Sınavlarda Başarılı Olmanın Yolları

Bu yazımızda sınavlarda Başarılı Olmanın Yolları neler olduğunu aktaracağız. Böylelikle YGS, LYS, TEOG ve KPSS gibi sınavlardaki başarı şansınızı ciddi oranlarda artırabileceksiniz…

Sınavlarda Başarılı Olmanın Yolları

Her insan çalışmasının karşılığını almak ister. Fakat özellikle sınavlarda yapılan hatalar veya yanlış stratejiler sınavlarda başarılı olmanın önüne geçmektedir. Birazdan sıralayacak olduğumuz sınavlarda başarılı olmanın yolları ile artık doğru stratejileri bulacak ve başarılı olma yoluna emin adımlarla ilerleyeceksiniz.

Sınavda Başarılı Olmanın Püf Noktaları ile istenilen, arzu edilen başarıların altına imzanızı atabileceksiniz. Birazdan sıralayacak olduğumuz bu tavsiyeler yıllardır öğretmenlik yaparak dirsek çürütmüş uzmanların tavsiyelerdir. Lafı fazla uzatmadan sınavlarda başarılı olmanın yolları nelerdir aktaralım…

Sınavda Başarılı Olmanın Püf Noktaları

1- Başlayacağınız Olan Bölüme Hızlı Bir Şekilde Göz Gezdirin

Öğretmenlerimizin sınav esnasında bizlere öğrettiği en doğru şeylerin başında başlayacak olduğunuz bölüme veya sınav kitapçığına hızlı bir şekilde göz gezdirmek gelmektedir. Bu sayede hem sınav kitapçığında hatalar var ise hemen sınav gözetmeninizi uyarabilir, hem de hızlı bir şekilde göz gezdirerek zihninizin bir tarafında çözecek olduğunuz sorulara karşı yabancılık çekmemeniz için kodlamalar yapmış olursunuz.

2- Zamanınızı İyi Ayarlayın

Zamanınızı iyi ayarlamak konusunda mutlaka başarılı olmalısınız aksi halde konulara ne kadar hakim olursanız olun zamanınız yetmeyeceği için birçok soruyu cevaplama şansınızı yitireceksinizdir. Bir soru üzerinde ne çok fazla odaklanarak zaman harcayın nede bir soruyu çok fazla anlamadan sırf zamanı hızlı kullanmak adına cevaplamayın. Sınavlarda zaman yönetimini başarılı bir şekilde yapabilmeniz için bol bol deneme sınavlarına girmelisiniz. Kısaca sınav için antrenman yapmalısınız.

3- Bir Soru Üzerinde Çok Fazla Durmayın

Bu maddemizde zaman yönetimi ile alakalıdır. Bir soruyu cevaplama konusunda 5-10 dakika geçirdiğiniz halde cevap bulamıyorsanız soruyu pas geçmelisiniz. Unutmayın her sorunun zorluk derecesi farklıdır fakat her sorunun puan değeri aynıdır. Bu nedenle cevaplayamadığınız sorular üzerinde çok fazla durmamanız sınavın sonunda zamanınızın kalması halinde cevaplayamadığınız sorunun üzerine tekrar gelebilirsiniz.

4- Saate Sürekli Bakmayın

ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavlarda sınav salonlarında saat bulunmaktadır. Salonda bulunan saate sürekli bakıyor olmanız çok geçmeden tedirginlik yaşamanıza ve soruları cevaplama konusunda büyük sıkıntılar çekmenize neden olacaktır. Bunun yerine her bölümü bitirdikten sonra saate bakmanız yeterli olacaktır.

5- Doğru Cevap Olmadığından Emin Olduğunuz Cevapların Üstünü Çizin 

Çözüm aşamasına geçtikten sonra cevap şıklarında seçim yaparken tek tek eleme yaptığınız cevapların üzerini çizin ve tekrar onlara bakmayın. Bu size ciddi bir konsantrasyon yeteneği kazandıracak ve zamanı çok iyi yönetebilmenizi sağlayacaktır.

6- İki Şık Arasında Kaldıysanız İlk Tahmin Ettiğiniz Seçeneği İşaretleyin

İki şık arasında kalıp düşünmekten yorgun düşmeye başladığınız anda ilk tahmininizi işaretleyip geçmenizi tavsiye ediyoruz. Yapılan birçok araştırmada ilk tahminlerin %85 oranında doğru olduğu gözlemlenmiştir.

7- Cevap Anahtarınızda 4  Veya 5 Şık Art Arda İşaretlenmiş İse Büyük İhtimal Yanlış Yapmışsınız Demektir

Cevap anahtarınızda 4 veya 5 şık art arda geliyor ise büyük ihtimalle art arda gelen bu şıklar arasında en az 1’ini yanlış yapmışsınız demektir. Bu sorulara tekrar gelerek incelemenizi tavsiye ediyoruz.

8- Cevaplarınızı Her Bölüm Sonunda Kodlayın

Zaman yönetimini iyi bir şekilde yapmanın ana unsurlarından biri olan cevap kağıdına kodlamalar yapmak ders ders yapılmalıdır. Aksi halde geç kalabilme ve çözülen soruların kodlamama tehlikesi ile karşı karşıya kalmak kaçınılmaz olacaktır. Bölüm bölüm kodlamak zaman yönetimi için oldukça önemli bir hareket olacaktır.

Sınavlarda başarılı olmanın yolları arasında yer alan bu 8 maddeyi dikkatli bir şekilde uygulamanız halinde başarılı olmanız kaçınılmaz olacaktır. Maddelerimizde de sık sık belirttiğimiz gibi sınavlarda başarılı olmanın yolları arasında olan sık sık antrenman yani deneme sınavlarına girmek sınav esnasında ne yapmanız gerektiğini pratikte uygulayabilmenizi sağlamaktadır.

Sınavlarda Başarılı Olmak İçin Ne Yemeliyiz

Sınavlarda başarılı olmanın yolları neler olduğunu aktardıktan sonra gelelim sınavlarda başarılı olmak için ne yemeliyiz sorusunun cevabını vermeye. Sınavlardaki başarıyı doğrudan etkileyen bir unsur olan beslenme alışkanlığı ne kadar sağlıklı yapılır ise öğrencinin başarısı o derece yüksek olmaktadır. Hemen sınavlarda başarılı olmak için ne yemeliyiz aktaralım…

  • Sınav günü mutlaka kahvaltı yapılmalıdır.
  • Konsantrasyon ve dikkat için ceviz, fındık ve fıstık gibi yicek az miktarlarda tüketilmelidir.
  • Yeterli miktar tahıl tüketilmelidir. Tahıl kan şekerini dengelemek için birebirdir.
  • Üzüm suyu tüketilerek problem çözme yeteneği artırılabilmektedir.
  • Fasulye, lif ve protein kaynağıdır.
  • Yağsız kırmızı et tam bir demir deposudur.
  • Ada çayı, zeka ve hafıza açma özelliğine sahiptir.
  • Fazla çikolata ve tatlıdan mutlaka kaçınılmalıdır.

Yukarıda saymış olduğumuz sınavlarda başarılı olmak için ne yemeliyiz tavsiyelerini kendi aile hekiminiz ve doktorlarınıza danışarak sağlıklı bilgileri ilk elde alabilme imkanına erişebilirsiniz.

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz