Havayolu Hisseleri Ne Durumda? Beklentiler!

Borsayı yakından takip edenler özellikle bu dönemde Havayolu hisseleri ile ilgili yoğun bir araştırma içerisine koyulmuş durumdalar. Çünkü havacılık sektörü hisseleri belki de tarihinin en dip seviyelerinden işlem görmektedirler…

Bende içinde bulunmuş olduğumuz dönemden dolayı Borsada işlem gören havayolu şirketleri ile ilgili olarak elimden geldiğince kaliteli bir içerik hazırlama ihtiyacı hissettim. Umarım bu içeriğim havacılık sektörü hisseleri ile ilgili bir yatırım yapma düşüncesinde olanlara fayda sağlar…

Havayolu hisseleri ile ilgili detaylara geçmeden önce söylediklerimin bir yatırım tavsiyesi olarak algılanmaması gerektiğini aktarmak istiyorum. Ayrıca içeriğimi beğenerek ve kanalıma abone olarak bana destek olabileceğinizi detaylara geçmeden önce hatırlatmak istiyorum… 

Borsada işlem gören havayolu şirketleri ile ilgili güncel bir bilgilendirme yaptıktan sonra beklentilerimi de kısa bir açıklama ile sizlere aktarmak istiyorum…

 5 Önemli Havayolu Hisseleri 

1- Pegasus Hava Taşımacılığı

Borsada işlem gören havayolu şirketleri arasında THY ile birlikte en fazla hacim oluşturan Pegasus hisse senedi son 1 senedir yatırımcısını hayal kırıklığına uğratmıştır. Bu önemli havayolu hissesini elinde bulunduran bir yatırımcı %10 zarar ile yatırımını sürdürmektedir.

Pandemi başlangıcında 23.62 kuruş seviyelerine kadar düşen Pegasus hissesi kademeli alış yapan kişileri aslında mağdur etmemiştir. Son bilançoda 1 milyar 225 milyon TL zarar açıklayan şirketin F/K değeri ne yazık ki hesaplanamamaktadır.

Yabancı yatırımcı oranı %30 seviyelerinde olan Pegasus havayolu hissesinde beklenti uzun vade için 100 TL’yi aşındıran fiyatlamalardır. Son dönemlerde çok fazla inişli çıkışlı bir grafik sergileyen hisse senedinin normalleşme adımları atılması halinde hızlı bir yükseliş eğilimi göstereceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Mutlaka Oku: Son 1 Yılda En Çok Düşen Hisseler!

2-Türk Hava Yolları

Havacılık sektörü hisseleri denilince hemen hemen akla gelen ilk hisse senetlerinden bir tanesi olan THY hisse senedinde değerlemeler diğer havayolu hisselerinde olduğu gibi oldukça düşük seviyelerdedir. Pandemi döneminde 7.41 kuruş seviyelerine kadar düşen THY hissesinde 13’lü seviyeler şuan için tatminkar durmaktadır.

Pegasus’ta olduğu gibi çok ciddi bir zarar açıklayan THY, 5 milyar TL’lik bu zararını ne kadarlık bir süre içerisinde telafi edebileceği merak konusu olmuştur. Yabancı yatırımcı oranı Pegasus ile hemen hemen aynı seviyelerdedir. %33’lük bu yabancı yatırımcı oranının normalleşme sürecinde artış göstermesini bekliyorum.

%49’u Türkiye Varlık Fonuna ait olan Türk Hava Yolları hissesi, bu yönü ile en güvenilir havayolu hisseleri arasında başı çekmektedir. Çok ağır ilerleyen havacılık hissesi olan THY hissesi ile ilgili beklentiler önümüzdeki 1 aylık süreç içinde yatay seyirdedir.

Mutlaka Oku: THY Hissesi Uzun Vadede Ne Olur?

3-Tav Havalimanları

Borsada işlem gören havayolu şirketleri  göz önüne alındığında en favori hisse senetlerim arasında yer alan TAV Havalimanları 2020 ocak ayındaki 30 TL seviyelerine yavaş yavaş gelmektedir. Şuanda 22 TL’lerde gezinen hisse senedinin hızlı bir şekilde bu seviyelere gelebileceği de konuşulmaktadır.

1,5 Milyar TL’lik bir zarar açıklayan şirketin normalleşme sürecinde bu zararını hızlı bir şekilde çıkartabileceğini düşünüyorum. Son 1 yılda yatırımcısına %25 oranında para kaybettiren Tav Havalimanı hisse senetlerini özellikle aracı kurumlar portföylerine eklemeye devam etmektedirler.

5 Havayolu hisseleri arasında en fazla yabancı yatırımcı sayısına sahip olan Tav hisse senetlerinde %70’lik bir yabancı yatırımcı bulunmaktadır. Bu denli yüksek bir yabancı yatırımcı sayısı hissenin gerçek potansiyelini hızlı bir şekilde gösterebilmesine olanak sağlayacaktır.

4-Çelebi Hava Servisi

Pandemi başlangıcını oldukça sancılı geçiren Havayolu hisseleri arasında yer alan Çelebi Hava Servisi hisse senetleri 46.20 kuruş seviyelerine kadar düşmesine rağmen hızlı bir yükseliş eğilimi göstererek uzun vadeli düşünen yatırımcısını hayal kırıklığına uğratmamıştır.

Hatta bu havacılık hissesi ile ilgili şunu söyleyebilirim; pandemi döneminden sonra tam 3 kat gitmeyi başarmıştır. Pandemi başlangıcında bu hisseye 100.000 TL’lik bir yatırım gerçekleştirseydiniz paranız şuanda tam tamına 398.000 TL olurdu.

Son 9 aylık süreçte inanılmaz bir kazanç sağlayan çelebi hisse senetlerinde yükseliş nereye kadar devam eder merak konusu olmuştur. Son bilançoda 204 milyon TL’lik zarar açıklayan şirketin yabancı yatırımcı oranının sadece %3 seviyelerinde olduğunu belirtmek istiyorum.

5-Do & Co

Borsada işlem gören havayolu şirketleri arasında en pahalı hisse fiyatına sahip olan Do & Co, hali hazırda 585 TL’ gibi müthiş bir rakamdan işlem görmektedir. Diğer havayolu hisseleri içerisinde olduğu gibi pandemi başlangıcında ağır bir iniş yaşayan bu önemli havacılık hissesi 204 TL’lerden 585 TL seviyesine 9 ay gibi oldukça kısa bir süre içerisinde gelmeyi başarmıştır.

Pandemi öncesinde 662 TL’leri gören bu önemli havacılık hissesinin bu seviyeleri borsada bir düzeltme gerçekleşmezse geçebileceği konuşulmaktadır. Yabancı bir şirket olmasına rağmen yabancı yatırımcı oranı sadece %12’dir.

Son 1 senede Yüzde 25’lik bir değer kaybı yaşayan hisse senedinde kademeli bir alım stratejisi uyguladıysanız çok büyük bir ihtimal ile zarar etmemişsinizdir. Normalleşme tam anlamıyla başlarsa bu önemli havacılık hissesindeki hareketleri yakından takip etmenizde yarar olduğunu düşünüyorum. 

Mutlaka Oku: Pegasus Hisse Senedi İçin Kritik Bilgiler!

Havacılık Sektörü Hisseleri İle Beklentilerim!

Havayolu hisseleri ile ilgili beklentim 2021 haziran ayında ciddi yükselişlerin gerçekleşeceğidir. Söylediklerim bir yatırım tavsiyesi olarak algılanmasın ancak önümüzdeki 3 aylık süreçte Borsada işlem gören havayolu şirketleri ile ilgili yatırım yapmak için ciddi araştırma içerisine koyulacağım.

Ülkemiz Borsada işlem gören havayolu şirketleri gerçekten hacimli hisse senetleridir. Bu nedenle çok fazla spekülatif hareketlere maruz kalmayacaklarını düşünüyorum. Uzun vadeli portföyünüzde en bir tane havayolu şirketinin bulunmasını öneriyorum.

Özellikle devletin havayolu şirketlerine ciddi vergi indirimleri uygulaması önümüzdeki bilançoların çok daha iyi bir şekilde gelebileceği sinyallerini vermektedir. Havacılık sektörü hisseleri ile ilgili kapsamlı araştırmaları önümüzdeki günlerde yayınlayacağım…

Borsada işlem gören havayolu şirketleri İle İlgili Yorumlarınızı Bekliyorum!

Böylelikle havayolu hisseleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulundum. Havacılık sektörü hisseleri ile ilgili teknik ve temel analizlerden mutlaka yararlanınız. Sizlerin de Borsada işlem gören havayolu şirketleri ile ilgili yorum ve görüşlerinizi merakla bekliyorum….

Mutlaka Oku: Ford Otosan Hisse Senedi

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz