Hızlı koşmanın Faydaları Var mı ?

Koşmak bir insanın yapabileceği en basit ve en etkili spor aktivitelerinden bir tanesidir.  Koşarak çok hızlı bir şekilde forma girebilir, ideal kilonuzu her daim koruyabilirsiniz. Bu içeriğimde hızlı koşmanın faydaları var mı? Koşmanın Cinselliğe Faydaları ve Koşmanın kaslara faydaları ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım…

Hızlı koşmanın Faydaları Var mı ?

Özellikle yürüyüş yapmak yerine koşmayı tercih eden kişiler hızlı koşmanın faydaları ile ilgili araştırma içerisine girmektedirler. Bu amaçla sizlere hızlı koşmanın faydaları var mı? açıklamaya çalışacağım.

Eğer sporcu değilseniz hızlı koşmanın size hiçbir faydası olmayacaktır. Koşmak ağır bir spordur bunu üstelik hızlı yapmaya çalışmanız kalp ritminizi ciddi derecede bozacaktır. Birçok araştırma hızlı koşmanın kalp ritmini bozduğunu kanıtlamıştır…

Koşmanın faydaları fazladır fakat koşma eylemini düşük tempoda yapmanız bu var olan faydaları görmenizi sağlayacaktır. Koşmanın faydaları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayınız

8 Km Hızla Koşmak Sağlığa Zararlı Mı?

Hızlı koşmanın faydaları ile ilgili araştırma yapan biri iseniz muhtemelen yapmış olduğunuz bu koşu sporunun kaç km hızla yapılması gerektiğini de araştırmaktasınız. Peki 8 KM hızla koşmak sağlığa zararlı mı?

Uzman hekimler 8 km hızla koşmanın oldukça ideal olduğunu 8 km’den daha hızlı koşmaya çalışmanın kaslara ve kalbe zarar vereceğini belirtmektedirler. Ortalama koşu hızı olarak 8 KM’nin ideal olduğunu birçok Koç ve hekim söylemektedir.

Yapılan bilimsel araştırmalarda ortalama koşu hızı ile antrenman yapan insanların bu sınırı geçen insanlara nazaran çok daha uzun yaşadığı kanıtlanmıştır. Son olarak tekrar belirtelim profesyonel bir sporcu değilseniz bu 8 Km hızla koşmak tavsiyemizi mutlaka uygulayın… 

Hızlı koşmak İçin Ne Yemeliyiz ?

Hızlı koşmak için ne yemeliyiz? Bu detay aslında bu spora gönül veren birçok kişi tarafından es geçilmektedir. Ya tok karnına yada aç karnına spor yapılır ve yapılan bu spor oldukça verimsiz olur…

Peki, Hızlı koşmak için ne yemeliyiz? yada koşu antrenmanı öncesinde ne yenmelidir? Koşu öncesinde özellikle sabahları spor yapan biri iseniz muz ve yoğurdu 30 ile 60 dakika öncesinden tüketebilirsiniz.

Koşu öncesinde asla yağlı ve bol lif içeren besinler tüketmeyiniz. Koşu sonrasında ise 1 saat araya koyarak besin tüketebilirsiniz. Vücut hızlı bir şekilde kan pompaladığından bu sürenin en az 45 dakika olması gerektiğini unutmayın. Bu rutinlere uyarak koşmanın kaslara faydaları rahatlıkla hissedilecektir. 

Son olarak hatırlatma yapalım hızlı koşmanın faydaları hissedebilmek için aç karnına veya tok karnına asla spor yapılmaması gerektiğini aksi takdirde yapmış olduğunuz sporun size yarardan çok zarar getireceğini hatırlatalım..

Koşmanın Ciğerlere Faydası Nedir?

Koşmanın ciğerlere faydası arasında en önemlisi ciğerlerin kapasitesini genişletmesi gelmektedir. Kapasitesi genişleyen ciğer sayesinde nefes alıp vermede asla zorlanmazsınız. Koşma sırasında verimli bir şekilde çalışan ciğerler vücuda taze kanın pompalanmasını sağlar.

Taze kan pompalayan kan sayesinde akciğer kanserine yakalanma riski ciddi oranlarda düşmektedir. Bu da koşu sporunun insan vücuduna sağlamış olduğu en önemli faydalar arasında yer almaktadır.

Tüm bu saymış olduğumuz koşma sporunun faydaları kronik bir rahatsızlığı olmayan kişiler için geçerlidir. Eğer kronik bir rahatsızlık yaşıyorsanız tüm bunlar size koşmanın zararları olarak geri dönecektir. Bu nedenle bu tür rahatsızlıklarınız var ise mutlaka hekim kontrolünde bu sporu yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Koşmanın Cinselliğe Faydaları Nelerdir?

Hızlı koşmanın faydaları ile ilgili kaliteli bilgiler verdikten sonra gelelim koşmanın cinselliğe faydaları neler olduğuna…Laf salatası yapmadan koşmanın cinsel birlikteliklerinizin kalitesini çok ciddi seviyelerde artırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Birçok insan hemen yorulurum cinsel performansım düşer düşüncesi ile koşma eylemine geçmez. aslında durum hiçte öyle değildir. Koşma eylemi sonrasında libido seviyesi artar bunun sonucunda da stres yok edilir ve cinsel birlikteliğiniz oldukça kaliteli bir şekilde gerçekleşir.

Testesteron seviyenizin artmasını ve yatak odanızdaki stresi azaltmak istiyorsanız düzenli bir şekilde koşma eylemini gerçekleştirmelisiniz. Koşmanın faydaları arasında erkeklerde sıkça görülen erken boşanma sorununu da ortadan kaldırdığı birçok bilimsel araştırmada kanıtlanmıştır.

Koşmanın Cilde Faydaları Nelerdir?

Koşmanın cilde faydaları arasında cildin parlak ve canlı bir görünüme sahip olması gelmektedir. Terleme sonucunda vücuttaki toksinler atılır bunun sonucunda da ölü hücreler yenilenir.

Özellikle gıdık sarkması sorunu yaşıyorsanız yüzünüzün sıklaşmasını sağlayan koşma eylemini düzenli bir şekilde yapmanızı tavsiye ediyorum. Çok fazla yağlanan bir cilde sahipseniz de koşma eylemi akne sorunları yaşamanızın da önüne geçecektir.

Koşmanın 20 müthiş faydası için tıklayınız

Koşmanın Faydaları ve Zararları İle İlgili kaliteli bir yazı dizisi için tıklayınız

KOŞMANIN KASLARA 10 ÖNEMLİ FAYDASI İÇİN TIKLAYINIZ

Böylelikle hızlı koşmanın faydaları ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Sizlerinde hızlı koşmanın faydaları, 8 Km Hızla Koşmak Sağlığa Zararlı Mı? , Hızlı koşmak İçin Ne Yemeliyiz ? , Koşmanın Ciğerlere Faydası Nedir? Koşmanın Cinselliğe Faydaları Nelerdir? ve Koşmanın Cilde Faydaları Nelerdir? soruları ile alakalı görüş ve düşüncelerini bekliyorum..

İlerleyen zamanlarda hızlı koşmanın püf noktaları, koşmanın kaslara faydaları, hızlı koşmak ve yorulmamak için ne yapmalıyım konuları ile alakalı içerikler ile karşınıza çıkacağım takibi bırakmayın…

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz