Nasıl Berber Olunur? İyi Bir Berber Nasıl Olmalı

Okuyarak birşey olamayacağını anlayan gençlerin yöneldiği meslek gruplarından bir tanesi de şüphesiz berberliktir. Birçok genç nasıl berber olunur? Berberlik ne kadar sürede öğrenilir? ve İyi bir berber nasıl olmalı? gibi soruları kendi kafasında sorgulamaktadır. Bende bu amaçla bu 3 soruya içeriğimde yanıt vermeye çalışacağım…

Nasıl Berber Olunur?

Nasıl Berber Olunur? İyi Bir Berber Nasıl Olmalı

Berberlik günümüzün en popüler meslek gruplarından bir tanesi konumundadır. Berberlik mesleğine girişin kolay olması hatta 2-3 yıllık bir tecrübe ile kendi dükkanını açabilecek yetkinliğe sahip olunması, zor olmayan bu meslek grubu, nüfusun hızla artması ile kazançlarını ciddi oranlarda artırmayı başarmıştır.

Tüm bu sebeplerden dolayı genç arkadaşlarımız nasıl berber olunur? sorusunu bizlere yöneltmektedirler. Nasıl berber olunur? sorusuna geçmeden önce aşağıdaki yetkinliklerin kendinizde bulunup bulunmadığını öğreniniz.

  • Uzun süre ayakta durabilecek bedensel güce sahip misin?
  • El ve göz koordinasyonun kuvvetli mi?
  • Temizlik alışkanlığına sahip misin?
  • Gözlerin ve ellerin sağlıklı mı?
  • Estetik algısına sahip misin?
  • Kimyasal maddelere karşı bir alerjin yok mu?
  • Sosyal bir kişiliğe sahip misin?

Yukarıda sormuş olduğum soruların birçoğuna olumlu yanıtlar verebiliyorsan berber olmak için hemen hemen bir sıkıntın olmayacaktır. Gelelim nasıl berber olunur? sorusuna…

Berber olmak için mesleki eğitim merkezlerinde eğitim görmeniz ve bu eğitimi başarı ile tamamlamanız gerekmektedir.Bulunduğunuz ilçede mutlaka mesleki eğitim merkezleri bulunmaktadır.

Bulunduğunuz bölgede berberlik eğitimi bulunmuyorsa usta çırak ilişkisi ile yanı geleneksel yöntemle bu mesleğe adımınızı atabilirsiniz. Yaşınız ufaksa hemen bir berber dükkanına gidip çırak olmak istediğinizi iletebilirsiniz.

Çıraklık Eğitimine Başlamak için;

1- En az ilköğretim mezunu olmak gerekir.

2- 14 yaşından büyük olmak gerekmektedir.

3- Çıraklık yapacak olduğu iş yerinde çıraklık sözleşmesi yapması gerekmektedir.

Berberlik Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Nasıl Berber Olunur? İyi Bir Berber Nasıl Olmalı

Nasıl berber olunur? sorusunun ardından berberlik ne kadar sürede öğrenilir? sorusu da fazlaca yöneltilen sorular arasında yer almaktadır. Berberlik öğrenme süreci tamamen kişinin yaşı ve isteği ile doğru orantılıdır.

Mesleğe genç yaşta başlar iseniz yani alaylı olursanız berberlik mesleğinin hakkını fazlası ile verirsiniz. İstekli olmanızda berberlik mesleğini kısa süre içerisinde öğrenmenizi sağlayacaktır.

Berberlik ne kadar sürede öğrenilir? sorusuna ortalama olarak 2,5 yıl yanıtını verebilirim. Bu süre zarfında ailenizi geçindirebilecek kadar bir yetkinliğe rahatlıkla kavuşabilirsiniz. Kendinizi geliştirir iseniz okumuş bir insandan dahi çok daha güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

İyi Bir Berber Nasıl Olmalı?

Nasıl Berber Olunur? İyi Bir Berber Nasıl Olmalı

Nasıl berber olunur? ve Berberlik ne kadar sürede öğrenilir? sorularının ardından iyi bir berber nasıl olmalı? kısmına kadar gelen biri iseniz bu mesleğe gönül verebilecek bir potansiyele sahip kişi olarak sizleri nitelendirebilirim.

İyi bir berber olmak için müşterinizle iyi ve samimi bir iletişim kurmalısınız. Müşterinize ismi ile hitap edin bu onu özel hissettirecektir. İyi bir berber olmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada temizliktir. Kişiye özel havlular, şampuanlar ve tıraş makineleri kullanmak müşterinizin gözünde iyi bir berber olmanızı sağlayacaktır.

Müşterinizin her konuşmasını ciddiye alın. Hizmet sırasında olduğu gibi hizmet sonrasında da müşterinizle ilgili ve alakada olun. Tüm bunları yapmanız halinde fiyatınız ne olursa olsun ciddi bir müşteri portföyüne sahip olacaksınızdır.

Berberlik ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için mesleki eğitim merkezlerine, kuaförler derneğine ve Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlüklerine müracaat etmeniz çok daha sağlıklı adımlar atmanıza yardımcı olacaktır.

Böylelikle nasıl berber olunur? Berberlik ne kadar sürede öğrenilir ve iyi bir berber nasıl olmalı? gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Sizlerinde nasıl berber olunur? sorusu ile alakalı görüş ve düşüncelerini bekliyorum…

Diploma Gerektirmeyen Meslekler

Lise öğrencisi için para biriktirme yolları

Yakışıklı olmanın yolları nelerdir?

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz