8 Büyük Zekat Vermemenin Zararları!

Ayet ve hadisler ışığında zekat vermemenin zararları ile ilgili olarak bilgilendirmelerde bulunmak istiyorum. İslamiyetin 5 şartı arasında yer alan zekat, unutulan değerlerimiz arasında yer almaktadır. Zekat vermeyen toplum haline dönüşmemek için gayret gösterilmelidir. Aksi takdirde her türlü bela ve musibet bizleri bulacaktır…

Zekat Vermemenin Zararları ( Zekatınızı Verin Bu Zararlardan Kurtulun!)

1-Zekât Vermeyenin Namazı Kabul Olmaz!

Zekat Vermemenin zararları arasında en dikkat çekeni namazların kabul olunmayacağıdır. Malının 40 da 1’ini paylaşmayıp namazını eksiksiz kılan bir kişi sadece kendisini kandırır. Zekat vermeyenin namazının kabul olunmayacağı şu hadiste belirtilmiştir;

“Namazla zekâtı birleştirinceye kadar, zekât vermeyen bir adamın namazını Allah kabul etmez. Şüphesiz ki Allah, namaz ve zekâtı birleştirmiştir. Artık siz onların arasını ayırmayın.”

Mutlaka Oku: İkindi Vakti Uyumak Neden İyi Değil?

2- Ahirette Büyük Azaplar Görür!

Zekat dinimiz İslam tarafından farz olarak bizlere bildirilmiştir ancak şu anda birçok zengin malının 40 ta 1’ini paylaşmak istememektedir. Bu tür bir hataya düşen kişiler ahirette malları ile cezalandırılacaklardır. Bunla ilgili hadis şu şekildedir;

“Altın ve gümüşü biriktirip de onları Allah yolunda harcamayanlar var ya; işte onları pek acıklı bir azapla müjdele! O gün cehennem ateşinde bunların üzeri kızdırılır ve bunlarla onların alınları, yanları ve sırtları dağlanır. Ve onlara şöyle denilir: İşte bu, kendiniz için biriktirdiğinizdir. Tadın bakalım biriktirmiş olduğunuzu.”

3- Rabbimizin Merhametinden Yoksun Kalacaktır!

Zekat vermemenin zararları arasında belki en önemlisi de Rabbimizin merhametinden yoksun kalmaktır. Ahirette bu şekilde cezalandırılan kişi yaptığı pişmanlıktan dönmek için geç kalacaktır.

“Kıyamet gününde Allah, zekât vermeyene, yetim malını yiyene, büyü yapana ve aldatana rahmet nazarıyla bakmayacaktır.”

4-Günün Birinde Kıtlık Yaşayacaktır!

Zekat vermeyen toplum veya bireyler günün birinde kıtlık ile sınanacaklardır.

“Bir kavim zekât vermezse, mutlaka Allah onlara kıtlık verir.”

Mutlaka Oku: Borsa Haram Mı?

5- Malı Azalır, Bereketi Kaybolur!

Zekatını vermeyen kimsenin malı farkında olmadan azalır ve elindeki malın hiçbir zaman bereketini görmez. Malınızı çoğaltmak ve bereketlendirmek istiyorsanız fakirlere yardım edin…

6-İnsanların Kin ve Kıskançlık Duyguları Artar!

Zekat vermemenin zararları arasında insanların kin ve kıskançlık duygularına maruz kalmak eklenebilir. Malını paylaşmayan kimseler hep başkaları tarafından hor görülür. Kin ve kıskançlık duygularının asıl sebebi kul hakkıdır. Dinimizde zenginlerin parasının 40 da 1’inin fakirlere ait olduğu net olarak bildirilmektedir.

7- Bela ve Musibetler Eksik Olmaz!

Zekat vermeyen toplum ve bireylerin başından musibetler eksik olmaz. Başına kötü bir olay gelmemesi için evinden çıkmayan bireyler dahi hiç ummadıkları bela ve musibetlerle karşılaşırlar.

“Mallarının zekâtını vermekten kaçınan her millet, mutlaka yağmurdan mahrum bırakılır ve hayvanları olmasa, onlara yağmur yağdırılmaz.”

Mutlaka Oku: Son 10 Yılda En Çok Kazandıran Yatırım Aracı Hangisi?

8- Kalpte Kin ve Nefret Duyguları Yeşerir!

Zekat vermek kalpte kin ve nefret duygularını ortadan kaldırıp şefkat ve merhamet duygularının yeşermesine olanak tanır. Zekat vermemenin zararları arasında yer alan kalpte kin ve nefret beslemek maalesef günümüz toplumlarının en büyük sorunları arasında yer almaktadır.

Zekat Verilmeyen Mal Haram Midir?

Yüce Rabbimiz her zenginin malının 40 ta 1’inin fakirlere ait olduğunu belirtmiştir. Yani zekatı verilmeyen malda kul hakkı olacağı için zekatı verilmeyen malın haram olduğu söylenebilir.

Zekat Hesaplama Nasıl Yapılır?

Rabbimiz borcu olmayanın ve 80 gr’dan fazla altını olanın zekat vermesini farz kılmıştır. Malınızın 40 ta 1’ini hesaplamakta zorlanıyorsanız internette birçok zekat hesaplama programının olduğunu söyleyebilirim. 40 ta 1 hesaplamayı şu şekilde de yapabilirsiniz. Her 1000 TL’lik mal 25 TL’lik zekat doğurur. Elinizde 5000 TL varsa 125 TL’sini zekat olarak vermek zorundasınız.

Mutlaka Oku: İnternetten Para Kazanmak Mümkün Mü?

Zekat Kimlere Verilir?

Zekat kimlere verilir? Zekat yoksul ve muhtaç kimselere verilir. Anneye ve babaya zekat verilmez çünkü evlatlar anne ve babaya bakmakla mükelleftir.

Böylelikle zekat vermemenin zararları, zekat kimlere verilir, zekat hesaplama ve zekatı verilmeyen mal haram midir? soruları ile alakalı olarak görüş ve düşüncelerimi paylaştım. Sizlerinde özellikle zekat vermemenin zararları ile ilgili olarak görüş ve düşüncelerinizi bekliyorum…

Mutlaka Oku: Sermayesiz İş Kurmak İsteyenlere 4 Tavsiye!

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz