük engeldir.

Mutlaka Oku: İzmirde Yaşamak İçin Nedenler!

Mutlaka Oku: Çeşmede Kışın Yaşamak Mantıklı Mı?

Mutlaka Oku: Menemende Yaşamak Mantıklı Mı?

Böylelikle uzun yaşamak için yapılması gerekenler, uzun yaşamak sağlıklı kalabilmek için nasıl beslenmeliyiz kısaca değinmeye çalıştım. Sizlerinde uzun yaşamak için yapılması gerekenler ve uzun yaşamak sağlıklı kalabilmek için nasıl beslenmeliyiz sorusu ile alakalı aktarmak istediğiniz görüş ve düşünceler var ise lütfen yorumlar aracılığı ile belirtiniz.

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz