Para Biriktirme Püf Noktaları Mükemmel Tavsiyeler

Para Biriktirme Püf Noktaları Mükemmel Tavsiyeler başlıklı yazımıza hoş geldiniz. Bu yazımızda para biriktirme yolları ile ilgili oldukça önemli tavsiyelerde bulunacağız. Vermiş olduğumuz tavsiyeleri uygulayarak maddi olarak kendinizi güvende hissedeceksiniz…

Para Biriktirme Püf Noktaları Mükemmel Tavsiyeler

1- Faturalarınızı Azaltmak İçin Küçük Kısıtlamalara Gidin

Bir evin en önemli giderleri arasında su, elektrik ve doğal gaz faturaları gelmektedir. Evde uygulayacak olduğunuz küçük tedbirler ile bu faturalarınızı azaltabilir, para biriktirmek için kendinize ek bir nakit yaratabilirsiniz.

2- Gereksiz Harcamalarınızı Yok Edin

Gereksiz harcamalarınızı yok edin. Bu tavsiyemiz para biriktirme püf noktaları arasında en önemlisidir. Mesela marketten aldığınız abur cuburları 1 ay boyunca not alın. Ay sonu geldiğinde yapmış olduğunuz bu harcamaların ne kadara mal olduğunu görünce şaşıracaksınız. Ben bunu ilk ay uyguladığımda sırf abur cubura 350 TL para harcadığımı gördüm.

3- Aç Karnına Alışveriş Yapın

Aç karnına alışveriş yapmak çok fazla duymuş olduğunuz klasik para biriktirme yolları arasında yer almaktadır. Aç karnına alışverişe çıkarsanız maalesef eve döndüğünüzde ne kadar gereksiz ürün aldığınıza inanamayacaksınız. Hiç sevmediğiniz barbunya dahi açken hoşunuza gidebilir. Para biriktirmek istiyorsanız bu tavsiyemizi dikkate alın.

4- Çocuklarınızı Alışverişe Çıkarmayın

Çocuklar ile alışverişe çıkmak ya cebinizi üzer yada çocuğunuzu bu nedenle çocuklarınız ile alışveriş yapmamaya gereksiz birçok şey almamak için dikkat ediniz.

5- Kredi Kartı Kullanmayın

Para biriktirme püf noktaları arasında kredi kartı kullanmamak gelmektedir. Kredi kartı kullanmak insana gereksiz harcama rahatlığı verecektir. Alışverişlerinizi nakit ile yapmaya başladığınızda göreceksiniz ki daha dikkatli olacaksınız almış olduğunuz ürünlerde…

6- Gereksiz Aboneliklere Para Vermeyin

Spor salonu aboneliği, gazete, dergi aboneliği ve telefon aboneliklerinden kullanmadıklarınızı hemen iptal edin. Bu tavsiyemizi dikkate almanız halinde ortalama olarak yılda 2000 liralık gereksiz maliyetten kurtulursunuz. 

7- İkinci El Eşya Kullanın

İkinci el eşya kullanmak para biriktirme püf noktaları arasında en önemlisidir. Mesela alacak olduğunuz telefonun ikinci eli size ciddi bir tasarruf sağlayacaktır. İkinci el telefon almak sizden bir şey eksiltmeyecektir. Aksine cebinizin ciddi anlamda rahatlamasını sağlayacaktır.

8- Kumbara Kullanma Alışkanlığınız Olsun

Kumbara kullanma alışkanlığına sahip olmak sadece 1 yıl içerisinde mükemmel paralar biriktirmenizi sağlayacaktır. Para biriktirme püf noktaları arasında yer alan kumbara biriktirme alışkanlığı ile kendinize günde 5 lira atma sözü verdiğinizde ayda 150 lira yılda ise 1800 lira biriktirebilmeniz mümkündür.

9- Yatırım Yapın

Para biriktirme püf noktaları arasında yatırım yapmak gelmektedir. Biriktirmiş olduğunuz paralar yerinde saymasın. Bunun için mutlaka yatırım yapın. Bu konuda çok fazla risk almak istemiyorsanız. Her ay kendinize en az bir çeyrek altın alma sözü vererek yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

10- Borç Yapmayın

Para biriktirme yolları arasında borç yapmamak önemli bir tavsiye olarak dikkat çekmektedir. Ne kimseye borç para verin nede alın. Bu sizin ciddi bir şekilde para biriktirme motivasyonuna sahip olmanızı sağlayacaktır. 

11- BES’e Katılın

Para biriktirme püf noktaları arasında BES’e katılmak gelmektedir. Emekliliğini düşünenler için harika bir fırsat olan BES ile her 100 TL’niz 25 TL değer kazanıyor. Hiçbir risk olmadan otomatik olarak her 100 TL’nin 25 TL değer kazanması BES’in en büyük avantajları arasında yer almaktadır. Her ay 500 TL BES’e yatırma sözü verdiğinizde tam 125 lira kazanç sağlıyorsunuz. Gerçekten müthiş…

12- Giderlerini Akıllı Telefon Uygulamalarında Not Et

Benim bizzat kullandığım akıllı telefon uygulamalarından bir tanesi olan ”Hesap Kitap” adlı uygulamayı şiddetle tavsiye ediyorum. Yaklaşık 3 senedir kullanmış olduğum bu uygulama sayesinde çok ciddi miktarlarda para biriktirdim. En ufak giderimi dahi bu uygulama sayesinde not ederek tüm finansal hareketlerimi tek bir ekranda görebiliyorum. Kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

13- Yürümeyi Sevin

Yürümeyi sevmek hep cebinizin hemde sağlığınızın en büyük dostu olacaktır. Özellikle kısa mesafelere arabanızla veya toplu taşıma araçları ile gitmek yerine yürümeniz yıllık ciddi bir parayı çöpe atmamanızı sağlayacaktır. Para biriktirme püf noktaları arasında yer alan bu tavsiyemizi mutlaka uygulamanızı tavsiye ediyorum…

14- Dışarıda Yemek Yemeyin

Dışarıda yiyecek olduğunuz bir öğünlük yemeğe 1 haftalık mutfak masrafınızı ödemeyin. Bu tür lüzumsuz harcamalar para biriktirmenizin önündeki en büyük engeldir. Dışarıda yemek yememek para biriktirme püf noktaları arasında kilit tavsiyeler arasında yer almaktadır.

15- Yalıtım Yaptırın

Yalıtım yaptırmak yazın evinizin serin kışında sıcak olmasını sağlayacaktır. Bu da ısınma ve soğutma giderleriniz de ciddi bir tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Para biriktirmek için mutlaka evinize yalıtım yaptırın.

16- Pahalı Eğlencelerden Vazgeçin

Dışarıda pahalı eğlencelere maaşınızı harcamak istemiyorsanız evde sosyalleşmenin yollarını arayın Dışarıda bir filme verecek olduğunuz haftalık 20 lira aylık 80 lira yıllık ise 960 lira etmektedir. Bu tür sosyal aktiviteleri evde yapmak para biriktirme püf noktaları içerisinde oldukça önemlidir. 

17- Kötü Alışkanlıklarınızı Terk Edin

Kötü alışkanlıklara sahip biri iseniz asla para biriktiremezsiniz. En kötüsünden bir sigara bağımlılığınız olsa dahi ayda bir sigara bağımlılığı size en az 200 liraya mal olacaktır. Bu da yılda 2400 TL yapmaktadır. Bu para ile tatil yapmak inanın hem sağlığınıza hemde cebinize faydalı olacaktır.

18- Minimalizm Felsefesini Hayatınıza Tatbik Edin

Minimalizm felsefesini en çok uygulayan ülkelerin başında Japonya gelmektedir. Japonlar 3 renk ceket almak yerine 1 ceket almayı, her elbiseye uyacak çeşit çeşit ayakkabı almak yerine her ayakkabıya kombin oluşturacak elbiseler almayı tercih eden insanlardır. Yani Japonlar mala yatırım yapmak yerine tecrübeye yatırım yapmayı sevmektedirler. En çok gezen ülke vatandaşları arasında yer almalarının temel sebebi de tasarruf yapmalarıdır. Sizde minimalizm felsefesini öğrenerek hayatınızdan gereksiz birçok şeyi çıkarabilirsiniz. 

19- Otomatik Altın Alım Talimatı Verin

Benim favori para biriktirme yollarım arasında yer alan otomatik altın alım talimatı vererek para biriktirmek, siz hissetmeden, aklınıza dahi gelmeden para biriktirebilmenizi sağlayacaktır. Bankanıza gidip kredi kartınıza otomatik altın alım talimatı vereceğinizi belirtmeniz halinde her ayın sabit gününde yatırım hesabınıza altınlarınız yatırılır. Siz sadece ekstrenizde gelen borcu ödemekle sorumlu olursunuz. Bu sayede para biriktirmeyi unutmadan yatırım da yapabilirsiniz.

Böylelikle para biriktirme püf noktaları ile ilgili tam 19 tavsiye verdik. Bu tavsiyeleri birebir uygulayarak mükemmel bir birikim elde edebilirsiniz. Yorum kısmında para biriktirme yolları ile ilgili tavsiyelerinizi bizlere iletebilirsiniz… 

Kumbarada Para Biriktirme Yolları İçin Tıklayınız

Para Biriktirmenin Değişik Yolları İçin Tıklayınız

Para Biriktirmenin En İyi Yolu İçin Tıklayınız

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz